İletken ve Manyetik Filament Nedir?

Güçlü bir manyetik filamentle ne yazdırabilirsin?

Graphene 3D Lab, 3D yazıcı için grafen bazlı nanokompozit malzemeler geliştiriyor. Ürün özellikleri ve yaratıcılığı ile patent başvurularında başarılarını kanıtlayan bu manyetik filament, iletken grafen filament ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Güçlü, manyetik filament kesinlikle son zamanlarda 3D yazıcı için geliştirilmiş en heyecan verici malzemelerden birisi.

  1. Manyetik Filament Ne İşe Yarar?
  2. İletken Grafen PLA Filament Özellikleri
  3. İletken Grafen PLA Filament Kullanım Alanları
  4. İletken Grafen PLA Filament Yazdırma Ayarları
  5. İletken Grafen PLA Filament Saklama Koşulları
  6. İlgili Makaleler

Manyetik Filament Ne İşe Yarar?

Manyetik filament, 3D baskı devrelerinde, kapasitif dokunmatik sensörlerde, elektromanyetik ve radyo frekansı (EMI ve RF) ekranlama için kullanılabilir. Manyetik sensörler oluşturmak için de filament kullanılmaktır. Ayrıca, eğitim ve DIY (kendin yap) projeleri için de manyetik filamentler tercih edilebilir.

3D yazıcıda devre basıldığında kullanıcılar, LED ve giyilebilir elektronikler gibi öğeleri çalıştırmanın yanı sıra bilgisayar arayüzleri ve Arduino panoları oluşturabilirler. Kapasitif (dokunmatik) bir sensör olarak, kullanıcılar kontrolörler, dijital klavyeler, izleme dörtgenleri, davul makineleri ve MIDI kontrolörleri oluşturabilirler.

EMI ve RF koruması, havacılık, otomotiv ve tıp gibi birçok sektörde, ekipman üzerinde yanlış okumalara yol açabilecek rakip sinyallere karşı koruma sağlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. İletken Grafen Filament, yüksek oranda özelleştirilmiş ürünlerde kullanılan EMI / RF kalkanlarını tasarlamak için idealdir.

Manyetik Filament Ne İşe Yarar?

Filamenti güçlü bir mıknatıs yapma görünüşte küçük olan adım, hem üreticiler hem de işletmeler için birçok kapı açacaktır.

Manyetik filament, siyah 1,75 mm çapında geliyor. Paslanma olasılığı düşüktür ve 1 ohm-cm’lik bir hacim direncine sahiptir. Graphene 3D, en iyi sonuçlar için neodim demir bor (NdFeB) veya samaryum kobalt (SmCo) mıknatısları kullanmıştır. Ayrıca, bu özel PLA’nın standart PLA filamentten daha aşındırıcı ve kırılgan olduğunu da belirtelim. İlk katman ayarlarını yaptığından veya nozzle’ı değiştirdiğinden emin ol. 350 gramlık makaralar Amazon’da veya Graphene’nin kendi mağazasında bulabilirsin.

İletken Grafen PLA Filament, Graphene 3D Lab tarafından üretilmiş bir malzemedir ve ticari olarak satılan hemen hemen tüm masaüstü 3D yazıcıları kullanarak elektriksel olarak iletken bileşenleri 3D olarak yazdırmanıza olanak tanımak için özel olarak tasarlanmıştır!

İletken Grafen PLA Filament Özellikleri

İletken Grafen PLA Filament Kullanım Alanları

İletken Grafen PLA Filament Kullanım Alanları

İletken Grafen PLA Filament Yazdırma Ayarları

Filamenti uzun süre ısıtılmış bir nozzle’da bırakmaktan kaçın.

İletken Grafen PLA Filament, doğrudan tahrik olan ekstrüdere sahip 3D yazıcılarda kullanılmalıdır. İletken Grafen Filament’in delta model gibi uzaktan besleme yapan 3D yazıcılarda kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

İletken Grafen PLA Filament Yazdırma Ayarları

İletken Grafen PLA Filament Saklama Koşulları

İletken grafen PLA filament, vakumlu bir ambalaj içinde gönderilir. İletken filament kuru bir ortamda tozdan ve diğer parçacıklardan uzak tutulmalıdır. Neme uzun süre maruz kalmamalı. Kurutucu veya silika jel içeren paket içinde kapalı bir kapta saklamanı öneririz. Filamentlerin saklama koşulları ile ilgili detaylı bilgi için Filament Depolama Rehberi yazımızı okumanı tavsiye ederiz. 3D yazıcılar, özellikle de nozzle’lar, her zaman muhafaza edilmeli ve yazdırma sırasında komplikasyonları önlemek için İletken Grafen PLA Filamenti kullanmadan önce ve sonra temizlenmelidir. Ayrıca, İletken Grafen PLA Filamenti kullanmadan önce ve sonra ellerini yıkamalısın.

İletken Grafen PLA Filament, yüksek sıcaklıklarda (yaklaşık 50°C) yumuşar ve oda sıcaklığında çalışması amacıyla üretilem modellerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yalnızca düşük voltaj ve düşük akım projeleri için tasarlanmıştır. Projelerinde 12 volt’u geçme ve 100 mA’yı aşan güç kaynakları için kullanmaktan kaçın. Filamentin bir metresinin direnci 4 kOhm’dur. Dirençliliği etkileyen büyük bir faktörün temas direnci olduğunu unutma; bu nedenle iz uzunluğunu kısaltmak, özdirençteki bir düşüşle doğrusal olarak ilişkili olmayacaktır.

İletken Grafin PLA Filamentinin kendine özgü özellikleri nedeniyle, ısıtılmış bir 3D yazıcı nozzle’ında boşta bırakılmaması gerekir. Bu nozzle’da genişlemeye ve tıkanmaya neden olabilir. Yazdırma işlemi tamamlandıktan sonra, filamenti hemen ekstrüder’den çıkar.

Ayrıca, filamentin bozulmasını önlemek için düzenli aralıklarla filamenti kullan. Çok uzun süre bir yerde tutulması (örneğin: 1 yıl veya daha fazla), paketlenmiş koşullarda bile, filamentin bozulmasına neden olabilir.

İlgili Makaleler

^