Filament Depolama Rehberi

Havadaki nem, 3D yazıcı filamentini kolayca tahrip edebilir, bu da baskılarını mahvedebilir. Tüm FDM 3D baskı filamentleri higroskopiktir. Bu, malzemenin nemi emdiği anlamına gelir.

Bu higroskopiklik, 3D baskı filamentlerine zarar verebilir. Plastik polimerler birbirine dizilmiş molekül zincirlerden yapılırlar. Nem, bu zincirleri parçalayan, plastiği bozan ve baskı sırasında bir sürü problemin ortaya çıkmasına neden olan su molekülleridir.

Ama üzülmene gerek yok. Nemden etkilenmiş filament makaraları kolayca kurutulabilir ve uygun depolama yöntemleri ile bu aksaklıkları önleyebilirsin.

Aşağıda, neme maruz kalmış ıslak filamentin nasıl kurutulacağına ve nemsiz bir ortamda nasıl depolanacağına bakacağız.

 1. Filamenti Doğru Depolamak Neden Önemli?
 2. Nemli Filamenti Belirleme
 3. Filamentleri Kurutma Yöntemleri
  1. Filamenti Fırında Kurutmak
  2. Filamenti Gıda Kurutucusunda Kurutmak
  3. Tak ve Çalıştır: PrintDry
  4. Profesyonel: Mass Portal FD1
 4. Kuru Filamentin Doğru Depolanması
  1. Depolama İçin Kendi Kutunu Yap
  2. Polymaker PolyBox Edition II
  3. PrintDry Filament Kabı
  4. Kilitli ve Vakumlu Torbalar
  5. Silika Jel Kurutucu Paketler
  6. Filament Klipsleri
  7. Filament Toz Filtresi
 5. İlgili Makaleler

Filamenti Doğru Depolamak Neden Önemli?

Nem ve toz, filament makaralarının düşmanıdır. Bazı malzemelerin nem ile ilgili problemleri yoktur. PVA veya naylon gibi filamentler çok higroskopiktir ve kısa bir süre sonra nemi emerler.

Filamenti Doğru Depolamak Neden Önemli

Ayrıca ortamdaki tozlar da filamentin üzerine yapışır ve daha sonra nozzle’a girip onu tıkayabilir. Ekstrüzyon altında veya başarısız bir yazdırma işi çoğu zaman bu yüzdendir.

Bu nedenle, filament makaralarını dikkatlice ve doğru şekilde saklamak özellikle önemlidir. Materyalin uzun süre duraklatılmasından sonra bile, malzemenizin kusursuz şekilde basılabilmesi için bazı çözümleri sizler için inceledik.

Nemli Filamenti Belirleme

Farklı filamentler nemi farklı oranlarda emer, ancak ıslak bir makaraya sahip olduğuna dair birkaç ortak işaret vardır:

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini görüyorsan, filamentini kurutmak iyi bir fikir olabilir. Özellikle naylon, PETG, PVA ve esnek filamentler gibi higroskopik malzemelerle, açıkta yalnızca bir gece kaldıktan sonra belirtiler ortaya çıkabilir.

Filamentleri Kurutma Yöntemleri

Filament kurutucular DIY, yani kendin yap, modellerden profesyonel makinelere kadar çeşitlilik gösterir. Ancak, faaliyet gösterdikleri özellikleri hemen hemen aynıdır.

Filament kurutucular, diğer kurutucular veya endüstriyel kurutucular gibi, nemi uzaklaştırmak için bulunduğu odadaki havayı ısıtır. Bu makinelerin ekstra özellikleri arasında, daha düzgün bir ısı dağılımı için dönen makara tutucuları ve ayrıca havayı aktif olarak dolaştırmak için üfleyiciler bulunur.

Bu nedenle, filament kurutucular, filament makaralarını tutabilmek için spesifik şartlara sahip olsalar da, diğer kurutucularla aynı genel prensipte çalışırlar.

Filamenti Fırında Kurutmak

Elbette filament kurutmak için özel bir makineye ihtiyacın yok. Zaten 100°C’nin altında doğru sıcaklık kontrolüne sahip olan bir elektrikli mutfak fırının varsa, bu yöntem de işini görecektir.

Fırının sıcaklığını, plastiğin cam geçiş sıcaklığının hemen altına ayarla ve nemin kuruması için 4-6 saat boyunca fırında kalsın. Ne kadar uzun süre bırakırsan, o kadar fazla kurutma elde edersin.

Filamenti Fırında Kurutmak

Önemli Not: Makarayı yerleştirmeden önce fırının hedef sıcaklığa ulaşmasını bekle. Isınırken tüm fırınlar hedef sıcaklığını biraz aşar, bu nedenle makarayı fırına erken yerleştirmek filamentin plastik parçaları ile makarayı birlikte yumuşatabilir.

