3D Baskı Hizmeti - Online 3D Baskı

Projenin hızlı prototiplemesi için en iyi online 3D baskı hizmeti hangisi? Türkiye ve dünya çapındaki en iyi online 3D printer baskı yapan yerleri bulabileceğin kılavuzumuza göz atman yeter. Ayrıca, doğru 3 boyutlu baskı hizmetini nasıl seçeceğini ve fiyatlarını nasıl hesapladıklarını da bu yazımızda detaylı olarak açıklıyoruz.

1980’lerde üretildiğinden beri 3D printer, geleneksel üretim metodlarına meydan okumak için uygulanabilir bir üretim süreci olma noktasına geldi. Küçük seri üretim, tek seferlik ve fonksiyonel prototipleme, 3D baskı sayesinde maliyet düşürüyor ve ürün geliştirme sürecinde geri dönüş sürelerini de kısaltıyor. Bu devrimi demokratikleştirmek, 3D baskı hizmetleri için çok büyük bir örnektir.

3D baskı siparişlerini denemeden hangisinin en iyi 3D tasarım ve baskı hizmeti verdiğini ölçmek imkansız, ancak bu listedeki firmaları ölçebilmek için web trafiği ve benzeri faktörleri inceleyen Alexa Trafik Sıralaması ile bir ön değerlendirme yapabilirsin.

Hangi 3D baskı yerinin senin için uygun olduğundan veya tam olarak bir online 3D baskı hizmetinin fiyatlarının nasıl belirlendiğinden haberin yoksa endişelenme. Kısa açıklamalar ile senin için tüm bu soruları cevaplayacağız.

Online 3D Baskı Hizmeti
 1. Online 3D Baskı Hizmeti Nasıl Seçilir?
  1. 3D Model Üretimi İçin Malzeme Seçimi
  2. 3D Baskı Kapasitesi
  3. 3D Baskı Maliyeti Hesaplama
  4. 3D Baskı Süresi
  5. Gizlilik ve Sertifika
  6. 3D Baskı Fiyatı Nasıl Hesaplanır?
   1. Malzeme Maliyeti
   2. El İşçiliği Maliyeti
   3. 3D Modelleme Maliyeti
   4. 3D Yazıcı Bakım Maliyeti
   5. Katman Yüksekliği veya Çözünürlük
   6. Baskı Alanının Yerleşimi
   7. Kargo Maliyeti
   8. Örnek 3D Baskı Talebi
  7. Örnek 3D Baskı Maliyeti Hesaplama
 2. İlgili Makaleler

Online 3D Baskı Hizmeti Nasıl Seçilir?

Basman gereken bir üç boyutlu modelin var. Bu modeli bastırmak için yazdırma hizmetleri listesini hazırladık. Tıklayıp listedeki firmaları denemek çok basit geliyorsa yanılıyorsun.

Matbaa veya fotokopi hizmetlerini veren firmaları değerlendirirken de göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda faktör vardır. Burada, hangi 3D baskı servisini kullanacağını seçerken aklında tutman gereken başlıca hususlardan bahsedeceğiz.

3D Model Üretimi İçin Malzeme Seçimi

3D printer teknolojilerinde şaşırtıcı derecede çeşitli malzemeler bulunuyor ve bu da en belirgin şekilde modelini kullanacağın işlere özgü bir malzeme seçmeni gerektiriyor. Yatırım balmumu dökümü için yatırım yapmak yerine, 3D baskılı kalıplar kullanarak bu dökümü daha uygun fiyata yapabilirsin. Karmaşık tasarımlı altın parçalardan imkansız şekillerin basıldığı kaplamalara kadar sınırların olmadığı birçok modeli üretebilirsin.

Bu üretim gerçekten, 3D modeline ve tam olarak bu model ile ne yapman gerektiğine göre değişir. Örneğin, prototip çalışmalarının son ürünlere doğru giden süreçteki testlerle dayanıklılığının denenmesi, mühendislik malzemelerin ve atölyede bozulabilecek, aşınabilecek parçaların uzun süre dayanması için yeterince dayanıklı olması gerekir. Tüm bu önemli hususlar, menüden bir malzeme seçmene olanak tanıyan birçok 3 boyutlu baskı hizmetleri daha kolay hale geldi.

