3D Yazıcılar İçin Dilimleme Yazılımları (3D Slicer) 2021

3D yazıcılarda yeniysen, 3D yazıcılar için kullanılan yazılımların neler yaptığını ve bunların nasıl çalıştığını merak ediyorsan tam sana göre bir sayfadasın!

3D modelleme yazılımı, 3D tasarım yazılımı veya CAD yazılımlarının hepsi aynı mantıkta çalışır, bilgisayarda 3D modeller tasarlamanı sağlarlar. Bir tornavidadan bir araba modeline kadar her şeyi tasarlayabilirsin. Elbette, kendi 3D modelini tasarlamak istemiyorsan, başkalarının tasarladığı modelleri Thingiverse ve diğer ücretsiz 3D model sitelerinden dilediğini indirebilirsin.

Tasarımını yaptığını veya ücretsiz indirdiğini düşünüyoruz ve şimdi bunu 3D yazıcın ile hatasız ve kaliteli baskılar almak istiyorsan, 3D yazıcılar için mevcut olan en iyi dilimleme yazılımlarından birini kullanman gerekiyor.

Bir 3D model dilimleyicisi (3D slicer), 3D yazıcın için seçilen modeli hazırlar ve yaygın olarak kullanılan bir sayısal kontrol (numerical control - NC) programlama dili olan G-Code üretir. Birçoğu ücretsiz olan çok sayıda dilimleme yazılımı vardır. Mükemmel uyumu bulmana yardımcı olmak için en iyi 3D model dilimleme yazılımlarını bu yazımızda derledik.

 1. Dilimleme Yazılımı (3D Slicer) Ne Yapar?
 2. Dilimleme Yazılımı Neden Bu Kadar Önemli?
  1. İyi Bir Dilimleme Yazılımının Farkları Nelerdir?
 3. Dilimleme Yazılımı Ayarlarında Bilmen Gerekenler
  1. Katman Yüksekliği (Layer Height)
  2. Kabuk Kalınlığı (Shell Thickness)
  3. Filament Geri Çekme (Retraction)
  4. İç Dolgu Oranı (Fill Density)
  5. Baskı Hızı (Print Speed)
  6. Destek Yapıları (Supports)
   1. Destek Yapısı Gerekip Gerekmediği Nasıl Anlaşılır?
   2. Destek Yapısı Çeşitleri
  7. Baskı Tablasına Yapışma Tipi
  8. İlk Katman Kalınlığı (Initial Layer Thickness)
 4. Dilimleme Yazılımları (3D Slicer)
  1. Cura
  2. Simplify3D
  3. Slic3r
  4. Meshmixer
 5. İlgili Makaleler

Dilimleme Yazılımı (3D Slicer) Ne Yapar?

3D model dilimleyici, bilgisayarda çalışan bir yazılımdır. 3D yazıcın için tercüman olarak görev yapar. Bu dilimleme yazılımları genellikle; “standart triangle language” (STL), M3F veya OBJ gibi üç boyutlu koordinatları tanımlayan 3D dosya formatlarını okurlar.

STL dosya formatı, 3D yazıcılar için endüstri standarta sahip bir dosya türüdür. Katı bir modelin yüzeylerini temsil etmek için bir dizi üçgen kullanır. Tüm modern CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımı, yerel dosya formatlarını STL’ye aktarmana izin verir. 3D model daha sonra “dilimleme” adı verilen bir işlemle makine diline (G-Code) dönüştürülür ve yazdırmaya hazır hale getirilir. Dilimleme yazılımı, üç boyutlu nesneyi birçok yatay katmanda dilimlere ayırır ve bir 3D yazıcı kafasının (ekstrüder - extruder) satır satır, katman katman izleyebileceği yolları oluşturur.

Dilimleme Yazılımı (3D Slicer) Ne Yapar

Herhangi bir dilimleme yazılımı:

 1. STL dosya formatına sahip 3D modeli temel alan bir takım ekstrüder hareket yollarını,
 2. 3D baskının süresinden ve filament miktarından tasarruf etmek için modelin iç dolgu (infill) yüzdesini,
 3. Geometrinin basılması zor ise destek (support) malzemesinin yapısı ve yoğunluğunu

oluşturur.

Dilimleme Yazılımı - Cura

3D tasarımın STL dosyasını analiz ettikten ve sana ayarları sunduktan sonra yazılım, kullandığın 3D yazıcı için uyarlanmış bir “G-Code” dosyası oluşturur. Koordinatları, nozzle ve yatak sıcaklıklarını, soğutma fan kontrolünü, baskı kafası hızını ve diğer değişkenleri ayarlar.