Ayrıca, fırının yukarıda listelenen sıcaklıkları doğru şekilde tutabildiğinden emin ol. Sıcaklık stabil kalmazsa, tüm plastiği eritme ve tüm makarayı birleştirme riskiyle karşı karşıya kalabilirsin.

Filamenti Gıda Kurutucusunda Kurutmak

Gıda kurutucuları, özellikle güzel bir fırının yoksa en ucuz ve erişilebilir filament kurutuculardır. Yiyecek kurutucuları meyve kurutmak için raflara sahiptir, ancak genellikle bir filament makarası için yer açabilen bir çift çiviyle kolayca çıkarılabilir. Sıcaklık aralığı plastik kurutmak için mükemmeldir ve döner raflar, hava sirkülatörleri gibi özellikler filamentin de iyi kurumasına olanak sağlar.

Filamenti Gıda Kurutucusunda Kurutmak

Düşük fiyatlarla, internetten satın alabilirsin. Genellikle, makaralarını sığdırmak için ekleyebileceğin veya çıkarabileceğin tabakalar ve iç içe geçirme özelliğine sahip olmasına dikkat et.

Tak ve Çalıştır: PrintDry

Tak ve çalıştır filament kurutucu arayanlar için, PrintDry filament kurutucu mükemmel bir seçenektir. Tavsiye ettiğimiz yiyecek kurutucusunda da aynı mantık vardı. Bu cihaz sadece, 3D yazıcılarla daha iyi çalışacak şekilde değiştirildi.

PrintDry

Her bir raftaki filamentlerin doğrudan PrintDry’den yazdırmak için bir erişim deliği vardır. Hazır aldığın bir 3D yazıcıya sahipsen ve filament kurutup depolama amaçlı da kullanmak için PrintDry mükemmel bir üründür.

Profesyonel: Mass Portal FD1

Mass Portal FD1 filament kurutucusu profesyonel 3D yazıcı kullanıcılarını hedeflemektedir. FD1, birçok 3D yazıcıdan daha pahalıdır.

Mass Portal FD1

FD1 filament kurutucu, havanın tüm nemini alması için dahili kurutucuya ve ayrıca maksimum güvenlik için HEPA ve aktif karbon hava filtrelerine sahiptir. Bunların hepsi büyük bir dokunmatik ekran arayüzü ile kontrol edilen yalıtımlı metal bir kasa içerisindedir.

Kuru Filamentin Doğru Depolanması

3D yazıcın ne kadar iyi ayarlanmış olursa olsun, baskılarının kalitesi ekstrüderden beslediğin filamentin durumuna bağlıdır. Bazı 3D baskı filamentleri, havadaki neme karşı oldukça hassastır, bu da düşük kaliteli baskılara neden olabilir. Baskıdan önce, bu hassas filamentlerin hava geçirmeyen bir kapta kurutucuları bulunmalı ve fırında kurutulmaları gerekir.

Depolama İçin Kendi Kutunu Yap

Kendi ısıtmalı kuru kutunu nasıl yapacağını sana göstereceğiz. Bu uygulama sadece filamentini uygun şekilde saklamakla kalmaz, aynı zamanda baskı sırasında malzemeyi aktif olarak ısıtabilen bir kapasiteye de sahiptir. Daha da önemlisi, materyallerin nereden kaynaklandığına bağlı olarak, tüm proje sana 20-30 dolardan fazlaya mal olmayacaktır.

Depolama İçin Kendi Kutunu Yap

Nelere İhtiyacın Var?

Kendi ısıtmalı kuru kutunun montajında yer alan bazı 3D baskılar vardır. Ancak aynı zamanda başka ucuz parçalar da gerektirir. İşte ihtiyacın olan şeyler:

İhtiyacın olan ilk şey, en az 11 litre hacminde plastik bir saklama kutusudur. Kutuyu yerel nalburdan, alışveriş merkezlerinden veya internetten bulabilirsin. Kutunun yüksekliğinin dik bir filament makarasına sığacak kadar uzun olması önemlidir, ancak kapağın tamamen sızdırmaz olması gerekmez.

Depolama İçin Kendi Kutunu Yap_2

Isıtmalı kutu için ısıtma elemanı olarak Sürüngen Isıtma Matı kullanmanı öneriyoruz. Sıcaklık ve nem sensörü, 3D baskılı bir muhafaza içinde saklanır. Isıtma elemanı, 3D baskılı tabana yerleştirilir ve çevreyi ısıtmak için filamentin altında durur. Ayrıca, 3D yazıcında bir makara baskman gerekiyor. Bu dosyaların tümü Thingiverse veya Youmagine‘de ücretsiz olarak bulabilirsin.

Son olarak, iki kablo rakorunu ön tarafa yerleştirilir ve iki farklı filamentin borudan çıkarak doğrudan 3 boyutlu yazıcıya doğru gitmesi sağlanır. Isıtma elemanının güç kablosunun arkasına başka bir kablo rakoru monte edilir.

