Ahşap Filament Nedir?

Gerçekten 3D yazıcıda ahşaptan ürünler basabilir misin?

3D Yazıcı sektöründe filament gelişiminin hızı gerçekten büyüleyici. En dikkat çekici gelişmeler ahşap filamentlerde oluyor. Bu yazımızda ahşap veya tahta filamentin tam olarak ne olduğuna ve pazarın en popüler markalarından bazılarına daha yakından bakacağız.

 1. Ahşap Filament İçin Sıcaklık Ayarları
  1. Nozzle Sıcaklığı
  2. Yatak Sıcaklığı
 2. Ahşap Filament İçin Diğer Ayarlar
 3. Ahşap Filamentlerde Yüzey İşlemesi
 4. Ahşap Filament Seçenekleri
  1. ColorFabb - WoodFill (Ağaç) ve CorkFill (Mantar) Filament
  2. Fillamentum - Timberfill Ahşap Filament
  3. FormFutura - EasyWood Ahşap Filament
  4. Filamentive - Eco-Friendly Ahşap Filament
  5. Hatchbox - Ahşap PLA
 5. İlgili Makaleler

Sorumuza geri dönelim. 3D yazıcında ahşaptan ürünler basabilir misin? Tam olarak değil. 2012 yılından beri ahşap filamentler ile baskı yapmak mümkün. Ancak, bu filamentler tam olarak ahşap değildir. İçlerinde ağaç lifleri bulunmaktadır. Temel olarak, odun lifi içeren PLA filamentler, basıldıktan sonra nihai ürün şaşırtıcı bir şekilde ahşap benzeri görünür, hissedilir ve kokar.

İlk ahşap filamentler, talaş içeren PLA bazlı filamentlerdi. Ancak ilk deneyler, talaşın 3D yazıcıda ahşap basmak için iyi bir çözüm olmadığını gösterdi. Bu günlerde, ahşap filament hala PLA tabanlıdır, ancak talaşlar yerine ahşap lifleri şeklinde entegre edilir. Ayrıca birçok farklı ağaç türü içeren filament türleri de ortaya çıkmıştır. Huş ağacı, hindistan cevizi, bambu, kereste, sedir ve diğerleri arasında seçim yapabilirsin. Tipik olarak, ahşap filamentler %70 PLA ​​ve %30 ahşap lifi içerir, fakat bu oranlar üreticiden üreticiye değişmektedir.

Ahşap Filament Nedir

Düşük oranda ağaç lifi içermesine rağmen, elde edilen ahşap baskılar oldukça etkileyici. Dokusundan kokuya, her şey çok gerçekçi. Bu, ahşap lifinden üretilmiş 3D modellerin gerçek ahşap olarak değerlendirilebileceği anlamına geliyor. Başka bir deyişle, parçaları zımparalamak, farklı boya ve kaplamalar uygulamak mümkün.

Ahşap filamentlerinin erimesi sırasında ortama yaydığı kokudur. Baskı sırasında temel olarak odun yakmak gibi kokar. Bu nedenle, tüm yazdırma sırasında uygun havalandırma olduğundan ve odadan uzak durduğundan emin ol. Dumanları solumak istemeyebilirsin.

Ahşap Filament Nedir_2

PLA filamente eklenen ağaç lifleri nedeniyle, normal PLA’dan daha hassastır ve daha kolay kırılır.

İlk ağaç lifleri talaştan yapılmıştı, ancak son baskılar ahşaptan çok kartona benziyordu. Talaştan yapılmasının avantajı daha esnek olmasıydı, ancak günümüzün ağaç lifli filamentleri ile 3D baskılı nesneler, oyulmuş ahşap gibi görünür, hissedilir ve kokar.

Markaya bağlı olarak, bambu, huş, sedir, mantar, abanoz, zeytin, çam ve hatta hindistan cevizi gibi çeşitli ağaç filamentleri bulabilirsin. Ancak satın aldığın filamentin ağaç lifinden yapıldığına emin ol.

