Kendin Yap (DIY) 3D Yazıcı Parçaları

3D yazıcıyı sıfırdan yapmak için 3D yazıcı planları mı arıyorsun? 3D yazıcı parçalarını ve en iyi “kendin yap” (Do It Yourself - DIY) yazıcıları inceliyoruz.

RepRap felsefesi 3D yazıcı teknolojisini değiştirdi: 3D yazıcı ile 3D yazıcı üret. Montaj parçalarını başka bir üç boyutlu yazıcıda yazdırıp kendine başka bir yazıcı yapabilirsin. 3D baskı dünyası, bu kendi kendini kopyalayan 3D yazıcılar olmadan kesinlikle büyüyemezdi.

Kendin yap 3D yazıcı modellerinin çoğu açık kaynaktır. 3D yazıcının yazılımına ve parçalarına kolayca ulaşabilirsin. Tabi ki maliyet anlamında tamamen “ücretsiz” değillerdir. Ticari olarak kullanmak, dağıtmak, değiştirmek ve hatta satmak “paylaşımcı ruh”a uymamaktadır.

Dolayısıyla, kendi RepRap 3D yazıcını sıfırdan (bir kit satın alarak değil) oluşturmak istiyorsan ve nereden başlayacağından emin değilsen, işte sana kendin yap - DIY 3D yazıcı planlarına ve mevcut kaynaklara ilişkin basit bir rehber.

RepRap modellerinin listesi çok uzun olduğu için hepsinden bahsetmeyeceğiz. Bu listede aradığın bir model yoksa, RepRap Wiki sayfasını inceleyebilirsin. Sayfada ayrıca RepRap 3D yazıcıyı oluşturan tüm bileşenlerin genel bir açıklaması vardır.

Kendin Yap (DIY) 3D Yazıcı Parçaları

RepRap 3D yazıcıları; elektronik, mekanik gövde ve ekstrüder olmak üzere üç bileşen grubuna ayırabiliriz. Elektronikler arasında kontrol kartı, step motorlar, step sürücüler, mekanik switch’ler ve yatak ısıtma bileşenleri bulunur. Mekanik gövde, 3D yazıcının tüm yapısal ve hareketli parçaları; kayışlardan makaralara, çubuklardan ve baskı tablasına kadar hepsini içerir. Ekstrüder soğuk ve sıcak uçtan oluşur. Ayrıca yazılım için kontrol kartına firmware’i yüklemen gerekiyor.

 1. 3D Yazıcı Parçaları
  1. 3D Yazıcı Kasaları
  2. 3D Yazıcı ile Üretilmiş Ara Parçalar
  3. Hareket Aktarıcılar: Kasnak ve Kaplin
  4. Lineer Hareket Sağlayıcılar: Rulmanlar
  5. Step Motor ve Motor Sürücüler
  6. Kontrol Kartı
  7. Termistör ve Termokupl
  8. LCD Kontrol Ekranı
  9. Sıcak Uç: Hotend
  10. Ekstrüder
  11. Yatak Isıtıcı
  12. Kapalı Ortam
  13. Baskı Yüzeyi
  14. Otomatik Yatak Kalibrasyonu Sensörleri
  15. Yazılımlar
   1. Kontrol Kartı Yazılımları
   2. Sıcaklık Kontrol Algoritmaları
   3. LCD Kontrol Ekranı Menüleri
   4. Octoprint Kontrol Yazılımı
  16. Yangın İçin Önlem
  17. Kesintisiz Baskı
 2. Kendin Yap (DIY) 3D Yazıcı Videoları
 3. Prusa i3 3D Yazıcı Parçaları ve Yazılımı
  1. Prusa i3 İçin Malzeme Listesi
  2. Prusa i3 İçin Yazılım ve Elektronik
  3. Prusa i3 Kit Montaj Kılavuzu
  4. Prusa i3 Topluluğu
 4. Prusa Mendel 3D Yazıcı Parçaları ve Yazılımı
  1. Prusa Mendel İçin Malzeme Listesi
  2. Prusa Mendel İçin Yazılım ve Elektronik
  3. Prusa Mendel İçin Montaj Kılavuzu
  4. Prusa Mendel Topluluğu
 5. Kossel Delta 3D Yazıcı Parçaları ve Yazılımı
  1. Kossel Delta İçin Malzeme Listesi
  2. Kossel Delta İçin Yazılım ve Elektronik
  3. Kossel Delta İçin Montaj Kılavuzu
  4. Kossel Delta Topluluğu
 6. Yarı Demonte 3D Yazıcılar
 7. İlgili Makaleler

3D Yazıcı Parçaları

3D yazıcılar son zamanlarda inanılmaz derecede ucuz bir hale geldi. 200 $’a tamamen uygulanabilir hazır bir yazıcı satın alabilirsin. Hala kit satın alan ve hatta kendi 3D yazıcısını sıfırdan inşa eden insanlar, 200 dolardan çok daha fazla para ve zaman harcıyorlar. Bu kadar para ve zaman harcamak yerine insanlar neden hazır kitler satın almıyorlar?

