Hangi 3D Yazıcıyı Nasıl Almalı?

3D yazıcı satın almak mı istiyorsun? Gereksinimlerin ve bütçen için en iyi 3D yazıcının ne olduğunu bulmak için alışverişe çıkmadan önce 3D yazıcı satın alma rehberimize göz at.

3D yazıcılar ve onlarla neler yapabileceğin hakkında harika şeyler duydun. Bu hayallerini gerçekleştirebilecek harika makineler var. Ancak, bir 3D yazıcı satın almak istiyorsan hangi modeli seçmelisin? Ne kadar harcamalısın ve 3D yazıcı satın almak için en iyi yer neresidir? 3D yazıcı satın alırken en sık sorulan sorular için bir rehber hazırladık.

Hangi 3D Yazıcıyı Almalı?
 1. 3D Yazıcı Almalı Mıyım?
 2. Hangi 3D Yazıcı Teknolojisini Almalıyım?
  1. FDM 3D Yazıcı Satın Almalı Mıyım?
  2. SLA 3D Yazıcı Satın Almalı Mıyım?
 3. Tak-Çalıştır ya da Kendin Yap?
 4. 3D Yazıcı Tercih Kriterleri
 5. Baskı Kafası Sayısı
 6. 3D Yazıcı Nereden Alınır?
  1. Robotistan
  2. Çin’den 3D Yazıcı Satın Almak
   1. Aliexpress
   2. BangGood
   3. GearBest
 7. Türkiye’deki Diğer 3D Yazıcı Satıcıları
 8. Yerli 3D Yazıcı Üreticileri
 9. Uygun Fiyatlı ve Kaliteli 3D Yazıcılar
  1. 3D Yazıcını Kendin Monte Et ve Kendi 3D Yazıcını Üret
 10. İlgili Makaleler

3D Yazıcı Almalı Mıyım?

Alışverişe başlamadan önce, ne sıklıkla 3D baskı yapmak istediğini düşün. Bizlerin özetle deneyimleri:

Dolayısıyla, bu istisnaları ekarte edebilirsek, 3D yazıcı almaya adaysın demektir.

Hangi 3D Yazıcı Teknolojisini Almalıyım?

Şu anda, 10 ana 3D baskı teknolojisi var. Muhtemelen 100.000 $ değerinde bir metal 3D yazıcı almak istemediğin için, ilgili iki tip 3D yazıcı var. Bunlara FDM 3D yazıcılar ve reçine SLA 3D yazıcılardır.

FDM 3D Yazıcı Satın Almalı Mıyım?

Masaüstü FDM üç boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılan en yaygın 3D yazdırma yöntemidir. FDM’in açılımı Fused Deposition Modeling, yani Eriyik Yığma Modellemesi’dir. Termoplastik filament ısıtılır ve erimiş plastiği X ve Y koordinatlarında biriktiren bir ekstrüzyon başlığı içinden geçirilir. 3D yazıcı yatağında üretilen modelin katmanları Z yönünde bina oluşturur gibi eklenir.

FDM 3D Yazıcı Satın Almalı Mıyım?

Bu tip 3D yazıcılar güçlü parçaları güvenilir ve hızlı bir şekilde üretebildiğinden, küçük işletmeler ve eğitim sektörlerinde ürün geliştirme ve hızlı prototipleme için uygun fiyatlı bir araçtır. FDM 3D yazıcılarda kullanılan çeşitli ilginç filamentleri görmek için Filament Çeşitleri sayfamızı ziyaret edebilirsin.

FDM 3D yazıcı satın alırken çeşitli markalardan birini seçebilirsin. Aralarından seçim yapabileceğin en az 50 farklı şirket var. En iyi FDM 3D yazıcıları sıraladığımız sayfamızda fiyatları 150 ile 6,000 dolar arasında değişen yazıcılardan birini seçebilirsin.

SLA 3D Yazıcı Satın Almalı Mıyım?

