Yerli 3D Yazıcı

Yerli imkanlar ile Türk mühendisler tarafından tasarlanmış ve Türkiye’de üretilip montajı yapılan 3D yazıcıları bu yazımızda inceliyoruz. İçlerinde markalaşmış, bayi sayısı ve hizmet kalitesi ile dünyadaki rakipleri ile yarışır duruma gelen modeller de mevcut.

Peki yerli denince akıllara ne gelmeli? Yerlilik oranı nasıl hesaplanır? %100 yerli demek doğru mu? Yerli Üretim’in farkı nedir? Bu soruları cevaplayacağımız yazımızı yakında yayınlayacağız.

  1. Zaxe Z1 ve Z1 Plus
  2. Oo-Kuma Katana
  3. 3D3 Mega Maker
  4. Alya 3D
  5. 3D4E 4GenPro
  6. ArtıBoyut
  7. Rigid3D Zero2
  8. Arçelik 3D Yazıcı PT1000
  9. Oo-Kuma Tanto SLA 3D Yazıcı
  10. İlgili Makaleler

Zaxe Z1 ve Z1 Plus

Yerli firmalar arasında kuşkusuz en güçlü firma Zaxe. “Z axis” yani katmanları oluşturan z ekseninden ismini alan yerli girişim Zaxe firması X1 ve X1+ modellerinin yanı sıra, son kullanıcıya uygun olarak tasarlanan Z1 ve Z1+ modellerini piyasaya sürdü. Türkiye’de 40’a yakın bayi tarafından satışı yapılan Zaxe yazıcılar, kullanıcı odaklı arayüz, 3 adımda baskıya gönderme, kablosuz ağ bağlantısıyla birden fazla 3 boyutlu yazıcı kontrol etme gibi özellikler sunan Zaxe Desktop uygulaması ile ülkemizde önemli üreticilerden biri.

Yüzde 90’ın üzerinde yerlilik oranı yakalayan bir marka olarak Zaxe, Türkiye’de yakaladıkları başarıyı yurt dışına da taşımak istediklerini belirtiyorlar.

Zaxe Z1 ve Z1 Plus

Masaüstünde küçük bir alan kaplayan Zaxe Z1 200x200x205 mm ve genis baskı alanına sahip Z1 Plus 300x300x300 mm baskı alanı, ısı kontrollü kapalı iç mekan, akıllı filament görüntüleme sistemi ve hareket sisteminde raylı rijit sistem sunmaktadır. Z1 Plus’ın metal baskı kafası, 320 dereceye kadar ısıtılarak endüstriyel malzemeler ile de geniş kullanım alanı sunmaktadır.

Zaxe Z serisinde elektrik kesintisinden sonra baskıya devam edebilme özelliği bulunuyor. Kendini beklemeye alarak, baskının durmasına izin vermeden, kaldığı yerden devam edebiliyor. Baskı bittiğinde Zaxe Z serisi 3D yazıcı, bilgilendirme sistemi ile baskının fotoğrafını e-posta ile gönderiyor. Ayrıca filament bittiğinde, cihazın bakım zamanlarında ve cihazda oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda e-posta yolu ile kullanıcıya bilgi gönderilebiliyor.

Oo-Kuma Katana

​Wi-fi kablosuz bağlantı ve dokunmatik kontrol ekranı sayesinde zahmetsiz iş akışına sahip donanımı, kendine ait gömülü yüksek performans dilimleyicisini barından Oo-Kuma Workbench yazılım arayüzü ile kesintisiz çalışma imkanı sunar.

​Katana 3D yazıcı, havacılık alaşımları ve üretim teknikleri kullanılarak inşa edilmiştir. Bu sayede aralıksız olarak binlerce saat çalışmasına rağmen bakım gerektirmez. Katana HT 3D yazıcı, uluslararası patentli yüzeyi sayesinde tüm Oo-Kuma İleri Seviye Fonksiyonel Polimerlerin, kolaylıkla tekrar tekrar basımını sağlar.

Oo-Kuma Katana

Katana 3D yazıcı, dedike mühendis ekibi ile son teknoloji tasarım imkanları kullanılarak tüm ısıtma ve mekanik bileşenler tasarlanmış ve sektörde ilk olacak yaklaşımları bünyesinde barındırmaktadır.