3D Yazıcı Parçaları

Cevap basit: Doğru bir şekilde tasarlanan kendin yap (DIY) 3D yazıcılar hazırlarından çok daha sağlamdır. Kendi yaptığın 3D yazıcının tüm sorunlarını bildiğin ve çözdüğün için hem kullanımını çok daha iyi bilirsin hem de en mükemmele yakın modele doğru yazıcının geliştirirsin. Kendi yaptığın üç boyutlu yazıcı her seferinde düzgün çalışır, asla kırılmaz ve yazıcı için tükenmeyen bir yedek parça kaynağıdır. Yani kendi parçalarını kendi üretebilir. Yarattığın yazıcı tam olarak sahip olmaları için kurduğun kalite ve işlevselliğe sahiptirler.

3D Yazıcı Kasaları

​Sarsıntılı Mendel dişli çubuk kasası en eski versiyonlardan biridir. Bunun yerini çok sağlam olmayan kontraplak kasalı Prusa i3 kasası almıştır. İyi baskı sonuçları çok sağlam bir kasa gerektirir, bu yüzden yazıcını tasarlarken mutlaka dirsek/köşebent ve stabilizatör ekle.

3D Yazıcı Kasaları

Alüminyum ekstrüzyondan küp tarzı bir yazıcı oluşturuyorsan, çerçeveyi sabitlemek için köşebentler kullanmalısın. Bir Prusa i3 varyantı inşa ediyorsan, dengeli duran bir kare elde ettiğinden ve stabilizatörler eklediğinden emin ol. Klasik bir Mendel inşa ediyorsan, çapraz desteklere sabitleyici levhalar eklemeyi unutma.

3D Yazıcı ile Üretilmiş Ara Parçalar

PLA filament, kendin yap (DIY) 3D yazıcının basılmış parçaları için, ilk önce düşük erime noktası ve ikinci olarak kırılganlığı için doğru olmayan bir malzeme seçimidir. Hemen hemen her malzeme daha iyi performans gösterecektir, ancak en azından ABS filament ile basılan parçalar çok daha dayanıklı olur. ABS ile baskı alırken parçanın tablaya iyi yapışması için nozülü en az 255°C’ye ısıt ve yatak sıcaklığını da 80°C’ye getir. Bununla birlikte, her zaman yazıcının 3D baskılı parçalarından yedek bulundur. Değiştirmen gerektiğinde başka bir 3D yazıcı aramakla uğraşmazsın.

3D Yazıcı ile Üretilmiş Ara Parçalar

Bununla birlikte, 3D baskılı parçaların hassasiyeti ve yüzey kalitesi genellikle alüminyum parçalar kadar pürüzsüz değildir. Vidalar ile düz bir yüzeye 3D yazıcı ile üretilen parçaları taktığında sağlam bir bağlantı elde etmek için temelde iki seçenek vardır: Vidaları çok sıkmak, ki bu da 3D baskılı parçalara zarar vermen demektir, veya yüzeyi düzleştirmek için ince bir zımpara kağıdı kullanmaktır.

Hareket Aktarıcılar: Kasnak ve Kaplin

Sert bir kasa ile birlikte, çeşitli konfigürasyonlardaki hem kayış tahrikleri hem de mil tahrikleri, X ve Y yönünde FDM 3D yazıcının hassasiyeti için önemlidir. Bununla birlikte, herhangi bir tahrik sisteminin kalitesi ve ömrü, ilgili bileşenlerin kalitesine büyük ölçüde bağlıdır. Eksantrik kasnaklar (pulleys) veya kaplinlerin (couplings) yanı sıra geri tepmeye neden olan bileşenler, yazıcılardaki en yaygın sorunlardır. Kayış dişlerinin taşlanmış olması titreşime neden olabilir, bu nedenle tüm kayışların kasnaklara tam oturduğundan emin olmalısın. Kayışların üç boyutlu yazıcının diğer parçalarına sürtünmesini önlemek için flanşlı kasnaklar kullanmanı önermekteyiz.

Hareket Aktarıcılar: Kasnak ve Kaplin

Z eksenin bulunan dişli çubuğu Z step motoruna sabitleyen kaplin bulunur. Z eksenindeki paslanmaz çelik M5 dişli çubuklar, otomatik yatak kalibrasyonu için sabit bir strese maruz kalsalar bile mükemmel 3D baskı sonuçları için idealdir. Uzun yıllar boyunca dayanırlar.

Lineer Hareket Sağlayıcılar: Rulmanlar

Tasarladığın yazıcı, masaüstü 3D yazıcının tipik boyutunu ve ağırlığını aşmadığı sürece, çok yaygın bir arızalara neden olan X ve Y ekseninde lineer rulmanlar (linear ball bearings) kullanmaktan kaçınmalısın. Kaliteleri üreticiye bağlı olarak büyük farklılıklar gösteren lineer rulmanlar başlangıçta ucuz gözükseler de bir süre sonra başını ağrıtmaya başlar. 3B baskılı plastik parçalar ve hatta kendi metal montaj parçaları bile er ya da geç tıkanmalara neden olur.

Lineer Hareket Sağlayıcılar: Rulmanlar

Bu sorunların önüne geçmek için tribolojik ve polimerik (teflon) kızaklı rulmanları (slide bearings) kullanabilirsin. En azından lineer rulmanlar standartlarına göre kendinden yağlamalı, bakım gerektirmez ve neredeyse sonsuza dek dayanırlar. Ayrıca, Japonya standartlarına uyumlu yaygın olarak kullanılan LM8UU için mevcut modelleri de rahatlıkla bulabilirsin.