SLA 3D yazıcılar, kısa adı SLA olan stereolitografi teknolojisini kullanır. Işığa duyarlı sıvı reçine katmanı UV lazer ışınına maruz bırakılarak katılaştırılır. Lazer istenen desende bir reçine tabakasını sertleştirmeye başladığında, 3D yazıcının sıvı deposundaki model oluşturma platformu yukarı çıkar ve lazer bir sonraki tabakayı oluşturmaya başlar. Her katman öncekinin üstüne inşa edilir.

FDM 3D Yazıcı Satın Almalı Mıyım?

FDM teknolojisi gibi, SLA tipi 3D yazıcıyla basılan modeller için destek yapıları gerekir. Baskı tamamlandıktan sonra, model bir çözücü ile temizlenmelidir. Bazen bu temizleme işlemi için UV fırın kullanılmaktadır.

SLA, aşırı ayrıntıya sahip pürüzsüz yüzeyli modeller üretmene olanak sağlamanın yanında, döküm kalıpları oluşturmak için mücevher ve kozmetik diş hekimliği gibi endüstrilerde giderek popülerleşmektedir.

Genel olarak, reçine ile çalışan SLA 3D yazıcıları kullanmak, FDM 3D yazıcıları kullanmaya göre daha zordur. Bu nedenle, SLA 3D yazıcıları kullanmak için iyi bir nedeniniz varsa satın almanızı tavsiye ederiz.

En iyi SLA 3D yazıcıları sıraladığımız sayfamızda fiyatları 250 ile 10,000 dolar arasında değişen yazıcılardan birini seçebilirsin.

Tak-Çalıştır ya da Kendin Yap?

Her şeyi hazır tak-çalıştır bir 3D yazıcı, aldıktan sonra biraz montaj gereken bir 3D yazıcı veya sıfırdan topladığınız bir 3D yazıcı… Bu yazıcı tiplerinin her birinin avantajları ve dezavantajları var.

Tak-çalıştır 3D yazıcılar diğer türlere göre daha pahalıdır. Ancak, fabrikada yapılan montaj ve kalibrasyon sayesinde kullanıma hazırdırlar - satın aldıktan sonra kısa sürede kullanmaya başlayabilirsin. 3D yazıcıların, özellikle daha büyük olanları, çoğu montajı tamamlanmış olarak gönderilir, bu da muhtemelen bir veya iki saat içinde çalışmaya hazır olabileceğin anlamına gelir. Fakat bu tip yazıcılarda cihaz yazılımını veya donanımı kendi isteğine göre değiştiremezsin. Bir parça bozulduğunda veya daha gelişmiş bir sürümü çıktığında üreticiye sorman gerekir. Aksi takdirde ürünün garanti kapsamı dışına çıkar.

Kendin-yap 3D yazıcılar, teknoloji meraklıları için eğlenceli ve öğretici olsa da çoğu kişi için uygun değildir. Bu tip 3D yazıcılar genellikle uygun fiyatlı olurlar ve geliştirmek, ekstra özellik eklemek idealdir. Ayrıca, yazıcını çok iyi tanırsın ve ihtiyaç duyduğunda onu kendin tamir edebilirsin. Ancak çoğu zaman herhangi bir şey yazdırmaya başlamadan önce, önemli bir zamanını yazıcıyı ayarlama ve kalibre etme ile uğraşabilirsin. Kendin-yap yazıcılar uygun fiyatlı olarak gözükseler de ticari veya eğitim amaçlı kullanmak istiyorsan uzak durman gerekiyor.

3D Yazıcı Tercih Kriterleri

Kendi kullanım amacına uygun bir 3D yazıcı araştırmasına başlamadan önce, bazı temel 3D yazıcı karşılaştırma kriterleri belirlemek işini kolaylaştıracaktır. 3D yazıcılar, normal (kağıt) yazıcılarda da olduğu gibi çeşitlilik kriterlere değerlendirilebilir. Bu kriterleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

Kullanım amacının hobi ya da profesyonel olup olmadığına göre bu kriterlerden bazıları ön plana çıkacaktır. Örneğin, profesyonel kullanımda yazdırma kalitesi, yazdırma hızı ve teknik destek daha önemli olabilecekken, hobi amaçlı kullanımda bunlar çok da önemsenmeyebilir.

