Üç Boyutlu Tasarım Nasıl Yapılır?

Üç boyutlu tasarım mı yapmak istiyorsun? 3D printer için çizim programı mı arıyorsun? Ücretsiz 3D modelleme yazılımları ve 3D model üretimi yapacaklar için en iyi 3D çizim yazılım araçlarını senin için inceledik.

 1. 3D Tasarıma Giriş
 2. Katı Modelleme
 3. Yüzey Modellemesi
 4. Heykelleştirme
 5. Ekstrüzyon: Kurabiye Yapmak Gibi
 6. Modelleri İndir veya Kendin Tasarla
 7. Tasarıma Nasıl Başlamalı?
  1. CAD Yazılımı
  2. 3D Tasarım Programlarının Kullanım Oranları
  3. 3D Printer İçin Ücretsiz 3D Çizim Programları
   1. Online 3D Çizim Programı: Tinkercad
   2. FreeCAD
   3. SketchUp Free
   4. 3D Slash
   5. OpenSCAD
   6. Blender
   7. Sculptris
   8. SculptGL
   9. LibreCAD
   10. MakeHuman
   11. Clara.io
   12. DesignSpark
   13. Figuro
   14. 3D Builder
  4. Ticari 3D Tasarım Programları
   1. SketchUp Pro
   2. Fusion 360
   3. SolidWorks
   4. AutoCAD
   5. CATIA
   6. Inventor
   7. 3ds Max
   8. Rhino
   9. ZBrush
   10. Mudbox
   11. Cinema 4D
   12. Onshape
   13. Poser
   14. Photoshop CC - 3D Model
   15. SelfCAD
   16. Moment of Inspiration (MoI)
   17. Vectary
 8. Tasarımlarını Kendi 3D Yazıcın ile Bas
 9. İlgili Makaleler

3D Tasarıma Giriş

3D endüstriyel modelleme veya CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım), mühendislerin ve tasarımcıların, parça ve montajların gerçekçi bilgisayar modellerini oluşturmalarını sağlar. Bu modeller daha sonra 3D yazıcı veya CNC ile işlenebilir ve karmaşık simülasyonları çalıştırmak için kullanılabilir. Daha hızlı ve daha ucuz bir iş akışı sağlayan herhangi bir fiziksel model oluşturulmadan önce güç veya sıcaklık direnci gibi çok çeşitli parametreler simüle edilebilir.

Kağıt üzerinde veya 2 boyutlu CAD’de tasarımcı, bir nesnenin farklı görünümlerinin çizimlerini oluşturur. Ön, üst ve yan görünümlerin gerçek üç boyutlu nesneyi tanımlamak için birlikte nasıl çalıştıklarını hayal ederler.

Katı modelleme, 2D tasarımcının anlayışını 3D elektronik temsiline dönüştürür. Ortaya çıkan nesne bir hacme, sınır yüzeyine, deliklere ve hatta gizli boşluklara sahiptir. Ekranda katı modeller döndürülebilir veya iç yapılarını ortaya çıkarmak için bölümlere ayrılabilir.

Üç Boyutlu Tasarım Nasıl Yapılır?

Tel kafes ve yüzey modelleme gibi diğer 3D modelleme yaklaşımları, katı modelleme ile bazı yetenekleri paylaşır. Bunun nedeni her modelleme tekniğinin ilkeleri veya onu tanımlayan temel işlemleri içermesidir.

Tel kafes modellemesi daha eski ve daha az bilgisayar ihtiyaç duyan bir tekniktir. Tüm kenarlarını ve köşelerini belirleyerek bir 3D modeli temsil eder.

Yüzey modelleme, estetik, hava akımı veya ergonomiye odaklanan uygulamalar için yüzey geometrisini tanımlamak için esnek yeteneklerde uzmanlaşmıştır.

Katı modelleme önceden tanımlanmış 3D ilkel yapılarla çalışabilir, ancak çoğu zaman matematiksel işlemleri veya yazılım nesnelerini temsil eden temel 3D işlemlerle çalışır. Örnek olarak, katı modellemede en yaygın işlemlerden biri ekstrüzyondur, yani bir 2D nesneyi 3D’ye çekerek dönüştürmektir.

Katı Modelleme

Katı modelleme, parçayı üretmek için kullanılacak işlemlere benzeyen mantıksal bir iş akışına sahip, gerçek parçalarmış gibi katı 3D modeller yaratır. Bu işlemlerin bazıları ekstrüzyon, delme ve diş açma işlemlerini içerir. Katı modeller, istenen parçayı oluşturmak için nesneleri birbirleriyle kesiştirebilir, birleştirebilir ve çıkarabilir.

