3D Yazıcı Filament

3D yazıcıda kullanılan filamentle ilgili bilgiler, 3D yazıcının kendisi ve baskı ayarları kadar önemli. Çünkü, baskı için seçilen filamentin türü ve bu filament için kullanılması gereken 3D baskı parametreleri, baskı kalitesini ve baskı süresini oldukça etkiler. Bu nedenle, BoyutKat'ın bu bölümünde, 3D filament hakkında bilgiler veren yazılar paylaşıyoruz.

İlk yazımız, Filament Nedir, 3D filamentler hakkında öz ve kolay anlaşılır bilgiler veriyor. Bu yazıda 3D filament fiyatlarına kısaca değindikten sonra filamentlerin saklanma koşullarından da bahsediyoruz.

3D Yazıcı Filament

Filamentler hakkındaki en kapsamlı sayfamız olan Filament Özellikleri sayfamızda, 3D yazıcılarda en sık kullanılan ABS ve PLA'nın yanısıra, PETG, antibakteriyel filament ve diğer filament seçeneklerini detaylı bir şekilde inceliyoruz. Ayrıca, bu filamentlerin hangi parçalarda kullanılabileceğinden, her filament için sıcaklık ayarının nasıl olması gerektiğinden ve baskı sırasında dikkat edilmesi gereken güvenlik ve kalite konularından bahsediyoruz.

Bu yazı dizimizde 3D yazıcılarda kullanılan yerli ve yabancı filamentleri; baskı ve yatak sıcaklıkları, sertlik, dayanıklılık, esneklik ve baskı kolaylığı açısından detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.
Filament nedir? Ne işe yarar? En çok tercih edilen 3D yazıcı filamentleri nedir? 3D filament fiyatı nedir? 3D filamentlerin saklanma koşulları nedir?
Filament çeşitleri nelerdir? Katkısız filamentlerle katkılı filamentlerin farkı nedir? Filamentler fonksiyonlarına göre nasıl ayrılır? Baskı ve destek filamenti nedir?
Filament özellikleri sayfamızda PLA filament, ABS filament, PETG filament, HIPS, PVA, karbon fiber, esnek (flex) filament gibi filament bilgilerini işliyoruz.
Bu yazımızda filament özelliklerini işlemeye tahta filament, bronz filament, şeffaf filament, ASA filament, temizleme filamenti gibi filamentlerle devam ediyoruz.
İhtiyaçlarına en uygun 3D yazıcı filamentini bulmak için göz önünde bulundurman gereken birçok konu bu yazımızda.
Farklı çeşitte baskı alabileceğin sayısız filament çeşiti var ve her biri benzersiz bir baskı sıcaklığı ve ortamı gerektiriyor. En popüler 3D yazıcı filamentlerinden 5 tanesi ile nasıl baskı alabileceğin ile ilgili kısa bir rehber.
Havadaki nem, 3D yazıcı filamentini kolayca tahrip edebilir, bu da baskılarını mahvedebilir. Neme maruz kalmış ıslak filamentin nasıl kurutulacağını ve nemsiz bir ortamda nasıl depolanacağını bu yazımızda inceliyoruz.
3D yazıcı meraklısı olarak kendini birkaç haftalık baskıdan sonra biriken bir plastik atık yığını arasında bulacaksın. Peki, bu konuda ne yapabilirsin?
^