Ahşap Filament Nedir_3

Aşağıda, tam olarak odun lifinin ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına bir göz atıyoruz. Ayrıca işlem sonrası hakkında konuşacağız ve birkaç popüler markadan bahsedeceğiz. Ayrıca, diğer PLA türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan, PLA Filament rehberimize bakabilirsin.

Ahşap Filament İçin Sıcaklık Ayarları

Nozzle Sıcaklığı

Normal PLA filamente benzer şekilde, nozzle sıcaklığını 170 ila 220ºC arasında ısıtmanı öneririz. Kesin sıcaklık ayarı filament markasına bağlı olarak değişebilmektedir.

Ahşap filament ile ilgili ilginç bir şey de, farklı renkler ve yüzey dokuları elde etmek için farklı sıcaklıklarla deney yapabilirsin. Bunun nedeni, daha yüksek sıcaklıklarda ekstrüderin ağaç liflerini yakması ve daha koyu desenler oluşturmasıdır.

Ahşabın yanıcı olduğunu unutma. Nozzle çok sıcaksa ve ekstrüder filamenti yeterince hızlı ittiremiyorsa, baskın zarar görebilir veya hatta alev alabilir.

Nozzle tıkanmasını önlemek için, 3D yazıcını standart 0,4 mm’den daha büyük bir çağtaki nozzle ile değiştirmeni tavsiye etmekteyiz. Ek olarak, nozzle’ın temiz tutulması ahşap filamentleri düzgün basmak için çok önemlidir.

Ahşap Filament Nozzle Sıcaklığı

Yatak Sıcaklığı

Ahşap filament ile kaliteli baskılar alabilmek için ısıtmalı yatak kullanmak iyi bir fikirdir. Ancak çok gerekli değildir. Eğer yatak ısıtıcın var ise 50 ila 70ºC arasında bir sıcaklığa ayarlayabilirsin.

İlk katmanın yapışmasını istiyorsan cam üstüne Pritt veya Egos Sprey Ultra Güçlü Tutuş saç spreyi kullanabilirsin. Aksi takdirde, yazdırma sırasında parçan yataktan çıkıp kayabilir.

Ahşap Filament İçin Diğer Ayarlar

3D yazıcında ahşap filament ile baskılar almaya başladığında, nozzle’dan sızma ve parçanın duvarlarında çapaklanma ile ilgili bazı sorunlar yaşayabilirsin. Bu sorunları gidermek için dilimleme yazılımında (örneğin Cura veya Simplify3D gibi) ayarları değiştirmen gerekebilir. İşte bazı pratik ipuçları:

Ahşap Filament İçin Diğer Ayarlar

Ahşap Filamentlerde Yüzey İşlemesi

3D yazıcında ahşap filament ile modelini bastıktan sonra, yüzey işlemleri yapabilirsin. Bununla birlikte, ahşap filament ile baskı sırasında renklendirmeye bile başlayabilirsin. Daha önce de belirttiğimiz gibi, nozzle sıcaklığının değiştirilmesi model üzerinde ince renk değişikliklerine neden olacaktır.

Ahşap Filamentlerde Yüzey İşlemesi

Ahşap modeli zımparalamak, normal bir odun parçasını zımparalamaya çok benzer. Sadece, daha sert bir kumla zımparalamaya başla ve nesne yumuşak olana kadar yavaşça çalış.

Gerçek ahşap gibi ahşap filamentli 3D nesneler de gözeneklidir, yani farklı boyaları ve lekeleri kolayca emerler. Bir CNC lazer makinesine, bir dremel’e ve hatta bir pyrography setine erişimin varsa, ahşap modelinin üzerinde farklı desenleri işleyebilirsin.

