Metal Filament Nedir?

Evde 3D Yazıcı ile paslanmaz çelikten baskı almak en azından günümüzün standartlarına göre mümkün. Ancak, inanılmaz derecede yüksek sıcaklıklara, ekstra büyük alana ve süper pahalı paslanmaz çelik 3D yazıcıya ihtiyacın var. Çoğumuz için bu sadece bir hayal.

Direk metal hammaddeyi kullanarak 3D yazıcın ile modeller üretmek istiyorsan teknolojinin biraz daha gelişip ucuzlamasını beklemen gerek. Ancak, güzel bir metalik baskı yapmak için 3D yazıcı metal filamentleri tercih edebilirsin.

 1. Metal Filament Fiyatları
 2. Metal Filament İle Baskı İpuçları ve Ayarları
 3. Metal Filament Yüzey İşlemi: Düzgün Cilalama ve Oksitleme
  1. Cilalama ve Oksitleme İçin Nelere İhtiyacın Var?
 4. Paslanma Çelik Basabilen 3D Yazıcı: MarkForged Metal X
 5. Metal Filament Markaları
  1. ColorFabb Metal Filament
  2. Proto-Pasta Metal Filament
  3. FormFutura Metal Filament
  4. Gizmo Dorks Metal Filament
  5. Amolen Metal Filament
 6. İlgili Makaleler

Saf metaller ile baskı yapan 3D yazıcılar, genellikle 200.000 ila 850.000 Dolar arasında bir fiyata ve pahalı ekipmanlara sahiptir. Ek olarak, modelini metal olarak yazdırmak için özel malzemelere ve modellerinin güçlendirilmesi, temizlenip yüzey işleminin yapılması için çok pahalı bir fırınlara ihtiyaç duyar.

Bu pahalı teknolojiye alternatif olarak, bir miktar metal toz eklenmiş filamentleri masaüstü 3D yazıcında kullanabilirsin. Metal filamentler, hemen hemen tüm masaüstü FDM 3D yazıcıları kullanarak düşük sıcaklıklarda basılabilecek kadar plastik içerir. Ayrıca, nihai modeline metalik bir his, görünüm ve ağırlık verecek kadar metalik toz bulunur. Metal dolgulu PLA‘lar daha ağırdır ve piyasadaki normal filament seçeneklerine göre daha göz alıcıdır. Bakır ve bronzdan tut, demir ve paslanmaz çeliğe kadar çeşitli malzemelerde olabilir.

Metal Filament Nedir

Metal filamentler ile elde edilen baskılar daha sağlam, metal bir cisimden bekleyeceğin görünüme sahiptir. Görünüş, basıldığında metal döküme çok benzer. Demirle doldurulmuş filament cilalanabilir veya zamanla modelin paslanmaya bile neden olabilir. Baskıdan sonra yüzey işlemi yapabilmen de mümkündür.

Tipik metal 3D yazıcı filamentinde %50 metal tozu bulunurken, Hollandalı bir 3D yazıcı filament şirketi olan Formfutura, yaklaşık %80 metal içeren filamentler üretiyor. Her ikisi de 190-220°C nozzle sıcaklığına sahip MetalFil klasik bakır ve MetaFil antik bronz filamentler vardır.

Metal Filament Nedir_2

Not: İçinde gerçek metal bulunan bir filament istiyorsan, “kompozit” (composite) kelimesini veya “metal dolgusu” (metal fill) olduğunu belirten bir şey yazdığından emin ol. Genellikle üreticiler, aynı zamanda net bir gösterge olan metal dolgusunun yüzdesini yazarlar. Kompozit olarak listelenmemişse veya metal dolgusu yoksa, adında yazsa bile, filamentte gerçek metal yoktur.

Metal Filament Fiyatları

Masaüstü 3D yazıcıda metal filamenti kullanarak model üretmenin ve endüstriyel 3D yazıcıda (örneğin SLS teknolojisi) metal toz kullanarak model üretmenin maliyeti arasında dağlar kadar fark vardır.

Bununla birlikte, standart filamentlere kıyasla metal filament, metal oranına ve türüne bağlı olarak iki ila dört kat daha pahalı olabilir. Hala makul fiyatlardadır, ancak fiyatlandırma aldatıcı olabilir. Bu yüzden aldığın filamentin özelliklerinden ve ağırlığından emin ol.

Metal Filament Fiyatları

PLA ve ABS filament genellikle 1 kg makaralarda gelir. Bazen, fiyatlandırma metal filament için bir anlaşma gibi görünebilir, ancak genellikle fiyat sadece 500 gr (0.5 kg) veya daha düşük ağırlıklarda olur. Ayrıca, farklı malzemeleri denemek ve hangisinin senin için uygun olduğunu belirlemek için düşük maliyetli numuneler (50-100 gr’lık) bulmaya çalış.

Göz önünde bulundurulması gereken başka bir konu da metalin filamente ağırlık katmasıdır. Sonuç olarak, bir makara normal bir plastik filamente kıyasla beklediğinden daha kısa olabilir. Bu nedenle, satın alırken daima filamentin bir makarada kaç metre olduğunu da kontrol et.

