Simplify3D Dilimleme Yazılımı Kurulum ve Ayarları

Simplify3D popüler 3D baskı yazılım araçlarından biridir. 3D baskı tutkunları Simplify3D için “3D baskıda entegre yazılım çözümü” olduğunu ve özellikleri ile güçlü bir dilimleyici olduğunu iddia ediyorlar.

Dilimleme yazılımı, 3D modelleri ve bunların baskı ayarlarını 3D yazıcının gerçekleştireceği talimatlara dönüştürür. Bu nedenle, dilimleme yazılımları herhangi bir 3D baskı prosedürü için önemli bir adımdır.

Bu yazıda, Simplify3D hakkında detaylı bilgiler vereceğiz, güçlü ve zayıf yönleri hakkında konuşacağız ve son olarak bir modeli dilimlemenin ve yazdırmaya hazır hale getirmenin ilk adımlarında sana rehberlik edeceğiz.

 1. Neden Simplify3D Kullanmalısın?
 2. Simplify3D Özellikleri
  1. 3D Yazıcı Yapılandırma
  2. Özel Destekler
  3. Baskı Ayarları
  4. Dual Ekstrüder ile 3D Baskı Sihirbazı
 3. 3D Yazıcı Kurulumu
 4. FFF Profil Ayarı
 5. Arayüz Detayları
 6. 3D Modelleri İçe Aktarma ve Konumlandırma
 7. Baskı Ayarları
  1. Gelişmiş Baskı Ayarları
 8. 3D Baskıya Hazırlık
 9. Modelini 3D Yazıcıda Bastır
 10. Simplify3D Ücretsiz vs Tam Sürüm
 11. Simplify3D’ye Ücretsiz Alternatif: Cura
 12. İlgili Makaleler

Neden Simplify3D Kullanmalısın?

Neden Simplify3D Kullanmalısın?

Herhangi bir yazılım için, kullanıcı arayüzünün (User Interface - UI) temiz ve mümkün olduğunca kullanışlı olması gerekir. Simplify3D her ikisini de kullanıcılara sunuyor. Ana ekranda sadece birkaç araç çubuğu bulunuyor ve oldukça basit temel özellikler gösterilmiş. Bu da mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlıyor.

Yine de bu sadeliğin seni aldatmasın. Simplify3D, piyasadaki özelleştirme ve ayar yapılandırması konusunda en güçlü dilimleyicilerinden biridir. Gelişmiş ayarları ve mantıksal olarak hazırlanmış baskı ayarları ile 3D baskı ayarlarını profesyonelce yapabilirsin.

3D yazıcı ayarları tanımlandıktan sonra, önizleme modu 3D yazdırmanın etkileşimli bir simülasyonunu sağlar. Bu simülasyon ile kullanıcı, 3D yazıcıya modelini göndermeden önce 3 boyutlu baskının her adımını kontrol edebilir, hataları görüp olası iyileştirmeleri yapabilir. Simplify3D, 3D yazıcıyı USB kablosu ile kontrol edebilen ve tüm hareketlerini anlık olarak izleyebilen özel bir arayüze sahiptir.

Tüm bu özellikleri daha iyi anlamak için şirketin resmi desteğinin yanı sıra Simplify3D harika bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. Simplify3D’nin web sitesi, Simplify3D YouTube kanalı ve GitHub‘da harika kılavuzlar ve eğitimler bulabilirsin.

Simplify3D Özellikleri

Simplify3D Özellikleri
Simplify3D'nin özel destekleri - Kaynak: tienda.selfi3d.es

3D Yazıcı Yapılandırma

Bir dilimleyici, 3D baskı talimatı verecekse, 3D yazıcının fiziksel ayrıntılarını bilmelidir. Bu ayrıntılar, kullanıcının o kadar basit bilemeyeceğini teknik bilgiler içerebilir. Simplify3D, çoğu 3D yazıcı markası için kullanıma hazır profiller sunuyor. Daha sonra bazı temel özellikleri değiştirerek kendi profilini oluşturabilirsin.

