3D Yazıcı

BoyutKat'ın 3D yazıcılar konusunda adım adım kapsamlı bilgiler verdiğimiz yazı dizisine hoş geldin! Amacımız, konu hakkında hiç bilgi sahibi olmayanları kendi başına 3 boyutlu yazıcıda baskı yapabilir hale getirmek, tecrübeli kullanıcılara ise teknik ipuçlarıyla destek olmak.

Konuya 3D Yazıcı Nedir, Nasıl Çalışır? yazısıyla giriş yapıyoruz. 3D yazıcının ne olduğuna ve nasıl çalıştığına değindikten sonra 3 boyutlu yazıcı kullanım alanları hakkında bilgi veriyoruz. Daha sonra 3D yazıcı temel bileşenlerini kısaca tanıtıp yerli ve yabancı 3 boyutlu yazıcı markalarının başlıcalarından bahsediyoruz.

3D Yazıcı - 3D Printer

Hangi 3D Yazıcıyı Almalı? yazısı ise bir nevi 3D yazıcı satın alma rehberi diyebiliriz. Yazıda hazır 3 boyutlu yazıcı satın almayla 3 boyutlu yazıcıyı kendin yapmak arasındaki farklardan, avantaj ve dezavantajlardan bahsediyoruz. Ayrıca, 3D yazıcı satın alırken sana yardımcı olacak 3D yazıcı tercih kriterlerini veriyoruz. Yazı, çeşitli seçenekler arasında karşılaştırma yaparken yardımcı olacak diğer parametrelerle devam ediyor.

3D yazıcının ne olduğunu öğrendin ya da zaten biliyordun... Bir önceki yazımızı okuduktan sonra yaptığın bir araştırmanın ardından da yazıcını seçtin ve satın aldın diyelim. Muhtemelen 3D yazıcını kullanmaya başlamadan önce onun kalibrasyonunu yapman gerecek. Kalibrasyon sayesinde, baskı aldığın parçanın istediğin kalitede ve ölçülerde olduğuna emin olursun. Kimi 3D yazıcılar kendi kalibrasyonunu otomatik olarak yapabilse de, çoğu 3 boyutlu yazıcı için bu geçerli değildir. Bu nedenle, 3D Yazıcı Kalibrasyonu Nasıl Yapılır? yazısında detaylıca anlattığımız adımları izleyerek yazıcının kalibrasyonunu tek başına ve başarılı bir şekilde yapabilirsin.

İşletmen için bir 3D yazıcı satın almayı düşünüyorsan bu liste tam sana göre. Kullanımı kolay ancak yüksek kaliteli, güvenilir sonuçlar üreten en iyi 5 yazıyı senin için seçtik.
Evine hemen satın alabileceğin, ihtiyaçlarına en uygun 3D yazıcıyı bulmana yardımcı olacak detaylı incelemelerin bulunduğu satın alma rehberimize göz at.
3 boyutlu parçaları metal malzemeler ile üreten 3D yazıcılar gün geçtikçe yaygınlaşmaya, küçülmeye ve ucuzlamaya devam ediyor. Şuanda birçok firma ve girişim 3D metal yazıcılar ile modellerini son ürün olarak metal malzemeler ile üretiyorlar.
Bu kadar farklı teknoloji olması kafa karıştırıcı olabilir. Ancak, 3D baskı dünyasında yeniysen, senin için eğlenceli bir içerik ile karşındayız. 3D yazıcıda yeni olanların 3D baskı teknolojisiyle karşılaştığı en önemli zorluklar; mevcut farklı süreçler ve malzemeler arasında ayrım yapmaktır.
Profesyonel düzeyde 3D baskının nasıl ve hangi sektörlerde kullanıldığına dair daha iyi fikir vermek için işte otomotiv, havacılık, tıp, mimari, elektronik, moda, enerji ve tüketim malları sektörlerinin eklemeli üretimi nasıl kullandığına dair örnekler.
Bu yazı dizimizde ucuz 3D yazıcılardan yerli 3D yazıcılara, profesyonel 3D yazıcılardan endüstriyel 3D yazıcılara kadar birçok cihazı detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.
İnternette yerli ve yabancı birçok markanın 3 boyutlu yazıcısını bulmak mümkün. Bu ürün bolluğu içerisinde ihtiyaca uygun becerikli ve uygun fiyatı olanını seçmek gittikçe zorlaşıyor. İşte bu nedenle BoyutKat ekibi olarak 3D Printer karşılaştırma tablosu hazırladık.
BoyutKat ekibi olarak, bu sorunun çözümüne katkı sunmak için, şu an okuduğun Ücretsiz 3D Yazıcı Eğitimini hazırladık. Buradaki amacımız, seni 3D Printer teknolojisiyle tanıştırmak ve bu teknolojinin kullanımı konusunda seni yetkin biri yapmak.
Bu yazımızda, 3 boyutlu yazıcıların geleneksel üretim yöntemlerine göre sağladığı avantajları, 3D yazıcıların kullanım alanları, ne işe yaradıkları, 3D yazıcı temel bileşenleri ve yerli ve yabancı 3D yazıcı markaları hakkında bilgiler okuyacaksın.
İhtiyaçlarına göre en iyi 3D yazıcıyı seçmek kolay bir iş değil. Süreci biraz daha kolaylaştırmak ve en uygun 3 boyutlu yazıcıyı bulmak bu kapsamlı 3D yazıcı tavsiye yazısı ile mümkün. Piyasadaki ürünleri hem fiyatlarına göre, hem de hedefledikleri kullanıcı türüne göre inceledik.
SLA 3D yazıcılar genellikle modelleri yukarıdan aşağıya inşa eder, yapım platformu modeli yukarı doğru kaldırarak reçine banyosundan çıkarır. FDM 3D yazıcı ve SLA 3D yazıcı karşılaştırma yazımızda 3D baskı teknolojileri ile hangi uygulamalarda kullanılması gerektiğini ve arasındaki farkları açıklıyoruz.
3D yazıcılar ve onlarla neler yapabileceğin hakkında harika şeyler duydun. Hayallerini gerçekleştirebilecek harika makineler var. Ancak, bir 3D yazıcı satın almak istiyorsan hangi modeli seçmelisin? Ne kadar harcamalısın ve 3D yazıcı satın almak için en iyi yer neresidir? 3D yazıcı satın alırken en sık sorulan sorular için bir rehber hazırladık.
Sadece on yıl önce, ortalama bir 3D yazıcı binlerce dolar maliyetinde bir endüstriyel cihazdı. Bugün tipik kağıt yazıcın bir masaya sığabiliyor ve bir metni çıktı alıp okumak için kullandığın cihazdan daha düşük bir maliyete üç boyutlu yazıcı alabiliyorsun.
Yerli imkanlar ile Türk mühendisler tarafından tasarlanmış ve Türkiye’de üretilip montajı yapılan 3D yazıcıları bu yazımızda inceliyoruz. İçlerinde markalaşmış, bayi sayısı ve hizmet kalitesi ile dünyadaki rakipleri ile yarışır duruma gelen modeller de mevcut.
3D yazıcıyı sıfırdan yapmak için 3D yazıcı planları mı arıyorsun? 3D yazıcı parçalarını ve en iyi “kendin yap” (Do It Yourself - DIY) yazıcıları inceliyoruz. Montaj parçalarını başka bir üç boyutlu yazıcıda yazdırıp kendine başka bir yazıcı yapabilirsin.
^