Baskı Kafası Sayısı

3D yazıcında karmaşık geometrilerin üretimi için yapıları destekleyici filamentler kullanmalısın. Destek filamentleri, 3D baskı işlemi için asıl temel filamentler kadar önemlidir. Üretim sırasında destek olmazsa başarılı bir sonuç alamazsın. 3D yazıcında sadece tek baskı kafası mevcut ise baskı işlemi tamamlandığında, modelindeki destek yapılarını kargaburnu ile basitçe temizleyebilirsin. İki baskı kafasına sahip 3D yazıcılar aynı anda iki veya daha çok filament kullanabilir. Suya katılmış kimyasal malzemelerde ya da saf suda çözünen filamentler ile de destek yapılarını üretebilirsin.

3D Yazıcı Nereden Alınır?

Bugün bir 3D yazıcı satın almak istiyorsan, aralarından seçim yapabileceğin üç ana kaynak vardır: Türkiye’de başta Robotistan olmak üzere diğer 3D yazıcı satıcıları, Türkiye’deki yerli 3D yazıcı üreticileri ve 3D yazıcıyı Çin’den sipariş etmek. Bu satıcılara daha yakından bakalım ve her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını ana hatlarıyla açıklayalım.

Robotistan

Robotistan 3D Yazıcı Satın Al

2010 yılında kurulan Robotistan, üretmeyi öğretmek amacıyla hem AR-GE yapıyor hem de elektronik ürünlerin satışı yapıyor. Çığ gibi büyüyen tüketim kültürü döngüsünü kırmak ve insanlara üretmenin tadını hatırlatmak isteyen Robotistan, üretimin Türkiye’nin problemlerini çözebilecek tek çıkış yolu olduğunu söylüyorlar.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin ödüllendirildiği Deloitte Teknoloji Fast 50 programı, 2006 yılından beri sürmekte ve her yıl en hızlı büyüyen 50 teknoloji firmasına ulusal ve uluslararası düzeyde marka bilinirliği yaratma ve yeni iş birlikleri geliştirme fırsatları sunulmaktadır. Robotistan, 5 yıl üst üste bu listede yer aldı.

Güvenilirlik: Robotistan birçok 3D yazıcı modelini içeren bir çevrimiçi satın alma sitesidir. Robotistan’da birçok elektronik ürünün yanı sıra; 3D filamentler, 3D yazıcı parçaları ve aparatlar gibi birçok ürüne ulaşabilirsin.

Fiyatlar: Fiyatlar, verilen garanti ve satış sonrası destek değerlendirildiğinde uygundur.

Kullanım Kolaylığı: Robotistan çok çeşitli ürünler sunuyor ve istediğin ürüne kolaylıkla erişebiliyorsun. Ürün bilgileri, teknik dokümanlar ve ürün videoları gibi birçok yardımcı öğe var.

Garanti ve İade Politikası: Robotistan’ın garanti ve iade politikası, siparişin tamamlandıktan sonra 14 gün içinde geri ödeme isteğinde bulunmanı sağlar. Ancak, bu politika satın alınan ürünün iade koşuluna bağlıdır. 3D yazıcılar için garanti veriliyor ve iade süreci yurtdışındaki gibi sancılı ve uzun sürmüyor.

Seçim: Robotistan, Türkiye’nin maker marketi olarak çok çeşitli marka ve modelde 3D yazıcılar sunuyor. Hızlı kargolama, satış sonrası teknik destek, 2 yıl garanti ve iade imkanlarının yanı sıra uygun fiyat avantajı ile Türkiye’den 3D yazıcı ve parçalarını satın almak için gönül rahatlığı ile kullanabilirsin.

