Fusion 360 ile 3 Boyutlu Tasarım

3 boyutlu tasarım konusunda hiçbir bilgiye sahip değil misin? 3D yazıcın var, ancak kendi tasarımlarını yapıp üretemeyeceğini mi düşünüyorsun? Fusion 360 tasarım programı ile dilediğin modelleri kolayca tasarlayabilirsin. Bu eğitim ile adım adım temel bilgileri öğrenecek ve artık sen de bir tasarımcı olacaksın.

 1. Fusion 360 Ücretsiz İndir ve Kur
 2. Basit Arayüz
 3. Çizim (Sketch) Oluştur
 4. 2D Çizimleri 3 Boyutlu Hale Getir
 5. Detaylı Ayarları Yap
 6. 3D Modeli 3D Baskı İçin Kaydet
 7. Solidworks vs. Fusion 360 Arasındaki Farklar
  1. Parça Modelleme
  2. Mekanik Tasarım
  3. Gelişmiş Mesh Modelleme
  4. Solidworks vs. Fusion 360?
 8. Başka Neler Yapılabilir?
 9. İlgili Makaleler

Fusion 360 Ücretsiz İndir ve Kur

Fusion 360 Ücretsiz İndir ve Kur
Autodesk hesabı oluştur ve Fusion 360'ı ücretsiz indir - Kaynak: Fusion 360

Fusion 360, öğrenciler ve eğitimciler için 3 yıllık ücretsiz bir eğitim lisansı sunar. Aksi takdirde, 2 haftalık ücretsiz deneme sürümünü etkinleştirebilir veya resmi lisans için ödeme yapabilirsin.

Autodesk’in web sitesinde bir hesap oluştur, ardından hesabını etkinleştir ve hem MacOS hem de Windows için kullanılabilen Fusion 360’ı indir. Bilgisayarına yüklemek için kurulum sihirbazındaki adımları takip et.

Yükleme tamamlandıktan sonra Fusion 360’ı başlatmak için çift tıkla. Yeni oluşturduğun Autodesk hesabına giriş yap ve kullanıma hazırsın.

Basit Arayüz

Fusion 360 Basit Arayüzü
Fusion 360 arayüzü - Kaynak: Fusion 360

Fusion 360’ı çalıştırdığında, yukarıdaki arayüz karşına gelecek. Kullanıcı arayüzünün kısaca üzerinden geçelim:

Araç Çubuğu (Toolbar): Ekranın üst kısmında bulunan araç çubuğunda, modeller oluşturmak ve değiştirmek için kullanacağın araçlar vardır. Aşağı siyah oklara bastığında, her kategoride mevcut olan tüm olası komutları görüntülemeni sağlar. Araç çubuğunda görüntülenen kısayollar özelleştirilebilir. Favori komutları aşağıdaki resimde olduğu gibi “Pin to Toolbar”a (Araç Çubuğuna Tuttur) basarak yapabilirsin.

Fusion 360 Basit Araçları Sabitleme
Fusion 360’ta favori araçları araç çubuğunda sabitlemek - Kaynak: Fusion 360

Ürün Ağacı (Browser): Ekranın solunda bulunan tarayıcı veya ürün ağacı, bir modelin yapısındaki tüm bileşenleri, gövdeleri ve düzlemleri gösterir. Şu anda tek bir gövdeye sahip “küp simgesi” ve yanında bir bileşen “Unsaved/Kaydedilmemiş” yazan bir ifade vardır. Bu ifadenin ismini değiştirmek istiyorsan çift tıklaman yeterli. Klasörleri açmak / daraltmak için soldaki üçgenleri kullanabilir, gövdelerin ve düzlemlerin görünürlüğünü ampül simgesine tıklayarak değiştirebilirsin.

