Isıtıcı Tablaya Filamentin Yapışmama Sorunu ve Çözümleri

Filamentin yatağa yapışması, 3D baskılı plastiğin baskı sırasında baskı tablasına “yapışma” yeteneğidir. 3D baskılar baskı tablasına yapışmadığında kıvrılmış, kaymış ve feci baskı sonuçlarına neden olabilir. Üreticiler, baskı sırasında filamentin ısıtıcı tablaya yapışmasını sağlamak için çeşitli baskı yüzeyleri kullanırlar.

En yaygın olarak kullanılan yüzeyler; alüminyum, paslanmaz çelik, cam, Buildtak, kapton bant, PET bant, maskeleme bandı veya PEI filmdir. Ancak, her filamentin yapışması için en iyi yatak tipi yoktur. Yatak yapışmasını etkileyen önemli faktörlerin neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam et.

 1. Tablaya Yapışma İçin Önemli Olan Nedir?
  1. Yüzey Uyumu
  2. Termal Genleşme
  3. Tablanın Temizliği
  4. Yatak Kalibrasyonu
  5. İlk Katman Hızı
  6. Nozzle Sıcaklığı
  7. Isıtmalı Yatak
  8. Yatak Sıcaklığı ve Soğutma Fanı
 2. Diğer Temel Çözümler
 3. Baskı Tablası Yüzeyini Hazırlama
 4. İlgili Makaleler

Tablaya Yapışma İçin Önemli Olan Nedir?

Tablaya Yapışma İçin Önemli Olan Nedir?
3D baskıda filamentin ısıtıcı tablaya yapışmaması sıkça karşılaşılan bir sorundur.

Filamentin ısıtıcı tablaya yapışması üç faktöre bağlıdır:

Yüzey Uyumu

Islatma, bir sıvının katı bir yüzeye uyma ve ona yapışma yeteneğini ifade eder. Filament bir baskı tablasına ekstrüde edildiğinde, baskı sırasında yapı yüzeyine uymaya çalışır. İdeal olarak plastik, kendisi ile plastik arasında yüksek bir yüzey alanı olan bir yapı yüzeyine yapışacaktır. Büyük parçalar için, baskı tablasına temas eden yüzey alanı geniştir. Baskının baskı tablasına yapışma yeteneği genellikle oldukça büyüktür. Bu nedenle, temas yüzey alanını artırmak için baskıların tabanına genellikle kenarlar eklenir. Bu, yapışmayı önemli ölçüde iyileştirir.

Termal Genleşme

Tablaya Yapışmada Plastiğin Termal Genleşmesi
Hava koşulları değiştiğinde plastikte termal genleşme farklı olur ve yataktan kalkma meydana gelir.

Termal genleşme, çeşitli sıcaklıklarda bir nesnenin boyutlarındaki değişikliği tanımlar. Baskının altı ile üst kısmı arasındaki sıcaklık farklılıkları, 3D baskı sırasında bir nesnenin kenarlarının soyulmasına neden olabilir. Bu, baskı için ısıtılmış tablalar gerektiren ABS gibi malzemeler için sorun teşkil eder. Ne yazık ki, termal genleşme ile 3D baskı arasında hassas bir denge vardır. Bir 3D nesne oluşturmak için plastik katmanların biraz soğuması gerekir, ancak bu kenar soyulmasına neden olacak kadar değil. Bu sorun aynı zamanda eğrilme (warping) olarak da bilinir.

Baskı sırasında uygun önlemler alındığı sürece termal genleşme ile başa çıkılabilir.

Yatağın ve muhafazanın (özellikle kapalı kasaya sahip 3D yazıcılar için) sıcaklığı, yatak yapışmasının önemli yönleridir. Bu, termal genleşmeyi azaltmak için alt tabakaların sıcaklığını ve çevreleyen havanın sıcaklığını ayarlar. 3D baskı sırasında stabil kalan sıcaklık sayesinde eğrilme daha az meydana gelir ve daha iyi yapışma elde edilir.

Tablanın Temizliği

İyi bir baskı, iyi bir yüzeyle başlar. Tabla yüzeyinin temizliğinden şüpheleniyorsan, baskıdan önce her seferinde tablayı alkol ve mikrofiber bezle temizle. Doğal olarak, kullandığın baskı tablası malzemesinin ispirto ile kimyasal olarak uyumlu olup olmadığını kontrol etmende fayda var. Çok yaygın bir yatak malzemesi olan cam kullanıyorsan bu konuda endişe etmene gerek yok. Bu temizlik ile baskı tablasındaki kirletici maddelerin plastiğin yapı yüzeyine yapışmasını engelleyeceksin.

Yatak Kalibrasyonu

Filamentin Tablaya Yapışmasında Yatak Kalibrasyonunun Önemi
Filamentin yatağa yapışması için yatak kalibrasyonu çok önemlidir.

Çoğu yazıcı, yatağın konumunu kontrol eden birkaç vida veya düğme içeren ayarlanabilir bir yatak içerir. Yazıcının ayarlanabilir bir yatağı varsa ve ilk katmanı yatağa yapıştırmakta sorun yaşıyorsan, kontrol edeceğin ilk şey, yazıcının yatağının düz olmasıdır. Yatak düz değilse, yatağın bir tarafı nozzle’a çok yakın, diğer tarafı ise çok uzakta olabilir. Mükemmel bir ilk katman elde etmek için düz bir baskı yatağı gerekir.