Simplify3D, piyasadaki tüm masaüstü 3D yazıcıların %95’ini desteklediğini iddia ediyor ve bu profiller, 3D baskıya yeni başlayanlar için önerilen parametreler içeren bir kılavuz.

Özel Destekler

Çoğu yaygın dilimleyici, modeldeki çıkıntılar için otomatik destek oluşturma işlemi gerçekleştirmesine rağmen, Simplify3D kullanıcının bunları manuel olarak özelleştirmesine izin veriyor.

Simplify3D, yoğunluk, çıkıntı açısı ve desen gibi birkaç destek ayarını kontrol etmek yerine, destek yapılarının tam kontrolünü sağlar. The Manual Placement (Manuel Yerleştirme) aracı, destek atmanın daha iyi ve daha kolay kontrol edilmesini sağlar.

Baskı Ayarları

Bir başka kullanışlı özellik de baskı ayarların detaylı yapılabilmesidir. Ayarlar, katman yüksekliği, sıcaklık ve hızlar gibi bir dizi 3D yazdırma parametresini içerir. Simplify3D, aynı yazdırma işinde birçok farklı ayarın oluşturulmasına izin verir.

Birden çok ayara sahip 3D baskı, farklı ayarlarla aynı anda birden fazla nesne oluşturmayı sağlar. 3D yazıcıya ve 3D modellere bağlı olarak, sequential printing (sıralı yazdırma) yapılabilir. Bu ayar sayesinde, baskı tablasına dizilen modeller aynı anda değil teker teker üretilir.

Baskı Ayarları
Sürekli baskı (sol) ve ardışık baskı (sağ) - Kaynak: Simplify3D

Tek bir modelde birden çok ayar da olabilir. Her ayar belirli bir yükseklik aralığına atanabilir. Bu, dolgu, sıcaklık ve soğutma gibi farklı parametrelerin modeldeki farklı yüksekliklerde birden çok kez değişebileceği anlamına gelir.

Dual Ekstrüder ile 3D Baskı Sihirbazı

Dual Ekstrüder ile 3D Baskı Sihirbazı
Sağdaki model sızıntı kalkanı (ooze shiled) içinde, soldaki model destek yapılarını gösteriyor - Kaynak: Simplify3D

Simplify3D ile gelen bu sihirbaz, 2 renkli baskılar için çift (dual) ekstrüzyon baskılarının yapılandırılmasını basitleştirir. 2 ekstrüder 3D yazıcıda, yazılım varsayılan olarak bir ooze shiled (sızıntı kalkanı) oluşturur. Bu, sızıntıların modele değil, etrafındaki zırha yapışmasını sağlayan bir tür duvardır. Settings -> Edit Process Settings bölümünden ayarlamaları yapabilirsin.

3D Yazıcı Kurulumu

3D Yazıcı Kurulumu
Yapılandırma asistanı ile 3D yazıcı kurulumu - Kaynak: 3D Printing Stack Exhange

Simplify3D’yi ilk kez açtığında, Configuration Assistant (Yapılandırma Yardımcısı) karşına gelir. Dilimleyiciyi ilk kez açmadıysan daha sonra da Help -> Configuration Assistant’dan ayarlara erişebilirsin.

3D yazıcın için ayarları kurmak istiyorsan, açılır menüden modelini seç ve Simplify3D senin yerine otomatik olarak tüm işi yapsın. Listede 3D yazıcını göremediysen endişelenme, manuel olarak da ayarları yapabilirsin. Bunu yapmak için Other’ı (Diğer) ve ardından Next’i (İleri) seç.

3D yazıcını kendin yapmadıysan, yazıcının kılavuzuna veya internetten üreticinin verdiği özelliklere bakıp kontrol edebilirsin.

FFF Profil Ayarı

FFF Profil Ayarı
FFF profil ayarları - Kaynak: Prusa3D

Ayarlar yapıldıktan sonra, Simplify3D sadece 3D yazıcınla nasıl iletişim kuracağını bilmekle kalmaz, aynı zamanda 3D baskı ayarlarını da yapar. Bu bilgi paketine “FFF Profili” denir.