Bir lineer kızağın açısal stabilitesini arttırmak için aynı çizgide birden fazla lineer rulman kullanmamalısın. Hemen hemen her lineer rulmanın uygun uzatılmış versiyonları vardır. Örneğin, iki LM8UU yerine LM8LUU rulmanını kullanabilirsin.

Step Motor ve Motor Sürücüler

Step Motor ve Motor Sürücüler

Bütçen kısıtlı olsa da, X ve Y ekseni ve kırılmamış ekstruder için 1.8° yerine 0.9° adım açılı step motorları kullanmanı öneriyoruz. Muhtemelen 0.9° adımlı motor sana 2 veya 3 dolar daha pahalıya mal olacaktır, ancak mekanik çözünürlüğünü iki katına çıkarabilirsin. Microstepping, titreşimleri azaltmak için mükemmel bir çözümdür. Ancak, baskı çözünürlüğünü artırmaz. Yoda kafası baskılarının aşağıdaki görüntüleri kalite farkını açıkça göstermektedir. Aynı G-Code ile Prusa i3’te 0.1 mm katman yüksekliğinde basıldılar ve tek fark motorların fiziksel adım açısıdır.

Step Motor ve Motor Sürücüler_2
Step Motor ve Motor Sürücüler_3

Soldaki 0,9° açılı motor, 8x mikro adımlama, 3200 darbe/devir, 80 darbe/mm Sağdaki 1,8° açılı motor, 16x mikro adımlama, 3200 darbe/devir, 80 darbe/mm

Step motor sürücülerinin akımı önemlidir, çünkü step motorlar yalnızca belirli akımlarda tam torklarında çalışırlar. Motor sürücüleri (stepper motor drivers), motorları sürekli olarak maksimumda çalıştırmak için %20’lik bir pay bırakırlar. Bazı motor üreticileri, Pololu marka sürücü modülleri (örneğin, A4988 ve DRV8825) için yanlış boyutta soğutucu ve termal yapışkan pedleri ile göndermiş olsalar bile, bu soğutucu genellikle yarardan daha fazla zarar verirler. Soğutucuları hiç takmayıp %20 akım sınırına uyarsan her zaman tam torku elde edebilirsin.

Step Motor ve Motor Sürücüler_4

Kontrol Kartı

Özel 3D yazıcı kontrol kartı seçimi, saf işlevsellik açısından bireysel gereksinimlerine bağlıdır. Herhangi bir ortamda her zaman çalışan bir tak ve çalıştır makinesi istiyorsan, Arduino tabanlı kontrol kartların (controller board) klonlarını veya CH340 / CH341 gibi ucuz USB-serilerini kullanan ürünlerden kaçınmalısın.

Kontrol Kartı

Tabi ki Arduino MEGA 2560 R3 Klon CH340 ve Reprap Ramps 1.4 birlikte güzel çalışsa da, tüm büyük işletim sistemleri için uzun vadeli tak-çalıştır sürücüsü desteği yoktur ve sonunda kullanıcı deneyiminin bir parçası olduğu için arızalara ve ciddi hasarlara yol açabilir.

Termistör ve Termokupl

Isıtıcıların yalnızca güvenilir veri sayfasına sahip sıcaklık sensörlerini kullan. Aksi takdirde, ölçülen sıcaklık doğru olmayacaktır. Sıcaklık kontrol cihazının sıcaklığı sabit tutmasını sağlamak için sensörün ısıtılmış yatak veya hotend ısıtıcı bloğuna iyi bir termal bağlantı ile temas ettiğinden emin ol.

Termistör ve Termokupl

NTC Termistörleri, bazı mühendislik filamentlerini yazdırmak için gerekli olan 300°C’nin üzerindeki sıcaklıklara dayanamaz, bu nedenle K tipi termokupl ile hotend’in sıcaklığını ölçmeni öneriyoruz.

LCD Kontrol Ekranı

SD kart okuyuculu bir LCD ekran, 3D yazıcını bağımsız bir fabrikaya dönüştürür. Grafiksel olmayan ekrana sahip klasik RepRap Discount SmartController çoğu yazıcı için uygundur. RAMPS 1.4 kartları ve klonları ile de uyumlu olsalar da bazı bağlantı noktalarını 180° döndürülmüş olması nedeniyle uyumsuzluk olabilir. Bu nedenle, ekran paneli için özel EXT bağlantı noktalarına sahip kartlara bağladığında dikkatli olmalısın, örneğin RUMBA kontrol kartları için.

LCD Kontrol Ekranı

Sıcak Uç: Hotend

ABS filamentin baskı tablasına iyi bir şekilde yapışması iyi derecede stabil bir şekilde ısıtılması gerekmektedir. ABS filament güçlüdür ve büyük ABS modelleri basılırken 3 boyutlu yazıcının etrafı kapalı değilse, bir esinti ile çatlama ve bükülme sorunları ile karşılaşabilirsin. Tam metal sıcak uç (hotend) modellerde yüksek sıcaklıklarda sorun yaşamazsın, çünkü erime bölgesine ulaşan PEEK izolatörleri ve PTFE teflon boruları çok daha düşük sıcaklıklarda dejenere olmaya başlarlar. Bu nedenle, hızlı bir ısınma süresi için tam metal hotend ve en az 40W’lık bir ısıtıcı kartuş/fişek (cartridge) kullanmanı tavsiye ederiz. Hotend’in baskı kafasına monte edildiğinde sağlam durduğundan emin ol.

