3D Yazıcı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

3D yazıcı nedir? 3D yazıcı ne işe yarar? 3D yazıcı nasıl çalışır? Hızlı prototiplemedeki önemi nedir? Bu heyecan verici teknolojiyi bu yazımızda detaylı bir şekilde açıklıyoruz.

3 boyutlu yazıcı, filament adı verilen çeşitli malzemeler kullanarak 3 boyutlu nesneler üretebilen bir üretim teknolojisidir. Nesneler genelde katman katman üretildiği için, bu teknoloji katmanlı üretim (additive manufacturing) olarak da bilinir.

Katmanlı üretim teknolojisiyle hızlı prototipleme yapılırken, çeşitli filamentler arasından seçilmiş uygun filament, Nozzle adı verilen sıcaklık kontrollü bir uç yardımıyla bir tablaya dökülür. Basılan nesne bu süreç sırasında 3D yazıcı yatağı yüzeyinden başlayarak aşağıdan yukarıya doğru katman katman oluşturulur.

3D Yazıcı Nedir, Nasıl Çalışır?

Bu yazımızda, 3 boyutlu yazıcıların geleneksel üretim yöntemlerine göre sağladığı avantajları, 3D yazıcıların kullanım alanları, 3D yazıcı temel bileşenleri, ve yerli ve yabancı 3D yazıcı modelleri hakkında bilgiler okuyacaksın.

 1. 3D Yazdırma veya 3D Baskı Nedir?
 2. 3D Yazıcı Nasıl Çalışır?
 3. 3D Yazıcı ile Neler Yapabilirim?
 4. Hangi 3D Yazıcıyı Almalıyım?
 5. 3D Yazıcı Terimleri ve Anlamları
 6. 3D Yazıcı için Hangi Filamentler Var?
 7. 3D Baskıya Nasıl Başlarım?
  1. 3D Baskı İşleminin 1. Adımı: “3D Modelleme”
  2. 3D Baskı İşleminin 2. Adımı: “Dilimleme / Slicing”
  3. 3D Baskı İşleminin 3. Adımı: “Yazdırma”
 8. 3D Yazıcıda Baskı Almak İçin Hangi Becerilere İhtiyacım Var?
  1. 3D Modelleme Becerisi
  2. Dilimleyici Yazılımını ve 3D Yazıcıyı Çalıştırma
 9. Hazır ve Ücretsiz Üç Boyutlu Modeller İndirebilirsin
 10. 3D Baskı Siparişi Verebilirsin
 11. 3D Baskıya Başlamak için Neye İhtiyacım Var?
  1. CAD Yazılımı
  2. Dilimleme (Slicer) Yazılımı
  3. Üç Boyutlu Yazıcı
   1. 3D Yazıcı Temel Bileşenleri
   2. Yerli ve Yabancı 3D Yazıcı Markaları
  4. 3D Yazıcı Filamentleri
 12. 3D Yazıcıları Kimler Kullanıyor?
  1. Öğrenciler
  2. Kendin Yap / Maker Kültürü
  3. Tasarımcılar
  4. Endüstride
   1. Otomobil ve Uçak Üreticileri
   2. Doktorlar ve Diş Hekimleri
   3. Şefler ve Gıda Üreticileri
   4. Moda
   5. Mimarlar ve İnşaat Şirketleri
 13. 3D Yazıcı Alternatifleri Nelerdir?
  1. Evde 3D Model Üretimi için Alternatif
  2. Endüstriyel Üretimde Alternatif
 14. Gelecekte 3D Yazıcı İçin Neler Var?
  1. Her Evde Bir Fabrika
  2. 3D Yazıcıyı Ne Durdurabilir?
  3. Geri Dönüştür ve Yeniden Kullan
  4. Endüstride 3D Yazıcının Geleceği
  5. İlham Veren Bir Teknoloji
  6. Parlak Bir Gelecek
 15. İlgili Makaleler

3D Yazdırma veya 3D Baskı Nedir?

3 boyutlu yazıcı, senin ve bizim gibi insanların, ev rahatlığında kolayca karmaşık nesneleri üretmesini sağlar. Fabrikalarda kullanılan makinelerin aksine, modern masaüstü 3D yazıcılar küçük, ucuz (en ucuzunu 300 dolara; neredeyse bir akıllı telefon maliyeti) ve yeterince kolay kullanıma sahiplerdir.

Pek çok insan zaten evlerine 3 boyutlu yazıcı aldı bile. Peki onunla ne yapıyorlar? Çocuğun yeni bir oyuncak mı istiyor? 3D yazdır! Kapı kolun kırıldı mı? Yenisini yazdır. Özel tasarım çay fincanı? Neden olmasın!

Evinde bir şeyler yazdırmak, mağazadan hazır ürünleri satın almaktan çok daha ucuz, daha hızlı ve daha özelleştirilebilirdir. Teknoloji gittikçe gelişiyor ve üretilen ürünlerin yapı kalitesi sürekli olarak artıyor. Herkesin evinde 3 boyutlu bir yazıcıya sahip olduğu bir dünya hayal etmek artık o kadar da zor değil.

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

Normal bir Inkjet yazıcının (kağıt yazıcı da diyebilirsin) kullanımına alışkınsan, bir 3D yazıcıyı anlamak oldukça kolaydır. Örneğin, akıllı telefonun için faydalı bir şey üretmek istediğini varsayalım. 3D yazıcın varsa, bunu kolayca yapabilirsin!

Akıllı Telefon Kabı Tasarlamak
Akıllı Telefon Kabı Dilimleme Yazılımı
3D Yazıcı Filamentleri
Akıllı Telefon Kabı

3D Yazıcı ile Neler Yapabilirim?

Bir şeyleri üretecek bir cihazın varsa, neler yapabileceğini hayal etmek zor. Hayal gücünü artıracak ve 3D yazıcıyı nasıl kullanabileceğine dair bazı örnekler bu başlıkta.

Kahve Bardak Altlığı
Kavanoz Kupa Bardak 3D Model Üretimi
Kumbara 3D Yazıcı

Sıradan bir ebeveynsen, muhtemelen bu noktada bir dükkana gidersin ve bir kumbara satın alırsın. Kumbara satın almak için bir mağazaya gitmek yerine, internetten kumbara için bir tasarım indir ve 3 boyutlu yazıcın ile evde üret.

Hangi 3D Yazıcıyı Almalıyım?