Online 3D Baskı Hizmeti - Malzeme Seçimi

3D model üretimi servisinin sunduğu 3D baskı teknolojisine (FDM, SLA, SLS, MJF vb.) ve malzeme çeşitliliğine dikkat et. Hizmet alacağın firmanın sitesinde veya kataloğunda bir malzemenin özelliklerini ve tipik kullanım alanları hakkında ayrıntılı bilgi görebilmelisin.

Profesyonel kullanım amaçlı üretim yaptırmak istiyorsan, mekanik ve kimyasal dayanıklılık gibi özelliklerini göz önünde bulunduracaksın. 3D yazıcı uzun yıllar kullanmış ve tecrübe kazanmış ve kendilerine ait tasarım hizmetleri de sunan daha profesyonel 3D baskı hizmetleri sunan firmalar senin için beklentilerini karşılayacaktır. Tabi ki bu tür profesyonel hizmetlerin fiyat teklifleri de biraz fazla olabilir.

Belirli bir performansta çalışan veya elinde sadece fiziksel bir nesneye ihtiyaç duyuyorsan, birçok hizmet veren firmayı seçmen daha rahat olacaktır. Herhangi bir baskı servisi modeli fiziksel olarak üretebilir. Böyle bir hizmet almak istiyorsan bu sefer de; maliyet, üretim kapasitesi, zaman, boyut, muhtemelen sertifikalar ve gizlilik gibi konuları irdeleyeceksin.

3D Baskı Kapasitesi

3D yazıcıdan çıktı alma hizmetlerinin sayısını sınırlandıracak bir diğer faktör, seri üretimle başa çıkma yetenekleridir. Doğru malzemeyle bir baskı hizmeti bulmak iyi ve güzel olsa da, önümüzdeki haftaya ihtiyaç duyduğun 1000 parçalık bir 3D model üretiminin yetişmemesi seni hayal kırıklığına uğratabilir.

New York, Brooklyn merkezli Voodoo Manufacturing gibi hizmet veren firmalar, çok sayıda parçanın üretiminde uzmanlaşmıştır. Hızlıca fazla sayıda modelin üretimini yaptırmak için onlarca 3D printerı kullanmak, hassasiyetleri tutturmak, talep üzerine baskı hizmetleri için genellikle yapılan basitçe tıkla, yükle ve yazdır’dan daha zordur.

Online 3D Baskı Hizmeti - Üretim Kapasitesi

Düşük hacimli toplu baskılar için tercih edeceğin 3D baskı servisi, ihtiyaç duyduğun baskı sayısı ile başa çıkmak için yeterli donanım ve tecrübeye sahip olup olmadığından emin olmalısın. Örneğin 3D printer baskı teknolojilerinden sadece lazer sinterleme ile hizmet veren bir firma bu konuda uzmanlaştığı ve vereceği hizmette daha çok güven vereceği aşikardır.

3D Baskı Maliyeti Hesaplama

3D baskı fiyatı nasıl hesaplanır sorusu birçok faktöre bağlıdır. Sipariş ettiğin parçaların maliyetini değiştirmek için yapabileceğin birkaç yöntem vardır. Örneğin, kullanmak istediğin malzemelerin çeşitliliği üretim maliyetini değiştirmene yardımcı olabilir.

Online 3D Baskı Hizmeti - Baskı Fiyatı

3D prototipleme için en iyi fiyat ile hizmet alabilmenin bir başka yöntemi, kabul edilebilir bir fiyat elde edene kadar parametreleri karşılaştırarak ve ayarlayarak birçok baskı hizmetinden teklif almaktır. Ancak, her 3D baskı merkezinden gerçekçi geri dönüşler alamayabilirsin. Çoğu 3D baskı yapan yerler, göndereceğin bir düzine dosyayı tek tek yükleyip yazdırma ayarları ve malzeme seçimi ile uğraşmaz.