Sıcak Uç: Hotend

Ekstrüder

Ekstrüder

Bowden ekstrüderler, yani uzaktan besleme sistemler, belli bir boşluğa sahiptir. Ancak, ABS, PLA ve Naylon filamentlerini yazdırırken çok sorun olmaz. Bununla birlikte, 1.75 mm’lik esnek filamentler (Flex filament), uzaktan besleme Bowden ekstrüderler ile hemen hemen uyumsuz ve baskı almak için oldukça zahmetlidir. Esnek (flex) filamentler ile de baskı almak istiyorsan, doğrudan tahrikli ekstrüder (direct drive ekstruder) kullanmalısın.

Ekstrüder Tipleri

Doğrudan tahrikli bir ekstrüder kullanırken bile filamentin, ekstrüdere makara tutucusu üzerine oturan teflon tüpe güvenli bir şekilde tutturulmuş olduğundan emin ol. Dayanıksız bir doğrusal tahrikli ekstrüzyonda malzeme doğru şekilde ittirilmezse kötü baskı sonuçları ile karşılaşabilirsin.

Esnek (flex) Filamentler İçin Ekstrüder

Yatak Isıtıcı

Uzun ısınma süreleri bir verimsizdir ve sıcaklığa hızlı ulaşmak için (örneğin 3 dakika içinde), normal bir PCB yatak ısıtıcı (heated bed) yaklaşık 1+ W/cm2 güç yoğunluğuna sahip olması gerekir. Normal şartlar altında 110°C değerine ulaşmak için, ısıtılmış bir yatak yaklaşık 0,3 W/cm2 minimum güç yoğunluğu sağlamalıdır. Yüksek yatak sıcaklığı gerektiren ABS gibi filamentleri yazdırmak istiyorsan, ısıtılmış yatağın boyutuna göre gereken watt değerine dikkat etmelisin.

Tek taraflı PCB ısıtmalı yataklar (single-sided PCB heated bed), yalıtım için kullanılan tahta malzemenin düzgün olmayan termal genleşmesinden ve bantlama desenlerinden etkilenerek yüzey kaplamasında sorun olabilir. Böylece, aşağıdaki resimde görebileceğin gibi yukarı ve aşağı genleşmeye neden olur. Bu nedenle, resimde sağda görünen, çift taraflı PCB ısıtmalı yatağı (double-sided PCB heated bed) tercih etmelisin.

Yatak Isıtıcı

Yüksek kaliteli baskılariçin mikron mertebesinde Z konumlandırmanın doğru yapılmasına bağlı olduğu için, küçük sıcaklık dalgalanmaları bile tek taraflı PCB ısıtıcılar istenmeyen baskılara neden olabilir. İyi ayarlanmış bir PID kontrol döngüsüyle birlikte çift taraflı PCB ısıtıcıları veya bu soruna neden olmayan diğer alternatifleri (örneğin, katı bir alüminyum levhaya bağlı silikon bez ısıtıcılar - silicone heater mats) kullanabilirsin.

Silikon Yatak Isıtıcı

Prusa MK42 gibi modern ısıtmalı yataklar, üniform olmayan ısı kayıplarını üniform olmayan bir güç yoğunluğu ile dengeleyerek daha homojen bir sıcaklık dağılımı elde etmeni sağlar. Her durumda, doğrudan ısıtılmış yatağın alt tarafının merkezine bağlı bir termal kesme sigortası kullanmanı tavsiye etmekteyiz.

MK2B ve MK42 Yatak Isıtıcı

Isıtılmış yatak, takıldığı çerçeveye çok sağlam bir şekilde monte edilmelidir. Baskıyı temizlerken yatak sistemine ciddi şekilde yük binebileceğinden dolayı üzerinde bağlantı için titrek yaylı şekilde ayar vidaları kullanmamalısın. İdeal olarak, ısıtılmış yatağı mümkün olduğu kadar düz hale getirebilecek bir yapıda olmasını veya hassas ayar için otomatik yatak sistemi kullanmanı tavsiye ediyoruz.

Kapalı Ortam

Yazıcını kapalı bir kutuda çalıştırmak ısı kaybını önler ve ABS filament ile büyük nesneleri basarken daha az bozulma ile karşılaşırsın. 3 boyutlu yazıcının kasasından yeterince büyük bir kutu veya güzel bir pleksi çerçeve ile bu işi halledebilirsin. Isı içeride uzun süre kalırsa, step motorların, motor sürücülerin ve güç kaynağın aşırı ısınıp bozulabilir veya ömrü azalır. Bunu önlemek için yazıcının elektroniklerini kapalı ortamın dışında tutabilirsin. Aktif olarak ısınan kapalı ortamda bulunan hotend’in de soğutulmaya ihtiyacı olduğunu unutma. Sıcak uç, yani hotend, de aşırı ısınırsa ekstrüder’in tıkanabilir.