Dilimleme Yazılımı Neden Bu Kadar Önemli?

İyi bir dilimleme yazılımı kullanıyorsan, sıradan bir 3D yazıcıdan bile iyi sonuçlar alabilirsin. Dilimleme yazılımın iyi değilse ve ayarlarını düzgün yapmadıysan, hatalı baskılarla karşılaşman veya yaygın olan bazı 3D yazıcı sorunlarıyla karşılaşman mümkündür.

İyi Bir Dilimleme Yazılımının Farkları Nelerdir?

3D yazıcın için en iyi dilimleme yazılımını arıyorsan, aşağıdaki maddelere dikkat etmeni tavsiye ederiz:

 1. STL Dosyasını İşleme Hızı: Büyük bir sorun gibi görünmese de karmaşık modelleri yavaş bir bilgisayarda açmaya kalktığında dakikalarca beklemen gerekebilir. Hatta yazılım kitlenip hata bile verebilir.
 2. Görüntüleme Özellikleri: Bazı 3D modelleme (CAD) yazılımlarına sahip değilsen, muhtemelen 3D modelini ilk defa dilimleme yazılımında açtığında göreceksin. İyi bir dilimleme yazılımı, 3D modelinin herhangi bir noktasını kusursuz ve hızlı bir şekilde döndürme ve yakınlaştırma imkanı sunmalıdır.
 3. STL Dosyasını Düzeltme: İyi bir 3D dilimleme yazılımı, modelinde hatalar varsa bunları sana gösterir ve ideal olarak bunları otomatik olarak düzeltir.
 4. Kullanılabilirlik: 3D dilimleme yazılımının kullanımı ne kadar zor? Yeni başlayanlar için ayarlar var mı? Profesyoneller için daha fazla seçenek var mı? Değişikliklerin yapıldığı geçmiş var mı? Dosyaları yerel olarak mı yoksa bulutta mı depoluyor? İş akışı doğru geliyor mu? Geri Al ve Yinele özelliklerini kullanabilir miyim? “İyi” bir 3D dilimleme yazılımı için tüm bu sorular son derece önemlidir.
 5. Önizleme: İyi bir 3D dilimleme yazılımı, baskı süresi ve kullanılacak filament miktarı hakkında tahminlerde bulunur. Bu tahminler gerçeğe ne kadar yakınsa senin zamanını ve malzeme giderini verimli kullanmak için o kadar önemlidir.
 6. Maliyet: Dilimleme yazılımı ücretsiz mi yoksa bunun için para mı ödemek zorunda mısın?
 7. Yardım: Hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için ekranda yeterince yardımcı elemanlar var mı? Forumlarda veya kullanıcı gruplarında diğer kullanıcılara sorular sorup cevap alabilir misin?

Dilimleme Yazılımı Ayarlarında Bilmen Gerekenler

Doğru 3D dilimleme yazılımı ayarları, başarılı bir baskı ile başarısız bir baskı arasındaki fark için çok kritiktir. Bu nedenle, dilimleme yazılımlarının nasıl çalıştığını ve her farklı ayarın sonuçlarını nasıl etkileyeceğini bilmek çok önemlidir.

Dilimleme yazılımı ile ilgili birçok ayarın özellikle yeni başlayanlar için korkutucu olabileceğini biliyoruz. Bazen profesyonel 3D yazıcı kullanıcıları bile hata yapar ve başarısız baskılarla sonuçlanır. Aşağıdaki resim, 3D dilimleme yazılımı ayarlarının baskıda sahip olabileceği farkın basit ama etkili bir örneğini göstermektedir.

Dilimleme Yazılımı Ayarlarında Bilmen Gerekenler

Sorunun bir kısmı, optimum dilimleme yazılımı ayarlarının hangi tasarımı yazdırdığına ve hangi filamenti kullandığına bağlı olmasıdır. Bu nedenle, “herkese uyan tek bir ayar” veya mükemmel ayar yoktur. Öyleyse en büyük soru şu: “Hangi tasarım ve filamentlerde hangi dilimleyici ayarlarını kullanılacağımı nasıl bileceğim?”

Dilerseniz, dilimleme yazılımının temel özelliklerinden bazılarını gözden geçirelim ve her ayarın üç boyutlu baskını nasıl etkileyeceği hakkında konuşalım. Burada işlenen konu kapsamlı bir rehberden daha çok bir giriş niteliğindedir.