3D Yazıcı İncelemeleri

Büyük hacimli, düşük maliyetli ve birçok yeni özelliği olan 3D yazıcıya sahip olmak mı istiyorsun?

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, bütçene göre profesyonel ve uygun fiyatlı performansı yüksek 3D yazıcıları inceledik.

3D Yazıcı Terimleri ve Anlamları

En iyi 3D yazıcıyı seçerken, kafa karıştırıcı olabilecek terminolojilerle karşılaşacaksın. İşte en önemli terimlerin açıklamaları:

FDM Nedir?: FDM olarak bilinen Fused Deposition Modeling - Eriyik Yığma Modellemesi, ısıtılmış termoplastik malzemeyi bilgisayar tarafından kontrol edilen bir nozzle boyunca ekstrüzyon yapar ve bir modeli katmanlar halinde oluşturur. FDM, aslında RepRap açık kaynak topluluğuna “Fused Filament Fabrication” (FFF)’in alternatif bir ticari bir terimidir. Ancak, ikisi de aynıdır.

SLA Nedir?: Stereolitografi, fotopolimerizasyon adı verilen bir işlemle çalışan 3D baskı teknolojisidir. Modeller, StereoLithographic Apparatus veya kısaca SLA teknolojisi kullanılarak katmanlar halinde oluşturulur. Bu teknoloji, sıvı fotopolimer tankının yüzeyindeki (veya tabanındaki) bir nesnenin ardışık her katmanını izlemek ve sıvıyı katılaştırmak için bir lazer ışını kullanır.

SLS Nedir?: Selective Laser Sintering - Seçici Lazer Sinterleme veya kısaca SLS, metal nesneler için 3D baskı servisleri tarafından yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir. SLS, ardışık toz katmanlarını seçici olarak kaynaştırmak veya sinterlemek için lazer kullanan 3D baskı tekniğidir.

Filament Nedir?: Filament, FDM aracılığıyla nesneleri 3D yazdırmak için kullanılan temel malzemedir. Filament, genellikle bir baskı kafasından katı halde beslenen ve daha sonra küçük bir nozuldan ekstrüzyon için erime noktasına kadar ısıtılan bir termoplastiktir (ABS veya PLA gibi). Filament, 1.75 mm, 2.85 mm ve 3 mm çap genişliğindedir ve makaralara sarılı halde bulunur.

ABS Filament Nedir?: ABS olarak bilinen Akrilonitril bütadien stiren, FDM 3 boyutlu yazıcılarda genel olarak yapı malzemesi veya “filament” olarak kullanılan bir termoplastiktir. Oldukça güçlüdür, ancak baskı almak için biraz zordur ve eridiğinde baskı sırasında kötü kokular bırakabilir.

PLA Filament Nedir?: Polilaktik Asit, kısaca PLA olarak bilinir. FDM üç boyutlu yazıcılarda yapı malzemesi veya “filament” olarak kullanılan biyobozunur bir plastiktir. Bu malzemenin, ABS’ye nazaran, baskısı daha kolaydır ve ortama koku yaymaz. Ancak PLA, yapısal olarak daha kırılgandır.

STL Nedir?: STL, STereoLithography, 3D baskı için en popüler dosya formatıdır. STL dosya formatı, yüzeyi bir üçgen dizisi olarak tanımlayan bir 3D modeli temsil eder.

Dilimleyici (Slicer) Nedir?: 3D yazıcılar, nesneyi katman katman oluşturarak çalışır. Dilimleyici, bir 3D modeli düz katmanlara bölmek için kullanılan ve daha sonra birer birer basılan yazılım paketidir. Dilimleyici 3D model olan STL formatını, ekstrüder döküm sisteminin konumunu, hızını ve sıcaklığını kontrol eden G-Code’a çevirir. Dilimleyici yazılımları, hem açık kaynaklı hem de özel olarak mevcuttur ve başarılı 3D baskı için önemli bir araçtır.

G-Code Nedir?: G-Code, 3 boyutlu yazıcına işlem yapma talimatı vermek için kullanılan dildir. Genellikle bu kod, yalnızca dilimleyici yazılımı tarafından üretilir ve elle yazılmaz. G kodları hareket, hız, dönme, derinlik ve makinenin çalışmasında kullanılan diğer ilgili araçlar ve sensörler gibi belirli eylemleri kontrol eder.

Isıtılmış Baskı Alanı Nedir?: Isıtılmış bir yapı plakasıdır, bu şekilde ekstrüzyon edilen plastik katmanının çok hızlı bir şekilde soğumasını ve daha sonra bükülmesini önler. Isıtılmış bir yatak, ABS filament veya PETG filament ile çalışmak için gereklidir, ancak PLA için gerekmeyebilir.

Hot End (Isıtılmış Uç) Nedir?: Eritilmiş plastik filamentin bir FDM / FFF 3D yazıcıdan geçirildiği ısıtılmış başlıktır.

3D Yazıcı için Hangi Filamentler Var?

Yukarıdaki örneklerin tümü için plastik benzeri malzemeler kullandığından, 3 boyutlu yazıcıların kullanabileceği plastiklerin eşitlerini merak ediyor olabilirsin? Bir masaüstü 3D yazıcı kullanarak plastik, naylon, metal ve ahşap gibi çok çeşitli malzemeler ile 3D model üretimi yapabilirsin.

Bununla birlikte, ahşap veya metal filamentler satın aldığında, esasen metal veya ahşap parçacıklar ile kaplanmış veya kaynatılmış plastik bir filament satın aldığını unutma, çünkü o filamentler %100 metal veya odun değildir. Ancak, son ürün olarak muhteşem görünürler.

Bronz Metal Filament

Endüstriyel 3D yazıcılar çok daha büyük ve çok daha pahalıdır. Bu profesyonel 3 boyutlu yazıcılar; reçineler, seramikler, balmumu, kağıt ve kumtaşları ile de baskılar alabilirler. Harcayacak büyük miktarda paran ve doldurmak için boş bir yerin yoksa, bu gelişmiş filamentleri kendin yap (“Do it yourself” - DIY) projelerin için kullanamazsın. Ancak, tasarımının bu tür filamentlerle basılmasını ve sana gönderilmesini istersen 3D baskı hizmeti veren firmalardan sipariş verebilmen mümkün.

3D printer filamentlerinin çeşitliliği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan, Filament Çeşitleri sayfamızı ziyaret etmeni tavsiye ederiz.

3D Baskıya Nasıl Başlarım?

