FDM vs. SLA 3D Yazıcı Teknolojileri Karşılaştırması

FDM 3D yazıcı ve SLA 3D yazıcı karşılaştırma yazımızda 3D baskı teknolojileri ile hangi uygulamalarda kullanılması gerektiğini ve arasındaki farkları açıklıyoruz.

 1. FDM ve SLA Teknolojisi Nedir?
 2. Malzemeler ve Renkler
 3. Hassasiyet ve Pürüzsüzlük
 4. Tablaya Yapışma ve Temizleme
 5. Yüzey İşlemi
 6. 3D Baskı Maliyetleri
 7. Hangisini Kullanmalı?
  1. FDM 3D Yazıcı Ne Zaman Kullanılır?
  2. SLA 3D Yazıcı Ne Zaman Kullanılır?
  3. 3D Baskı Hizmeti Ne Zaman Kullanılır?
 8. İlgili Makaleler

FDM ve SLA Teknolojisi Nedir?

FDM, Fused Deposition Modeling - Eriyik Yığma Modellemesi’nin kısaltmasıdır. FDM 3D yazıcılarda, 3D modeli oluşturmak için termoplastikler, yani filamentler, baskı kafası ekstrüder tarafından akışkan kıvama gelecek kadar ısıtılır. Erimiş filament daha sonra modeli oluşturmak için baskı alanında katman katman oluşturulur.

FDM 3D Yazıcı

Her bütçeye uygun geniş bir FDM 3D yazıcı seçeneği bulunmaktadır. Filamentler kilo başına 15 $’dan başlar ve nispeten ucuzdur. Bu faktörlerden dolayı FDM 3D yazıcılar maker’lar ve ev kullanıcıları arasında popüler hale geldi.

SLA, Stereolitografi Cihazı veya kısaca stereolitografi’nin kısaltmadır. FDM gibi, SLA 3D yazıcı da modeller katman katman inşa edilir. Bununla birlikte SLA 3D yazıcılar, odaklanmış ışık veya UV ışığı uygulanarak sertleştirilen bir fotopolimer (tipik olarak bir sıvı reçine) kullanır (bu işleme kürleme denir). SLA 3D yazıcılar genellikle modelleri yukarıdan aşağıya inşa eder, yapım platformu modeli yukarı doğru kaldırarak reçine banyosundan çıkarır.

SLA 3D Yazıcı

Işık kaynağı bir lazer veya dijital bir projektördür ve bu teknolojiye genellikle DLP, Digital Light Processing - Dijital Işık İşleme, denir. Lazerler katmanları “çizer” ve modelin bütün bir dilimi (iki boyutlu bir katman) bir kerede reçine banyosuna yansıtılır.

Lazer SLA 3D yazıcıları, lazer ışınının küçük yüzeyi nedeniyle genellikle DLP modellerinden daha yavaştır. DLP yazıcılarda, bir katmanın tüm görüntüsü reçineye yansıtıldığı için her katman daha hızlı sertleşir. Dahası, DLP projektörler, iş ve ev sineması projektörleriyle aynı teknolojiyi kullandıklarından, özelleştirilmiş lazer sistemlerine göre bakımı daha güvenilir ve kolaydır. Bununla birlikte, basılan modellerin son bir işlemden geçmesi gerekir.

Genel olarak SLA 3D yazıcılar, FDM 3D yazıcılardan daha pahalıdır. Reçine 3D yazıcıların fiyatları son yıllarda düşmesine rağmen, genellikle profesyonel üretimler için tercih edilir.

Malzemeler ve Renkler

FDM 3D yazıcıları tipik olarak PLA, PETG veya ABS filament kullanır. FDM 3D yazıcılarının çoğu naylon, PVA, TPU ve çeşitli PLA karışımlarını (ahşap, seramik, metal, karbon fiber vb. ile karıştırılmış) kullanabilir. Filamentler çeşitli renklerde mevcuttur. Bazı üreticiler talep üzerine RAL renkleri üretmeye yönelik bir hizmet bile sunmaktadır. FDM 3D Yazıcı Filament Çeşitleri için sayfamızı inceleyebilirsin.

FDM 3D Yazıcı Filamentler

FDM 3D yazıcılarının çoğu, çeşitli kaynaklardan gelen iki standart boyutta (çap: 1.75 mm veya 2.85 mm) mevcut olan standart filament rulolarını kullanabilir. Birkaç 3 boyutlu yazıcı kendi markalarının filamentlerini kullandırtır. Bunlar genellikle standart filamentlerden daha pahalıdır, ancak çoğu zaman daha iyi kalite sağlarlar.

SLA 3D yazıcı sahipleri, yalnızca daha sınırlı bir reçine malzemesi çeşitine sahiptir. Farklı üreticilerin 3D yazıcıları arasında değiştirilemez. Renk seçimi de sınırlıdır. Örneğin Formlabs, yalnızca siyah, beyaz, gri ve şeffaf reçineler sunar. Öte yandan dental, ısıya dayanıklı veya esnek (flex) reçineler gibi endüstriyel kullanımlar için daha dayanıklı veya çok özel malzemeler de sunmaktadır.

