En İyi Filament Baskı Sıcaklığı

Şimdi her zamankinden daha farklı çeşitte baskı alabileceğin sayısız filament çeşiti var ve her biri benzersiz bir baskı sıcaklığı ve ortamı gerektiriyor. İşte en popüler 3D yazıcı filamentlerinden 5 tanesi ile nasıl baskı alabileceğin ile ilgili kısa bir rehber.

  1. Baskı Sıcaklığı Neden Önemli?
  2. PLA Filamenti Baskı Sıcaklığı
  3. ABS Filamenti Baskı Sıcaklığı
  4. PETG Filamenti Baskı Sıcaklığı
  5. Naylon Filamenti Baskı Sıcaklığı
  6. TPU Esnek Filament Baskı Sıcaklığı
  7. İlgili Makaleler

Plastikler ısıtılırken erir, ancak hemen değil. Gerçekte, süreç biraz daha karmaşık olsa da basitçe öyle açıklayabiliriz:

Tüm bunlar neden bu kadar önemli? Zira aşamalar, cam geçişi ve erime sıcaklıkları arasındaki noktalar bir filamentin baskı tablasını ve baskı sıcaklıklarını doğrudan etkiler. Temel olarak, baskı işlemini değiştirmemek için, baskı tablası sıcaklığı cam geçiş sıcaklığının çok altında tutulmalıdır. Ve tabii ki, filamentin bir sıvı olmasını sağlamak için, erime sıcaklığının çok üstünde basılmalıdır.

En İyi Filament Baskı Sıcaklığı

Baskı Sıcaklığı Neden Önemli?

Halen kullanımda olan hemen hemen her 3D yazıcı filamentinin bir termoplastik olmasına rağmen, her birinin kendi sıcaklık gereksinimleri vardır. Çünkü her filament kimyasal olarak birbirlerinden çok farklıdır. Örneğin PLA filamenti nişastadan yapılırken, ABS filamenti petrol bazlıdır.

Bir termoplastiğin kimyasal yapısı, cam geçiş (glass transition, yani filamentin kırılgan filamentten ekstrüde edilebilen esnek bir yapıya dönüştüğü sıcaklık) sıcaklığını doğrudan etkiler. Düzgün baskılar için bu sıcaklığa ulaşılması gerekir ve her filament farklı bir cam geçiş sıcaklığına sahip olduğundan dolayı her filament farklı bir sıcaklıkta basılmalıdır.

Baskı Sıcaklığı Neden Önemli

Belirli bir ekstrüzyon sıcaklığına ek olarak, bazı filamentler belirli bir ısıtılmış yatak sıcaklığına ihtiyaç duyar. Bazı 3D yazıcı filamentleri soğuduğunda büzülür ve yapışmazlar. Isıtılmış bir yatak, bu filamentlerin ekstrüzyon sırasında daha yavaş soğumasını sağlar ve böylece büzülme en aza indirilir.

Isıtılmış bir yatak ayrıca, ilk katmanın iyi yapışmasını ve parçanın baskı sırasında yataktan ayrılmamasını sağlar. Başarısız bir baskı ile başarılı bir baskı arasındaki en büyük fark bu sıcaklıkların düzgün bir şekilde ayarlanmasıdır.

PLA Filamenti Baskı Sıcaklığı

PLA 3D yazıcı filamenti, günümüzde en popüler filamenttir ve popülaritesinin nedenlerinden biri, baskı kolaylığıdır.

PLA filamenti en iyi şekilde 210°C’de yazdırılır. Ancak markasına göre 180-230°C arasında herhangi bir sıcaklıkta da iyi çalışabilir. Isıtılmış bir tablaya her zaman ihtiyaç duymaz, ancak ısıtılabilir tablaya sahip bir 3D yazıcın varsa, yatak sıcaklığını 20-60°C arasında bir yere ayarlayabilirsin.

PLA Filamenti Baskı Sıcaklığı

PLA filamenti ile modelini yazdırırken, soğutma fanlarını açmayı unutma. Modelin için PLA filamenti ve uygun soğutma ile en iyi sonuçları elde edebilirsin.

Genel olarak, PLA filamentinin yazdırılması çok kolaydır ve başarılı olmak için fazla bir şey yapmana gerek kalmaz. PLA 3D yazıcı filamenti hakkında daha fazla bilgiyi 3D Yazıcı Filament Özellikleri sayfamızdan bulabilirsin.