Yüksek hassasiyete sahip termokupl ile donatılmış ve 320 derece sıcaklığa kadar sürekli olarak, hatasız, tüm mühendislik malzemeler için mükemmel tekrarlanabilirlik ile çalışmaktadır. Özel olarak Titanyum-Molibden-Zirkonyum alaşımları ile aşınmaya karşı direnç gösteren ve sıcaklık dağılımında mükemmel homojenlik sağlayan nozüllere sahiptir. ​X-Y eksenlerinde 1.5 mikron ve Z ekseninde 1.25 mikron hareket hassasiyeti ile en iyi baskı ve yüzey kalitesini her model için korur.

​Katana EM 3D yazıcı ile uyumlu malzemeler aşağıdaki gibidir;

3D3 Mega Maker

3D yazıcı, 3D tarayıcılar ve malzemelerinin satışını yapmaktadır. Ayrıca kendi Ar-Ge ekibi ile yerli 3D yazıcı da geliştiren firma 3D3 Mega Maker S2 ile Türkiye piyasasına hızlı bir giriş yaptı.

295x205x205 mm baskı hacmine, otomatik yatak kalibrasyonuna, kapalı kasa ve ısıtmalı tablaya sahiptir.

3D3 Mega Maker

Alya 3D

Katı Hal Ar-Ge A.Ş. olarak 2013 yılında devlet desteği alarak Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta 3 boyutlu yazıcılar ve geliştirme faaliyetleri üzerine kurulmuş, tecrübeli mühendis kadrosuna sahip inovatif bir şirket tarafından geliştirilen Alya 3D printer, arıkovanı’nda kitlesel fonlama destek almıştır. Şirket bünyesinde mekanik, elektrik/elektronik, malzeme ve yazılım gibi bir çok farklı disiplinde kendi alanlarında uzman mühendisler çalışmaktadır. Ayrıca, 2016 yılında şirket 8 kat büyümüş ve TÜBİTAK tarafından en inovatif 100 şirket arasına seçilmiştir.

Alya 3D

Alya 3D, ev ofis ve okul gibi etrafta çocukların çokça bulunduğu kullanımı için özel tasarlanmış bir 3 boyutlu yazıcıdır. Alya’nın etrafı, lego olarak bilinen yüzeyle kaplıdır. Bu sayede kullanıcılar kendi 3D yazıcılarının görünümünü kendilerine özel tasarlayabilirler. Bunun için ister hazır lego kullanabilir, isterseniz de kendi legolarınızı Alya’yla üretebilirsiniz. Alya, Minecraft, Lego Mindstorm, Lego EV2 gibi markalarla uyumlu ve Minecraftla entegredir. Baskı alanı 100x100x133 mm olup, kablosuz bağlantı özelliğine da sahiptir.

3D4E 4GenPro

Uzun yıllar yurt dışında, proje bazlı olarak kazanılan deneyimlerin sonucunda 14 yıl önce, 2002 yılında ODTÜ Teknokent’de temelleri atılan EMESYS ile Türk ticaret hayatına adım atan ekip 3D4E (3Dfor Everybody) marka yerli 3D yazıcı üretimi de yapmaktadır.

3D4E 4GenPro

3D4E 4GenPro; hız, estetik, 24 saat çalışabilme, tak-kullan özellikleri ile ön plana çıkan bir üründür. Profesyonel ihtiyaçlara cevap verebilecek bir 3D yazıcı olarak tasarlanmıştır. Kullanılan sarf malzemelerin teknik artılarının tamamını ürüne yansıtabilme özelliğiyle 4GenPro modelinde, özellikle makine parçaları, yedek parçalar, hareketli parçalar üretimlerinde emsallerine göre üstün sonuçlar elde edilmektedir. 200x200x235 mm baskı hacmine, açık kasaya ve ısıtmalı tablaya sahiptir.