Kapalı Ortam

Isıtmalı yatağının alt kısmına yalıtım malzemesi ekleme, çünkü genel ısı çıkışını azaltır. Aşırı yalıtımı olmayan pasif olarak ısıtılmış kapalı ortamlar, yalnızca ısıtılan yataktan gelen ısıyı koruyarak yaklaşık 40°C veya daha fazlasına kolayca ulaşabilir. Her şeyi sökmeden muhafazanın çıkarılabildiğinden emin olarak bakımı kolaylaştırmalısın ve kapalı ortamdaki yazıcıya erişebilmek için bir kapak da koyarsan fena olmaz. ABS ve HIPS filament yazdırırken, basitçe kapatılmış bir ortam bile işe yarayacaktır.

Baskı Yüzeyi

Pencere camları ve aynalar gerçekten de yüksek sıcaklıklara dayanabilir, ancak sıcaklık 110°C’ye çıktığında en küçük darbe onların kırılmasına neden olur. PLA ve PETG gibi filamentler için cam veya ayna muhteşem bir baskı yüzeyi sağlar. Özellikle, borosilikat cam kullanmanı öneriyoruz. Bor ürünlerinin kullanılmasıyla elde edilen borosilikat cam; ısıya dayanıklı ürünler için idealdir.

ABS, HIPS ve ayrıca PLA’yı da yazdırabileceğin Polieterimid (PEI) baskı yüzeyi en iyi seçenektir. Baskı sırasında filamentler yüzeye iyi bir şekilde yapışır ve daha sonra kolayca ayrılır.

Baskı Yüzeyi

Bununla birlikte, PEI sadece yüzlerce dolarlık kilogram fiyatları olan pahalı bir malzeme değildir, aynı zamanda ince PEI yapışkan filmlerin kullanımının artmasına neden olmuştur. Bu filmler aynı büyük yapışma ve baskı deneyimini sunar, ancak oldukça kırılgandırlar ve kolayca zarar görebilirler. Ağır atölye kullanımı için, 1/8” PEI levha kullan.

PEI Baskı Yüzeyi

Düzgün bir baskı yüzeyi için, PEI plakası, tercihen ısıya dayanıklı bir transfer yapışkan bant yardımı ile bir borosilikat cam veya alüminyum plakaya yapıştırılabilir. Üzerinde yalnızca ince bir PEI veya Kapton filmi olan ısıtılmış alüminyum baskı plakaları kullanma. Alüminyumun yüksek ısı iletkenliği, temas katmanını yüksek sıcaklıkta tutmalıdır.

Naylon için bilinen en iyi baskı yüzeyinin hala Garolite (aka. Tufnol) olduğunu belirtmekte fayda var. Naylon bu yüzeye iyice yapışır ve daha büyük Naylon parçalar Garolite yüzeyde güvenle basılabilir.

Otomatik Yatak Kalibrasyonu Sensörleri

Klasik servo konuşlandırmalı probe yeterince iyi çalışsa da, otomatik yatak kalibrasyonu için çok yönlü, doğru ve güvenilir sensör tipi temassız kapasitif mesafe anahtarı (contactless capacitive distance switch)’dır. Birçok metal yapı plakası (örneğin Prusa MK42) veya metal malzemeye sahip birçok yapı, hala endüktif sensörler (inductive sensor) kullanıyor. Ancak, bu sensörler metalik olmayan baskı yüzeylerini görmezden geliyor (cam levha, PEI veya Garolite gibi) ve sadece altında metal levha varsa mesafe okuyabiliyor.

Otomatik Yatak Kalibrasyonu Sensörleri

Bu, elbette bir mesafe farkı (offset) ile hesaplanabilirken, bu offset nadiren sabit ve tekdüze oluyor. Bunun yanı sıra, tüm temassız mesafe sensörleri, dokunarak switch ile alınan mesafe değerlerine göre yaklaşık %10 daha hassastır. Maksimum doğruluk için kısa bir tetik mesafesiyle (ideal olarak 1 veya 2 mm) monte etmelisin. Elbette, herhangi bir sensörün doğru ölçümler için baskı kafası ekstrüdere çok sağlam bir şekilde monte edilmesi gerekmektedir.

Yazılımlar

Kontrol Kartı Yazılımları

Marlin ve Repetier olmak üzere birçok büyük yazılım (firmware) projesi vardır. Marlin ve Repetier, konfigürasyonları konusunda oldukça farklı yaklaşımlara sahiptirler. Marlin’in, biri temel, diğeri de gelişmiş ayarlar için iyi hazırlanmış, belgelenmiş ve yorumlanmış yapılandırma dosyalarına Marlin GitHub sayfasından ulaşabilirsin.

Kontrol Kartı Yazılımları

Özellikler ve işlevsellik söz konusu Marlin, daha az özellik sunar. Ancak, kaliteli ve fonksiyonel bir 3D yazıcı için Marlin de yapılandırılabilir ve güvenilir bir platform sunabilir. Buna karşılık Repetier, farklı renklerde baskılar almak için çift ekstrüderler ile çalışabilir. Repetier ayrıca, daha egzotik 3D baskı uygulamalarının sınırlarını keşfetmek için ideal bir yazılımdır. Her ne kadar, tüm özelliklerinin tamamı her zaman iyi bir şekilde anlatılmamış olsa da, atölyende kullanmak için temiz ve güvenilir bir şey arıyorsan, sorunlara neden olabilecek bir yazılımdır.