Zaman Çizelgesi (Timeline): Alttaki zaman çizelgesi alanı, Fusion 360’ın diğer CAD yazılımlarından ayrı olarak önemli bir özelliğidir. Modelini oluştururken yürütülen komutların bir listesini içerir. Şu anda sadece kullanılan “Create Box” (Kutu Oluştur) komutunu gösteriyor. Bu özellik, kullanıcıların her bir modelin nasıl yapıldığını tam olarak görmesini, zaman çizelgesini istedikleri herhangi bir noktaya geri döndürmesini ve gerektiğinde özelliklerde düzenleme ve eklemeler yapmasını sağlar.

Gezinme (Navigation) ve Görüntüleme (Display): Bu kutular ekran ayarlarını değiştirmeni ve görünümde manuel olarak gezinmeni sağlar. Mouse ve bazı kısayollar ile bunları yapmak çok kolaydır:

Çizim (Sketch) Oluştur

Fusion 360 Çizim Oluştur
“Çizim Oluştur”a tıkla ve 2 boyutlu çizim yap - Kaynak: Fusion 360

Eskizler 2 boyutlu düzlemde çizgiler ve eğrilerdir. Bir tane eskiz oluşturmak için araç çubuğundaki “Create Sketch” (Çizim Oluştur) düğmesine tıkla ve hangi düzlemde çizmek istediğini seç. Daha sonra görünüm 3 boyutludan 2 boyutlu perspektife geçecektir.

Çizime başlamak için, temel dikdörtgen ve daireyi kullanabilirsin. Yukarıdaki araç çubuğunda bulunan “Sketch” (Çizim) açılır listeden seçebilir veya dikdörtgen için ‘R’ ve daire için ‘C’ kısayol tuşları ile şekilleri seçebilirsin.

Fusion 360’ın bir diğer kullanışlı özelliği eskiz boyutlandırmasıdır. Yukarıdaki resimde gördüğün gibi iki oklu çizgi arasındaki mm cinsinden rakamlarla basitçe çizimini boyutlandırabilirsin. “Sketch Dimensions”ı (Çizim Boyutları) seçerek veya ‘D’ye basarak boyutlandırma aracını aç. Ardından boyutlandırmak istediğin çizgiyi seç. Yeniden boyutlandırmak için herhangi bir boyuta çift tıkla. Bu çift tıklama özelliği, eskizlerinde tam boyutları belirtmenin yanı sıra geri dönüp gerekirse daha sonra değiştirmeyi kolaylaştırır.

Boyutlardan eminsen, çizim modundan çıkmak için araç çubuğunun en sağındaki “Stop Sketch” (Çizimi Durdur) düğmesine tıkla.

2D Çizimleri 3 Boyutlu Hale Getir

2D Çizimleri 3 Boyutlu Hale Getir
2 boyutlu çizimine ekstrüde yaparak kalınlık ver - Kaynak: Fusion 360

2 boyutlu çizimini düzlemden genişleterek bir 3D nesneye dönüştürmek için araç çubuğundaki (veya klavyendeki ‘E’ kısayol tuşu ile) “Extrude” düğmesine bas. Bunu yaptığında, ekranın sağ tarafında bir menünün açıldığını göreceksin.

Yapman gereken ilk şey hangi profillerin ekstrüde edileceğini seçmektir. Çubuk hariç ana gövde ile başlayalım. Birden fazla profil seçmek için shift tuşuna basılı tutarak mouse’u kullanabilirsin. Ne kadar kalınlık vereceğini belirtmek için okları veya menüyü kullan.

“Operation”ın (Operasyon) “New Body” olarak ayarlandığından emin ol. Ek olarak, bu ayarlarda her türlü şekli oluşturmak için birleştirme, kesme veya kesiştirme işlemleri de vardır.

Detaylı Ayarları Yap

Fusion 360'daDetaylı Ayarları Yap
Kenarlara fillet ekle ve keskin kenarları yumuşat - Kaynak: Fusion 360

Modeli 3 boyutluya çevirdikten sonra kenarları keskin olacaktır. Modeli 3D yazıcıda bastıktan sonra kenarları yumuşatmak yerine daha doğal ve kavisli bir görünüm elde etmek için, “Modify” (Değiştir) açılır menüsü altındaki “Fillet” komutunu veya ‘F’ tuşuna basarak kullanabilirsin. Bu, seçtiğin kenarlara belirtilen yarıçapta bir eğri uygular.