Çin’den 3D Yazıcı Satın Almak

Çin'den 3D Yazıcı Satın Almak

İnternet sayesinde, kendini kanıtlamış ve saygın birçok Çinli perakendeciyi bulmanız mümkündür. Fiyatlarda çok fazla dalgalanmalar olsa da aralarında karşılaştırma yapmak ve birisinin diğerinden önemli ölçüde daha iyi bir fiyat ve kalite sunduğunu anlamak için birkaç yöntem vardır.

Aliexpress

Aliexpress

Güvenilirlik: AliExpress çok yönlü 3D yazıcı ürünleri sunan çok popüler bir çevrimiçi satın alma sitesidir. Bir pazar yeri olduğu için, birçok satıcıyı ve markayı bir arada bulabilirsin. Satın almadan önce hangi satıcıdan satın alacağına, gönderim ve iade politikalarına dikkat et.

Fiyatlar: Fiyatlar genellikle diğer sitelerden daha düşük olabilir, ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi fiyatlar çok değişmektedir. Satıcıya bağlı olarak, ücretsiz kargo ile de alabilirsin.

Kullanım Kolaylığı: AliExpress çok çeşitli ürünler sunsa da, gezinmesi en kolay satıcı sitesi değildir. Ayrıca, satın aldığın ürünün tam istediğin özellikte olduğundan %100 emin olmalısın çünkü bazen AliExpress, benzer birçok ürün barındırır ve ürün adları çakışan anahtar kelimeler kafanı karıştırabilir.

İade Politikası: AliExpress’in iade politikası, siparişin tamamlandıktan sonra 15 gün içinde geri ödeme isteğinde bulunmanı sağlar. Ancak, iade nakliye faturasının dekontu söz konusu olduğunda, satıcıya göre değişir. Çoğu durumda, bunun sorumlusu olabilirsin. Bazen, iade nakliye maliyeti ürünün kendisinden daha fazla olabilir, bu nedenle iade etme olasılığını düşünüyorsan, sipariş vermeyi iki kez düşünmelisin.

Seçim: AliExpress çok çeşitli marka ve modelde 3D yazıcılar sunar ve ne satın aldığına bağlı olarak, nakliye süresini azaltmak için ürünleri farklı yerlerden gönderir. Genellikle ücretsiz gönderim hizmeti sunarlar, ancak size gönderilmeleri için bir ürün için harcanan zaman gerçekten değişir ve dikkat edilmesi gereken bir şeydir.

BangGood

BangGood

Güvenilirlik: Güvenilirlikleri bakımından nispeten iyi olan BangGood, uluslararası gönderim yapabilen satış sitesidir. Tüm Çinli çevrimiçi perakendeciler arasında, Amazon’a en çok benzeyen sitedir.

Fiyatlar: Genellikle 3D yazıcılarla ilgileniyorsan yazıcını en düşük fiyata aldığından emin olmak için göz atmaya değer bir site. Kargo ücretleri satıcıdan satıcıya değişebilmektedir.

Kullanım Kolaylığı: BangGood sitesinin kullanımı oldukça basittir. Bazen, ürün açıklamaları, özellikle İngilizce’den başka dillere çevirilerde, kafa karıştırıcı olabilir. Ancak Aliexpress’den farklı olarak, ürünler birbirine karışmaz. Son olarak, ürünlerin sevkiyat süresi, depoya bağlı olarak beş gün ile 50 gün arasında değişebilir.

İade Politikası: En cömert iade politikasını sunarlar, ancak iade yapmak için teslim tarihinden sonra üç günün var.

Seçim: BangGood size uygun bir 3D yazıcı yelpazesi sunar. Bu yüzden, göz atmaya değer.