Sıcaklık Kontrol Algoritmaları

Sabit bir sıcaklık yüksek kaliteli modeller yazdırmanı sağlar. Basit bir bang-bang sıcaklık kontrol anahtarı gerekli sıcaklık dengesini sağlamaz. Sabit bir sıcak uç (hotend) ve ısıtılmış yatak sıcaklığı elde etmenin en kolay ve en iyi yolu PID kontrol döngüsüdür. Hem Marlin hem de Repetier PID kontrol döngüsünü sunmaktadır. Ayrıca, ısınma sürelerinden ödün vermeden veya çok fazla abartmadan sıcaklık eğrindeki herhangi bir dalgalanmayı giderecek bir PID otomatik ayarlama programı da sunmaktadır. Repetier yazılımı aynı zamanda birçok durumda da işe yarayan alternatif bir ölü zaman (died time) kontrol algoritması sunar. Bununla birlikte, bir ölü zaman kontrol döngüsünün doğruluğu ve etkinliği, etkin ölü zaman oranına ve kontrol döngüsünün yoklama/güncelleme aralığına bağlıdır. Bu, onlarca milisaniyede zaman kaybı olan yüksek güçlü ısıtma elemanlarında düşük sıcaklıklarda kararlılık ve stabilize sağlar.

LCD Kontrol Ekranı Menüleri

Etkinleştirilmiş ekran desteğine sahip standart Marlin veya Repetier yazılımları, kaydırma ve tıklamalı menüsünden hemen her kontrol seçeneğini kullanılabilir. Ekran arayüzü neredeyse son haline gelmiştir, ancak yine de henüz derli toplu değildir. Bir ekseni hareket ettirmek için birçok alt menüye geçiş yapman gerekebilir.

LCD Kontrol Ekranı Menüleri

Atölyende kullanmak için menüdeki ayarların yalnızca bir kısmı gerçekten gereklidir. Donanım yazılımına ait kaynak kodlarının bulunduğu gereksiz menüler kaldırılabilir. Marlin’in ekran yazılımında aşağıda yazdığımız, kendi kendini açıklayan ultralcd.cpp’deki gereksiz öğelere yorum yaparak kolayca yapılabilir:

/* DISABLING “CONTROL” MENU MENU_ITEM(submenu, MSG_CONTROL, lcd_control_menu); */

Besleme hızı (feed rate) seçimini atlamak için hareket (move) menüsünü de basitleştirebilirsin:

/* DISABLING ORIGINAL MOVE MENU static void lcd_move_menu() { START_MENU(); MENU_ITEM(back, MSG_PREPARE);

if (_MOVE_XYZ_ALLOWED) MENU_ITEM(submenu, MSG_MOVE_10MM, lcd_move_menu_10mm);

MENU_ITEM(submenu, MSG_MOVE_1MM, lcd_move_menu_1mm); MENU_ITEM(submenu, MSG_MOVE_01MM, lcd_move_menu_01mm); //TODO:X,Y,Z,E END_MENU(); } */

// ADDING CLUTTER-FREE MOVE MENU static void lcd_move_menu() { START_MENU(); move_menu_scale=0.1; MENU_ITEM(back, MSG_PREPARE);

if (_MOVE_XYZ_ALLOWED){ MENU_ITEM(submenu, MSG_MOVE_X, lcd_move_x); MENU_ITEM(submenu, MSG_MOVE_Y, lcd_move_y); MENU_ITEM(submenu, MSG_MOVE_Z, lcd_move_z); } END_MENU(); }

Octoprint Kontrol Yazılımı

OctoPrint yüklü ve hatta LCD dokunmatik ekrana sahip olan bir Raspberry Pi ile 3D yazıcını kolay ve detaylı bir şekilde kontrol edebilirsin. Üç boyutlu modelini G-Code’a çevirdikten sonra doğrudan dilimleyiciden 3D yazıcıya kablosuz olarak gönderebilir ve 3D yazıcını hoş bir kullanıcı arayüzü ile rahatça kontrol edebilirsin.

Octoprint Kontrol Yazılımı

SD kart ve mikro kontrol arasındaki SPI bağlantısı hemen hemen sıkıntısız olsa da, er ya da geç bir Raspberry Pi ya da OctoPrint ile karşılaşacaksın. Hala nadir, ancak yazıcıya G-Code akışını sağlamak için OctoPrint kullanıyorsan, aşağıdaki kodu başlangıç (start) G-Code’una boşta kalma zaman aşımını etkinleştirmek aşağıdaki kodu kullan:

Son (end) G-Code’un sonunda tekrar devre dışı bırakmak için ise aşağıdaki kodu kullan:

30 saniyelik zaman aşımı sayesinde, OctoPrint’in çalıştığı Raspberry pi ana bilgisayarında donması veya başka şekilde durması halinde tüm yazdırma işlemlerini durdurur. Aksi takdirde yazdırma işlemi tamamlanmadan önce komut göndermeyi durdurur ve baskın yarım kalır.