3D yazıcı herkesin öğrenebileceği kadar kolaydır. Ancak, sana yapacaklarını söylemeden önce, 3D baskı sürecindeki adımlara kısa bir bakış atmanın daha iyi olacağını düşünüyoruz. Süreci yeterince iyi anladıktan sonra, hangi 3 boyutlu yazıcıyı almak istediğine ve hangi modelleri üretmek istediğine daha iyi karar vereceksin.

3D Baskı İşleminin 1. Adımı: “3D Modelleme”

Herhangi bir modeli yazdırmak istiyorsan, modelin üç boyutlu geometrisini kodlayan dijital bir tasarım dosyasına ihtiyacın vardır. Bu nedenle, “tasarım” 3D baskı sürecinde ilk önemli adımdır.

Peki, 3 boyutlu tasarım dosyalarını nasıl yaratırsın? Bunu yapmak için eskiz veya çizimde iyi olmak zorunda mısın?

Herkes 3 boyutlu modeller tasarlayabilir. Tek yapman gereken CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımını kullanman. Yazılımda bulunan araçları ve şekilleri kullanarak 3D modelini oluşturabilirsin.

MS Paint, GIMP, Inkscape, Adobe Illustrator veya Adobe Photoshop gibi yazılımlar ile daha önce çalıştıysan, CAD yazılımı sana tanıdık gelecektir. Hepsi benzer tıklama, seçme, sürükleme ve bırakma arayüzlerine sahiptir.

İşte sana güzel bir yüzüğün tasarım sürecini gösteren bir dakikalık video. Böylece nasıl çalıştığı hakkında ilk izlenimini alabilirsin:

3D Baskı İşleminin 2. Adımı: “Dilimleme / Slicing”

Tasarım dosyasına sahip olduğunda, bir sonraki adım, tasarımı özel bir dilimleme yazılımında (“Slicer” olarak da adlandırılır) açmaktır. Slicer’ın işi, 3D tasarımın işlenmesi ve 3D yazıcında modelini yazdırması için talimatları içeren bir dosya oluşturmaktır. Yazdırma işleminin çeşitli yönlerini kontrol etmek için dilimleyici yazılımındaki ayarları değiştirebilirsin.

Bu ayarların en çok kullanılan dilimleyici yazılımı Cura’da nasıl değiştirilebileceğini gösteren bir dakikalık video:

Neden bu işlemi yapan yazılıma “Slicer / Dilimleyici” deniyor? Çünkü bu yazılımın işlerinden biri 3D modellerini birçok yığılmış yatay katmana dilimleyerek ayırmasıdır. Ayrıca bu yazılım, filamentin döküldüğü baskı kafasının (ekstrüder) baskı aşaması boyunca hareket etmesi için en iyi yolu tasarlar, böylece ilk dilim yani ilk katman oluşturulur. Sonra yukarı doğru hareket eder ve sonra ikinci dilim oluşur. Modelin üretimi bitene kadar böyle devam eder. Dilimleme yazılımı, hesaplamalarına dayanarak 3 boyutlu yazıcıya “G-Code” adlı bir dilde ne yapması gerektiğinin talimatlarını verir.

3D Baskı İşleminin 3. Adımı: “Yazdırma”

Bu adım diğer adımlardan sonra en basit olanıdır. Bilgisayarına bağlı bir 3D yazıcın varsa, sadece “Yazdır” düğmesine bas ve sihrin gerçekleşmesini izle. Alternatif olarak, G-Code dosyanı 3D yazıcına uygun bir hafıza kartına yükleyerek de yazdırmayı başlatabilirsin.

Bu aşamadan sonra artık 3 boyutlu yazıcının yazdırmaya başladığında, filamentin katman katman üst üste çıkması ile modelinin tasarımına uygun fiziksel bir nesneye dönüştüğünü göreceksin.

3D yazıcılar hala biraz yavaşlar ve aşağıdaki hızlandırılmış videoda olduğu gibi kahve fincanını birkaç saatte üretirler.

3D Yazıcıda Baskı Almak İçin Hangi Becerilere İhtiyacım Var?

Son birkaç başlıkta, 3D yazdırma sürecindeki farklı adımlara baktık. Eğer başlangıç seviyesindeysen, bu adımların her birinde biraz daha iyi olabilmek için önce bazı konularda kendini geliştirmen gerekebilir.

3D Modelleme Becerisi

Kendi modellerini tasarlamak istiyorsan, 3D tasarım yazılımı hakkında bilgi sahibi olman gerekir. Tasarımları internetten her zaman ücretsiz indirebileceğin için bunun önemli bir beceri olmadığını unutma.

Her CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımı biraz farklıdır. Bu nedenle, baştan bir yazılımı seçmen ve arayüzü hakkında tam olarak bilgi edinmeye çalışmanı öneririz.

Neyse ki, internetteki neredeyse tüm popüler CAD yazılımları için çok iyi eğitimler mevcut. Basit modeller oluşturmak için temel eğitim serileri ile başla ve bilgine güven duyduğunda daha karmaşık modeller ile ilgilenen gelişmiş eğitimlere geç. Sonuç olarak, eğer iraden varsa, birkaç hafta içinde iyi bir tasarımcı olabilirsin.

Daha sonraki bir bölümde sana, eğer tasarım konusunda kendini geliştirdiysen 3D yazdırmaya tasarımcı olarak başlamana yardımcı olacak bir dizi bağlantı sağlayacağız.

Dilimleyici Yazılımını ve 3D Yazıcıyı Çalıştırma

Dilimleyici yazılımını ve 3 boyutlu yazıcıyı çalıştırmak her zaman tak ve çalıştır şeklinde olmayabilir. Bazı şeyler ters gidebilir ve genel sorunları kendin gidermek için yeterince bilgili olman gerekebilir.

3D Yazıcı Destek Yapısı

Hazır ve Ücretsiz Üç Boyutlu Modeller İndirebilirsin

CAD yazılımını kullanarak modeli kendin tasarlamak yerine, mevcut bir 3D modeli internetten indirebilirsin.

Aslında, çoğu 3 boyutlu yazıcı sahibi olanlar böyle yapıyor. İnternette baskı yapmak isteyebileceğin hemen hemen her şeyin ücretsiz ve açık kaynaklı tasarımları mevcut. Thingiverse, en büyük 3D model dosya paylaşım platformudur ve 3D tasarımları indirmek için iyi bir başlangıç noktasıdır. İlginç tasarımlar da sunan farklı birçok websitesi var. Bu tür websitelerini derlediğimiz Ücretsiz 3D Modeller makalemizi okuyabilirsin.

