ASA Filament Nedir?

3D yazıcını özel yeni bir filament ile denemek mi istiyorsun?

ASA olarak da bilinen akrilonitril stiren akrilat, çok popüler ve yaygın olarak kullanılan akrilonitril bütadien stiren, yani ABS’ye benzer bir moleküler yapıya sahip mühendislik termoplastiğidir. ASA, yüksek etkisi ve iyi kimyasal direnci ile bilinir. Yüksek sıcaklıklara (105°C’de yumuşama) ve mükemmel boyutsal kararlılığa sahiptir.

Bu kılavuzda, ASA filamentinin yararlarına, donanım gereksinimlerine, yazdırma ayarlarına, kullanım alanlarına ve filament markalarına göz atıyoruz.

 1. ASA Filamentin Artıları ve Eksileri
 2. ASA Filament İle En İyi Uygulamalar
 3. ASA Basmak için Nelere İhtiyacın Var?
 4. ASA Yazdırma Ayarları
 5. Zorluklar ve Tavsiyeler
  1. Yataktan Kalkma / Eğilme
  2. Dumanlar
 6. ASA Filament Markaları
  1. Fillamentum ASA Extrafill Filament
  2. Rigid.Ink ASA Filament
  3. 3DXTech 3DXMax ASA Filament
 7. İlgili Makaleler

ASA veya akrilonitril stiren akrilat, mekanik dayanımı, UV direncini ve su direncini birleştiren bir termoplastiktir. Aynı zamanda yüksek boyutsal stabiliteye ve iyi kimyasal dirence sahiptir. Prototipleme, dış mekan uygulamaları ve otomotiv endüstrisi için idealdir.

ABS ile karşılaştırıldığında ASA, UV’ye karşı dayanıklıdır ve uzun süre güneş ışığı ve suya maruz kaldıktan sonra bile görünümünü ve direncini korur. Otomobil parçaları (tampon kapakları ve yan ayna muhafazaları), oluk ve drenaj boruları, dış mekan mobilyaları dahil olmak üzere birçok yaygın üründe bulunur.

Aşağıda, hem donanım hem de yazılım yönlerini göz önünde bulundurarak, malzeme ile yazdırmak için neye ihtiyacın olacağına geçmeden önce ASA’nın bazı avantaj ve dezavantajlarına göz atacağız.

ASA Filamentin Artıları ve Eksileri

PLA, FDM 3D baskı için belki de en çok tüketilen malzeme olsa da ABS, fonksiyonel veya dış mekan parçaları gibi yüksek dirençli uygulamalar için sıklıkla kullanılmaktadır. Ne yazık ki, benzer olarak ASA’da da görülen yazdırılabilirlik açısından birkaç dezavantajı var. Bu dezavantajların çoğu ASA’da daha az mevcut, bu da bu malzemenin yazdırılmasını biraz daha kolay hale getiriyor.

Artıları

Eksileri

Kullanım Alanları

ASA Filament Nedir

Dış mekanlarda veya fonksiyonel prototipler üretmek için bir filament arıyorsan, ASA filament mükemmel bir seçimdir. Pahalı ve yazdırması zor olsa da kalitesi, zorlu kullanım durumları için harika bir filamenttir.

Aşağıdaki listemizde, dört farklı filament markasının yanı sıra ASA filament için en iyi uygulamalara bakıyoruz.

ASA Filament İle En İyi Uygulamalar

ASA Filament İle En İyi Uygulamalar

Aşağıdaki ipuçları, ASA filament ile 3D yazıcıda baskı alırken genel sorunları azaltmana yardımcı olur:

ASA Basmak için Nelere İhtiyacın Var?

ASA Basmak için Nelere İhtiyacın Var?
ASA için daha yüksek sıcaklıklarda çalışman tamamen metal bir sıcak uç (hotend) gereklidir.

ASA kullanmadan önce, 3D yazıcının aşağıdaki donanım gereksinimlerini karşıladığından emin olmalısın. Bunları kontrol etmen, gelecekte senin başının daha az ağrımasına yardımcı olacaktır.

ASA Yazdırma Ayarları

ASA Yazdırma Ayarları
Baskı ayarlarını ayarlamak, ASA baskılarını iyileştirmenin belki de en önemli adımıdır. (Kaynak: Shutterstock)

Yukarıdaki donanım gereksinimlerini 3D yazıcın karşılıyorsa, yazdırma ayarlarında ince ayar yapma zamanı.

Zorluklar ve Tavsiyeler

ASA'da Zorluklar ve Tavsiyeler
Parçanın yataktan kalkması, hem ABS hem de ASA baskılarda yaygın olarak görünen bir sorundur.

ASA ile yazdırmanın zorlukları vardır, çünkü sıcaklık değişikliklerine karşı çok hassastırlar. İyi haber şu ki, ASA ile baskı ABS’den daha kolaydır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ASA ile çalışırken belki de en önemli sorunlar, eğilmeler ve salınabilecek potansiyel olarak tehlikeli dumanlardır.

Yataktan Kalkma / Eğilme

Parça eşit şekilde soğumadığında bükülme veya eğilme meydana gelir. Çoğunlukla ABS ile FDM 3D baskı sırasında eğilmeyi önleme hakkında pek çok bilgi var. ASA ve ABS bu anlamda çok benzer olduğu için, aynı tavsiyelere uymak iyi bir fikirdir. Rüzgar esintilerinden kaçın, ilk katmanın iyi bir şekilde yapıştığından emin ol, yazıcını kalibre et ve son çare olarak, brim ve raft kullan.

Dumanlar

Dumanlara gelince, çoğu baskı malzemesi ekstrüzyon sırasında bir tür zararlı madde açığa çıkarır. Hem tehlikeli gaz molekülleri hem de nanopartikülleri yaydığı bilinen ABS’den daha az zahmetli olmasına rağmen, ASA ile baskı yapmak da biraz hazırlık ve özen gerektirir. Ayrıca, çoğunlukla stiren varlığından dolayı çok kötü kokulu bir baskı süreci olabilir.

Maske kullanımı ile birlikte uygun havalandırma şiddetle tavsiye edilir.

ASA Filament Markaları

Fillamentum ASA Extrafill Filament

İyi bilinen bir 3D yazıcı filament üreticisi olan Fillamentum, ASA Extrafill‘i geliştirmiştir. Bu listedeki en ucuz ASA filament olup, “Metalik Çim” ve “Yeşil Çim” dahil 8 farklı renkte geliyor.

Fillamentum ASA Extrafill Filament

Özellikler

Rigid.Ink ASA Filament

3D yazıcı filament pazarındaki bir diğer büyük isim Rigid.Ink, kendi ASA filamentlerini üretiyor. Yüksek güvenilirlikli ürünleri, +/- 0,03 mm’lik çok düşük çap toleransına sahip. (Fillamentum sadece +/- 0,05 mm sunuyor.)

Rigid.Ink ASA Filament

Özellikler

3DXTech 3DXMax ASA Filament

Diğer ASA filament markalarına göre daha az belirgin özellikleri olmasına rağmen, 3DXTech’in ASA filamentinin sunacağı çok şey var. Tüm standart çaplarda ve makara boyutlarında mevcut olan bu filament, en geniş renk çeşitliliği ile geliyor. Tüm renkler, parlamayan teknik bileşenler için ideal mat yüzeye sahiptir.

3DXTech 3DXMax ASA Filament

Özellikler

İlgili Makaleler

^