Yangın İçin Önlem

Nadir de olsa 3D yazıcılar alev alabilir. Yazılım tarafından sağlanan güvenlik özelliklerini kullanmanı öneriyoruz. Ancak, yalnızca bunlara güvenmemelisin. Hem düz MOSFET’ler hem de katı hal röleler tipik olarak iletken durumlarda başarısız olabilirler ve bu da kaçak ısıtma ile feci sonuçlara neden olabilir. Termal kesikli sigortalar 1 dolarlık parçalardır ve ısıtmalı yatağının yangına neden olmasını engelleyebilirler.

Yangın İçin Önlem

Kesintisiz Baskı

Şebeke elektrik hattın sabit değilse veya aynı atölyede yüksek endüktif güç ekipmanı açılırsa, örneğin ucuz el tipi kesiciler, 3D yazıcını bir UPS’ten (kesintisiz güç kaynağı) çalıştırmak iyi bir fikir olabilir. Yazdırma işlemi sırasında kısa bir elektrik kesintisi bile baskının durmasına neden olur. Bu durumda küçük ve ucuz bir UPS sana yardımcı olacaktır.

Kendin Yap (DIY) 3D Yazıcı Videoları

Prusa i3 3D Yazıcı Parçaları ve Yazılımı

Prusa i3 3D Yazıcı Parçaları ve Yazılımı

Prusa i3, dünyadaki en popüler açık kaynaklı 3D yazıcısıdır.

Prusa i3 3D yazıcının kendin yap (DIY) planları için sana yardımcı olacak diğer dokümanlar aşağıdaki adreslerdedir:

Öncelikle, 3D baskılı modellerin SCAD ve STL dosyaları için, Prusa i3 için GitHub sitesine gir ve terminalinde aşağıdaki komutu uygula.

Josef Prusa tarafından atölyelerinde kullanılan dosyaları kullanmak istiyorsan, Prusa i3 vanilla repository’u da indir.

Prusa i3 İçin Malzeme Listesi

Ne yazık ki, resmi bir malzeme listesi bulunmuyor. Ancak, bazı güzel kaynaklar var. RepRap Wiki’deki Prusa i3 Buyers Guide sayfasında, ayrıntılı teknik özelliklere sahip kapsamlı bir parça listesi (somun, cıvata, çubuk vb.) var.

Prusa i3 inşa etmeye başlamadan önce yapılması gereken önemli bir nokta ise iskelet yapısı yani kasanın malzemesidir. Her biri farklı bir çerçeve stiline sahip iki model vardır. Kutu stili çerçeve genellikle kontrplaktan yapılır, daha sert bir geometriye sahiptir ve yapımı daha zordur. Tek sac çerçeve genellikle lazer kesim alüminyumdan yapılır, bu daha pahalı ve en popüler yapılış şeklidir.

Prusa i3 İçin Yazılım ve Elektronik

Elektronik aksamlar için birçok seçenek vardır. Ancak, orijinal Prusa i3’ün elektronik aksamı RAMBo model karttır. Kart, farklı yazılım tipleri ile uyumludur. Orijinal Prusa i3, Marlin yazılımının optimize edilmiş versiyonunu kullanır.

Resmi üretici yazılımı kaynaktan derlenebilir. Alternatif olarak, önceden derlenmiş hex dosyaları indirilebilir. Üreticinin yazılımı için aşağıdaki komutu uygula.

Prusa i3 Kit Montaj Kılavuzu

Prusa3D, orijinal Prusa i3 3D yazıcı için kapsamlı bir derleme kılavuzu hazırlamıştır. Kit montaj kılavuzu, montaj işlemini resimler ve açıklamalarla birlikte ayrıntılı bir adımıdır.

Prusa i3 Topluluğu

Topluluk desteği için Prusa i3’ün resmi destek forumuna bakabilirsin. Forum, Prusa i3 3D yazıcıyla ilgili tüm konuları kapsar. “Ev yapımı” bir Prusa i3 yaparken orijinal bir Prusa i3 ile aynı olmayacağını ve sorunlarla daha sık karşılaşabileceğini lütfen unutma.

Prusa Mendel 3D Yazıcı Parçaları ve Yazılımı

Prusa Mendel 3D Yazıcı Parçaları ve Yazılımı

Prusa Mendel başka bir popüler RepRap 3D yazıcıdır.

Prusa Mendel 3D yazıcının kendin yap (DIY) planları için sana yardımcı olacak diğer dokümanlar aşağıdaki adreslerdedir:

3D yazıcı yapımı için gerekli SCAD ve STL dosyalarını Github’ın aşağıdaki ilgili sayfasından indirilebilirsin.

Github sayfasındaki ekstrüder dosyalarının doğru boyutlara sahip olmayabilir. Bu nedenle, ekstrüder dosyalarını Thingiverse‘den indirmeni tavsiye ederiz.

Prusa Mendel İçin Malzeme Listesi

Prusa Mendel için malzeme listesi, Prusa i3’ünki ile karşılaştırıldığında çok daha basittir. Doğrudan Github sayfasında ‘docs’ klasöründe bulunan dokümantasyonda; malzeme listesi, monte edilmiş parçaların bazı görüntüleri ve hatta hangi parçaların üç boyutlu yazıcı parçaları ile birleşeceğini gösteren bir montaj grafiği de yer alıyor.

