3D Yazıcı Sorunları

Tecrübeli kullanıcılar bilir ki, bir 3D yazıcıyı doğru ve verimli kullanabilmek için dikkat etmek gereken birçok konu var. Bozulmuş yatak kalibrasyonu, bayatlamış ya da baskı sırasında ezilmiş bir filament, döküm ucunun (nozzle) tıkanması gibi birçok sorun 3D baskının başlamamasına ya da başlasa bile düzgün baskı alınamamasına neden olur.

Sorunun ne olduğunu tespit etmek ve onu çözmek, sorunlara nasıl yaklaşacağını biliyorsan pek dert değildir, diğer türlü seni zorlu bir yolculuk bekler... Bu nedenle, BoyutKat ekibi olarak bu konudaki tecrübemizi aktardığımız 3D Yazıcı Sorunları yazı dizisini hazırladık. Yazılarda bahsedilen tüm sorun çözme adımlarını tek başına yapabileceğin sadelikte anlatıyoruz.

Başta belirtmemiz gerekir ki, 3D yazıcını sorunlardan olabildiğince uzak ve yüksek baskı kalitesi alacak şekilde kullanabilmen için 3D yazıcını, onun parçalarını ve baskıda kullanacağın 3D yazıcı filamentlerini iyi tanıman gerekiyor. O nedenle henüz yapmadıysan 3D Yazıcı Nedir, Nasıl Çalışır?, Filament Nedir, Filament Çeşitleri ve Filament Özellikleri yazılarımızı okumanı tavsiye ediyoruz.

Filamentin yatağa yapışması, 3D baskılı plastiğin baskı sırasında baskı tablasına "yapışma" yeteneğidir. 3D baskı sırasında filamentin ısıtıcı tablasına yapışması bazen bir angarya dönüşebilir. Ancak, kullanışlı kılavuzumuz sayesinde 3D baskıların ısıtıcı tablaya nasıl yapıştırılacağı hakkında daha detaylı bilgi edineceksin.
Bu yazımızda, 3D baskı sırasında katmanlarda sık yaşanan baskı sorunlarını işliyoruz. Yazıda anlattığımız çözüm önerileri arasında, kullandığın 3D yazıcı filamentini ilgilendirenler, 3D yazıcı ayarlarında yapılabilecek değişiklikler ya da 3D yazıcı kalibrasyonunu içeren adımlar var.
3D yazıcıda alınan baskılarda görülebilen sorunlardan biri de yazdırılan parçanın iç yapısıyla (iç dolgu - infill) ilgili onlanlardır. Bunlar sadece estetik sorunlara yol açabileceği gibi, üretilen parçanın kullanım sırasındaki performansına da etki eder. O nedenle, bu yazımızda iç dolgu (infill) sorunlarının neler olduğunu, hangi koşullardan kaynaklanıyor olabileceklerini ve bu tür sorunları nasıl çözeceğini anlatıyoruz.
Dış yüzey ve dış duvar sorunların nedenleri arasında genelde yanlış yapılmış dilimleme yazılımı (slicer) ayarları, basılan parçanın tasarımında yanlış bir şekilde eklenmiş destek kısımları ya da 3D yazıcının bakım zamanının gelmiş olması gibi etmenler vardır.
Bu yazımızda, önceki bölümlerde değinmediğimiz fazla ekstrüzyonla, fazla erimiş 3D yazıcı filamentiyle, CAD tasarımına uymayan baskı ölçüleriyle, parçanın kenarlarının bükülmesiyle ve parçada köprü yazdıramamayla ilgili konuları işliyoruz.
Nozzle’ın konumu, filamentin durumu ve baskı kafasının durumu gibi birçok etken, eğer bir şeyler olması gerektiği gibi değilse sadece baskı kalitesini etkilemez: Bunlar aynı zamanda 3D baskının başarılı bir şekilde başlamasına daengel olabilir. Bu yazımızda, 3D yazıcıda baskı alırken en sık karşılaşılan çıktı alamama sorunlarından ve çözümlerinden başlık başlık bahsediyoruz.
Baskın başladı, her şey normal görünüyordu. Ancak birden modelinde sorunlarla karşılaştın ve baskın mı durdu? Baskın tablaya yapışmadı ya da uçtan filament gelmemeye mi başladı? Bu tür 3D baskı sorunları pek çok nedenden kaynaklanabilir.
^