Yatak seviyesini ayarlamak için “3D Yazıcı Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?” kılavuzumuzda nasıl yapabileceğini anlattık.

İlk Katman Hızı

Baskı tablası üzerine ilk plastik katman serilirken, bir sonraki katmana başlamadan önce plastiğin yüzeye düzgün bir şekilde yapıştığından emin olmalısın. İlk katmanı çok hızlı yazdırırsan, plastiğin yapı platformuna bağlanması için zaman kalmayabilir. Bu nedenle, plastiğin yatağa bağlanması için zamana ihtiyacı vardır. İlk katmanın daha yavaş bir hızda basılması bir diğer çözümdür. Cura ve Simplify3D gibi dilimleme programlarında bu hız ayarlarını yapabilirsin. Örneğin bir baskında “İlk Katman Hızı” etiketli ayarı %50 olarak ayarla, bu ilk katmanın diğer katmanlardan %50 daha yavaş yazdıracağı anlamına gelir. Yazıcının ilk katmanda çok hızlı hareket ettiğini düşünüyorsan, bu ayarı daha da düşürebilirsin.

Nozzle Sıcaklığı

Ekstrüde edilmiş plastik ile soğuyan plastik arasındaki büyük sıcaklık farkı, büyük olasılıkla baskıda eğrilmeye neden olacaktır. Sıcaklık aralığı (210–250°C) baskıda termal genleşme kuvvetlerine neden olabileceğinden dolayı ABS filament ile yazdırırken baskının eğrilmesine neden olur.

Isıtmalı Yatak

Daha yüksek yatak sıcaklıkları, extrüde edilmiş filamentin daha uzun süre erimiş halde kalmasını sağlar. Bu, filamentin yatağa uzun süre yapışık kalmasını sağlar.

Ancak, çok fazla ısı baskı boyutsal kararlılığını bozabilir. Bu, daha yüksek katmanların ağırlığı, yeterince soğumadan alt katmanları ezmesinden dolayı meydana gelir. Nesnenin boyutu, ısıtıcı tablanın boyutundan taşıyorsa yatak sıcaklığını 5 derece artırmak yardımcı olabilir. Baskı bittiğinde yüzey kalitesi iyi değilse yatak sıcaklığını eski haline getirebilirsin.

Filamentin Tablaya Yapışmasında Isıtmalı Yatağın Önemi

Yatak Sıcaklığı ve Soğutma Fanı

Plastik, sıcaktan soğuğa geçerken küçülme eğilimindedir. Örnek vermek gerekirse, ABS filament ile basılmış 100 mm genişliğinde bir parça hayal et. Ekstrüder bu plastiğe 230°C baskı yapıyorsa ve soğuk bir tablaya biriktiriliyorsa, plastiğin sıcak nozülden çıktıktan sonra hızla soğuması muhtemeldir. Bazı yazıcılar, kullanıldıklarında bu soğutma sürecini hızlandıran soğutma fanları da kullanır. Bu ABS parçası 30°C’lik bir oda sıcaklığına kadar soğutulursa, 100 mm genişliğindeki kısım neredeyse 1,5 mm küçülür. Ne yazık ki, yazıcıdaki baskı tablası, genellikle oldukça sabit bir sıcaklıkta tutulduğu için bu kadar küçülmeyecektir. Bu nedenle, plastik soğurken baskı tablasından ayrılma eğiliminde olacaktır. Bu, ilk katmanı yazdırırken aklında bulundurman gereken önemli bir gerçektir. Katmanın başlangıçta yapışmış gibi göründüğünü, ancak daha sonra soğudukça baskı yatağından ayrıldığını fark edersen, tablayı ısıtma ve soğutma fanı ayarlarını tekrar kontrol etmeni tavsiye ederiz.

ABS gibi yüksek sıcaklık ile çalışan malzemeleri basabilen birçok 3D yazıcı, bu sorunları yaşamamak için ısıtmalı bir yatağa sahiptir. Yatak, baskının tamamı için 110°C’lik bir sıcaklığı ısıtılırsa, ilk katmanı büzülmemesi için sıcak tutacaktır. Bu nedenle, yazıcıda ısıtmalı bir yatak varsa, ilk katmanın soğumasını önlemek için yatağı ısıtmayı deneyebilirsin. Genel bir başlangıç ​​noktası olarak PLA, 60-70°C’ye kadar ısıtılan bir yatağa iyi yapışır, ABS ise genellikle yatak 100-120°C’ye ısıtıldığında daha iyi çalışır. Bu ayarları Cura ve Simplify3D dilimleme programlarında yapabilirsin.

Yazıcının bir soğutma fanı varsa, ilk katmanların çok hızlı soğumaması için yazıcının ilk birkaç katmanı için o soğutma fanını devre dışı bırakmasını ayarlayabilirsin. Bu ayarı da yine Cura ve Simplify3D programlarında yapman mümkün.

Diğer Temel Çözümler

Tablaya Yapışma İçin Diğer Temel Çözümler
Ortam sıcaklığını korumak için "rüzgarlık" kullanabilirsin.

3D baskıların ısıtıcı tablaya yapışmasında iyi bir yüzey oluşturmak için yapabileceğin diğer şeyler:

Baskı Tablası Yüzeyini Hazırlama

Bu teknikler esas olarak baskıyı tabla yüzeyine “yapıştırır”:

İlgili Makaleler

^