3D Yazıcı Yatağı - Düzgün Yapışma İçin Doğru Baskı Tablası

Baskı plakası, herhangi bir 3D yazıcının tartışmasız en önemli parçalarından biridir, çünkü onsuz iyi bir baskı alamazsın. Piyasada farklı yüzeylere, termal özelliklere ve fiyat etiketlerine sahip birçok çeşit bulunuyor.

Baskı tablasının birincil işlevi, baskının alt tabakası için mükemmel düz bir yüzey sağlamaktır. İkinci işlevi genellikle, ekstrüde edilen plastiğin bir baskı sırasında geçici bir bağ oluşturması için yapışkan bir yüzey veya üzerine bir yapışkanın uygulanabileceği bir yüzey sağlamaktır.

3D baskılarının kalitesini artırmak için yeni bir baskı tablası arıyorsan, ancak ne tür bir ürün alacağına karar veremiyorsan endişelenme. Karar vermene yardımcı olmak için okumaya devam et.

  1. Baskı Tablası Neden Önemli?
  2. Cam Yatak
  3. Anycubic Ultrabase Baskı Tablası
  4. BuildTak FlexPlate
  5. Easy-Peelzy
  6. Polipropilen (PP)
  7. İlgili Makaleler

Baskı Tablası Neden Önemli?

3D Yazıcıda Baskı Tablası Neden Önemli?
3D baskılarda tabla neden önemlidir?

Baskı tablası veya 3D yazıcı yatağı, baskı sırasında basılı nesnelerin yapışacağı düz bir yüzeydir. Bu olmadan, 3D yazıcı nesneyi havada basar ve baskının düzgün devam edebilmesi için baskıyı yerinde tutmak için bir tür tutunma alanına ihtiyacı vardır.

Baskı tablaları veya yapıları için birçok seçenek olduğundan, yaygın olarak kullanılan çeşitlerin ve benzersiz özelliklerinin kısa bir listesini derledik. Lütfen bu çözümlerin çoğunun alüminyum (veya benzeri) ısıtmalı bir yatağın üzerine kurulması gerektiğini unutma.

Cam Yatak

3D Yazıcı Cam Baskı Yatağı
Bir borosilikat cam plakası. Saç spreyi ile plastiğin tutunmasını artırabilirsin.

Cam, şu anda sıkça kullanılan en popüler 3D yazıcı tablalarından biridir. Basit ve uygun fiyata bulunabilir.

Cam son derece serttir ve (uygun şekilde yapılırsa) düzdür. Aynı zamanda cam yoğundur ve düşük ısıl iletkenliğe sahiptir, bu da ısınmanın daha uzun sürdüğü ancak aynı zamanda ısıyı baskı alanının etrafına daha eşit bir şekilde yaydığı anlamına gelir. Yaygın olarak kullanılan çeşitler aynalar ve amaca yönelik borosilikat cam (temperli cam olarak da geçmektedir) levhalardır.

Cam genellikle, Pritt tutkal, mavi bant veya bazı saç spreyi çeşitleri gibi (“Egos Sprey Ultra Güçlü Tutuş 250 ml 4 Numara” öneriyoruz) bir yapıştırıcıyla kullanılmaktadır. Bu malzemelerin tümü, alt katmanların güzel bir şekilde yapışmasına ve baskı sırasında katmanların ayrılmamasını sağlar. Tutkal veya saç spreyi ile kullanıldığında cam, baskıların altı son derece pürüzsüz olur.

Cam ayrıca, BuildTak veya PEI tabakaları gibi yapışkanlı çıkartmaların üzerine uygulanabileceği mükemmel bir yüzey sağlar.

Anycubic Ultrabase Baskı Tablası

Cam tabladan bir adım ötede olan Anycubic Ultrabase, yüzeyine uygulanan, sıcakken baskıya yapışan ancak soğuduktan sonra nesneyi kolayca serbest bırakan özel bir nanopartikül yapıya sahiptir.

Ultrabase, bir cam parçasına yerleştirilmiştir ve ilgili özelliklerin çoğunu (sertlik, iletkenlik ve düzlük) korur. Ancak, pürüzlü yüzeyinden dolayı baskıların alt kısımları, sadece düz cam kullanılan tablalarda alınan baskılardaki gibi aynı pürüzsüz yüzeye sahip olmaz.

Anycubic Ultrabase Baskı Tablası
Ultrabase, Anycubic marka 3D yazıcılarda kullanılan bir baskı tablası türüdür.

Ultrabase ile düz cam arasındaki diğer bir farklılık, ek bir yapıştırıcı (BuildTak, stick yapıştırıcı veya saç spreyi gibi) kullanmanın tavsiye edilmemesi ve yüzeyin çalışmasını sağlayan özel kaplamaya zarar verebilmesidir. Tabii ki, yüzey daha önce hasar görmüşse, normal cam yüzeymiş gibi kullanmaya devam edebilir ve Pritt veya saç spreyi kullanabilirsin.

