Creality Ender 3 V2 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Creality Ender 3 V2, uzun zamandır uygun fiyatlı 3D yazıcılar arasında favorilerden biri. 300$’a yakın bir fiyatla, iyi bir baskı hacmi sunuyor. Montajı ve modifikasyonu kolay olması yanında, yüksek kaliteli baskılar da alınabiliyor.

Orijinal Ender 3 bu günlerde biraz eskidiği için, yeni model Ender 3 V2’ye geçmenin zamanı gelmişti. Creality Ender 3 V2, Ender 3 deneyiminin geliştirilmiş bir sürümü ve şüphesiz, şimdiye kadarki en şık görünümlü Ender 3D yazıcı.

 1. Artıları ve Eksileri ile Ender 3 V2 3D Yazıcı
 2. Ekstrüderdeki Değişim
 3. Yeni Renkli Ekran
 4. Ender 3 V2 Almaya Değer Mi?
  1. Yeni Temperli Cam Baskı Yatağı
  2. Daha Sessiz Baskılar
  3. Yeni Renkli Ekran
  4. Ek Özellikler
 5. Creality Ender 3 V2 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
 6. Ender 3 V2 ile PETG Basmak
 7. Benzer 3D Yazıcılar
 8. İlgili Makaleler

Artıları ve Eksileri ile Ender 3 V2 3D Yazıcı

Artıları ve Eksileri ile Ender 3 V2 3D Yazıcı

Artıları

Eksileri

Creality, bütçeye uygun 3D yazıcı almak için yeni bir seçenek sunuyor. 32 bitlik bir ana kart, sessiz step motor sürücüleri, çok daha temiz bir görünüm ve tasarımın yanı sıra, çok sayıda küçük dokunuşlar içeren mevcut donanımla geliştirilmiş aynı eski Ender 3 deneyimi.

Filament besleme açıklığının kullanımı zor bir yerde olması gibi eski Ender sorunları devam ediyor, ancak bu memnuniyetsizlikler bir yana, Ender 3 V2’yi tercih etmeye değer bir çok şey var.

Ekstrüderdeki Değişim

Creality Ender 3 V2 Ekstrüder
Ender 3 V2, plastik baskı kafası kapağı da dahil olmak üzere birkaç dekoratif dokunuşa sahiptir.

Ender 3 V2’den, önceki Ender 3 modellerinin kutulu metal muhafazaları geride kaldı. Ender 3 V2’de, yazıcı boyunca düzenli yeni kalıp plastik paneller görüyoruz. Bu, açıkça, plastiğin dezavantajı olarak, Ender 3 V2’yi öncekilerin tamir edilebilirliğinden uzaklaştırıyor. Ender 3 V2’nin her parçası, öncekiler kadar değiştirilebilir olsa da, sökülmesi gereken daha fazla plastik parçası var.

Bu yeni estetikle Ender 3 V2 çok daha güzel görünüyor. Peki profesyonel mi? Değil. Yazıcının performansı anlamında bu vidalar ve çubuklar, ekstrüzyon için kabul edilebilir. Ancak özel bir atölyesi olmayanlar için yandan çıkan ekranı konsolu çok kullanışlı değil. Giderek yaygınlaşan güç kaynağının yazıcının tabanına taşınması V2’de de mevcut. Bu da yine daha şık ve daha modern bir görünüm sağlıyor.

Creality Ender 3 V2 Tabanı
Ender 3 V2'nin altında düzenli kablo yönlendirmesi ve temiz paneller mevcut.

Makinede yapılan sayısız yeni değişikliğe rağmen, Ender 3 V2 özünde Ender 3 ile hemen hemen aynıdır. Aynı baskı hacmi (220 x 220 x 250 mm), Bowden (uzaktan besleme) ekstrüder, microSD ile çevrimdışı baskı ve manuel yatak kalibrasyonu var. Aslında, kağıt üzerindeki özelliklere bakıldığında, ikisini birbirinden ayırt etmesi zor.

Ender 3 ile neredeyse aynı özelliklere rağmen, yaklaşık 300$’lık bir makine için gerçekten oldukça iyi bir baskı kalitesine sahip. Ender 3 V2 ile alınan kesintisiz baskılarda çoğunlukla, Cura 4.6.1’deki hazır Ender 3 Pro profilini kullandık. Hem filament geri çekme (retraction) hem de katman değiştirme ayarlarını yapmak gerekiyor, ancak bu ayarları yapmasan da başlangıç olarak Ender 3 Pro’yu seçebilirsin.

Creality Ender 3 V2 Ekstrüder Beslemesi
Ender 3 V2'nin plastik gövdeli ekstrüderinin beslemesi sinir bozucu olabiliyor. Bu nedenle, değiştirilecek veya modifiye edilecek parça listende üst sıralarda yer almasını öneririz.

Dokulu bir cam yatak, bugünlerde sahip olacağın en iyi baskı yatağı deneyimlerinden biri. Bu cam yataklar sayesinde filament sıcakken yapışır ve soğuduğunda serbest kalır.