Hassasiyet ve Pürüzsüzlük

FDM 3D yazıcılarda, yazıcının çözünürlüğü nozzle boyutunun ve ekstrüderX-Y eksenlerinin hareketlerinin hassasiyetinin bir faktörüdür. Basılı modellerin hassasiyetliği ve pürüzsüzlüğü diğer faktörlerden de etkilenir. FDM baskılarda katmanlar arasındaki yapıştırma kuvveti SLA baskısından daha düşük olduğundan ve üst katmanların ağırlığı aşağıdaki katmanları sıkıştırabileceğinden dolayı, bir dizi yazdırma problemi ortaya çıkabilir (örn. parçanın kenarlarının kalkması (warping), katmanların yanlış hizalanması, katmanların kayması, alt kısımların büzülmesi - daha fazla ayrıntı için 3D Yazıcı Sorunları sayfamıza göz at). Bunlar hassasiyet ve yüzey pürüzsüzlüğünü tehlikeye sokar.

FDM vs. SLA 3D Yazıcı Hassasiyet

SLA 3D yazıcıları sürekli olarak daha yüksek çözünürlüklü nesneler üretebilir ve FDM 3D yazıcılardan daha hassastır. Bu hassaslığın sebebi çözünürlüktür. Öncelikle lazerin veya projektörün optik nokta boyutu gerçekten küçüktür. Ayrıca, baskı sırasında modele daha az kuvvet uygulanır. Bu nedenle yüzey kalitesi çok daha pürüzsüzdür. SLA 3 boyutlu yazıcıları, bir FDM 3D yazıcısının asla üretemeyeceği ayrıntıları üretebilir. Bu ince detaylar, SLA 3D yazıcısını almayı düşünmen için ana nedendir.

Tablaya Yapışma ve Temizleme

FDM 3D yazıcı kullanırken modelin ilk katının baskı tablasına yapışması önemlidir ve üretimi biten modelin yataktan çıkarılması nispeten kolaydır. Model baskı tablasına çok iyi yapıştıysa ıspatula yardımı ile çıkarılabilir.

SLA 3D yazıcılarda, yazdırılan modeli yapım platformundan çıkarmak zor olabilir ve çoğu zaman ıspatula kullanılsa bile platformda çok fazla reçine kalır ve bu FDM 3D yazıcısından daha fazla çaba gerektirir. Endüstriyel 3D yazıcı üreticisi Carbon3D yeni bir fikir ortaya koydu. Basılı modelin etrafında “ölü bölge” oluşturmak için oksijen kullanarak modelin yüzeyindeki reçinenin sertleşmesini önledi.

Yüzey İşlemi

Bir model FDM 3D yazıcıda yazdırıldıktan sonra destekleri ve fazla plastiği parmaklarınla ya da kargaburnu ile çıkarman gerekir. Zımparalama, daha düzgün yüzeyler elde etmende yardımcı olur. Desteklerle ilgili daha fazla bilgi için: 3D Yazıcı Püf Noktaları - Destekler Başarıya Giden 3 Kolay Adım

Form 1+ gibi bir SLA 3D yazıcıda basılan modellerdeki fazla reçinelerin temizlenmesi için izopropil alkol banyosu yaptırılmaktadır. Bu nedenle, parmaklarını reçine ve alkolden korumak için SLA 3D yazıcıyla birlikte lastik eldiven de almalısın. Modele bağlı olarak, desteklerin üretilmesi de gerekebilir. Bu desteklerin çıkarılması FDM 3D yazıcılarda olduğu kadar kolaydır.

3D Baskı Maliyetleri

FDM 3D yazıcılarda sarf malzemeler nozzle ve filamentlerdir. Daha önce de belirtildiği gibi, çoğu FDM 3 boyutlu yazıcı aynı standart filamentleri kullanır ve filament fiyatları son yıllarda düşmektedir. 15 dolara 1 kg PLA filament satın alabilirsin. Tabi özel filamentler daha pahalıdır.

SLA 3D yazıcılarda, yalnızca reçine tüketilmez. SLA 3 boyutlu yazıcılarda, 2-3 litre reçine basıldıktan sonra reçine tankının değiştirilmesi gerekir. Bunun nedeni, tankın zaman içinde içeride lekelenmesidir. Böylece ışık kaynağı artık görüntüyü reçineye tam olarak yansıtamaz. Üreticiye ve modele bağlı olarak, reçine tankları sana yaklaşık 80 ile 100 dolara mal olacaktır. Zaman zaman değiştirilmesi gereken bir diğer bileşen de, yapım platformudur. Bu platform sana yaklaşık 150 dolara kadar mal olabilir. Reçine maliyetleri de, 1 litre standart reçine 150 - 250 $’dır.

Hangisini Kullanmalı?

Özetle, yüksek hassasiyet ve pürüzsüz son işlem birinci önceliğin ise ve bir baskı işi için maliyet önemli değilse veya çok önemli değilse, bir SLA 3D yazıcı kullan. Maliyet önemliyse FDM 3D yazıcı kullan.

FDM 3D Yazıcı Ne Zaman Kullanılır?

SLA 3D Yazıcı Ne Zaman Kullanılır?

3D Baskı Hizmeti Ne Zaman Kullanılır?

Paranı kurtaracak üçüncü bir seçenek daha var. Bir şeyi yazdırmak için 3D yazıcı satın almana gerek yok. 3D baskı hizmetini kullanabilirsin. 3D baskı hizmeti ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki adresten ulaşabilirsin.

İlgili Makaleler

^