ABS Filamenti Baskı Sıcaklığı

Son zamanlara kadar ABS 3D yazıcı filamenti en çok kullanılan filamentti. Daha sonra tahtı PLA filamentine bıraktı. Çünkü ABS ile baskı almak zordur. ABS filamenti ile başarılı bir şekilde modelini yazdırmak için biraz daha yüksek sıcaklıklara ihtiyacın var. 210-250°C’lik bir nozzle sıcaklığına ve 80-110°C civarında ise yatak sıcaklığına ihtiyaç duyar.

ABS Filamenti Baskı Sıcaklığı

Buna ek olarak, ABS filamentinin kapalı bir 3D yazıcıda çok yavaş soğuyarak yazdırılması gerekir. Çünkü ABS filamenti soğuduğunda büzülür ve modelin çok hızlı soğursa yataktan kalkar. Bu nedenle, ABS filamenti ile üretim yapılırken soğutma fanları kapatılmalıdır.

PETG Filamenti Baskı Sıcaklığı

PETG 3D yazıcı filamenti, PLA ve ABS filamentlerinin birçok yönünü birleştiren ve görece yeni bir malzemedir.

PETG için nozzle sıcaklığı 220-250°C arasında çok yüksek sıcaklıklar gerektir. Bununla birlikte, ABS filamentinden farklı olarak, PETG filamenti ısıtılmış bir tablaya ihtiyaç duymaz.

PETG Filamenti Baskı Sıcaklığı

PETG filamenti, en iyi kapton bant yapıştırılmış cam yatakta üretilir. Direk pritt sürülmüş satina cam yatakta üretim yapmak istersen yatak sıcaklığını 50-75°C’ye ısıtılmalısın ve PETG filament ABS gibi bükülmediğinden, yazdırma sırasında soğutma fanlarını çalıştırabilirsin.

PETG filamentinin PLA kadar kullanımı kolay olmasa da, ABS’den çok daha az sorunlu olduğu ve bugün en popüler filamentlerden biri olduğu kanıtlanmıştır.

Naylon Filamenti Baskı Sıcaklığı

Naylon 3D yazıcı filamenti ile baskılar almak daha zor olsa da, inanılmaz derecede güçlü bir filamenttir.

Bu listedeki diğer filamentlerden daha çok sıcağa ihtiyaç duyar. Nozzle sıcaklığı 240-260°C ve yatak 70-100°C arasında olmalıdır. Naylon filamentinin tablaya zor yapışma sorununu çözmek için iyi bir yapıştırıcı (örneğin satina cam ve 4 numara güçlü Egos saç spreyi) bir kullanılması çok önemlidir.

Naylon Filamenti Baskı Sıcaklığı

Naylon filamenti soğutma fanlarıyla birlikte basılmamalıdır, çünkü ilk katmanın ve diğer katmanların iyi bir şekilde yapışması için ısıya ihtiyaç duyar.

Bu filament aynı zamanda çok higroskopiktir, yani havadaki nemi emer. Nem, baskı kalitesini büyük ölçüde düşürür ve bu yüzden filamentin basılmadan önce kurutulması şarttır. Filamentlerin saklama koşulları ile ilgili detaylı bilgi için Filament Depolama Rehberi yazımızı okumanı tavsiye ederiz.

Naylon 3D yazıcı filamentini ilk başta kullanmak zor gelebilir, ancak bu filament ile nasıl düzgün baskı alınacağını öğrenebileceğin “Naylon Filamenti ile Baskı Alma Rehberi”ni okuduktan sonra, senin için çok güçlü bir araç haline gelecek.

TPU Esnek Filament Baskı Sıcaklığı

TPU olarak bilinen esnek 3D yazıcı filamentler, yazdırmak için eğlenceli ve faydalı malzemelerdir. Ancak kullanımı çok zor olabilir. PLA filamentine benzer sıcaklıklarda, 30-60°C arasında bir yatak sıcaklığı ve 210-230°C arasında ise nozzle sıcaklığı yeterlidir.

TPU Esnek Filamenti Baskı Sıcaklığı

Bu filamentler çok esnek olduğu için, ekstrüder dişlisinden nozzle’a doğru giden kanalda eğilebilir ve esneyebilirler. Bu nedenle, filamentin sınırlı bir yol izlemesi ve yavaşça ittirilip geri çekilmesi gerekir. Bundan dolayı baskı süreleri diğer filamentlere göre bir hayli uzundur.

Esnek filamentlerle üretimde bu gibi problemlerle karşılaşırsan, ekstrüder sıcaklığını hafifçe arttırır ve filament üzerinde bükülmesine neden olabilecek herhangi bir gerilimi azaltmaya çalış.

İlgili Makaleler

^