Ender 3 V2 ile karşılaştığımız en sinir bozucu şey filamenti yüklenmek oldu. Filament yüklemesini doğru yapan Creality CR-6 SE‘yi inceledikten sonra, Ender 3 V2 daha farklı ve rahatsız edici. Creality’nin, filamenti doğrudan kılavuz vidanın yanına yüklemek için deliğin yerini neden değiştirmeye karar verdiğini anlayamadık. Filamentin geçeceği açıklık küçük ve filamenti içeri yönlendirmeye yardımcı olacak pahlar mevcut değil. Bu da zaten garip olan konumlandırmanın üstesinden gelmeyi daha da zorlaştırır. Bu sorun, Ender 3’te de vardı ve Ender 3 V2’de devam ediyor.

Yeni Renkli Ekran

Creality Ender 3 V2 Renkli Ekranı
Dokunmatik olmayan kaydırma tekerlekli yeni renkli ekran.

Ender 3 V2, sunduğu küçük yeni özelliklerin sayısı nedeniyle oldukça farklı görünüyor. Bu özelliklerin çoğunun popüler 3D yazıcı topluluklarının istekleri sonucu olduğunu veya Creality’nin akıllara durgunluk veren geniş kullanıcı tabanının önerisi olduğunu düşünmek zor değil.

Örneğin, Ender 3 V2 yatağının altındaki çekmecede; kesici aletleri, allen anahtarları, baskı kurulumu için yardımcı aparatları, microSD kartları ve diğer her türlü gereci saklamak mümkün. Muhtemelen Creality tutkunlarının bir isteği değildi, ama yine de eklenmiş.

Creality Ender 3 V2 Çekmece
Ender 3 V2 baskı yatağının altında araç gereçleri koymak için bir çekmece mevcut.

Diğer yeni özellikler biraz dışarıda veya kötüye kullanıma açıktır. Kayış gergileri, yazıcının uzun süreli çalışmasına yardımcı olacak mantıklı ve kullanımı kolay bir eklentidir. Kayış değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırmaz, ancak ara sıra hafif bir bükülme için, yazıcının en iyi durumda kalmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca, çerçeveye civatalanmış plastik bir parçadan iki metal pimi yukarı doğru kaydırarak ayrılabilen bir ekran da var. Testimiz sırasında ekran kablosunun ne kadar kısa olduğunu görünce, ekranın çıkarılabilir olması pek mantıklı gelmedi. Belki karanlıkta baskı alırken ekranın parlaması dikkatinizi dağıtıyorsa, ekranı çıkarıp ters çevirebilirsin.

Bu ekran dokunmatik ekrana benzemesine rağmen, tamamen pürüzsüz bir deneyim sağlamak için biraz fazla hassas olan, geniş düğmeli kaydırma tekerleğine sahip. Ekrandaki ayarları seçmek biraz zor.

Creality Ender 3 V2 Çıkarılabilir Ekran
Ender 3 V2 kısmi ayrılabilir ekran.

Creality’nin baskı yatağında silikon ısıtıcı kullanmasını seviyoruz. Nozzle’dan çıkmış ve dağılmış filament ipliklerinden ve feci derecede gevşek baskılardan korumak için kullanılıyor. Bu kadar küçük bir güncellemeyi övmek gereksiz gelebilir, ancak Ender 3 V2’yi yükselten ince bir dokunuş olduğunu düşünüyoruz. Evet, diğer yazıcıların çoğunda sıcak ucu (hot end) ayrı olarak satın alabilirsin, ancak biz basitliği seviyoruz ve diğer yazıcıların çoğu standart olarak böyle bir şey içermiyor.

Ender 3 V2 ayrıca, TMC2208 step motor sürücüleri kurulu olarak gönderilen Creality’nin 4.2.2 32-bit anakartı ile geliyor. Yazıcının hareketini sağlayan step motorları koordine eden bu küçük çipler, motorlarda daha ince ve daha yumuşak hareketler hareketler sayesinde baskılar sessizleştiriyor. Tek duyacağın soğutma fanları, yatak ve yazıcı kafasının ani hareketlerindeki mekanik sesler olacak. Creality’nin geniş yazıcı serisi için yeni olmasa da, Ender 3 serisi için bir ilk.

Creality Ender 3 V2 ile PETG Filament ile Baskı
Ender 3 V2'de, özellikle önerilen ayarlarda biraz tüylü olan PETG filament ile baskı, ince ayarlar ile giderilebiliyor.

Ender 3 V2 incelememizde bizi şaşırtacak çok az şey bulduk. Baskılar, yeni step motor sürücüleri gibi güncellenmiş donanımlar sayesinde kolaylıkla öncekiler kadar iyi, hatta bazı yönlerden daha iyidir.

Creality, bazı popüler yazıcıları için ürün yazılımı güncellemelerini yayınlamada nispeten başarılı oldu ve şirketin web sitesinde, hem Ender 3 V2’nin anakartı hem de LCD ekranı için güncellemeler sağladı. Marlin 2.0 ile uyumlu olan bu kart seçimi, Ender 3 V2 donanımının, piyasaya sürüldükçe ve kullanıcının istediği şekilde yeni özellikler ve iyileştirmelerle güncellenmeye devam edebileceği anlamına geliyor.