Metal Filament İle Baskı İpuçları ve Ayarları

3D yazıcı metal filamentini kullanmak için birkaç önemli husus vardır. 3D yazıcıların hemen hemen hepsinde pirinç nozzle kullanılır. Pirinç nozzle’lar, metal filamentlerde bulunan metal parçacıklardan dolayı çok hızlı aşınır. Ekstrüder sistemindeki nozzle’ını; sertleştirilmiş paslanmaz çelik, nikel kaplı pirinç (daha iyi ısı transferi) veya diğer sertleştirilmiş alaşımlardan üretilmiş nozzle’lar ile değiştirmelisin. Ayrıca, her zaman elinde bu tiplerde yedek nozzle’lar bulundur.

Metal Filament İle Baskı İpuçları ve Ayarları

Daha yüksek oranlarda metal içeren filamentler biraz daha kırılgan olabilir ve dikkatle kullanılmalıdır. Ayrıca, neme maruz kalmayı azaltmak için serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Filamentlerin saklama koşulları ile ilgili detaylı bilgi için Filament Depolama Rehberi yazımızı okumanı tavsiye ederiz.

Filamentte ne kadar metal olursa, iyi bir baskı almak için doğru ayarları bulmak o kadar zor olabilir. Sıcaklığı, geri çekme miktarını ve ilk katman kalınlığını ayarlamak için dikkatli olunmalıdır.

Metal Filament Yüzey İşlemi: Düzgün Cilalama ve Oksitleme

Metal 3D yazıcı filamentleri büstler, figürler ve diğer 3D modeller için mükemmeldir. Ancak bu gerçek metal görünümünü elde etmek için, metalden üretilmiş modelleri düzgün bir şekilde işlemden geçirmelisin. Parlatma ve oksitleyici teknikleri sayesinde 3D yazıcında metal filament ile ürettiğin modelinin parlamasına yardımcı olabilirsin.

Piyasada çok çeşitli 3D yazıcı filamentleri var ve her biri kendine özgü estetik veya mekanik özelliğe sahip. En popüler egzotik filamentlerden biri metal tozu ve PLA karışımından oluşan “metal dolgu” (metal fil) olarak adlandırılan filamentlerdir.

Metal Filament Yüzey İşlemi: Düzgün Cilalama ve Oksitleme

Hollandalı filament üreticisi ColorFabb; bronzeFill (bronz), copperFill (bakır), brassFill (pirinç) ve steelFill (çelik) gibi metal 3D yazıcı filamentlerini üretmektedir. Bu filamentler ile heykeller, figürler ve daha fazlasını 3D yazıcında kolayca üretebilirsin.

Çoğu metal filament, ortalama PLA filamentten belirgin şekilde daha ağır olmasına rağmen, gerçek çeliğin görünüm ve havasından yoksundur. Ancak, biraz işlem sonrası, modelin parlak metalik bir nesneye dönüşür.

Aşağıda, metal 3D modellerini cilalama ve oksitleme ile nasıl işlemden geçirebileceğini gösteriyoruz.

Cilalama ve Oksitleme İçin Nelere İhtiyacın Var?

Metal filament ile üretilmiş modelinin yanı sıra:

Cilalama ve Oksitleme İçin Nelere İhtiyacın Var

Artık metal modeline ve yüzey işlemi için sarf malzemelere sahip olduğuna göre, sıra modelini parlatmada. Ancak önce, bu modelin için 3D yazdırma işleminin nasıl optimize edileceğine dair birkaç ipucunu gözden geçirelim.

Metal filamentin formülünde sert metal tozu karışımı olduğundan dolayı bu malzeme, 3D yazıcının nozzle’ını aşındırır. Bu nedenle, daha yüksek kalitede ve aşınmaya dirençli malzemeden üretilmiş (örneğin, sertleştirilmiş çelik nozzle) bir nozzle’a ile baskılarını almalısın.

Metal filamentin nozzle’da tıkanmasını önlemek için, dilimleme yazılımındaki geri çekme (retract) miktarını azaltmalısın. Ek olarak, bu malzeme PLA filamentinden daha ağır olduğu için, çoğu zaman taşma ve köprülü yapılarda sarkmalara neden olur. Bu sorunu azaltmak için katman yüksekliğini 0,1 mm yapabilir veya daha düşük bir değere getirebilirsin.

Modelini metal filament ile yazdırdıktan sonra, yüzey işleminde ilk iş zımparalamadır. Katman çizgilerini ortadan kaldırmak için 150 kumlu zımpara kağıdı ile başla ve yüzeyi 300 ve 450 kumla pürüzsüzleştirmeye devam et.

Cilalama ve Oksitleme İçin Nelere İhtiyacın Var_2

Bu noktada, modelinin yüzü düzgünleşmeye başlar, ancak henüz parlamaz. Çelik yünü, modelindeki metal parçacıkları ortaya çıkarmaya yardımcı olur ve aradığın metalik parıltıyı verir. Daha kaba çelik yünü ile başla ve yavaşça ince çelik yünlerine geç. Yavaş yavaş modelin metalik parlamaya kavuşacaktır.