Yerleşik yapışkan yüzeyle ilgili temel sorunlardan biri, zamanla yıpranabilmesi ve yanlış kullanımdan dolayı zarar görebilmesidir. Bu tür olaylar, tüm baskı tablasının değiştirilmesini gerektirir ve bu, daha sık baskı yapan insanlar için maliyetli hale gelebilir.

BuildTak FlexPlate

BuildTak FlexPlate Esnek Baskı Tablası
BuildTak FlexPlate esnek baskı tablası ile baskıları daha rahat çıkarabilirsin.

Cam bazlı bir çözüm işe yaramazsa, belki biraz daha esnek bir şeyi denemelisin: BuildTak FlexPlate.

FlexPlate, esneterek baskıları yataktan çıkarmana olanak tanıyan, mıknatıslardan ve çıkarılabilir bir yaylı çelik plakadan oluşan ilginç bir sistemdir. Bu sistemin avantajlarından biri, baskı plakası yüzeyinin çıkarılabilir ve değiştirilebilir olmasının yanı sıra, büyük üretim ortamlarında daha hızlı baskı yapılmasına olanak sağlamasıdır. Bu tür bir sistem, efsanevi Prusa i3 MK3’ün en büyük satış özelliklerinden biriydi ve şimdi bu tablayı hemen hemen her yazıcıya ekleyebilirsin.

Mavi bant veya diğer alternatif yapışkan malzemeler uygulanabilir olsa da FlexPlate, BuildTak marka yapışkan etiketler veya PEI ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Tutkal veya saç spreyi gibi yapıştırıcılarla doğrudan yay çeliği üzerine baskı yapılması önerilmez.

FlexPlate ile ilgili en büyük sorun, tamamen düz bir yüzeye (cam gibi) kurulması gerekmesidir. Aksi takdirde, yazıcının ağ seviyesi sistemi olması gerekir (ve o zaman bile yüzeyin düz olması gerekir). Bunlardan herhangi biri olmadan, altındaki yüzeyin şekline uyacak şekilde büküleceğinden, baskıların muhtemelen yatağa çok iyi yapışmayacaktır.

Easy-Peelzy

Easy-Peelzy Esnek Baskı Tablası
Easy-Peelzy esnek baskı tablası ile FlexPlate'te olduğu gibi baskıları daha rahat çıkarabilirsin.

FlexPlate’e benzer bir sistem olan Easy-Peelzy, esnek, çıkarılabilir bir baskı tablası için başka bir seçenektir.

Özel esnek ve manyetik bir tabaka ile karakterize edilen Easy-Peelzy, yapı yüzeyini manyetik tabanından soymana ve ardından baskılarını altından tekrar çıkarmana olanak tanır. Baskıları çıkarmak için araç gerece ihtiyaç yoktur ve ayrıca yay çeliği veya potansiyel olarak keskin kenarlar yoktur.

Esnek tabaka, BuildTak’a benzer yerleşik bir yapışkan yüzeye sahiptir ve baskıların yapışması için ek yapışkan yüzeyler gerektirmez. Mavi ressam bandını Easy-Peelzy üstünde kullanmak kötü bir fikirdir ve yüzeye zarar verecektir.

Easy-Peelzy, FlexPlate’te olduğu gibi, düz bir yüzeye kurulması gerekiyor. Aynı zamanda Ultrabase’de olduğu gibi, esnek tabakadaki yerleşik yapışkan zamanla aşınır ve yanlış kullanım veya yanlış yazdırma ayarları nedeniyle hasar görebilir. Bu tür bir hasar, tabakanın değiştirilmesi gerekeceği anlamına gelir ve bu, zaman içinde maliyetli hale gelen bir şeydir.

Polipropilen (PP)

Polipropilen (PP) Baskı Tablası
Polipropilen baskı tablası. (Kaynak: Youtube)

Polipropilen (Polypropylene - PP) levhalar, oldukça yaygın olan bir başka yapı levhası çözümüdür. Bunlar, ek yapıştırıcılar olmadan doğrudan yüzeye iyi bir yapışma sağlar ve satın alınması nispeten ucuzdur.

Polipropilen levhalar oldukça dayanıklıdır ve uygun özen gösterildiğinde BuildTak veya diğer yapı yüzey malzemeleri kadar çabuk aşınmaz. Baskıların alt kısımlarında pürüzsüz, neredeyse cam benzeri bir yüzey sağlarlar. Kullanıcılar, polipropilenin Ultrabase’e benzer şekilde davrandığını, çünkü baskıların sıcakken yapışacağını ve soğuduğunda oldukça kolay bir şekilde serbest kalacağını belirtmişlerdir. Yüzey, gerekirse alkol veya su ile kolayca temizlenir.

Polipropilen, gerekli olmasa da çoğu yapı yüzeyi malzemeleri ve diğer yapışkan yöntemleriyle iyi çalışır.

Bununla birlikte, polipropilen tabakaların birkaç sorunu vardır. Kullanıcılar, tabakaların yüzeyinin kolayca çizildiğini ve hasar gördüğünü belirtmişlerdir. Ayrıca, tabakalar zamanla eğilebilir ve cam kadar güvenilir şekilde düz değildir.

İlgili Makaleler

^