Katı modellemenin bir diğer avantajı genellikle parametrik olmasıdır, yani modelleme işlemlerinin her aşamasında değişikliklerin veya parametrelerin kaydedildiği ve tasarım sırasında herhangi bir zamanda düzenlenebileceği anlamına gelir. Bu, modelin özelliklerinin parçayı sıfırdan oluşturmaya gerek kalmadan hızlı bir şekilde değiştirilmesine izin verdiği için çok kullanışlıdır.

Montaj modellemesi, katı modellemede, ayrı parçaların bir araya getirilip karmaşık modeller oluşturması için önemli bir aşamadır. Montajlar doğrudan üreticilerden indirilen bağlantı elemanları veya yataklar gibi standart bileşenleri yerleştirmek için kullanılabilir. Hareket elemanları, tasarımın mekanik performansını değerlendirmek için ayrıntılı hareket analizinin kullanılmasını sağlayan montajlara da uygulanabilir.

Katı Modelleme

Yüzey Modellemesi

Yüzey modelleme genellikle bir ürünün daha estetik özellikleri için kullanılır. Bu tip CAD 3D modelleme programları kullanarak daha organik ve serbest biçimli bir geometri oluşturmak çok daha kolaydır. Katı modellemede bulunan kısıtlamaların çoğu, yüzey modellemeyle ilgili bir sorun değildir, ancak bu, bazen daha az doğru olma anlamına gelir.

Adından da anlaşılacağı gibi, yüzey modelleme sadece iç kısımları katı olmayan parça yüzeylerini içerir. Bununla birlikte, parça kapatmak için yeterli yüzeylere sahip olduğunda, doldurulabilir ve daha sonra 3D baskı için kullanılabilir. Yüzey modelleme kullanarak tasarımlar geliştirirken, geri dönüp değişiklik yapmak zor olabilir çünkü genellikle parametrik değildir.

Her bir modelleme yazılımı türü, üretilen tasarımın türüne bağlı olarak, bunun dikkate alınması gereken fayda ve dezavantajlara sahiptir. Bazen her birinin yararlarını birleştirmek için hem katı hem de yüzey modellemenin kullanılması gerekir.

Yüzey Modellemesi

Heykelleştirme

Heykelcilik veya organik modelleme, çoğunlukla ağaçlar veya kaya oluşumları gibi doğada bulunan karakterler, mücevherler veya organik şekiller gibi karmaşık ayrıntılara sahip serbest formlu yüzeyler oluşturmak için kullanılır.

Pixologic’in ZBrush veya Autodesk’in Mudbox gibi heykel yazılım paketleri klasik heykeltıraş göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Dijital heykeltraşların simüle edilmiş bir kil topundan başlamasını sağlar ve nesnelerini taşımak, eklemek veya kaldırmak için küçük bir tırmık veya başparmak gibi klasik şekillendirme araçlarını yansıtan fırçalarla nesnelerini manipüle etmek için basınca duyarlı bir çizim tableti veya monitörü kullanırlar.

Bu araçları kullanarak sanatçılar, büyük bütçeli film yapımlarında canlanmaları için bir karakterin yüzünün karmaşık detaylarını yakalayan on milyonlarca poligondan oluşan heykeller yaratıyor.

Heykelleştirme

Ekstrüzyon: Kurabiye Yapmak Gibi

Ekstrüzyon, bir hamur presinin yazılım versiyonudur. Pişirme işleminde, kurabiyenin şekli, bir 3D kurabiye oluşturmak için hamurun basıldığı bir 2D tasarım ile tanımlanır. 3D baskıda, tasarımcı iki boyutlu bir çizim veya desen çizer ve ardından bir 3D model üretimi için bu şekli “bastırır”.

Katı modelleme de güçlü bir modelleme şeklidir, çünkü parametriktir. Tasarımcı 2D ekstrüzyon bölgesini çizer, uzunluk ve çap gibi parametreleri ayarlar. Daha sonra, tasarımcı bu parametreleri değiştirebilir ve bu değişiklikler ilgili tüm çizim ve montajlarda otomatik olarak değişir.

Ekstrüzyon: Kurabiye Yapımı Gibi

Katı modeller, dijital prototip oluşturmaya izin verecek kadar ayrıntılı bir nesneyi tanımlar. Bu, bir parçanın ağırlığını, diğer parçalara nasıl uyduğunu, gücünü veya sıvının ve ısının içinde ve çevresinde nasıl akacağını kontrol edebileceğin anlamına gelir. Ve bunların hepsi, herhangi bir malzeme kullanılmadan önce, bilgisayar içinde gerçekleşir.

Birkaç örnek vermek gerekirse, katı modellerle dijital prototipleme, uzak gezegenlerde robot uzay aracı inişlerinin birinci derecede, sonlu eleman simülasyonlarında, yüksek stres altındaki yeni uçak yeteneklerinde veya otomobil çarpışma testlerinde mümkün olmasını sağlar. Veya, 3D yazıcı kullanma durumunda, filamenti kurtarmak ve yazdırmadan önce parçalarının birbirine uyup uymayacağını kontrol etmek için kullanılabilir.