Modelin daha kalın olması gerektiğini mi düşünüyorsun? Fusion 360, modelinin düzenlemeni ve değişiklikleri kolayca yapmana imkan tanır. “Timeline”daki (Zaman Çizelgesi) model için extrude komutuna sağ tıkla ve “Edit Feature” düğmesine bas. Oradan, ekstrüzyonu istediğin gibi değiştirmen mümkündür.

3D Modeli 3D Baskı İçin Kaydet

Fusion 360'da 3D Modeli 3D Baskı İçin Kaydet
3 boyutlu modeli STL dosyası olarak kaydet ve 3D yazıcıda basmak için hazırlamaya başla. - Kaynak: Fusion 360

Tasarımını Windows’ta “Ctrl + s” veya MacOS’ta “Cmd + s” kısayolları ile veya “Browser”daki (Ürün Ağacı) ana modele -en üstteki küp simgeli model- sağ tıklayıp aşağıdaki “Save As STL”ye (STL Olarak Kaydet) tıklayarak kaydedebilirsin.

Daha sonra istersen STL dosyasını 3D yazıcıda basılabilir mi diye çeşitli programlarla kontrol edebilir veya STL dosyasını bir dilimleyici programına yükleyip 3D yazıcıda yazdırmak için hazırlayabilirsin.

Solidworks vs. Fusion 360 Arasındaki Farklar

Solidworks uzun süredir CAD (bilgisayar destekli tasarım) modellemesinde endüstri lideridir. Daha sonra, bu endüstri liderine meydan okumak için yeni, bulut tabanlı bir CAD modelleme yazılımı olan Fusion 360 piyasaya sürüldü.

En basit formlarında, Solidworks ve Fusion 360 üç boyutlu modelleme için kullanılan yazılımlardır. Bununla birlikte, bir mühendis, tasarımcı, mimar veya maker olmana bağlı olarak, bu yazılımlardan birini diğerine tercih ettiğini göreceksin. Peki, Solidworks ve Fusion 360 arasındaki farklar nelerdir? Hangisi daha iyidir?

Parça Modelleme

Fusion 360'da Parça Modelleme
Fusion 360'ta yapılan bir 3D model - Kaynak: SolidSmack.com

Parça modelleme, bu iki programın en temelde farklı olduğu yerdir.

Solidworks, montaja dayalı bir yazılımdır. Bu, parçaları ayrı bir dosyaya monte etmeden önce ayrı ayrı oluşturduğu anlamına gelir. Bu, birçok montajda ve dokümantasyon amacıyla parçalar kullanıldığında avantajlıdır. Solidworks çok gövdeli parçalar oluşturma seçeneğine sahip olsa da, bu özellik Fusion 360’ın işlemiyle aynı miktarda esneklik sağlamaz.

Fusion 360 ise, bir montajın bileşenlerinin aynı dosyada oluşturulduğu ve birleştirildiği çok bileşenli bir parça sistemini kullanır. Bu, mühendislerin ve tasarımcıların diğer bileşenlerle uyumlu olmasını ve bir montaj içinde bunların parçalanabilmesini kolaylaştırır. Solidworks’ün aksine, Fusion 360’ta bir montajı oluştururken birden fazla dosyaya başvurması gerekmez, ancak Fusion’daki daha büyük montajlar sorunlara neden olabilir. Fusion 360, birçok birbirine bağlı parçaya sahip daha küçük montajlar ile daha iyi çalışmaktadır.

Mekanik Tasarım

Fusion 360'da Mekanik Tasarım
Solidworks’te akış simülasyonu - Kaynak: Yenasoft Yazılım / YouTube

Birçok kişi 3D model ve tasarım yapabilir, ancak mekanik tasarım ile 3D model yapmak arasında farklılıklar vardır. Mekanik tasarım, bir ürünün görünümü ve hissinden ziyade bir ürünün uygulanması ve üretilebilirliğine odaklanır.