Depolama İçin Kendi Kutunu Yap_3

Bu uygulama biraz uğraş gerektirse de sonuçlar gerçekten etkileyicidir. Polybox gibi filament depolama çözümleri hazır olmakla birlikte, kendi yaptığın ısıtmalı kuru kutu daha kullanışlı ve daha uygun fiyatlıdır. Ayrıca kendin yaptığın için de 3D yazıcı ve maker kültürünün tadına varırsın.

Filament makaralarının uygun bir şekilde depolanması çok önemlidir. Uygun şekilde saklanmazsa, nem ve toz baskıların kalitesini olumsuz etkileyebilir ve ayrıca nozzle’ı tıkayabilir.

Bir diğer kendin yap videosu:

Polymaker PolyBox Edition II

Saklama kapları arasındaki Rolls Royce marka kesinlikle Polymaker firmasının PolyBox’ıdır. Bu ince kutuya, iki adet 750 gram makara veya bilyalı yatak aksına monte edilmiş bir büyük 3 kg makara sığabilir. Filament, 3D yazıcıdaki ekstrüder’e kutunun yanındaki ve üzerindeki birkaç kauçuk bağlantı vasıtasıyla beslenir. Alt kısımda, kutudaki nemi düzenlemek için iki büyük kurutucu paket bulunur. Ön tarafta, içindeki nemi kontrol etmek için küçük bir higrometre vardır.

Polymaker PolyBox Edition II

PolyBox, filamentlerin güvenli depolanması için kullanılabilir, ancak doğrudan kutudan da modellerini yazdırabilirsin. Bu nedenle, filamentin bu kaptan çıkarılması gerekmez. Bu, naylon veya PVA gibi çok higroskopik malzemeler için büyük bir avantajdır, çünkü nemi çok hızlı bir şekilde emerler ve bu daha uzun süren 3D baskılarda sorun olabilir.

PrintDry Filament Kabı

PrintDry filament kabı, tekli makaraların depolanması için bir çözümdür. Kapaktaki conta kutunun hava sızdırmaz olmasını sağlar ve nemi güvenilir bir şekilde tutar. Ayrıca, kapta kalan havayı çıkarmak için bir vakum el pompası dahil edilmiştir. Yer kazanmak için kaplar kolayca istiflenebilir.

PrintDry Filament Kabı

Kilitli ve Vakumlu Torbalar

Kilitli ve vakumlu torbalar filamenti depolamak için en ucuz ve en kolay yoludur. Altı veya sekiz litrelik bir torba bir makara için idealdir.

Kilitli torbalarda, sık kullanıldıklarında yırtılmalarını önlemek için kenarları güçlendirmek ve bantlamak çözüm olabilir. Vakumlu contalı torbalar, özellikle yiyecek ve kumaş depolamak için çeşitli amaçlarla kullanılır.

Kilitli ve Vakumlu Torbalar

Silika Jel Kurutucu Paketler

Tüm bu çözümler için, kaplardaki nemi minimumda tutmak için kurutucu paketlere ihtiyacın var. Bunun için uygun olan havadaki nemi güvenilir bir şekilde emen ve tekrar tekrar kullanılabilen mikrodalga veya fırında hızla kurutulabilen silika jel paketlerdir.

Bu paketler farklı boyutlarda mevcuttur. Tek bir makara için, yaklaşık 50 gram yeterli olacaktır ve daha büyük kaplar için daha fazlası eklenmelidir. Ayrıca jellerin renklerine göre paketlerin kurutulup kurutulmayacağını anlayabilirsin.

Silika Jel Kurutucu Paketler

Filament Klipsleri

Asla makaraya tutturulmamış bir filament ucunu serbest bırakma. Filament makaralarının uygun bir şekilde depolanması için filamentin karışmasını önlemeye yarayan bir filament klipsi içerir. Sayısız filament klips türü vardır, ancak en güvenilir olanları makara kenarına tutturulmuş ve filamentin çözülmesini önleyenlerdir.

Filament Klipsleri

Filament Toz Filtresi

Filament sadece kuru tutulmamalıdır. Nozzle, toz ve kirden dolayı da tıkanabilir. Tozu çıkarmak için makara ve besleyici arasındaki filament üzerine tutturulmuş bir toz filtresi gerekir.

Bu toz filtresini 3D yazıcında bastırabilirsin. Ardından küçük bir bulaşık süngeri kesmen ve toz filtresi kutusunun her iki tarafına koymanız gerekir.

Filament Toz Filtresi

Umarız, bu kılavuz nemli filamentini nasıl tespit edeceğini ve kurutacağını öğrenmende sana yardımcı olur. Özellikle pahalı, özel malzemeler basarken bu bilgilere sahip olmak önemlidir. Ayrıca, genel olarak, 3D yazıcı sorunlarını büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

İlgili Makaleler

^