Genel olarak Ender 3 serisinde tartışılan kart ile ilgili Creality, kısa bir süre önce Ender 3 ve Ender 3 Pro yazıcılarını Creality 4.2.2 32-bit kartını da içerecek şekilde güncelledi.

Ender 3 V2 Almaya Değer Mi?

Creality Ender 3 V2 Almaya Değer Mi?
Ender 3 V2'nin ön tarafına baktığımızda, makine profilinin ne kadar düzenli olduğunu görüyoruz. Sağdaki takım çekmecesinin solunda, kolayca erişilebilen ana kart modülü bulunuyor.

Ender 3 V2, yerini aldığı Ender 3 modelleriyle aynı şekilde, bütçeye uygun 3D baskı için müthiş bir seçenek sunuyor.

Bugünlerde birçok kişinin Creality’nin her hareketini takip ettiği düşünüldüğünde, beklentileri tavan yapmak çok kolay olurdu. Ancak Creality’nin en ucuz yazıcılarından biri olarak Ender 3 V2 hakkında gerçekçi olmak gerekirse, pek de ihtiyaçları karşılamıyor gibi.

Fütüristik hırs ve son teknoloji özelliklerle (CR-6 SE daha iyi gibi görünüyor) o kadar da mükemmel değil. Çok az yazıcı var. Ancak Ender 3 V2, bizim görüşümüze göre onu değerli bir yükseltme yapan küçük kullanılabilirlik iyileştirmelerinden yararlanıyor.

Yeni Temperli Cam Baskı Yatağı

Creality Ender 3 V2 Temperli Cam Baskı Yatağı
Bu baskı tablasındaki kaplama, Anycubic'in popüler Ultrabase'ına benziyor.

Ender 3 V2’nin en dikkat çekici yeni özelliği, “Karborundum” (Silikon karbür) ile kaplanmış cam baskı yatağı. Bu kaplama, zamanla filament kalıntısı biriktirmeye eğilimli olan ve çoğu zaman çirkin ilk katmanlara neden olan Ender 3 Pro‘nun ayrılabilir manyetik ısıtmalı yatağından daha hoş olmuş.

Cam baskı yatağı, genel malzeme yapışmasını iyileştiren, yüzeyi düzleştiren ve baskıları çok daha kolay çıkarmanı sağlayan alüminyum plaka üzerine monte edilmiştir.

Daha Sessiz Baskılar

Creality yeni bir özelliği de, yazıcının gürültü tabanını sessizleştiren, evdeki sohbetler veya gürültü ile karşılaştırılabilecek kadar şaşırtıcı 50 desibele indiren 2560 yonga setine sahip, kendi geliştirdiği “sessiz” 32 bit anakart 100 feet’te büyük bir elektrik transformatörüne sahip olması. Motorların gürültüsünün çok daha sessiz olduğunu doğrulayabilsek de, güç kaynağı fanı ve genel olarak fanlar oldukça gürültülü kalıyor.

Yeni Renkli Ekran

Creality Ender 3 V2 Yeni Renkli Ekran

Çoğu bütçeye uygun 3D yazıcı, ucuz bir LCD ekranla birlikte gelir. Ancak, Creality şimdi yeni bir kullanıcı arayüzünü de gösteren geliştirilmiş bir renkli ekran ile geliyor. Ekranda seçeneklerini hala kaydırmalı tekerlek ile gezilmesi, her unuttuğumuzda ve onu bir dokunmatik ekran olarak kullanmaya çalıştığımızda bazı karışıklıklara neden olabiliyor.

Ek Özellikler

Creality Ender 3 V2 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Creality Ender 3 V2 Yeni Renkli Ekran

Boyutlar Ender 3 ve Ender 3 Pro ile neredeyse aynı görünürken, Ender 3 V2 özelliklerinde farklılıklar mevcut.

Genel Özellikler

Malzemeler

Creality 3D Yazıcılar Filament Uyumluluk Tablosu
Creality marka 3D yazıcılar için filament uyumluluk tablosu

3D Baskı Özellikleri

Yazılım

Boyutlar ve Ağırlık

Ender 3 V2 ile PETG Basmak

Ender 3 V2 üç boyutlu yazıcıda PETG filament ile bir şeyler basmak istiyorsan, aşağıdaki kılavuzumuza göz atabilirsin.

Ender 3 V2 ile polipropilen (PP) ve polikarbonat (PC) gibi daha egzotik filamentleri Bowden tipi (uzaktan besleme) ekstrüderler ile basmak oldukça zordur. PTFE teflonv borunun Bowden sisteminde kullanılması, sıcak uç hot end’in sıcaklık aralığını sınırlar. Buna rağmen, Ender 3 V2’de PETG filamentlerini basmak mümkündür.

Ender 3 V2 ile PETG Basmak

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^