Bazı ayarlar, nozzle çapı gibi fiziksel özellikler ile ilgili olsa da, çoğu başlangıç için önerilen değerlerdir. Kaliteli baskı elde etmek için, bunları kullanacağın filamente ve basacağın 3D modele göre ayarlaman gerekir.

Bu ayarların yapılması 3D yazıcını ve filamenti tanımanla, zamanla ve testle oturacaktır. Profilleri nasıl içe aktarabileceğini, kaydedebileceğini ve dışa aktarabileceğini bilmen yeterlidir. Zaten hazırda bir profilin varsa, File -> Import FFF profile’tan istediğin “.fff” dosyasını seçebilirsin.

Profili bilgisayarına yedeklemek istersen File -> Export FFF profile’dan kaydedebilirsin.

Arayüz Detayları

Arayüz Detayları
Simplify3D'nin ana ara yüzü - Kaynak: Google Group, Flashprint 3.11.0 VS Simplify 3D 3.0

Artık 3D yazıcının yapılandırılması tamamlandığına göre, Simplify3D arayüzüne bakabiliriz. Arayüz basit ve çok sade görünse de modelini yazdırmak için ayarlayacağın tüm araçları bir arada gösterir.

Arayüzün merkezinde baskı yatağı olarak da bilinen 3D yazıcı tablası bulunur. Mouse’un ortasındaki tekerlek ile yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapabilir, sol düğme ile dönebilir ve sağ düğme ile kaydırma yapabilirsin.

Üstte Menu Bar (Menü Çubuğu) ana ekranda görülen tüm araçları ve daha fazlasını içerir. Mesh onarımı ve yazılım yapılandırması gibi daha gelişmiş araçlara sahiptir. Ayrıca Help (Yardım) bölümünden güncellemeleri kontrol edebilirsin.

Model Panel (Model Paneli) ile 3D model yükleyebilir ve yönetebilsin. İçe aktarılan tüm modeller bu listede görüntülenir ve buradan model seçilerek kolayca baskı alanında seçimler yapılabilir.

3D modeller dilimleyiciye aktarıldığında, her model sağdaki dikey araç çubuğundaki simgeler kullanılarak konumlandırılabilir, ölçeklendirilebilir ve farklı görünümlerde ve modlarda görüntülenebilir. 3D yazıcıyı USB üzerinden kontrol etmek ve özel destekler bölümüne erişmek için sağdaki dikey araç çubuğunun en alttan ikinci sırada Machine Controlün (Makine Kontrol) dişli simgesi vardır.

Process Panel (Süreç Paneli) yazdırılan işlemlerin süreçlerinin tümünü içerir. İşlemi seçip Edit Process Settings’e (İşlem Ayarlarını Düzenle) tıklayarak veya çift tıklayarak bu işlemleri ayrı ayrı düzenleyebilirsin.

3D baskıya hazır olduğunda, sol alt kısımda bulunan Prepare to Print! (Yazdırmaya Hazırlan!) düğmesine basarsan bir sonraki bölümde bahsedeceğimiz önizleme moduna gideceksin.

3D Modelleri İçe Aktarma ve Konumlandırma

3D baskı için en yaygın dosya türü STL’dir. Ancak, Simplify3D OBJ ve 3MF dosya formatlarını da destekler.

Bir 3D modeli içe aktarmak için soldaki model panelindeki Import (İçe Aktar) seçeneğine tıkla veya dosyayı doğrudan baskı tablasına sürükleyip bırak. Daha sonra, bu modeli baskı tablasında uygun bir şekilde yerleştirmemiz gerekecek.

Genellikle, 3D modelin en düz yüzeyi tabla üzerine denk getirilmesi daha doğru olur. Ancak, bu her zaman mümkün olmayabilir. Simplify3D sana kılavuzluk edecek ve 3D baskıda parça pozisyonu hakkında bilgi verecektir. Bu kılavuz için ünlü 3DBenchy modelini yazdırdığımızı düşünelim.