Dilimleme Yazılımı Ayarlarında Bilmen Gerekenler - Cura Infill

Katman Yüksekliği (Layer Height)

Katman yüksekliği ayarını, modelinin çözünürlüğü olarak düşünebilirsin. Bu ayar, baskıdaki her filament katmanının yüksekliğini belirtir. Daha ince katmanlarla yapılan baskılar, tek tek filament katmanlarını görmenin zor olduğu pürüzsüz bir yüzeye sahip olurlar. Daha ince katmanlar ile baskı almak, bir modeli daha fazla sürede yazdırmana neden olacaktır, çünkü modelini oluşturan katman sayısı artar.

Ayrıntıya önem vermediğin bir model yazdırıyorsan, daha kalın/yüksek bir katman ile baskılarını daha hızlı yazdırabilirsin. Ancak, daha pürüzlü bir yüzeye sahip olursun ve katmanlar daha görünür hale gelir. Düşük çözünürlüklü baskı, ayrıntıların önemli olmadığı prototiplemeler için hızlı bir çözümdür.

Katman Yüksekliği (Layer Height)

Karmaşık detaylara sahip bir model yazdırmak istiyorsan, daha ince bir katman yüksekliği ile en iyi baskıyı elde edebilirsin. Örneğin, Louise Driggers’ın Tudor Gül Kutusu gibi yüksek çözünürlüklü bir baskısı için Cura dilimleme yazılımında 0.1 mm katman kalınlığı önerilmiş.

Orta çözünürlüklü tasarımlar için Cura, 0.1mm’yi öneriyor. Çok fazla ayrıntı içeren bir şey basmıyorsan, orta ayarların, Spiral Satranç Seti gibi bazı detay düzeylerinde birçok tasarım için mükemmel çalışacaktır.

Katman Yüksekliği (Layer Height)_2

Daha büyük katmanlar, çok fazla ayrıntıya sahip olmayan baskılar için en iyi sonucu verir. Cura, bu fil modelinde olduğu gibi küçük ayrıntılarla “düşük çözünürlükte” baskı için 0.2mm’yi öneriyor.

Katman Yüksekliği (Layer Height)_3

Kabuk Kalınlığı (Shell Thickness)

Kabuk kalınlığı, tasarımının içi boş bölümlerine başlamadan önce tasarımın dış duvarlarının 3D yazıcı tarafından kaç adet kabuktan oluşacağını belirtir. Bu, yan duvarların kalınlığını tanımlar ve baskının mukavemete sahip olmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Bu sayının artırılması, daha kalın duvarlar oluşturacak ve baskının gücünü artıracaktır. Dilimleme yazılımlarında otomatik olarak bu değer 0.8 olarak ayarlanmıştır. Bu nedenle, dekoratif baskılar için bunu değiştirmene gerek yoktur. Daha fazla dayanıklılık gerektiren bir model basıyorsan veya su geçirmez bir vazo basmak istiyorsan, kabuk kalınlığını artırmalısın.

Filament Geri Çekme (Retraction)

Bu özellik, 3D yazıcıya, filamenti nozzle’dan geri çekmeye ve aşağıdaki resimde bulunan modeldeki gibi baskıda süreksiz yüzeyler olduğunda filamentin akışını durdurmasını sağlar.

Filament Geri Çekme (Retraction)

Modelinde süreksiz veya köprü yapılı yüzeyler yoksa, geri çekme özelliği genellikle her zaman açıktır. Bu ayar, bazen baskı sırasında filamentin nozzle’ı tıkamasına neden olabilir, bu durumda muhtemelen bu özelliği devre dışı bırakmak isteyebilirsin. Nozzle’ın ucundan çıkan çok fazla filament olduğunu görürsen, baskının dış kenarlarında bir demet ip veya kümeler bırakıyorsa, geri çekme (retraction) özelliğini açtığından emin ol.

İç Dolgu Oranı (Fill Density)

İç dolgu, bir modelin dış kabuğundaki boşluğun yoğunluğunu belirtir. Bunun katman yüksekliği gibi mm yerine % cinsinden ayarlandığını fark edeceksin. Bir model, %100 iç dolgu oranı ile yazdırılıyorsa, iç kısmı tamamen katı olacaktır. Dolgu yüzdesi ne kadar yüksek olursa, nesne o kadar güçlü ve ağır olur. Yazdırılması için daha fazla zaman ve filament gerekir. Her seferinde %100 dolguyla yazdırıyorsan, bu işlem pahalı ve zaman alabilir. Bu nedenle, modelinin kullanım yerine göre hangi iç dolgu oranında kullanacağına karar vermeyi unutma.