3D Baskı Süresi

Bir parçaya ihtiyacın oldu ve hızlı bir şekilde temin etmen gerekiyor. Klasik üretim yöntemleri ile en az 1 haftada ürettirebileceğin modeli bazı online 3D baskı yapan firmalar, yazdırmak istediğin malzeme konusunda çok seçici olmaman durumunda baskıları kısa sürede sana kargolayabiliyorlar.

Online 3D Baskı Hizmeti - Üretim Süresi

Bu tür sağlayıcılar 3D baskı yapan yerler hızlı prototipleme kavramına göre çalışmaktalar ve ertesi gün nakliye edebiliyorlar. Elbette coğrafya ve hava koşulları gibi sınırlamalar hariç. Bu nedenle, kullanacağın hizmet sağlayacağın hangi ülke ve şehirde olduğuna dikkat etmelisin. Parçanı basan şirketin konumu nakliye maliyetini olumsuz yönde etkileyebildiği gibi, sana ulaşma süresi de artabilir.

Acelesi olanlar, hızlı geri dönüş ve hızlı sevkiyat garantisi veren hizmet sağlayıcılarını tercih edeceklerdir. Baskı fiyatı faktöründe olduğu gibi, 3D baskı fiyatı karşılaştırmasını yaptıktan sonra sana en hızlı geri dönüşü sağlayan hizmeti seçebilirsin.

Gizlilik ve Sertifika

3D baskı hizmetini seçerken şirketin gizlilik politikası, şartları, koşulları ve sahip olabilecekleri herhangi bir sertifikanın olup olmadığına dikkat etmelisin.

Çoğu online 3D baskı yapan firma, potansiyel olarak hassas ve gizli modelleri yükleyen kullanıcılarına güven vermeye çalışıyor. Dosyalarını yazdırmak için üreticiye gönderirken, baskı hizmeti veren firmanın senin modelini istediği zaman üretebilmesi ile ilgili beyan etmiş olabilirsin. Ancak, yüklediğin dosyaların gizliliğe ihtiyaç duyduğu durumlar da olabilir. Bu nedenle, gizlilik sözleşmesi imzalayabileceğin firmaları tercih etmelisin. Çok az sayıda baskı servisi bu tür belgeleri imzalamaya hazırdır.

Son kullanıcı olarak senin için daha az önemli olsa da bir diğer faktör ISO: 9001 sertifikasıdır. Giderek artan 3 boyutlu baskı hizmeti veren şirket sayısı, sıkı kontrollere ve ISO: 9001 ile gelen denetime bağlı kalmalıdır. Bu sertifika, parçanın üretimi dışında baskı şirketinin yüksek standartlarda kurumsal olarak hizmet verdiği izlenimi yaratır.

Online 3D Baskı Hizmeti - Gizlilik ve Sertifika

Online 3D baskı hizmetinin başka bir kıtadaki CNC frezeleme hizmetine teklif sunması durumunda, ISO: 9001’in sürdürülmesi, her iki sahadan gelen parçaların yönetimi, servisi, müşteri hizmetleri ve üretim kalitesinin birbirleriyle aynı seviyede olduğu anlamına gelir. Farklı firmalar arasında daha fazla birlikte çalışabilirliğe öncülük eden, mükemmellik taahhüdünün bir garantisidir. Hızlı prototipleme için daha iyi organize olmuş şirketler kaçınılmaz olarak müşteri için daha iyi bir deneyim sunarlar.

3D Baskı Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

3D modelini bir online 3D baskı sitesine yüklediğinde, anında veya e-postayla bir teklif alırsın. Bununla birlikte, tüm bu hizmetler bir 3D baskı servisinin fiyatlarını nasıl hesaplandığı konusunda şeffaf değildir.

3D Baskı Hizmeti - Fiyat Nasıl Hesaplanır

Aşağıda, 3D baskı hizmetlerinin fiyatlarını nasıl hesapladığını belirleyen en önemli faktörlerin bir listesini hazırladık. Bazıları evde 3D yazıcı olarak herkes için açıktır, ama belirli bir 3D baskı servis sağlayıcısının operasyonel işlemleri de fiyatı etkileyebilir.