Thingiverse

3D Baskı Siparişi Verebilirsin

Bir 3 boyutlu yazıcıya sahip olmadan, 3D baskının avantajlarının çoğunun tadını çıkarabileceğini biliyor muydun? Tasarım dosyasını 3 boyutlu yazıcıları ile baskı hizmeti veren firmalara göndererek istediğin modeli ürettirebilirsin.

Masaüstü 3D yazıcılarınla yazdırmak yerine 3D baskı hizmetini tercih etmenin birkaç nedeni vardır.

 1. Masaüstü 3D yazıcıların desteklemediği filamentleri kullanarak modelini yazdırmak isteyebilirsin. 3D baskı hizmeti veren birçok firma; termoplastikler, metaller ve alaşımlar, reçineler, seramikler, balmumu, kumtaşı, kağıt, yenilebilir malzemeler vb. dahil olmak üzere çok çeşitli malzemeleri kullanabilen endüstriyel 3D yazıcılar kullanır. Masaüstü üç boyutlu yazıcınla, genellikle termoplastiklerle veya ahşap veya metal tozu olan termoplastikler (filamentlerle) sınırlı kalırsın.

 2. Bir tasarımcı olabilirsin ve projelerini hayata geçirmek önceliğin olabilir. Kendi 3 boyutlu yazıcını kurmak ve onun sorunlarını gidermekle uğraşmak istemeyebilirsin. Sadece hızlı ve kolay bir prototip elde etmek istiyorsundur. Bu durumda, 3D baskı hizmeti almak kesinlikle en doğru yoldur.

 3. Bir 3D yazıcı satın almadan önce, 3D baskı hizmeti alarak test edebilirsin.

3D Baskıya Başlamak için Neye İhtiyacım Var?

Son olarak, 3D baskı için alman gereken ekipman ve yazılımların bir listesi:

CAD Yazılımı

Kendi 3D modelini tasarlamak istiyorsan, bir CAD yazılımı edinmen gerekiyor.

İlk adım doğru yazılımı bulmaktır. Birçok ücretli ve ücretsiz 3D modelleme yazılımları var. Bazı yazılımlar yeni başlayanlara, bazıları orta düzeyde tasarımcılara ve bazıları da uzman tasarımcılara yöneliktir. İlk başta yeni başlayanlara yönelik basit bir yazılımı denemelisin. Seçimine yardımcı olmak için, yeni başlayanlar için pazar lideri 3D modelleme yazılımlarını 3D Modelleme Nasıl Yapılır makalemizde derledik.

Tinkercad 3D Modelleme

Bir 3D modelleme yazılımına karar verdikten sonra, yeni başlayanlar için 3D tasarım derslerimizden bazılarına göz atabilirsin. Bu eğitimler, ilgili yazılıma hemen başlamanı sağlayacaktır.

Dilimleme (Slicer) Yazılımı

Birçok 3D yazıcı üreticisi ya kendi yazılımını ya da yaygın olarak kullanılan bir dilimleme yazılımını sana sunacaktır. Bu durumda, üreticinin önerdiği yazılımı ve ayarları kullanmanı tavsiye ederiz.

Üç boyutlu yazıcı üreticisi bir dilimleme yazılımı önermiyorsa veya 3D baskı sonuçları seni tatmin etmiyorsa, ücretsiz olarak sunulan Cura dilimleme yazılımını denemeni öneririz. Cura, Ultimaker firması tarafından geliştirilmiş ve çok büyük bir topluluğu olan bir yazılımdır. Çok sık güncelleme ve yeni özellikler gelmektedir. “.gcode” formatını yazdırabilen tüm 3 boyutlu yazıcılar ile kullanılabilir.

Cura Dilimleme Yazılımı

Biraz para harcamak istiyorsan, pazardaki en iyi 3D dilimleme yazılımı olan Simplify3D’yi de deneyebilirsin.

Dilimleme yazılımlarını bir arada görmek ve incelemek istersen, senin için hazırladığımız 3D Baskı İçin En İyi 3D Dilimleme Yazılımları makalemize göz atabilirsin.

Üç Boyutlu Yazıcı

Üç Boyutlu Yazıcı

Son olarak, kendi 3D baskını yapabilmek için en önemli bileşen 3D yazıcının kendisi. 3 boyutlu yazıcı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler şunlardır:

SLA 3D yazıcıların daha iyi baskı kalitesine sahiptir. Ancak, aynı zamanda FDM 3D yazıcılara göre çok daha pahalıdırlar ve baskıdan sonra çok fazla işlem gerektirirler. FDM ile 3D modelini 3 boyutlu yazıcı yatağından çıkarıp hemen kullanabilirsin. Ancak, SLA 3D yazıcıda üretilen bir modelin kullanılmadan önce birkaç işlemden geçirilmesi şarttır. Teknolojiyi seçerken buna göre bir seçim yapmanı öneririz.

İşte bir örnek:

SLA vs FDM 3D Yazıcı Teknolojisi

Soldaki: Formlabs Form 1+ SLA 3D yazıcı ile yazdırılmış; Sağdaki: FDM yazıcıda yazdırılmış. Her ikisi de 0,1 katman kalınlığında yazdırılmıştır.

Bu bilgileri göz önünde bulundurularak, aşağıdaki ayrıntılı 3 boyutlu yazıcı satın alma rehberine göz atabilirsin.

3D Yazıcı Temel Bileşenleri

3D yazıcıdaki parçaları tanıyarak devam edelim. 3D yazıcıdaki her parça baskı sürecinde önemli bir rol oynar. Bir 3D yazıcıdaki ana bileşenler şu şekilde sıralanabilir:

Bu parçaların nasıl çalıştığını daha detaylı öğrendiğinde, baskı sürecine ve basılan parçanın kalitesine daha fazla hakim olacaksın.

Yerli ve Yabancı 3D Yazıcı Markaları

Günümüzde 100’den fazla ticari marka ve makine bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları:

3D Yazıcı Filamentleri

Mürekkebiniz bittiğinde nasıl Inkjet (kağıt yazıcı olarak da bilinir) yazıcın çalışmazsa, 3D yazıcın da 3D yazıcı filamenti bittiğinde modelini tamamlayamaz.