Teknik olmayan tasarımcılar için Fusion 360, bir parçanın dış güçlere nasıl tepki vereceğini anlamak için kullanımı kolay birçok analiz paketi sunar. Bu simülasyon paketleri şunları içerir: statik gerilim analizi, termal analiz, burkulma ve şekil optimizasyonu. Bu nedenle Fusion 360, temel ve kullanımı kolay simülasyonlar için mükemmeldir, ancak bazı gelişmiş özelliklerden yoksundur.

Fusion 360’a benzer şekilde Solidworks, satın alınan lisansa bağlı olarak çeşitli özellik gruplarına sahip bir simülasyon paketi sunar. Solidworks’ün en iyi simülasyon paketi, doğrusal ve doğrusal olmayan yanıtları, dinamik yüklemeyi, kompozit malzemeleri, doğrusal ve doğrusal olmayan dinamikleri ve çok daha fazlasını değerlendirmeni sağlar. Solidworks bu nedenle, çok gelişmiş simülasyonlar ve analizler için harika bir araçtır.

Gelişmiş Mesh Modelleme

Fusion 360'da Gelişmiş Mesh Modelleme
Mesh modelleme - Kaynak: Flowsquare / Nora Scientific

Tasarımcılar için önemli olan bir diğer özellik de örgü yani “mesh” modellemesidir. Bu, bir yüzey boyunca noktalardan organik geometri ve yüzeyler oluşturmak için “itilebileceği” veya “çekilebildiği” yerdir. Solidworks’ün aksine Fusion 360 bu alanda mükemmeldir.

Fusion 360 kullanıcı dostu arayüzündeki “Sculpt” özelliği ile bir proje doğrudan mesh modellemeye aktarabilir. Solidworks, yüzey özelliklerini kullanarak benzer bir özellik sunar, ancak kurulumu çok zordur ve kullanması basit değildir.

Tasarımcıların genel olarak tüketici ürünleri için kolayca pürüzsüz geometri oluşturma yeteneğinden dolayı Fusion 360’ı tercih etme eğiliminde olduklarını görüyoruz. Bununla birlikte, birçok teknik mühendis Fusion 360’ın gelişmiş mekanik tasarım özelliklerindeki sınırlı yeteneğiyle de mücadele edebiliyor ve çoğu zaman Solidworks kullanmayı tercih ediyorlar.

Solidworks vs. Fusion 360?

Her iki program da 3D modellemeyi çok farklı bir şekillerde yaparlar. Fusion 360 vs Solidworks yarışmasında her ikisi de farklı nedenlerle zirveye çıkıyor.

Fusion 360, kullanıcının herhangi bir değişiklik yapmak için bir dosyaya erişmesini sağlayan çok basit bir montaj arayüzü sunuyor. Bulut tabanlı bir platform ile kullanıcılar dosyalarına hemen hemen her yerden erişebiliyorlar.

Solidworks ise sağlam simülasyon paketleri, üretim araçları ve 2D çizimler sunuyor. Hangi programın senin için uygun olduğuna karar vermek basit bir iş değil ve hangisinin senin için en uygun olduğuna karar vermeden önce her ikisini de kullanmanı tavsiye ederiz.

Başka Neler Yapılabilir?

Fusion 360 ile Başka Neler Yapılabilir?
Fusion 360'da oluşturulan Covid-19’a karşı kullanılabilecek bir yüz maskesi - Kaynak: Autodesk Gallery

Artık Fusion 360’ın temel kavramlarını öğrendin ve 3 boyutlu tasarımda (CAD) harika tasarımlar yapmak için bir adım daha attın. Bir sonraki adımda neler yapabileceğinle ilgili bazı harika kaynaklar:

Herhangi bir CAD yazılımında 3 boyutlu tasarım konusunda ustalaşmanın püf noktası pratik yapmaktır. Çok sayıda model tasarlamaktan ve tüm komutları denemekten korkma.

İlgili Makaleler

^