ArtıBoyut

2015 yılında Ankara’da Bilkent Cyberpark teknokentinde kurulan yerli 3D yazıcı firması ArtıBoyut, 3D yazıcılarını yerli imkanlar ile üretmektedir. Özgün tasarımları ve farklı özellikleri ile hem Türkiye’de hem de dünyada markalar ile yarışabilecek bir kabiliyete sahiptir. Firmanın amiral gemisi ArtıBoyut A1 Pro 3D Yazıcı; çift ekstrüder, filament ağırlık ölçme sistemi, filament algılama sistemi, filtre ile havalandırma sistemi, otomatik baskı tablası kalibrasyonu, uzaktan kontrol, kamera ile baskıyı izleyebilme ve birçok filamenti basabilme kabiliyetine sahiptir.

ArtıBoyut

Rigid3D Zero2

Rigid3D açık tasarım prensibiyle sağlamlık, servis edilebilirlik ve baskı kalitesi ön planda tutularak yerli imkanlarla geliştirilmiştir.

Rigid3D Zero2

Uygun fiyatlı Rigid3D Zero2 ile ABS, PLA, PETG, ASA, Naylon (PA12), esnek gibi çeşitli filamentleri basabilirsin. Dayanıklı elektrostatik toz boyalı çelik gövde, LCD kontrol paneli ve SD kart okuyucu ile bilgisayardan tam bağımsız çalışabilme, baskı esnasında ayarları değiştirmeyi sağlayan LCD ekranı, yüksek toleranslı ekonomik filamentlerin kullanımına olanak sağlayan ekstrüder tasarımı, yazılım destekli otomatik yatak kalibrasyonu ve 200x200x190 mm boyutunda ısıtmalı baskı tablası ile birçok özelliği bir arada bulunduruyor.

Zero2 modelinde opsiyonel olarak sunduğumuz Deneysel Baskı Kaydetme ve Dahili Batarya özelliği ile istenen anda baskı kaydedilebilir veya elektrik kesintisinde baskı otomatik olarak kaydedilir. Kaydedilen baskıya daha sonra devam edilebilir.

Arçelik 3D Yazıcı PT1000

Arçelik, 3D yazıcı pazarına iddialı bir giriş yaptı. Koç Holding’in en çok Ar-Ge yapan firması olan Arçelik, resimde görüldüğü gibi her ne kadar Flashforge Adventurer 3 yazıcıya benzese de her şehirde ve ilçede büyük bayilik, yedek parça ve geniş teknik servis ağı ile 3D yazıcının en büyük sorunu olan müşteri hizmeti konusunda beyaz eşyadaki tecrübesi ile başarılı bir ürün olacak gibi.

Arçelik 3D Yazıcı

Kolay kullanımı, 150x150x150 mm baskı alanı, tamamen kapalı kasası, dokunmatik renkli ekranı, WiFi ve ethernet ile uzaktan cihaza bağlanılabilmesi gibi özellikler yer alıyor.

Oo-Kuma Tanto SLA 3D Yazıcı

Yerli SLA üç boyutlu yazıcı olan Oo-Kuma Tanto, en üst seviye hassasiyet ile ​401nm sıralı LED kaynak sayesinde daha önce olmadığı kadar homojen ışık gücü dağılımı ile baskı alanının tamamını limitlerinde kullanabilme imkanı veriyor. Lazer yansıtma yerine kesit projeksiyonu kullanıldığı için parçadan bağımsız hız ve süre, sürekli aynı hızda çıktı imkanı ve kesintisiz çalışma prosedürü sunuyor. ​Yüksek hassasiyette çalışan dikey eksen mimarisi ile en küçük katman kalınlıklarında çalışarak şaşırtıcı pürüzsüzlüğe sahip yüzeyler elde edebilirsin. ​Her türlü uygulamaya hitap edecek, özelleştirilmiş reçine gamı, çıktıların profesyonel seviyede olmasını sağlıyor.

Oo-Kuma Tanto SLA 3D Yazıcı

Not: BoyutKat, bağımsız bir sitedir. Tüm ürün incelemeleri ve önerileri editör ekibimizin tarafsız görüşüdür. Reklam ve bağlı kuruluş gelirleri ile çalışmaktayız. Sitemizdeki alışveriş bağlantılarını kullanarak satın aldığınızda komisyon almaktayız.

İlgili Makaleler

^