3DBenchy teknesinin alt yüzeyini baskı yatağına yerleştirmek istiyoruz ve bunu yapmanın birkaç yolu var. Yeni başlayanlar için, baskı yatağındaki küçük tekne modeline çift tıklayınca, sağ tarafta bir panel belirir. Bu paneldeki sayısal değerler değiştirilerek modeli dilediğin gibi konumlandırabilirsin.

Modelin düz yüzeyini baskı alanına denk getirmek için en basit yol, Edit -> Place Surface on Bed’e (Düzenle -> Düzlemi Yatağa Yerleştir) tıklamak veya CTRL + L kısayolunu (Mac’te CMD + L) kullanmaktır. Ardından, baskı alanında düz olmasını istediğin yüzeye tıkladığında model otomatik olarak konumlandırılacaktır.

Center and Arrange (Ortala ve Yerleştir) düğmesi modeli ortalar veya yazıcı tablası merkezi çevresinde birden çok modeli düzenler. Her model arasında otomatik olarak biraz boşluk kalır. Modellerini manuel olarak konumlandırmak istiyorsan, sağdaki araç çubuğundaki Translate Models (Modelleri Çevir) aracını kullanabilirsin.

Baskı Ayarları

Belki de herhangi bir dilimleyicinin temel özelliği olan doğru baskı ayarları, 3D baskıda başarısız olma ve başarılı olma arasındaki farktır. Bu baskı ayarları, 3D yazıcının modeli tam olarak nasıl yazdıracağını tarifler.

Genellikle, sol alt panelde varsayılan ayarlar bulunmaktadır. İnce ayarlar yapmak için paneldeki işleme çift tıkla veya sağ tıklayıp Edit Process Settings’e (İşlem Ayarlarını Düzenle) tıkla.

Başlangıçta, küçük bir “FFF Ayarları” penceresi açılacaktır. Burada farklı 3D yazıcı profillerini veya istenen filamenti (PLA, ABS, PETG vb.) ve baskı kalitesini (fast-hızlı, medium-orta veya high-yüksek) seçebilirsin.

Baskı Ayarları
Basit 3D baskı ayarları - Kaynak: Tractus3D

İç dolgu (Infill) yüzdesini ayarlama ve otomatik destek (Automatic Support) oluşturmana da izin verilir.

Simplify3D’nin gerçek değerini gelişmiş ayarlarda göreceksin. Sol alt köşedeki Show Advanced’e (Gelişmişi Göster) tıkladığında pencere aşağıda doğru açılır. Özel ayarlar içeren 12 kategorize sekme göreceksin.

Gelişmiş Baskı Ayarları

Gelişmiş Baskı Ayarları
Gelişmiş baskı ayarları - Kaynak: Simplify3D Forum

Tüm bu farklı ayarlar ve parametreler göz önüne alındığında, daha deneyimli kullanıcılar için bile, bu parametrelerin bazıları değiştirilmeden aynen kullanılması daha doğru olacaktır. 3D baskı ayarlarında zaman ve deneyim ile, onları daha iyi anlayabilir ve her seferinde biraz daha 3D yazıcını ve 3D baskı yöntemini öğrenebilirsin.

3D Baskıya Hazırlık

3D model iyi konumlandırılmış ve 3D baskı ayarları iyi yapılmışsa, baskıya neredeyse hazırsın demektir. Modelin işlenmesi ve dilimlenmesi için Simplify3D’nin ana ekranında sol alt köşedeki Prepare to Print!’e (Yazdırmaya Hazırlan!)” tıkla. Model boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak bu işlem biraz zaman alabilir.

Ardından, önizleme moduna geçeceksin. Bu aşamada, baskı süreci simüle edilir. Sol üst köşede Build Statistics (Baskı İstatistikleri) paneli, baskı süresi ve kullanılan malzeme miktarları gibi bilgileri görüntüler.