3D yazıcı filamentlerini satın alma söz konusu olduğunda, önce 3D yazıcının kullanım kılavuzunu gözden geçirmeli ve hangi filamentleri desteklediğini kontrol etmelisin. Çoğu masaüstü 3D yazıcı en azından PLA veya ABS filamentlerini destekler. Bazı 3D yazıcılar ahşap, metal veya seramik içeren diğer plastik türlerini ve kompozit malzemeleri de destekleyebilirler.

3D Yazıcı ve Filament

Masaüstü 3D yazıcılar için mevcut olan farklı filamentler hakkında daha fazla bilgi edinebileceğin ayrıntılı makalemizi okumanı öneririz: 3D Yazıcı Filament Özellikleri

3D yazıcını, CAD yazılımını, dilimleyiciyi (slicer) ve 3D yazıcı filamentini aldıktan sonra modelini üretmeye hazırsın demektir. Haydi bastır!

3D Yazıcıları Kimler Kullanıyor?

Sunduğu tüm imkanlar için 3D yazıcılar; bireyler, kuruluşlar ve çeşitli endüstrilerde çok geniş bir topluluk tarafından kullanılmaktadır. Okullardan üniversite öğrencilerine, kendin yap-maker kültüründen ve tasarımcılara, otomotivden havacılığa ve tıp gibi alanlara kadar her yerde kullanılmaya devam ediyor.

Daha önce, insanların 3D yazıcılarını evlerinde kullanma alanlarını gösteren birkaç örnek gösterdik. Şimdi 3D yazıcının toplumdaki diğer insanlar tarafından nasıl kullanıldığına daha yakından bakalım.

Öğrenciler

Yaparak öğrenmek bir şeyi anlamanın en iyi yoludur. 3D yazıcı, bu pratik öğrenme metodunu sınıflara getirmenin en iyi yoludur. 3D yazıcılar ve 3D modelleme, öğrencilerin pasif izleyici veya dinleyici olmak yerine yaratmalarını ve yarattıklarından ders almalarını sağlar.

Örneğin bir öğretmen Orta Çağ ile ilgili bir konu anlatıyor. Öğrenciler köylülerin yaşamları, kale yapıları ve tasarımları hakkında bilgi ediniyorlar. Mancınıklar gibi kuşatma makinelerini inceliyor. Öğrencilerin mancınıkları ve nasıl çalıştıklarını öğrenmelerine yardımcı olmak için öğretmen, öğrencilerine kendi mancınıklarını tasarlamaları ve 3 boyutlu yazıcı kullanarak onları oluşturmaları için teşvik ediyor.

Mancınık Eskiz Okullarda 3D Yazıcı
Mancınık Eskiz Okullarda 3D Yazıcı 2

Ortaokul 5. sınıf öğrencileri Tinkercad tasarım yazılımı ile yaratıcılıklarını bilgisayar ortamına aktarabilirler. Çok fazla deneme yanılmadan sonra (tasarımları yeniden boyutlandırma ve ekleme-çıkarma gibi), son mancınıklar genellikle orijinal beyin fırtınası taslakları gibi harika görünürler.

Birçok okulda artık 3D yazıcılar mevcut ve öğrenciler projeleri ile ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak yaratıcılıklarını geliştiriyorlar. Öğrendiklerini sadece kağıt üzerinde değil, pratiğe kendi fikirlerini de katarak geliştirerek dökerek pekiştiriyorlar.

Kendin Yap / Maker Kültürü

DIY (Do It Yourself), Kendin Yap anlamına gelir. Maker’lar, hazır pazar ürünlerini aramak yerine genellikle ucuz ve zekice kendi sorunlarını çözme dürtüsüne sahiptirler. Bu insanlar, evdeki eşyaları kullanarak kırık bir kapı tutacağını tamir edebilir.

Kendin Yap’cılar veya Maker’lar, 3D yazıcıyı ilk sahiplenenler ve ilgilenenlerdir. Akıllı telefon amplifikatörlerinden tek elli bir kitap tutacağına kadar her şeyi yapmak için teknolojiyi kullanırlar.

Akıllı Telefon Amplifikatörü Hoperlör
Kitap Tutucu 3D Yazıcı

Tasarımcılar

Tasarımcılar hızlı bir şekilde ürün modelleri ve prototipler oluşturmak için 3D yazıcıları kullanıyorlar. Ancak, son ürünler olarak da giderek artan bir şekilde üç boyutlu yazıcılar kullanılıyor. 3D yazıcılarla yapılan ürünler arasında ayakkabı tasarımları, mobilyalar, mücevher yapımında kullanılan balmumu dökümleri, aletler, tripodlar, hediyelik eşyalar, günlük eşyalar ve oyuncaklar yer alıyor.

3D Yazıcı Ayakkabı
3D Yazıcı Kolye

Endüstride

3D yazıcının en büyük kullanıcısı elbette endüstridir. Hangi endüstri oyuncularının 3D yazıcı kullandığını ve üretim süreçlerini dönüştürmek için nasıl kullandıklarını kısaca inceleyelim.

Otomobil ve Uçak Üreticileri

Formula 1 yarış takımları prototip yapmak, test etmek ve sonuç olarak özel otomobil parçaları oluşturmak için 3D yazıcı kullanıyor. İsveçli otomobil üreticisi Koenigsegg, One: 1 modelleri için değişken turboşarj üretmek için üç boyutlu yazıcı kullanıyor. GE Aviation ve Safran, jet motorları için yakıt püskürtme uçlarını üç boyutlu olarak basmak için bir yöntem geliştirdi ve bu da karmaşık düzenekleri tek bir üstün parça ile değiştirmelerini sağlıyor.

GE Aviation Safran 3D Yazıcı Yakıt Nozzle Jet Motoru

Doktorlar ve Diş Hekimleri

Doktorlar ve diş hekimleri, hastaları için özelleştirilmesi gereken yardımcı aparatları oluşturmak için 3D yazıcı kullanıyor. İşitme cihazları, diş telleri ve protez eller hasta için 3D yazıcı kullanarak kolayca özelleştirilebilir ve bu sayede herhangi bir manuel işçilik gerektirmez. Aslında, bugün gördüğün çoğu işitme cihazı 3D yazdırılabiliyor.

3D Yazıcı ile Basılmış Kulak İşitme Cihazı

Şefler ve Gıda Üreticileri

Yenilebilir malzemeler kullanılarak yapılan 3D modeller, gıda üreticilerinin aksi halde seri üretilen ve metalaştırılmış ürünlerinin özelleştirmesini keşfetmelerini sağlar.