Modelleri İndir veya Kendin Tasarla

Katı modeller çeşitli sitelerde paylaşılabilir, indirilebilir ve yeniden kullanılabilir. McMaster.com ve Digikey gibintedarikçiler, sattıkları birçok şeyin katı modellerini yayınlar. Bu modeller, özel ve standart parçaların bir araya getirilmesi için basılabilir, değiştirilebilir veya kullanılabilir.

Kendi katı modellemeni yapman için birçok araç vardır, bunların çoğu ücretsizdir ve her zaman geliştirilmektedir. Fikirlerini ekranında ve sonra 3D yazıcının yatağında hayata geçirmekten için daha iyi tasarım yapmaktan başka bir yol yoktur.

Modelleri İndir veya Kendin Tasarla

Tasarıma Nasıl Başlamalı?

Yeni başlayanlar veya CAD dünyasına aşina olmayanlar için 3D modelleme kafa karıştırıcı olabilir ve belki de başlangıçta biraz sinir bozucu olabilir. Ancak, seçeneklerini ve temel kavramları bilmek, başlangıç için en iyi yoldur.

3D modelleme, kendi nesnelerini oluşturmak veya tasarlamak istediğinde gerekli bir beceridir. Bu konuda yeni başlayanlar, gerçek 3 boyutlu modelleme yazılımları arasından gereksinimlerine uyan birini seçmek zor olabilir, ancak endişelenme. Burada sana, önceden bilgisi olmayan herhangi birinin küçük bir uygulamayla kullanması gerektiğini düşündüğümüz bir 3D yazılım ve araç listesi sunuyoruz.

CAD Yazılımı

Çok sayıda farklı sektör için farklı paketlerde geniş bir CAD yazılımı bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanları aşağıdaki resimde sunulmaktadır. Bu CAD yazılımları, 3D baskı için STL veya OBJ dosyalarını veya CNC üretimi için STEP ve IGES’i oluşturabilir.

CAD Yazılımı

3D Tasarım Programlarının Kullanım Oranları

750’den fazla profesyonel müşteriye gönderilen bir ankette, tasarımcılardan ve mühendislerden hangi CAD yazılımlarını kullandıkları soruldu. Sonuçlar aşağıdaki resimlerde sunulmaktadır.

Endüstri Verileri - Mühendisler
Endüstri Verileri - Tasarımcılar

Anket, mühendis ve tasarımcıların çoğunluğunun CAD tasarımı için Solidworks kullandığını tespit etti. Mühendisler daha sonra AutoCAD, Inventor ve Fusion 360’ı (listedeki tek ücretsiz profesyonel CAD yazılım) tercih ederken Rhino, tasarımcılar için en popüler ikinci modelleme aracı oldu. İlginç bir not olarak Rhino, tasarımcılar için yüksek sırada olmasına rağmen mühendisler listesinde görünmedi.

3D Printer İçin Ücretsiz 3D Çizim Programları

Online 3D Çizim Programı: Tinkercad

Tinkercad

FreeCAD

FreeCAD

SketchUp Free

SketchUp Free

3D Slash

3D Slash

OpenSCAD

OpenSCAD

Blender

Blender

Sculptris

Sculptris

SculptGL

SculptGL

LibreCAD

LibreCAD

MakeHuman

MakeHuman

Clara.io

Clara.io

DesignSpark

DesignSpark

Figuro

Figuro

3D Builder

3D Builder

Ticari 3D Tasarım Programları

SketchUp Pro

SketchUp Pro

Fusion 360

Fusion 360

SolidWorks

SolidWorks

AutoCAD

AutoCAD

CATIA

CATIA

Inventor

Inventor

3ds Max

3ds Max

Rhino

Rhino

ZBrush

ZBrush

Mudbox

Mudbox

Cinema 4D

Cinema 4D

Onshape

Onshape

Poser

Poser

Photoshop CC - 3D Model

Photoshop CC - 3D Model

SelfCAD

SelfCAD

Moment of Inspiration (MoI)

Moment of Inspiration (MoI)

Vectary

Vectary

Tasarımlarını Kendi 3D Yazıcın ile Bas

Uygun Fiyatlı 3D Yazıcılar

3D tasarımını yaptığın modelleri evinde kendin basmak istemez misin? Hızlı bir şekilde değişiklikler yapıp hem daha iyi, hem daha büyük hem de daha ucuz baskılar alabilirsin.

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, senin için uygun fiyatlı ve performansı iyi 3D yazıcıları inceledik.

İlgili Makaleler

^