Filament Nedir?

Filament, ya da diğer adıyla 3D filament, 3 boyutlu yazıcılarda parça üretmek için kullanılan ham maddedir. FDM 3D yazıcılarda kullanılır. FDM (Fused Deposition Modeling) Türkçe’ye Eriyik Yığma Modelleme ya da Katmanlı Üretim şeklinde çevrilebilir.

“Filament Nedir?” sorusunu bir de 3 boyutlu yazıcıların nasıl çalıştığını tarif ederek yanıtlayalım. 3D Yazıcı Nedir, Nasıl Çalışır? sayfasında da anlatıldığı gibi, üç boyutlu yazıcıların çalışma prensibi kısaca şöyledir: Seçilen bir malzeme (3D yazıcı filamenti), Nozzle adı verilen sıcaklık kontrollü bir uç yardımıyla bir 3D yazıcı yatağına dökülür. Basılan nesne, bu süreç sırasında yazıcı yatağı yüzeyinden başlayarak aşağıdan yukarıya doğru katman katman oluşturulur. İşte eritilerek dökülen bu malzemeye filament denir.

  1. 3D Filament Fiyatları
  2. Filamentlerin Saklanma Koşulları
  3. İlgili Makaleler
Filament Nedir?

En çok tercih edilen 3D yazıcı filamentleri ABS ve PLA’dır. PETG, HIPS, PVA, Naylon gibi filamentler de kullanılmaktadır. Ayrıca, çeşitli malzemelerin PLA ile farklı oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen filamentler de vardır. Filament Çeşitleri sayfasında bununla ilgili detaylı bilgi mevcut.

3D Filament Fiyatları

Filamentlerin fiyatları kullanılan malzemenin özelliğine ve kalitesine göre 100 TL ile 280 TL arasında değişmektedir. Ancak, yukarıda saydığımız PLA katkılı özel filamentlerin fiyatları normal PLA’lara göre daha yüksek olabilmektedir.

Filamentlerin Saklanma Koşulları

Havadaki nem filamentleri olumsuz yönde etkiler. Nem almış filamentler ile baskı alındığında, nozzle’dan hava kabarcıkları çıkabilir ve bu da bazen 3D yazıcının ucunu tıkayabiir. Filament satın aldığında görecebileceğin gibi, makaralar poşet ile vakumlanmış bir şekilde gelmektedir. Bu vakumun ve içerisindeki silika jelinin amacı, nemin etkisini en aza indirmektir. Bu nedenle, filamentlerini vakumlu poşetinden çıkardığında olabildiğince kuru bir ortamda saklaman gerekir. Filamentlerin saklama koşulları ile ilgili detaylı bilgi için Filament Depolama Rehberi yazımızı okumanı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

^