3D Baskıya Hazırlık
Önizleme Modu - Kaynak: ZYYX 3D Printer

Hemen altında, Show in Preview (Önizleme Göster) düğmeleri simülasyonun görüntülenme şeklini özelleştirir. Baskı tablasını, yazdırma hareketlerini ve geri çekme (retraction) görünümlerini açıp kapatabilirsin. Model için görüntülenen renk düzeni açılır menüden de değiştirilebilir.

Simülasyon alttaki panelden kontrol edilir ve oynatma hızı aşağıda ayarlanabilir. Play/Pause (Oynat/Duraklat) düğmesi önizlemeyi başlatır.

Layer Range to Show’da (Gösterilecek Katman Aralığı), **Max) (Maksimum) etiketi önizlemenin manuel kontrolüne izin verir. Yazdırma işlemini ilk katmandan son katmana kadar kontrol etmek için düğmeyi soldan sağa sürükleyebilirsin. Burası, iş akışının son adımına geçmeden önce desteklenmeyen alanlar gibi potansiyel hataları kontrol edebileceğin yerdir.

Modelini 3D Yazıcıda Bastır

Modelini 3D Yazıcıda Bastır
3DBenchy modelinin basılmış hali - Kaynak: YouTube.com

Simplify3D’de ilk modelini hazırladın ve dilimledin. Son adım olarak sıra 3D yazıcında bu küçük tekneyi bastırmak kaldı. G-Code dosyasını yazıcıya aktar ve yazdır!

G-Code dosyasını 3D yazıcıya aktarmanın en kolay yolu SD karttan yazdırmaktır. Bunu yapmak için Save Toolpaths to Disk’e (Takım Yollarını Diske Kaydet) tıkla.

Ayrıca, 3D yazıcını bilgisayara USB ile bağlayarak da modelini yazdırabilirsin. Bu durumda, 3D baskı Simplify3D aracılığıyla kontrol edilir, bu nedenle yazıcının bilgisayarına her zaman bağlı kalması gerekir. Yazdırmaya başlamak için Begin Printing over USB’a (USB Üzerinden Yazdırmaya Başla) tıkla.

Modelini 3D Yazıcıda Bastır
Simplify3D’nin 3D yazıcını kontrol ettiği “Machine Control Panel”i - Kaynak: Fargo 3D Printing

Simplify3D Ücretsiz vs Tam Sürüm

“Simplify3D ücretsiz indir” diye arıyorsun ve bu popüler dilimleme yazılımını satın almak istemiyorsun. Peki ücretsiz olarak “tam sürüm” var mı?

Simplify3D’nin ücretsiz bir tam sürümü olup olmadığı sorusuna doğru cevap, bakış açısına bağlı olarak değişir.

Simplify3D, 3D modelleri 3D yazıcı için optimize edilmiş talimatlara ve daha pek çok şeye dönüştürebilen popüler bir 3D baskı dilimleyicisidir. Simplify3D incelememizde, mevcut en yetenekli ve zengin özellikli dilimleme yazılımı. Ancak fiyatı yaklaşık 149 dolar.

Neyse ki, Simplify3D’yi ücretsiz test etmenin veya en iyi ücretsiz Simplify3D alternatiflerini kullanmanın da yolu var.

Simplify3D’ye Ücretsiz Alternatif: Cura

Simplify3D’ye Ücretsiz Alternatif: Cura

Dilimleme yazılımına ayıracağın bir para yoksa, aynı derecede popüler olan bir dizi ücretsiz 3D dilimleyici vardır. Aralarında en popüleri Ultimaker’ın Cura dilimleme yazılımıdır. Cura, kullanıcı arayüzü ve 200’den fazla ayar ile hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için uygundur. Ayrıca birçok 3D yazıcı profili sunar.

Hangi dilimleme yazılımını kullanırsan kullan dilimleyiciler konusunda yeniysen senin için hazırladığımız kılavuza göz atmanı tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

^