3D Tarama Nasıl Yapılır? Neler Gerekli?

3D baskı kendi başına harika, ama ya kendini 3D tarayıp sonra baskını alabilseydin? Doğru teknikleri bildiğinde bu kesinlikle mümkün. Bu yazımızda, kendini nasıl doğru şekilde 3D tarayacağın konusunda sana ayrıntılı bir rehber sunuyoruz.

Kendini 3D taramak için, bir telefondan veya normal kameradan birkaç fotoğraf çekip ve ardından bu fotoğrafı 3 boyutlu yapılandırma yazılımına yükleyen fotogrametri adı verilen bir işlemden geçirmelisin. Fotogrametri yazılımlarından en iyisi Meshroom’dur. Daha sonra modelin kusurlarını Blender programını kullanarak temizleyebilir ve Cura dilimleyici ile modeli 3D baskı için hazırlayabilirsin.

Bu işlemi mükemmelleştirmek için bazı ayrıntılar ve adımlar vardır. Bu nedenle, 3D taramanın nasıl yapılacağına dair net bir eğitim almak için okumaya devam et.

 1. Doğru Şekilde 3D Tarama İçin Neye İhtiyaç Var?
 2. 3D Taramanın Temelleri
  1. Nesnelerin Türü ve Boyutu
  2. Doğruluk
  3. Çözünürlük
  4. Tarayıcının Hızı
 3. 3D Tarayıcılar
  1. Kamera ile Fotogrametri
  2. 3D Baskı için En İyi 3D Tarayıcı Uygulamaları
  3. Taşınabilir 3D Tarayıcılar
  4. 3D Tarama Kabinleri
  5. Xbox Kinect Tarayıcı
 4. Taramanın 3D Baskısı Nasıl Yapılır?
 5. İlgili Makaleler

Doğru Şekilde 3D Tarama İçin Neye İhtiyaç Var?

Doğru Şekilde 3D Tarama İçin Neye İhtiyaç Var?

3D tarama deneyimi olan kişiler, bir telefon veya profesyonel bir 3D tarayıcı kullanırlar. Bir grup karmaşık ekipmana veya özel bir tarama cihazına ihtiyacın yok, sadece iyi kalitede bir telefon, Blender ve Meshroom gibi doğru yazılımlar yeterli.

Bazı 3D tarayıcılar küçük, ayrıntılı nesneler için bazıları ise baş ve vücut taramak için daha uygundur.

3D tarayıcılar, bir dizi veri noktası aracılığıyla vücudunun şeklini yakalar. Bu veri noktaları daha sonra bir 3D model elde etmek için birleştirilir. 3D tarayıcılar, aşağıdaki fotoğraf teknolojisini kullanır:

Bu bize, bir nesnenin veya kendi vücudunun farklı şekillerini ve küçük ayrıntılarını kapsamak için çeşitli ölçümler kullandığını gösterir. Tüm bu veri noktaları tek bir veri haritasında birleştirilir ve tam bir 3D tarama meydana gelir.

3D Taramanın Temelleri

3D Taramanın Temelleri

3D tarama, teknolojik olarak konuşulduğu gibi karmaşık görünebilir, ancak 3D tarama sürecini basitçe aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Bununla birlikte, kendini veya başkalarını 3D taramaya geçmeden önce, bununla ilgili birkaç önemli noktayı bilmen gerekli.

Nesnelerin Türü ve Boyutu

Bazı 3D tarayıcılar küçük nesneleri taramak için uygundur. Ancak, tüm vücudu tepeden tırnağa taramak için kullanabileceğin tarayıcılar da mevcuttur.

Bu amaçla doğru tarayıcıyı seçmek için nesnelerin büyüklüğünün farkında olmalısın.

Doğruluk

3D tarama için ihtiyaç duyduğun doğruluk derecesini göz önünde bulundurman senin için iyi olacaktır.

Bir grup 3D tarayıcının verebileceği maksimum hassasiyet ve doğruluk 30-100 mikron arasındadır.

Çözünürlük

3D taramaya başlamadan önce çözünürlük değerlerini belirle.

Çözünürlük direkt doğruluk ile ilgilidir. 3D tarayıcının çözünürlüğü ne kadar iyi olursa, doğruluk o kadar yüksek olur.

Tarayıcının Hızı

Statik nesneler hız ile ilgili bir soruna neden olmaz; ayarlanmış bir hız seviyesi gerektiren hareketli nesnelerdir. Yazılım ayarlarından hızı seçip ayarlayabilir ve işlerini kolaylıkla halledebilirsin.