Prusa Mendel’in RepRap Wiki sayfasında gerekli diğer tüm parçaların listesi mevcuttur.

Prusa Mendel İçin Yazılım ve Elektronik

Prusa Mendel, hiçbir kontrol kartı ile sınırlı değildir. Kontrol kartında; dört kademeli sürücü, bir termistör girişi ve bir ısıtıcı çıkışına sahip olması yeterlidir. Prusa Mendel’in ısıtılmış bir yatağı olmasını istiyorsan (önerdiğimiz de budur), kontrol kartında bir ek termistör girişi ve ısıtıcı çıkışı gereklidir. Şu anda RepRap topluluğu tarafından kullanılan kontrol kartlarının listesi RepRap Wiki’deki Elektronik Listesi‘nde yer almaktadır.

Firmware ile ilgili olarak, Github veya Prusa Mendel RepRap Wiki sayfasında firmware’den bahsedilmektedir. Mevcut firmware listesi için RepRap Wiki’deki Firmware Listesi sayfasını inceleyebilirsin.

Prusa Mendel İçin Montaj Kılavuzu

Github sayfasında montaj talimatlarını içeren bir PDF bulunmaktadır. Bu kılavuzda resimlerle numaralandırılmış adımlar bulunur ve her adım için hangi parçalara ihtiyacın olduğu gösterilir.

RepRap Wiki’de Prusa Mendel için montaj kılavuzu yer almaktadır.

Prusa Mendel Topluluğu

Topluluk desteği için, RepRap.org’daki, özellikle de Genel Mendel Konuları başlığındaki RepRap forumlarına göz atabilirsin. Forumlardaki tüm konular RepRap 3D yazıcıları kapsar, bu nedenle oradan hızlı bir şekilde yardım bulabilirsin.

Kossel Delta 3D Yazıcı Parçaları ve Yazılımı

Kossel Delta 3D Yazıcı Parçaları ve Yazılımı

Kossel Delta 3D yazıcı, 3D yazıcılar arasında en yaygın olan kartezyen tasarımdan radikal bir şekilde ayrılan bir makinedir. Kossel, 2012 yılında Rostock prototipini temel alarak ABD’nin Seattle kentinde Johann tarafından üretilen parametrik bir delta robot 3D yazıcıdır. Kendin yap (DIY) 3D yazıcı planları 2012 yılında Johann C. Rocholl tarafından tasarlanmıştır ve o zamandan beri bazı küçük değişiklikler ile geliştirlmeye devam edilmiştir.

Delta tasarım konsepti ile boşluk problemleri ortadan kalkmıştır. Boşluklar genellikle hareket eksenlerinde bulunan kayışlardan biri gevşediğinde meydana gelir.

Kossel Delta 3D yazıcının kendin yap (DIY) planları için sana yardımcı olacak diğer dokümanlar aşağıdaki adreslerdedir:

Kossel 3D yazıcının SCAD ve STL dosyalarına Github sayfasından ulaşabilirsin. Sayfaya erişmek için bağlantıya tıkla veya sayfayı klonlamak için aşağıdaki komutu terminalde çalıştır.

Kossel Delta İçin Malzeme Listesi

Kossel’in tüm gerekli basılı ve basılı olmayan parçalarına RepRap Wiki sayfasından ulaşabilirsin.

Kossel Delta İçin Yazılım ve Elektronik

Kontrol kartı, 3D yazıcının ısıtılmış baskı tablası olup olmamasına bağlı olarak RIS 1 veya RIS 1a uyumlu olmalıdır. Farklı kontrol kartlarının listesi için, RepRap Wiki sayfasına göz at.

RepRap Wiki’deki yazılım listesindeki yazılımın kontrol kartı ile uyumlu olması gerekmektedir. Örneğin, Duet kontrol kartı için buradaki rehberi kullanabilirsin. Duet kartı, ethernet portuna sahip popüler bir 32 bit ARM tabanlı kontrol kartıdır.

LCD ekran kurulumu hakkında bilgi için ise RepRap Wiki sayfasındaki ilgili sayfaya bakabilirsin.

Kossel Delta İçin Montaj Kılavuzu

Kossel Delta Topluluğu

Kossel Delta 3D yazıcı hakkında herhangi bir sorun varsa, RepRap.org adresindeki forumlara göz atabilirsin. RepRap topluluğunun ayrıca, topluluğun üyelerinin sorularının yanıtlandığı bir IRC kanalı da bulunmaktadır.

Yarı Demonte 3D Yazıcılar

Uygun Fiyatlı 3D Yazıcılar

3D yazıcılar konusunda yeniysen ve ilk baskılarını biraz daha profesyonel bir 3D yazıcıda aldıktan sonra kendi 3D yazıcını yapmak istiyorsan yarı demonte 3D yazıcıları da tercih edebilirsin. Böylece, hızlı bir şekilde değişiklikler yapıp hem daha iyi, hem daha büyük hem de daha ucuz baskılar alabilirsin. Daha sonra istersen bu yazıcıları da modifiye edebilir, 3D yazıcıların çalışma prensibini daha doğru öğrenebilirsin.

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, senin için uygun fiyatlı ve performansı iyi 3D yazıcıları inceledik.

İlgili Makaleler

^