Malzeme Maliyeti

PLA filament ile basılan bir model, aynı gümüş rengi üründen önemli ölçüde daha düşük maliyete sahip olacağını söylemeye gerek yok. İdeal olarak, 3D yazdırma hizmetleri, mevcut malzemelerin belirli bir miktarının ne kadar tutacağını söyledikleri bir liste yayınlarlar. Baskı ücreti veya daha doğrusu baskı işlemi için gereken malzemenin fiyatı, malzeme maliyetinin 3D modelin hacmiyle çarpılmasıyla hesaplanır.

3D Baskı Hizmeti - Malzeme Maliyeti

Ancak 3D model üretimi yapan firmaların 3D baskı maliyetlerini nasıl hesapladıklarını anlamak için diğer faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Birincisi, genellikle, parçalar tamamen dolu olarak basılmaz. Bunun yerine, FDM 3D yazıcılarda, gücü ve maliyeti dengelemek için belirli bir dolum yüzdesi (infill) kullanılır.

Üstelik, çıkıntılı parçaları olan birçok 3D modelin, destek yapılarının (support) yazdırılabilir olmasını gerektirir. Bu desteklere harcanan malzemenin 3D baskı hizmeti fiyatlarının hesaplanmasında da dikkate alınmaktadır.

El İşçiliği Maliyeti

Her ne kadar 3D baskı hizmetleri, 3D yazıcıları kullandıkları için yazdır ve kargola gibi basit görünse de hala çok fazla insan gücü gerektiren işler vardır. Örneğin, baskıdan sonra, parçalar temizlenir, sıralanır ve paketlenir. Basılı bir ürünün nihai maliyeti, bu işlemleri, ürün veya sipariş başına tahsil edilen “hizmet ücretinin” bir parçası olarak yansıtır.

3D Baskı Hizmeti - El İşçiliği Maliyeti

3D baskı hizmetlerinin fiyatlarının nasıl hesapladığını anlamak için göz önünde bulundurulması gereken başka bir faktör de yüzey işlemidir. Zımparalama ve cilalama, 3D baskılarından en iyi şekilde yararlanmana yardımcı olan son işlemlerdir. Ancak bu işlemler, sıklıkla manuel olarak el işçiliği gerektirdiklerinden dolayı nihai maliyeti artırırlar.

3D Modelleme Maliyeti

3D modellerini Thingiverse gibi ücretsiz model içeren sitelerden indirsen bile çoğu modelin üç boyutlu yazıcılarda basılması uygun değildir. Bu nedenle, modelin üretildiğinde istediğin gibi olmayabilir. 3D Baskı İçin Tasarım Nasıl Olmalı? yazımızda bahsettiğimiz gibi tasarımını değiştirip hizmet veren bir firmaya gönderebilirsin. Ancak, tasarım konusunda bir tecrüben yok ise endişelenme, online 3D baskı siparişi vereceğin çoğu firma senin için tasarımda değişiklikleri yapmaktadır. Baskı maliyetinde tasarım hizmeti de ücrete yanstılır.

3D Baskı Hizmeti - Tasarım Maliyeti

3D Yazıcı Bakım Maliyeti

3D yazdırma hizmetlerinin fiyatlarının hesaplanmasında bulunan bir diğer kalem bakımla ilgili maliyetlerdir. Bu, ilk yazıcı yatırımı, elektrik, amortisman ve başarısız baskıları içerir. Bunlar “hizmet bedeli”nde yer alan maliyetlerdir. 3D baskı hizmetlerinin bu maliyetleri karşılamasının bir başka yolu da, bir siparişin belirli bir değerin altında olması durumunda asgari bir fiyat talep etmesidir.

3D Baskı Hizmeti - Bakım Maliyeti

Katman Yüksekliği veya Çözünürlük

Baskıyı ayarlarken, bazen katman yüksekliğini değiştirerek baskı hızını ayarlamak mümkündür. Daha büyük katman yüksekliğine sahip parçalar baskı servisinde daha az zaman harcayacak ve baskı maliyetini düşürecektir. Böylece, parçanın çözünürlüğünü ayarlayarak, 3D baskı hizmeti fiyatlarında değişiklik yapabilirsiniz.