Ahşap Filament ile Basılabilecek Örnek Modeller:

Videolardaki modeller Fillamentum Timberfill ahşap filament ile üretilmiştir:

Ahşap Filament Seçenekleri

Aşağıda, herhangi bir 3D yazıcı için ahşap filamenti satan birkaç popüler marka bulunmaktadır:

ColorFabb - WoodFill (Ağaç) ve CorkFill (Mantar) Filament

Muhtemelen en seçkin FDM filament üreticilerinden biri Hollanda firması ColorFabb‘dir. ColorFabb’ın filamentleri piyasadaki en pahalı ürünler arasında yer alıyor, ancak kesinlikle buna değer. Birinci sınıf bir filamentten bekleyeceğin gibi, modellerinin yüzey kalitesi göz alıcıdır. Filamentler güzel kokar ve basılması nispeten kolaydır.

ColorFabb - WoodFill (Ağaç) ve CorkFill (Mantar) Filament

WoodFill (Ağaç) ve CorkFill (Mantar) filament modelleri, Hollanda’daki tesislerde üretilmektedir. Her filament için markanın “İpuçları ve Püf Noktaları”nı kontrol edersen, o malzeme için en iyi sonuçları almayı öğrenebilirsin.

CorkFill veya WoodFill ile basılmış olan parçalarını sonradan işlemen kolaydır. Her iki filament de kolayca zımparalanır ve bu nedenle daha da iyi bir yüzey kalitesi sağlanabilir. Yeterince bütçen varsa, bu olağanüstü filamentleri denemeni şiddetle öneririz.

Fillamentum - Timberfill Ahşap Filament

Timberfill filament modeli, dört farklı ahşap kompozit filamentten oluşan bir malzemedir. Su ve anaerobik koşullarda %100 biyolojik olarak parçalanabilirler, ancak gıda uygulamaları için önerilmez. Dört filamentin her biri için önerilen ayarlar verilmiştir.

Fillamentum - Timberfill Ahşap Filament

Timberfill ağaç filament mükemmel yüzey kalitesi sunar ve parçaların ahşaptan oyulmuş gibi görünmesini sağlar. Ahşap filament için mükemmel mekanik özelliklerin yanı sıra, Timberfill ayrıca katmanları gizleme konusunda oldukça iyi bir iş çıkarmaktadır. Nihai basılı parçaların en üst düzeyde görünmesini sağlayan dört farklı renkte sunulur.

FormFutura - EasyWood Ahşap Filament

FormFutura, EasyWood adında yedi farklı türde ahşap filamenti sunan bir Hollandalı filament üreticisidir. Huş, sedir, hindistan cevizi, abanoz, zeytin, çam ve söğütten yapılmış ahşap filamentlere sahiptir. Hepsi %40 ağaç lifinden oluşmaktadır.

FormFutura - EasyWood Ahşap Filament

Makul bir fiyat ve geniş renk yelpazesi ile bu filamenti 3D yazıcında ahşap modeller basmak için rahatlıkla kullanabilirsin.

Filamentive - Eco-Friendly Ahşap Filament

Filamentive, geri dönüştürülebilir filamentlerin öncüsü olup, geri dönüştürülebilir filamentlerin geniş bir yelpazesini sunar. Şu anda, şirket iki farklı renkte ahşap filament sunmaktadır. Şirketin felsefesi tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerin önemi ile ilgili olduğundan dolayı filament, geri dönüştürülebilen bir karton kutunun içinde bir karton makarayla gelir.

Filament geri dönüşümü ile ilgili detaylı bilgi için “Filament Geri Dönüşümü” adlı makalemizi okuyabilirsin.

Filamentive - Eco-Friendly Ahşap Filament

Filamentive marka ahşap filamentlerin incelemelerine baktığımızda müşteri görüşleri çok olumlu yönde ortaya çıkıyor.

Hatchbox - Ahşap PLA

Hatchbox, filament dünyasında oldukça popüler bir markadır. Bu nedenle, şirketin ahşap filament pazarına girmesi sürpriz değildir. Hatchbox’ın ahşap filamentinde harika olan şey, kolayca zımparalanabilmesi ve baskı yapmak için ısıtılmış bir tablaya ihtiyaç duymamasıdır. Güzel kokar, güzel görünür, kolayca yazdırılır ve makul fiyatlardadır.

Hatchbox - Ahşap PLA

İlgili Makaleler

^