Metal modeline daha egzotik bir his katmak istiyorsan, metal cilası ile oksitleyebilirsin. Bu amonyak bazlı oksitleyici madde, modeline kimyasal bir reaksiyona maruz kalmış izlenimini verecektir.

Sadece oksitlemek istediğin noktaları seç ve metal cilasını uygula. Oksitlenmenin ortaya çıkması yaklaşık 30-45 dakika içinde gerçekleşir. Bu işlem bazı sağlık risklerini doğurabilir. Bu yüzden metal cilasını kullanırken maske tak ve ortamı havalandır. Buna karşılık, metal modelini oksitlemek için bir tuz ve sirke karışımı da kullanabilirsin.

Modelini oksitlemeyi bitirdikten sonra, oksitlenme etkisinin bir kısmını değiştirmek veya kaldırmak için çelik yünü kullanabilirsin. Son olarak, oksitlenmeyi modelinde kalıcı hale getirmek için akrilik bir sprey veya epoksi kullan. Gördüğün gibi, sadece birkaç yüzey işlemi püf noktası ile modellerini metalik eşyalara dönüştürebilirsin.

Diğer yüzey işlemi makalelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsin:

ColorFabb Metal Filament Hediye Kutusu
ColorFabb Metal Filament Hediye Kutusu_2

Paslanma Çelik Basabilen 3D Yazıcı: MarkForged Metal X

MarkForged, şirkete göre, diğer 3D baskı sistemlerinden on kat daha ucuz olan Metal X‘e sahip. Metal X, uçtan uca bir çözüm sunar ve Desktop Metal’in Studio System gibi çalışır: plastik bir matris tarafından ciltlenen metal tozu basar.

Mark X, hem 17-4 PH hem de 316L yazdırabilen paslanmaz çelik bir 3D yazıcıdır.

MarkForged Metal X

Metal Filament Markaları

Standart PLA veya ABS filament ile karıştırılmış farklı tür ve miktarlarda metal içeren çok çeşitli 3D yazıcı metal filamentleri sunan birçok markal vardır. Bu nedenle, projene hangi filamentin uygun olduğunu belirlemek için biraz araştırma yapman gerekiyor.

ColorFabb Metal Filament

Hollanda merkezli ColorFabb markası, kaliteli filamentleri ile ünlüdür. 2014 yılında BronzeFill (bronz) kompozit filament üretimine başladılar ve o zamandan beri BrassFill (pirinç), CopperFill (bakır) ve SteelFill (çelik) filamentleri ürün ailelerine eklediler. SteelFill filamenti yaklaşık %80 metaldir, bu nedenle daha ağır ve daha kırılgandır. Ancak iyi sonuçlar veriyor gibi.

ColorFabb Metal Filament

Proto-Pasta Metal Filament

Proto-Pasta, ABD’li bir şirkettir ve kendi ekstrüderlerini üreten mühendislere sahiptir. Kickstarter kampanyası ile metal filament üretimine başladılar.

Metal dolgulu filamentleri; bakır, pirinç, bronz, çelik ve demir karışımlarını içerir. Metali açığa çıkarmak için cilalayabilir, daha sonra farklı yaşlandırmalar için su veya sirke bazlı sıvılarla yüzey işlemi yapabilirsin.

Proto-Pasta Metal Filament

Proto-pasta’nın metal filamentlerinin iki sakıncası vardır:

 1. Makaralar plastik yerine kartondur. Çevre dostu olsalar da, 3D yazıcının filament askılığında düzgün dönmeyebilirler.
 2. Filamentler kırılgandır ve dikkatle kullanılması gerekir.

Bunların haricinde, Proto-Pasta markası birçok tüketici listesinin başında gelir. Bu nedenle, kaliteli baskılar alman mümkündür.

FormFutura Metal Filament

FormFutura, çok çeşitli kompozit filamentler üretmektedir. MetalFil’leri; pirinç, bakır ve “antik bronz” ile harmanlanmış PLA filamentlerdir. Örneğin antik bronz filamenti %80 bronz dolgu içerir ve fırçalanabilir, parlatılabilir, zımparalanabilir veya mumla kaplanabilir.

FormFutura Metal Filament

Gizmo Dorks Metal Filament

Gizmo Dorks, bakır ve bronzda metal dolgulu PLA filamentler sunmaktadır. Rakip filamentlere göre %20 daha ucuz olmasına rağmen baskılarına güzel bir görsellik kazandırır. Diğer daha kırılgan metal filamentlerin yanı sıra bu filament ile baskılar daha kolaydır.

Gizmo Dorks Metal Filament

Amolen Metal Filament

Amolen’in buzlu bronz içeren PLA filamenti, %20 bronz içerir ve bu da onu daha az kırılgan hale getirir. Rengi ile neredeyse altın gibi görünür. Madeni para ve mücevher gibi projeler için mükemmeldir. Üzerindeki şeffaf plastik makara, ne kadar filament kaldığını görmene yardımcı olur.

Amolen Metal Filament

İlgili Makaleler

^