Örneğin, Barilla’nın makarnaları 3D yazıcı ile yapılıyor ve müşterilerine daha önce hiç görülmemiş şekil ve boyutlarda makarna oluşturmasına olanak sağlar. Hollandalı süpermarket Albert Heijn, 2015 yılının başlarında fırın bölümünde özel pasta süsleme hizmetlerini geliştirmek için çikolata döken 3D yazıcı kullanmaya başladı. NASA bile uzayda 3D olarak yazdırılacak pizza için çalışmalar yürütüyor.

Barilla Makarna 3D Yazıcı Gıda Üretimi

7 Eylül 2016’da Triennale di Milano tarafından düzenlenen ‘Yeni El Sanatları’ sergisinde, şef Davide Oldani, yeni bir makarna şekli için 3D yazıcı ile yarattığı Barilla makarnanın tarifini veriyor.

Moda

3D tarama cihazları ile, herkese mükemmel bir şekilde uyan moda yaratmak mümkündür. Sana uygun ayakkabı, gözlük ve kıyafetleri hayal et. Geleneksel malzemelerin modern 3D yazıcı elemanları ile birleştirilmesi, aynı zamanda yepyeni tasarımlara sahip kıyafetler yaratır.

3D Yazıcı Baskı Ayakkabı

Örneğin, Adidas’ın bir süredir 3D baskılı ayakkabılar yaptığını biliyor muydun? Adidas ve diğer birçok ayakkabı üreticisi, bu teknolojiyle 3D baskı ve seri üretim ayakkabılarının sınırlarını zorlamak istiyor.

Danit Peleg’in bu yenilikçi web sitesi sayesinde artık kendi ceketini tasarlayabilir ve yazdırabilirsin.

Mimarlar ve İnşaat Şirketleri

3D yazıcıdan önce mimarlar, tasarımlarını hayata geçirmek için zahmetli ve elle yapılan bir süreçte ölçekli modeller oluşturmak zorunda kaldılar. Günümüzde hızlı ve kolay bir şekilde 3D modeli doğrudan tasarımlarını geliştirmek için CAD yazılımları kullanabilirler.

Gelecekte binaları yapmak için 3D yazıcılar da kullanılabilir. WinSun Dekorasyon Tasarım Mühendisliği adlı bir Çinli şirket 3D yazıcı ile ev yaptı bile! Geniş bir ekstrüzyon hazneye sahip 3D yazıcı kullanılarak üretilen 1100 metrekarelik bir konak ve beş katlı bir apartman bloğu dahil (Kaynak: WinSun China builds world’s first 3D printed villa and tallest 3D printed apartment building)

3D Yazıcı Ev Üretimi Apartman

3D Yazıcı Alternatifleri Nelerdir?

Evde 3D Model Üretimi için Alternatif

Evde üretim için ucuz ve küçük bir şey isteyebilirsin. Bu yüzden 3D yazıcı ev kullanımı için idealdir. Küçük ama biraz daha pahalı bir alternatif istiyorsan, bir masaüstü CNC makinesi alabilirsin. CNC freze, malzeme kaldırarak üretim yapan bir tekniktir. Bu, büyük bir materyal bloğuyla başladığın ve daha sonra materyali keserek hedef modeli oluşturmak üzere yontacağın anlamına gelir. CNC (Computer Numerical Control), Bilgisayar Sayımlı Kontrol anlamına gelir. Aynı 3D yazıcılarda olduğu gibi bilgisayar kontrolü ile çalıştıkları anlamına gelir.

Modeller CAD yazılımı kullanılarak tasarlanabilir. Bilgisayar, CAD dosyasını okur ve CNC makinesindeki kesici alete fiziksel modeli işlemesi için nasıl hareket edileceği konusunda talimat verir. CNC’nin nasıl çalıştığına aşağıdaki videodan göz atabilirsin.

Masaüstü CNC makineleri genellikle daha pahalı olsa da, 3D yazıcıya kıyasla bazı avantajları vardır. Metal alaşımlar (örneğin alüminyum, çelik alaşımlar, pirinç, bakır), yumuşak ağaçlar ve sert ağaçlar, termoplastikler, akrilik, modelleme köpükleri ve işleme balmumu dahil olmak üzere daha geniş bir malzeme yelpazesiyle çalışabilirler (döküm için pozitif bir model oluşturmak için). Ayrıca, CNC makineleri 3D yazıcılardan çok daha hızlıdır.

CNC’lerin olumsuz tarafı, çok gürültülü çalışmalarıdır. CNC tezgahları, gereksiz parçaları bir materyal bloğundan kesmek için yüksek hızlı dönen bir kesici alet kullanarak çalışır. Sonuç olarak, çalışma sırasında malzemeyi her yöne fırlatarak büyük bir kirlilik oluştururlar. Bu makinelerde kullanılan malzeme kaldırma üretim tekniği de çok fazla malzemenin boşa harcandığı anlamına gelir.

CNC ile 3D yazıcı arasında yapılan daha ayrıntılı bir karşılaştırma için makalemizi inceleyebilirsin.

Endüstriyel Üretimde Alternatif

3D yazıcı, metal döküm veya enjeksiyon kalıplama gibi geleneksel üretim tekniklerine kıyasla çok daha yeni bir teknolojidir. 3D yazıcının kesinlikle bir çok doğal avantajı var, bu yüzden birçok endüstriyel sektörde prototip ve üretim için güzel bir teknoloji. Ama sonuçta, hala daha geleneksel yöntemlerin gerisinde kalıyor. İşte onların nasıl karşılaştırıldığının bir listesi.

 1. Çok Karmaşık Tasarımlar Üretme İmkanı: 3D yazıcı, üreticilerin çok karmaşık tasarımlar üretmelerini sağlar. Geleneksel yöntemlerle bu tür tasarımları üretmek çok pahalı veya imkansızdır.

 2. Kolay Kişiselleştirme: Geleneksel üretimde, özelleştirmeler ek üretim maliyetlerine yol açar. Standardize edilmiş ürünlerin toplu olarak üretilmesi çok daha ucuz. 3D yazıcıda, kişiselleştirmeye ek üretim maliyeti yoktur. Sadece dijital üç boyutlu modeli kişiselleştiriyorsun ve ek bir araç gerektirmiyor. Bu nedenle her bir öğe 3D yazıcıda, kullanıcının belirli ihtiyaçlarını karşılamak üzere özelleştirilebilir.