GearBest

GearBest

Güvenilirlik: GearBest, elektronik satışı konusunda uzmanlaşmış bir site olmasına rağmen, forumlardaki yorumlara göre, müşteri hizmetleri pek iyi çalışmamaktadır. Bu siteden satın alırken bunu aklında bulundur.

Fiyatlar: Yukarıdaki mağazalarda olduğu gibi, fiyatlar çok fazla dalgalanıyor. Ancak, GearBest’in sık sık satış ve indirimleri var. Bazı ürünlerin GearBest Çin deposundan, gönderimin daha uzun süreceği ve gümrük ücretlerini ödeyeceğin gönderimlerin olacağını unutma.

Kullanım Kolaylığı: Bu sitenin kullanımı oldukça kolaydır. Ortalama olarak sevkiyat, senin ve ürünün deposunun bulunduğu yere bağlı olarak birkaç hafta ile 20 günden fazla sürebilir.

İade Politikası: GearBest sana 30 günlük iade politikası sunmaktadır. Ancak, ürün çalışmasına rağmen ürünü geri gönderirsen, geliş ve gidiş nakliye ücretlerini ödemen gerekir. Ürün arızalıysa iade nakliye ücreti ödemen gerekmez. Yukarıda da belirtildiği gibi, GearBest’in müşteri hizmetleri her zaman iyi değildir ve bu geri iade süreci canını bazen sıkabilir.

Seçim: Site çok çeşitli 3D yazıcı marka ve modelleri sunmaktadır.

Türkiye’deki Diğer 3D Yazıcı Satıcıları

Türkiye'deki 3D Yazıcı Satıcıları

Çinli perakendeciler normalde geniş bir profesyonel 3D yazıcı yelpazesine sahip değiller ve 3D yazıcınla ilgili sana yardımcı olamazlar. Bu nedenle, profesyonel bir 3 boyutlu yazıcı arıyorsan, 3D yazıcılar ve filamentler ile ilgili ürünleri satan mağazaları incelemelisin:

Tüm üreticiler 3D yazıcılarını bu satıcılar aracılığıyla satmazlar.

Yerli 3D Yazıcı Üreticileri

Yerli 3D Yazıcı Üreticileri

Aliexpress gibi her türlü ürünü satan bir sitede 3D yazıcı satın almak istediğin zaman ihtiyaç duyduğun her şeyi istediğin kalitede bulamayabilirsin. Ayrıca aramanda sana yardımcı olacak bir müşteri temsilcisi de yoktur. Aslında, bir 3D yazıcı satın almak için en iyi yer üreticinin kendisidir.

Yerli üreticilerden bazıları:

Uygun Fiyatlı ve Kaliteli 3D Yazıcılar

Elinde profesyonel masaüstü bir 3D yazıcı alacak paran yoksa bile yine de mükemmel bir 3D yazıcı satın alabilirsin. İşte en uygun fiyatlı 3D yazıcıların bir listesini hazırladığımız makalemiz: En Ucuz 3D Yazıcılar

Uygun Fiyatlı ve Kaliteli 3D Yazıcılar

3D Yazıcını Kendin Monte Et ve Kendi 3D Yazıcını Üret

Bir şeyler inşa etme konusunda deneyimliysen, bir 3D yazıcı kiti de satın alabilirsin. Üç boyutlu yazıcıyı kendin monte etmen gerekse de bu, 3D yazıcıları öğrenmenin en iyi yoludur. 3D yazıcıların fiyatı çok düştüğünden, örneğin, Creality marka 3D yazıcılar tam olarak monte edilmiş bir yazıcıdır ve birleştirmen gereken sadece birkaç parçası vardır. Yani artık 3D yazıcını tamamen sıfırdan yapmana da gerek yok.

3D yazını kendin bir araya getirmek için hala istekliysen veya teknolojiyi daha iyi öğrenmenin ve anlamanın harika bir yol olacağını düşünüyorsan, aşağıdaki adreslerden kendin yap (DIY - Do it yourself) modellerini bulabilirsin.

İlgili Makaleler

^