Görüntü amaçlı bir model üretiyorsan, % 10-20 iç dolgu oranı önerilir. Daha işlevsel ve sağlam olmasını istediğin bir parçaya ihtiyacın varsa, % 75-100 iç dolgu oranı daha uygundur. Cura iç dolgunun şeklini, üst katmanları daha fazla destekleyebilecek ızgara benzeri desenlerden oluşturur.

Farklı dolgu oranlarının etkilerini görmek için dolgu modelini bastırıp test edebilirsin.

İç Dolgu Oranı (Fill Density)

Baskı Hızı (Print Speed)

Baskı hızı, ekstrüderin filamenti ittirirken hareket ettiği hızı ifade eder. En uygun hız ayarı, hangi modeli yazdırdığına, kullandığın filament çeşitine, 3D yazıcının kabiliyetlerine ve katman yüksekliğine bağlıdır. Elbette herkes modellerini olabildiğince çabuk basmak ister, ancak hızlı baskılar komplikasyonlara ve karışık görünümlü hatalı baskılara neden olabilir.

Karmaşık detaylı baskılar için daha düşük bir hız sana daha kaliteli bir baskı imkanı sunacaktır. Cura’nın önerdiği iyi bir başlangıç hızı 50 mm/sn’dir. Tabi ki değişiklikler yaparak 3D yazıcın için en iyi olanı deneyebilirsin.

Destek Yapıları (Supports)

Destek yapıları yazdırıldıkları zaman oluşturulacak kadar temel malzemeye sahip olmayan modelleri 3D yazıcının yatağında sabit tutmaya yardımcı olan yapılardır. Modeller katman katman yazdırıldığından dolayı, 45 derece ve daha büyük açılı bölgeler ilk katmanla ile bağlantısı olmayan kısımlar olur. Bu bölgelere çıkıntı denir ve desteksiz olan kısımlar sarkık bir görünüm yaratabilir.

Destek Yapısı Gerekip Gerekmediği Nasıl Anlaşılır?

Destek Yapısı Gerekip Gerekmediği Nasıl Anlaşılır
Destek Yapısı Gerekip Gerekmediği Nasıl Anlaşılır_2

Destek Yapısı Çeşitleri

Dilimleme yazılımlarında seçebileceğin iki tür destek çeşiti vardır:

Destek Yapısı Çeşitleri

Baskı Tablasına Yapışma Tipi

Dilimleme yazılımında yapacağın ayarlar, modelinin baskı tablasına yapışmasını etkiler. Bir tasarımın alt kısmında oluşan kalkmalar, baskı tablasına yapışmayan baskılar için ana suçlu olabilir, ancak baskı tablasına yapışmasına yardımcı olmak için ayarlayabileceğin iki ana ayar vardır:

Baskı Tablasına Yapışma Tipi - Brim

İlk Katman Kalınlığı (Initial Layer Thickness)

İlk katman kalınlığı ayarı, Cura dilimleme yazılımında gelişmiş ayarlarda bulunur ve ilk katın baskı tablasındaki kalınlığını belirler. 3D baskı için daha sağlam bir taban istiyorsan, ilk katmanı daha kalın yapabilirsin. Cura’daki varsayılan, inşa edilmesi kolay ve platforma iyi yapışan katman kalınlığı olarak 0.3mm belirlenmiştir.

Temel ayarlarda başlangıç katman kalınlığı ve alt / üst kalınlık arasındaki fark nedir? İlk katman kalınlığı aşağı inen ilk katman olmasına rağmen, alt ve üst kalınlık, modelde iç dolgu (infill) oluşturulmadan önce kaç mm %100 dolu bölgenin olacağını belirler.

Bunlar bir dilimleyici programın temel ayarlarıdır. Eğer daha ince ayarlar yapmak istiyorsan, daha fazla ayarın olduğu gelişmiş ayarları kurcalaman gerekiyor. Daha karmaşık baskılara girerken, ayarları değiştirmeyle ilgili bazı tavsiyelerimiz var:

Dilimleme Yazılımları (3D Slicer)

Hangi dilimleme yazılımının 3D yazıcınla en iyi şekilde çalışacağını bilemiyorsan, en iyi dilimleme yazılımlarını ve ayarlarının nasıl yapılacağını senin için inceledik.