 3. Düşük Sabit Maliyetler: Metal döküm veya enjeksiyon kalıplama gibi yöntemlerle, her ürüne yeni bir kalıp gerekir. Buna karşılık, 3D yazıcıda bir “tek takım” işlem olduğundan, yeni ürünlerin üretim sürecini değiştirmeye gerek yoktur. Bu, model başına sabit maliyetlerin önemli ölçüde azalmasına yol açar.

 4. Prototipleme Hızı ve Kolaylığı, Daha Hızlı ve Daha Az Riskli Ürün Geliştirme: 3D yazıcı, pahalı araç gereçler içermez. Tasarımcıların ürünlerini piyasada test etmesi, küçük üretim çalışmaları yapması veya ürünlerini kitle fonlaması yoluyla piyasaya sürmesi için özellikle uygun maliyetli bir yöntemdir. Ayrıca, daha resmi ve pahalı üretim siparişlerinden ödün vermeden prototip aşamasında tasarımları değiştirmek nispeten kolay olduğu için daha az risklidir.

 5. Daha Az Atık: Geleneksel yöntemlerin çoğu malzeme kaldırma yöntemi ile yapılır. Bu, üretim sürecinde çok fazla malzemenin boşa harcandığı anlamına gelir. Öte yandan, 3D yazıcı eklemeli üretim tekniğini kullanır. Modeli üretmek için yalnızca gerektiği kadar malzeme kullanır. Üç boyutlu yazıcı filamentlerinin çoğu geri dönüştürülebilir ve daha fazla 3D model üretilebilir. Geri dönüşüm ile ilgili makalemizi buradan okuyabilirsin.

 1. Seri Üretim için Daha Yüksek Maliyet: Büyük miktarlarda (1.000 ila 10.000 adetten daha fazla) tek bir ürünün üretilmesi söz konusu olduğunda, geleneksel üretim 3D yazıcıya kıyasla daha uygun fiyatlı olur. 3D yazıcı, model başına daha düşük sabit bir maliyete sahipken, sabit fiyat sadece bir kez sayıldığı için seri üretim sırasında bu avantaj tamamen ortadan kalkar. Ancak 3D yazıcıların ve filamentlerin fiyatı düşmeye devam ederken, bu denge gelecekte değişebilir.

 2. Daha Az Malzeme, Renk ve Yüzey İşleme: Geleneksel üretim, 3D yazıcıya kıyasla çok daha geniş bir malzeme, renk ve yüzey işleme yelpazesine sahiptir.

 3. Sınırlı ve Yeniden Üretilemeyen Güç ve Dayanıklılık: 3D yazıcı, katmanlı üretim tekniğini kullandığı için parçalardaki kuvveti ve tabakalardaki dayanıklılığı değiştirmektir.

 4. Düşük Hassasiyet: Bilgisayarınıza, akıllı telefonunuza veya müzik çalarınıza bir bak. Ne kadar hassas olduklarını gördün mü? Mükemmel yuvarlanmış veya köşeli kenarlar, mükemmel pürüzsüz cilalı yüzeyler. Bunlar geleneksel üretim tekniklerinin bir sonucudur. 3D yazıcılar yavaşça gelişirken, 20 - 100 mikron hassasiyet sunan 3D yazıcılar bile bu kadar kusursuz hale gelmeden önce biraz daha zamana ihtiyaçları var.

Sonuç olarak, 3D yazıcının prototip ve son derece ayrıntılı veya özelleştirilebilir parçalar için kesinlikle kazanan taraf olduğu, ancak sıkı kalite kontrolleri olan basit şeylerin seri üretimine gelince, eski usül yöntemleri kullanmak gerekiyor.

Gelecekte 3D Yazıcı İçin Neler Var?

Her Evde Bir Fabrika

3D yazıcı ile en büyük hayal “Herkesin evinde bir fabrika” dır. Bu fikir seni heyecanlandırabilir veya korkutabilir, ancak sınırsızca özelleştirilebilen şeyleri bir hevesle ortaya koyan bir makineye sahip olmanın çok çekici olduğunu inkar etmek mümkün değil.

Evde bir 3D yazıcıyla, satın aldığımız her şeyde toplanan kısa stok ve nakliye maliyetlerini düşürerek tasarruf edeceğini düşün. Parçanın uzak bir yerden gelmesini beklemek yerine, birkaç saat içinde bozuk bir cihaz için yedek parça almayı düşün.

Her sıradan ev malzemesini kendi zevkine ve tercihlerine göre kişiselleştirmenin yaratıcı özgürlüğünü hayal et. Sadece ayaklarına ve başka kimseye uymayacak şekilde tasarlanmış bir ayakkabı giymenin sevincini hayal et. Farklı bir dünya olacak. Bilgisayar ve akıllı telefonlar milyarlarca insanı değiştirmiş ve güçlendirmiş gibi. 3D yazıcılar da aynı şeyi yapabilir.

Birçok 3 boyutlu yazıcı meraklısı, 3D yazıcıların yakında her evin ayrılmaz bir parçası olacağını ve üreticilerin tüketiciler arasındaki dengeyi değiştireceğini söylüyor. Diğerleri teknolojinin henüz orada olmadığını ve teknolojilerin gerçek değerinin yalnızca endüstriyel alanda olduğunu söylüyor. Yapabileceğimiz tek şey yakından izlemek ve spekülasyon yapmak.

3D Yazıcıyı Ne Durdurabilir?

3D yazıcının yaygın olarak benimsenmesine karşı çeşitli argümanlar var. CAD yazılımı ve 3 boyutlu yazıcıları kullanmak, sıradan tüketicinin uğraşmak istemeyeceği teknik bilgi gerektirdiği savunuluyor. Bu sıradan tüketiciler uğraşmak istemezse 3D tasarım, uzmanların elinde tekelleşmiş kalarak özelleştirme olayı katma değerinin düşeceğine inanıyorlar. İnternetten tasarımları indirebilecek ve mevcut bir tasarımı değiştirmek için basit bir yazılım kullanabileceksin, ancak kişiselleştirilmiş parçaları istediğin gibi tasarlayamazsın.

Belki de 3D yazıcıların en büyük kısıtlılığı mevcut yetenekleridir. Bu sektör büyürken, malzeme yelpazesi, sınırsız özelleştirilebilir bir şeyin vizyonunu karşılayacak kadar geniş değildir.

