3D Baskı Başarısız Oldu

Baskın başladı, her şey normal görünüyordu. Ancak birden modelinde sorunlarla karşılaştın ve baskın mı durdu? Baskın tablaya yapışmadı ya da uçtan filament gelmemeye mi başladı? Bu tür 3D baskı sorunları pek çok nedenden kaynaklanabilir.

 1. 3D Modelin Üretiminin Yarım Kalma Sorunu
  1. Sorun Neden Kaynaklanır?
  2. Sorun Nasıl Giderilir?
 2. Parçanın Tablaya Yapışmaması Sorunu
  1. Sorun Neden Kaynaklanır?
  2. Sorun Nasıl Giderilir?
 3. Destek Yapısının Bozulması Sorunu
  1. Sorun Neden Kaynaklanır?
  2. Sorun Nasıl Giderilir?
 4. İlgili Makaleler

3D Modelin Üretiminin Yarım Kalma Sorunu

Zaman zaman herhangi bir nedenden dolayı nozzle, erimiş filamentin çıkışını (ekstrüzyonunu) durdurur. Bu durum baskının henüz başında olabileceği gibi sonlarına doğru da olabilir. Sorunun kaynağına bağlı olarak çözüm, eksik, kırıl ya da ezilmiş bir filamentten dolayı yeni bir filament takmak kadar basit ya da tıkalı bir nozzle’dan dolayı temizlik ve kalibrasyon yapmak kadar kapsamlı da olabilir.

Ekstrüzyonun Durması

Sorun Neden Kaynaklanır?

Genellikle bu 3D yazdırma sorunu iki farklı nedene bağlıdır:

Dediğimiz gibi, takılı filamentin bitmesi kadar basit bir durum söz konusu olabilir. Bazı yazıcılarda makaralar görünür yerde olmayabiliyor, bu yüzden filamentin bitip bitmediğini veya filamentin makarada kör düğüm olup olmadığını bilemeyebilirsin. Ayrıca, ekstrüderindeki filament sıkıştırma sisteminin çok sıkı olması, sıcak uca beslenemeyen sıyrılmış filamentin oluşmasına neden olabilir.

Ayrıca, nozzle’da sıkışan bir filament parçasının ekstrüzyonu engelleyen bir tıkanıklığa sebebiyet vermesi ihtimali de vardır.

Sorun Nasıl Giderilir?

Parçanın Tablaya Yapışmaması Sorunu

Bir 3D baskı ilk katmandan tablaya iyi yapışmazsa saatler sonra modelinin hareket etmesine ve malesef modelinin çöp olmasına neden olabilir. Yazıcının yatağına yapışmaması sorunu yaygın olarak görülür. Fakat genellikle çözülmesi kolaydır.

Yatak ile nozzle’ın birininden uzak kalması bu soruna yol açabilir. Bir örnekle anlatacak olursak, bir uçak modeli basmaya çalıştığını ve modelin yatak ile olan tek temasının tekerlekler olduğunu hayal et. Bu durumda, Brim ve destek yapıları olmadan üretimin yapılması, uçağın üst katmanlarda sarsılıp devrilmesine neden olacaktır.

Parçanın tablaya Yapışmaması Sorunu

Sorun Neden Kaynaklanır?

En yaygın neden, baskının sadece yatak yüzeyine yapışmamasıdır. Filamentin yapışması için sürtünmeli bir tabana ihtiyacı vardır, bu nedenle sorunu çözmek için daha iyi bir yapışma yüzeyi yaratman gerekir.

Nozzle’a her noktada aynı uzaklıkta olmayan bir yatak da bu soruna neden olacaktır. Yatak düzgün kalibre edilmemişse, baskının bazı kısımları nozzle’a uzak kalıp tablaya yapışmayacaktır ve bu diğer katmanlarda soruna neden olur.

Her durumda, yarım kalan modelinin üzerinde filamentin saçak saçak olduğunu görebilirsin.

Sorun Nasıl Giderilir?

Destek Yapısının Bozulması Sorunu

Karmaşık modellerin yazdırılması destek yapılarına ihtiyaç duyabilmektedir. Bir destek yapısının işi basittir ve desteksiz üretilen modeller iyi sonuç vermeyebilir. Bu nedenle bazı desteklerin çıkarılması zor olsa da, destek modellemenin önemli bir parçasıdır.

Destek Yapısının Bozulması Sorunu

Destek yapısının parçalarının düzensiz ve çatlaklı yapılara sahip olmasının yanı sıra kırılgan olduklarını da fark edeceksin. Bozuk destek yapısı, modelinin doğru bir şekilde basılmasını de engelleyecektir.

Sorun Neden Kaynaklanır?

Destek yapıları karmaşıktır ve çoğu dilimleme yazılımı sana çeşitli seçenekler sunar. Varsayılan ayarlara uymak işine yarayabilir, fakat bu, başarılı bir 3D baskıyı garantilemez. Önemli olan modelini baskı boyunca sabit tutacak bir destek türüdür.

Genelde kullanılan 3 tür destek yapısı vardır:

Destekleri türlerini kısaca karşılaştıracak olursak:

Ayrıca destek yapıları için şu genel tavsiyelerde bulunabiliriz:

Sonuç olarak baskılarını dikkatlice izle. Yazıcı normalden daha fazla hareket ediyor veya titriyorsa, somunları ve civataları kontrol et. Her şeyin sağlam olduğundan emin ol. Tüm kontrollerden sonra, 3D yazıcı kalibrasyon işlemini yeniden yap.

Sorun Nasıl Giderilir?

İlgili Makaleler

^