3D Tarayıcılar

Kamera ile Fotogrametri

Aşağıdaki videoda Josef Prusa, sadece bir telefonla fotogrametri kullanarak 3D taramanın nasıl yapılacağına dair ayrıntılar veriyor. Videoda ayrıca, kaliteli sonuçlar almana yardımcı olacak, gerçek hayattan örnekler ve ekstra ipuçları da var.

Üst düzey bir kameraya ihtiyaç duymak yerine, telefonunu 3D taramak için kullanmayı tercih edebilirsin. Fotogrametri için yararlanabileceğin açık kaynaklı yazılımlar da bulunuyor. Meshroom / AliceVision programı fotogrametri için harikadır. Modeli düzenlemek için Blender ve Cura ise modeli 3D baskı için dilimlemede iyi bir seçimdir.

Bu nedenle ilk adım, birçok açıdan fotoğraflar çekmek, fotoğrafları kullanarak 3D modeli üretmek için yapılandırmak, fotoğraf ve kamera izleme konusunda uzmanlaşmış ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılım olan Meshroom’u kullanmaktır.

Meshroom programı, kolayca kullanılabilen bazı yüksek kaliteli ağlar (mesh) oluşturmayı çok daha kolaylaştıran bazı şaşırtıcı özelliklere sahiptir.

Yapman gerekenler:

Kameran ne kadar iyi olursa, 3D modellerin de o kadar iyi olur. Ancak, yine de iyi kalitede bir telefon kamerasıyla mükemmel kalitede modeller elde edebilirsin. Josef Prusa, bu ekstra ayrıntılar için harika bir DSLR kamera kullanıyor.

3D Baskı için En İyi 3D Tarayıcı Uygulamaları

Hem Android hem de iPhone için uygulama mağazaları, 3D tarayıcı uygulamalarıyla doludur. Bu uygulamaları yüklerken akıllı telefonuna ek olarak herhangi bir ek donanıma ihtiyaç yoktur. Bu uygulamalardan bazıları:

Telefona yüklenecek bir mobil uygulama ile telefon dışında ekstra bir donanım gerektirmeden tarama yapmak için aşağıdaki adımları takip etmen yeterli:

Telefonun tarama yeteneklerinin işlevselliğine bağlı olarak, dosyayı dışa aktarman ve dosya uzantısını “.png” olarak değiştirmen, ardından “.gltf” dosyasını açman gerekebilir.

Daha sonra bu dosyayı Blender’da açabilir ve “.obj” dosyası olarak dışa aktarabilirsin.

Taşınabilir 3D Tarayıcılar

Elde taşınan 3D tarayıcılar, özellikle kaliteli bir tane istiyorsan, oldukça pahalı olabilir. Hızlı kullanım için bir 3D tarayıcıya erişebiliyorsan, bu mükemmel olur.

Elde taşınabilen bir 3D tarayıcı kullanarak kendini taramak istiyorsan, yardımcı olması için ikinci bir kişiye ihtiyacın olacak. Tarama süreci nispeten fotogrametri kullanmaktan daha basittir, ancak aslında aynı mantıkta çalışmaktadır.

Kendini taramana yardımcı olacak ikinci bir kişiye ihtiyaç duymanın yanında aşağıdakileri yapman gerekiyor:

3D Tarama Kabinleri

3D tarama kabinleri, en son teknolojiyi kullanarak görünümünü 3D ve renkli olarak oluşturan harika sistemdir.

Kabinde 3D tarama işlemi çok uzun sürmez, ancak modeli işlenip 3D baskısının alınması 1-2 hafta sürebilir.

Süreç aşağıdaki gibi işler:

Xbox Kinect Tarayıcı

Birçok kişi, Xbox Kinect’in 3D tarama yapma yeteneklerini keşfettiğinde heyecanlandı. Kinect’in modası geçmiş olsa da, yine de bazıları için güzel bir seçenek.

Amazon, Ebay veya diğer e-ticaret sitelerinden satın almak mümkün olsa da, çok fazla stok yok.

Taramanın 3D Baskısı Nasıl Yapılır?

3D modeli hazır hale getirmek için kullandığın tekniğe bağlı olarak, en sonunda yazdırmak için işlenebilen ve dilimlenebilen bir dosya oluşturmalısın. İlk başta oldukça karmaşık görünebilir, ancak doğru talimatlarla oldukça basitçe yapabilirsin.

Bir 3D model oluşturmak için gerekli olan tüm fotoğrafları çektikten sonra, işin geri kalanı bir program ile yapılabilir.

Daha önce belirttiğimiz gibi, 3D baskısı alınacak modeli oluşturmak için açık kaynaklı Meshroom / AliceVision yazılımını kullanabilirsin.

Aşağıdaki video, nesnelerin ve kendi vücudunun 3D baskı modelini yapmak için oldukça öğreticidir.

İlgili Makaleler

^