Benzer şekilde, birden fazla renk ve malzemeyi aynı anda basma yeteneği bugün bir avuç makinede mümkün. Çok sayıda (hemen hemen hepsi olmasa da) faydalı şeylerin birden fazla malzeme ve çoklu renkler kullandığını biliyoruz. Son kullanım ürünleri için, 3D yazıcılar bu karmaşıklığı ele almaya başlayabilene kadar faydalı olarak görülmeyecektir. Ama bir umut var. Masaüstü fiyatına ve kullanılabilirliğine yaklaşan, XYZ Printing’in yaklaşık 3.000 Dolar değerinde tam renkli bir masaüstü 3D yazıcı duyurduğu haber umutları yeşertti.

İnsanların evlerinde iPhone’ları 3D yazıcı ile basacakları günden hala uzak olabiliriz. Ancak umutlar hala taze.

Geri Dönüştür ve Yeniden Kullan

3D yazıcılar hanehalkı için kişisel bilgisayar ölçeğinde devrim yapmasa da, gelecekte büyük bir güce sahip olacağı neredeyse kesin.

Geri dönüşümün lüks olmaktan çok bir zorunluluk hale geldiğini görüyoruz. Bugün ne kadar çok şeyi çöpe atıyoruz, çünkü bir şeyin önemli bir bölümü kırıldıysa ve kırılan parçanın yenisini bulmak çok zor ise atıyoruz. 3D yazıcıyla, birçok basit parçayı üretmek ve değiştirmek mümkün.

Gelecekte, ileri görüşlü insanların giderek daha fazla 3D yazıcı alacağına ve ev eşyalarını atmak yerine tamir edeceğine inanıyoruz. Kendi evlerinde yapmasalar bile, evlerinin yakınındaki ortak bir 3D baskı tesisinde yapabilirler.

Endüstride 3D Yazıcının Geleceği

3D yazıcı, hanehalkı için şuanda çok ileri bir teknoloji olabilir. Peki endüstriyel cephede neler oluyor?

Bazı büyük ev isimlerinin 3D yazıcı pazarında çok aktif olduğu ortaya çıktı. GE, iki Avrupalı 3D yazıcı şirketini 1,4 Milyar dolar karşılığında satın aldı. Baskı devi HP, kendi 3D yazıcı teknolojisini ve yazıcısını tanıttı. Devler bir yana, 3D yazıcı sektörde hem yatay hem de dikey olarak istikrarlı bir ilerleme kaydediyor. 3 boyutlu yazıcı için birçok yeni malzeme kullanıma sunuluyor ve bu da 3D baskı olanaklarını sürekli genişletiyor ve yeni kullanım alanları katıyor. Örneğin, Duke Üniversitesi’ndeki araştırmacılar son zamanlarda insan kıkırdağını taklit eden 3D baskılı bir jel geliştirdiler. Bu jelin diz protezi ameliyatları için çok yararlı olduğu söyleniyor.

Kıkırdak Jel 3D Yazıcı

3D yazıcı üreticileri mevcut boyut, doğruluk ve tutarlılık sınırlamalarını düzeltmek için makinelerinin yeteneklerini geliştiriyorlar. Örneğin, Ford ve Boeing şu anda sonsuz uzunlukta nesneler basabilen bir 3D yazıcı olan Stratasys Infinite Build’i test ediyor!

3D metal baskı maliyeti düşüyor ve maliyetleri nedeniyle üretimini düşünmediği ürünler için birçok firma prototip oluşturma için 3D model üretimi yapmayı planlıyor. Otomotiv ve havacılık üreticileri yalnızca prototipleri değil, son ürünleri basmak için 3D yazıcıyı giderek daha fazla kullanıyorlar.

Özelleştirilebilir 3D baskı ürünleri, özellikle medikal sektörde yükselişe geçti. Dişlerinizi modellemek için diş hekiminizin ağzınıza sıkışmış plastik goo tepsisini hatırla. Şimdi bir ortodontist, dişlerinizi 3D olarak tarayabilir. Tarama, dijital bir model yapmak için kullanılır.

İlham Veren Bir Teknoloji

3D yazıcı da uzaya gidiyor! NASA zaten 3 boyutlu yazıcıları International Space Station’a yerleştirdi bile. 3D yazıcılar neden uzayda bu kadar kullanışlı? Apollo 13’ü ele alalım. Astronotların karbon monoksit zehirlenmesinden ölmesini önlemek için NASA, kare bir çiviyi yuvarlak bir deliğe yerleştirmenin bir yolunu bulmak zorunda kaldı. Bir 3D yazıcıları olsaydı, bir bağlayıcı tasarlayıp yazdırarak sorunu kolayca çözebilirlerdi.

NASA 3D Yazıcı Uzayda

Astronotlar, uzay istasyonuna sonsuz sayıda parça götüremezler. Bu yüzden, bir vana veya alet kırıldığında ve değiştirilmesi gerektiğinde her zaman bir zorluk olur. Uzay üssündeki bir 3D yazıcı, kırık parçaları gerektiği gibi kolayca üretebilir ve sabitleyebilir.

NASA’nın uzun vadeli planı (ya da SpaceX mi demeliyiz?) Mars ve diğer dünyalardaki 3D yazıcıları habitatlarda kullanmaktır. Çünkü büyük olasılıkla insanlarla birlikte bir ev gönderemeyiz.

İnsani yardım kuruluşları sel, kasırga ve depremlerden etkilenen bölgelerde 3D yazıcılar ile denemeler yapıyor. Afet bölgelerinde, temel hayatta kalma ekipmanlarının taşınması oldukça zordur. Bu yüzden, bu organizasyonlar (özellikle Field Ready adı verilen bir girişim) ulaştırma için minimum ihtiyaç duyularak gerekli parçaları anında basabilen 3D yazıcı tesisleri kurdular.

Field Ready

Parlak Bir Gelecek

Evlerden sanayiye ve felaket bölgelerine kadar 3D yazıcı, dünyayı daha iyi hale getirmektedir. Gelecek, bu teknoloji ve bize getireceği faydalar için son derece parlak görünüyor. Aslında, gelecek o kadar parlak ki, yakında hepimizin 3D baskılı güneş gözlüklerine ihtiyacımız olabilir.

Umarız 3D yazıcı dünyasını tanıtan bu makalemizi beğenmişsindir. Üç boyutlu yazıcı sektörü gerçekten yenilik ve olasılıklarla dolu heyecan verici bir endüstridir. Bu heyecanın bir kısmını size iletebildiğimizi umuyoruz.

İlgili Makaleler

^