Cura

Cura, Hollanda menşei’li Ultimaker 3D yazıcı markası tarafından geliştirilmiş, son derece kullanıcı dostu ve hızlı bir dilimleme yazılımıdır. Bu nedenle, yeni başlayanlar için mükemmel seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir 3D yazıcı için geliştirilmediğinden dolayı farklı marka ve model 3D yazıcılar için ayarları değiştirilerek kullanılabilir. Kullanım kolaylığı, daha ayrıntılı ayarların arka planda çalışması sayesinde olabilmektedir. Ancak, bu ekstra özelliklerden herhangi birine ihtiyacın olursa Cura ile ekleyebileceğin birçok özellik vardır. Ayrıca neredeyse tüm 3D yazıcı markaları, arka planda çalışan “Cura Engine” adı verilen algoritmayı kullanarak kendi dilimleme yazılımlarını yapmaktadır.

Cura dilimleme yazılımı hakkında daha detaylı bilgi almak için “Cura Dilimleme Yazılımı Kurulum ve Ayarları” sayfamızı inceleyebilirsin.

Cura Dilimleme Yazılımı

Simplify3D

Simplify3D, piyasadaki ücretli ve en iyi dilimleme yazılımlarından biridir. Peki neden bu kadar çok ücretsiz seçeneğin varken bu yazılımı seçmelisin? 3D yazıcılarının en çok istediği özellik hız ve detaylı ayarlar. Modelinin her katmanını görmen, detaylı ayar yapmaya imkan vermesi, istediğin bölgeye el ile çıkarabileceğin destek yapıları oluşturabilmen gibi birçok özelliğinden dolayı diğer yazılımlardan üstündür. Ayrıca, dilimleme konusunda bu pazarın en hızlısıdır. Diğer bir özelliği ise, yazılımın birçok farklı 3D yazıcıyla uyumlu olması ve 200’e yakın 3D yazıcı için destek sunmasıdır.

Bu yazılımın ücretsiz deneme sürümü olmasa da, yazılımı beğenmezsen iki hafta içinde iade edebiliyorsun. Daha profesyonel bir 3D yazıcı kullanıcısıysan ve kontrol ile hıza önem veriyorsan, yazılımı satın alman değecektir.

Simplify3D dilimleme yazılımı hakkında daha detaylı bilgi almak için “3D Yazıcı için Simplify3D Ayarları” sayfamızı inceleyebilirsin.

Simplify3D Dilimleme Yazılımı

Slic3r

RepRap topluluğu tarafından başlatılan ve birden fazla 3D yazıcıda çalışan açık kaynaklı bir dilimleme projesidir. Bu yazılımın odak noktası ve tasarım amaçları, kullanım kolaylığı ve stabil çalışmasıdır. Eşsiz özelliklerinden biri de, iç dolgu desenini modelin gücünü artıabilecek katmanlar arasında değiştirmene izin vermesidir. Kullanıcı arayüzü, ilk versiyornlarına göre önemli ölçüde geliştiği için kullanıcılar tarafından olumlu eleştiriler almaya devam etmektedir.

Slic3r dilimleme yazılımı hakkında daha detaylı bilgi almak için “3D Yazıcı için Slic3r Ayarları” sayfamızı inceleyebilirsin.

Slic3r Dilimleme Yazılımı

Meshmixer

Meshmixer, diğer CAD veya 3D yazıcı programlarına göre benzersizdir. Parametrik modelleme yerine Meshmixer, taban şekli ile başladığın ve oradan inşa ettiğin bir ortam kullanır.

Brushes, pinch, flatten veya inflate gibi farklı efektlerle şekillendirmeye yarayan birkaç fırça vardır. Her fırça; boyut, dayanıklılık ve diğer birçok seçenek için özelleştirilebilir. Meshmixer, Blender veya ZBrush gibi daha gelişmiş şekillendirme araçlarıyla karşılaştırıldığında, sadece temel özellikleri kapsar. Yine de Meshmixer, 3D baskıdan önce modelleri düzenlemek, analiz etmek ve işlemek için en çok kullanılan yazılımdır. Farklı modelleri bir araya getirmek için de harika çözümler sunar.

Kafes tipi desteklerin varsayılanı olan çoğu dilimleyicinin aksine, Meshmixer yalnızca ağaç dalları şeklinde (resimde gördüğün gibi) destek yapıları oluşturur. Birçok kullanıcı bu destekleri tercih ediyor, çünkü ekstra özelleştirilebilir, filament kullanımı açısından verimli ve 3D baskı için iyi optimize edilmişlerdir.

Meshmixer Model Düzenleyici

İlgili Makaleler

^