3D Baskı Hizmeti - Katman Yüksekliği ve Çözünürlük

Aynısı iç dolgu miktarı yani infill için de geçerlidir. Tamamen dolu yani %100 infill oranına sahip bir parçanın yazdırılması yalnızca malzeme maliyetini değil aynı zamanda baskı için gereken süreyi de arttırır.

Baskı Alanının Yerleşimi

SLS gibi üç boyutlu yazıcı teknolojilerinde 3D baskı maliyetinin en büyük girdisi ne malzeme ne de işçiliktir. 3D baskı hizmetleri, tek bir yapıda mümkün olduğunca çok parça yazdırmak için çeşitli siparişlerden modelleri bir araya getirir. İçi boş parçalar bazen daha küçük parçaları barındırabilir. Bu işlem, 3D baskıyı 3D baskı hizmetleri için daha uygun maliyetli kılar. Ayrıca, 3D modelin şekli, 3D yazdırma hizmeti fiyatlarının nasıl hesaplandığını doğrudan etkileyebilir.

3D Baskı Hizmeti - Baskı Alanının Yerleşimi

Kargo Maliyeti

Tabii ki, bitmiş parçanın sana teslim edilmesi için bir kargo şirketine ihtiyaç var. Bazı hizmet veren şirketler ise genellikle yerel taşeronlarla çalışıyor.

Hizmet verenlerin farklı kargo şirketleri ile çalışabileceği için kargo maliyetlerine de bakmak mantıklıdır. Bazı 3D baskı servisleri, nakliye için diğerlerinden iki kat daha fazla ücret alabilmektedir.

3D Baskı Hizmeti - Kargo Maliyeti

Örnek 3D Baskı Talebi

3D yazıcı alırken de online 3D baskı hizmeti alırken de örnek baskı talebinde mutlaka bulun. Özellikle çok adetli üretimler için aynı kalite ve toleransta olup olmadığını kontrol etmen önemlidir. Çünkü ürettirdiğin parçaları başka bir sisteme monte ettiğinde uymaması canını sıkabilir. Bu nedenle, çok adetli parçaların hepsini birden bastırmak yerine uygun maliyetli ve birbiri ile montajı yapılacak iki modeli seç ve örnek baskı yaptır. Eğer parçaların kalitesinden memnun isen diğer parçaların üretimine devam edebilirsin.

Örnek 3D Baskı Maliyeti Hesaplama

Online 3D baskı hizmeti veren çoğu firma websitelerinde fiyat konusunda bilgi vermez. Bazı firmalar ise bir hacim ve bir malzeme seçimi üzerinden sana örnek fiyat sunarlar. Aslında fiyat sunmak doğru bir yaklaşım değildir. Yukarıda açıkladığımız maliyeti etkileyen faktörlerden dolayı tek bir fiyatlandırma formülü söz konusu değildir. Bu nedenle, 3D baskı siparişi vermeden önce FDM 3D yazıcı ile hizmet alacağın bir model için tahmini hesaplama formülüne aşağıdaki tablodan ulaşabilirsin.

3D Baskı Hizmeti - Örnek Fiyat Hesaplama
3D Baskı Hizmeti - Örnek Fiyat Hesaplama Cura
Maliyet Kalemleri Birim Miktar
Modelin Hacmi İçin Harcanan Malzeme Gram 10
Filament Türü Cins PLA
Filament Miktarı Gram 1000 (~100 TL*)
Katman Yüksekliği mm 0.2
İç Doluluk Oranı (Infill) % Yüzde 25
Yazdırma Süresi Saat ~1.5
Elektrik Tüketimi 1 Saat 0.5982 TL/kWh*
3D Yazıcının Tükettiği Elektrik 1 Saat ~0.20 kWh
Operatör Maliyeti (Asgari Ücret) Dakika ~30
Tasarım Maliyeti 1 Saat ~100 TL
Kargo Maliyeti Boyut-Ağırlık Modelin kutusuna bağlı

*Elektrik ve filament fiyatları örnektir.

Tablodaki verilere göre 3DBenchy modelinin örnek 3D baskı maliyeti;

3DBenchy gibi bir modelin tasarımını yaptırmak istediğinde tasarım hizmet bedeli yaklaşık 100-150 TL civarında olacaktır.

İlgili Makaleler

^