Tinkercad ile Üç Boyutlu Tasarım

Üç boyutlu tasarıma yeni başlıyorsan, Tinkercad ile 3D modelleri nasıl oluşturulacağını beş basit adımda öğrenebilirsin.

Tinkercad dersimizde ilk önce bir İngiliz anahtarı tasarlayacağız. Tanıdık ve basit bir şekil olan İngiliz anahtarı, aynı zamanda da günlük yaşamda kullanışlıdır. İngiliz anahtarı, somunları ve cıvataları sıkmak için kullanılmaktadır.

Bu dersin amacı ve Tinkercad arayüzünü daha iyi tanımak bazı özelliklerini uygulamalı göstermektir. Tinkercad eğitiminin sonunda, sadece anahtarı kendin tasarlamayacak, aynı zamanda istediğin herhangi bir basit 3D modeli tasarlama becerisine sahip olacaksın.

Daha az yönerge okumak istiyorsan, bu Tinkercad eğitiminin YouTube versiyonu aşağıdaki videoda.

 1. Tinkercad Hesabı ve Yeni Proje Oluştur
  1. Tinkercad Arayüzü
 2. İngiliz Anahtarı Somun Sıkma Bölümünün Tasarımı
  1. Parçalar Halinde Tasarla
  2. Katı Dairesel Disk Tasarla
  3. Dairesel Delik Tasarla
  4. Delik ve Diski Hizala
  5. Halkayı Oluşturmak İçin Silindir Şekilli Deliği ve Diski Gruplandır
  6. Anahtar Kolunu Tasarla
  7. Ağız Kısmını Tasarla
  8. Kolu ve Somun Kısmını Birleştir
  9. Ağız Kısmını Birleştir
  10. Tüm Parçaları Birleştir
  11. Renkleri Değiştir
 3. Modeli 3D Yazıcıda Bastır
 4. Tinkercad Kullanarak İsim Etiketi Yazdırma
  1. Fikrini Tasarla
  2. Tinkercad’de Bir Proje Ouştur
  3. Tabanı Oluştur
  4. Tabana Kenarlar Ekle
  5. İsim Yaz
  6. Modeli 3D Yazdır
 5. Videolar ile Diğer Tinkercad Eğitimleri
 6. Tinkercad ile Tasarlanan Örnek 3D Modeller
 7. Tasarımlarını Kendi 3D Yazıcın ile Bas
 8. İlgili Makaleler

Tinkercad Hesabı ve Yeni Proje Oluştur

Tinkercad, internet tarayıcında çalıştığı için kullanımı kolaydır. Bu, herhangi bir yazılımı indirmene veya yüklemene gerek olmadığı anlamına gelir. Başlamak için tek yapman gereken bir Tinkercad hesabı oluşturman. Ücretsiz bir hesap edinmek için Tinkercad’i ziyaret et ve kaydol.

Kayıt işleminin sonunda, Tinkercad eğitim ekranı tarafından karşılanacaksın. Eğitimi şimdilik kapatarak atlayabilirsin. Bunun yerine, ana sayfaya git (aşağıdaki resimde gösterilmiştir) ve “Yeni tasarım oluştur” düğmesine tıkla.

Tinkercad Hesabına Kayıt
Tinkercad Hesabına Kayıt_2
Tinkercad Hesabına Kayıt_3
Tinkercad - Yeni Tasarım Oluştur

Daha sonra karşına aşağıdaki gibi yeni bir proje sayfası açılacaktır.

Tinkercad - Çalışma Düzeni

Tinkercad Arayüzü

 1. Sayfanın ortasındaki mavi düzlem “Çalışma Düzlemi”dir. Bu çalışma düzlemi, bir Photoshop veya GIMP tuvalinin 3D analoğudur. Tüm tasarımlarımızı bu çalışma düzleminde yapacağız.
 2. Sağdaki panel geometrik şekillerin olduğu bir minik kütüphanedir. Bu panel, tasarlayacağımız her şey için temel yapı taşlarını içerir.
 3. Üst çubuktaki menü öğelerinde ise geometrik şekilleri; hizalama, birleştirme vb. işlemleri gerçekleştirmek için kullanacağız.
 4. Son olarak, çalışma düzleminin üç boyutlu perspektifini değiştirmek için mouse’un sağ tıkla ve sürükle. Yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için mouse’un topu ile ileri geri hareket ettir.

İngiliz Anahtarı Somun Sıkma Bölümünün Tasarımı

Şimdi kendimizi Tinkercad arayüzüne alıştırdığımıza göre ingiliz anahtarını tasarlamaya başlayabiliriz.

Parçalar Halinde Tasarla

3D modellemede anahtar ilke “parçalar halinde tasarlamak”tır. Bu, karmaşık ve gerçek bir nesneyi modellerken, onu daha küçük geometrik şekillere bölmemiz ve sonra bu küçük birimleri ayrı ayrı tasarlamamız gerektiği anlamına gelir. Son adımda, bu küçük birimleri bir araya getirmeliyiz. Bu, karmaşık bir nesnenin modellenmesini kolaylaştırır.

Bu prensibi İngiliz anahtarına uyguladığımızda, üç temel birime sahip oluruz:

 1. Somun Kısmı
 2. Kol
 3. Ağız Kısmı
İngiliz Anahtarı Kısımları

Öncelikle somun kısmını tasarlayarak başlayacağız. Bir anahtarın somun kısmı, ortasında içi boş bir dairesel alana sahip olan sağlam bir katı dairesel diskten meydana gelir.

Katı Dairesel Disk Tasarla

Bu şekli oluşturmak için, önce bir silindiri “Temel Şekiller” panelinden çalışma düzlemine sürükleyeceğiz. Silindirin alt tabanındaki 4 beyaz ve 4 siyah noktanın çalışma düzlemi üzerinde ve bir beyaz noktanın ise silindirin üst bölgesinde olduğunu göreceksin.

Tinkercad - Katı Dairesel Disk Tasarımı

Çalışma düzlemindeki dört beyaz nokta, silindirin uzunluğunu ve genişliğini ayarlamak için kullanılmaktadır. Somun kısmının çapı 25 mm olsun. Köşe beyaz noktadan mouse’un sol tuşu ile tutup aynı anda “Shift” tuşuna da basılı tutarak uzunluk 25 mm olana kadar sürükle.

Tinkercad - Katı Dairesel Disk Ölçüleri

Silindirin üzerindeki beyaz nokta ile de silindirin yüksekliği ayarlanmaktadır. Anahtarımızın yüksekliği 4mm olsun. Bunun için mouse’un sol tuşu ile silindirin üzerindeki beyaz noktaya tıkla ve silindirin yüksekliği 4 mm olana kadar aşağı doğru sürükle.

Tinkercad - Katı Dairesel Disk Ölçüleri

Dairesel Delik Tasarla

Diskimizi oluşturduğumuza göre, şimdi sıra ortasına bir delik açmada.

Tinkercad, Boolean tasarımı prensibiyle çalışır, yani boş alanları oluşturmak için nesneleri çıkarmana veya iki şekli birleştirmek için nesneler eklemene izin verir. Bu durumda, diskimizin ortasında dairesel bir delik oluşturmak için “Delik” kullanmamız gerekir. İlk önce, başka bir silindiri çalışma düzlemine sürükle. Sağ üstten “Delik”e tıkla. Artık silindirin şeffaf görünümde.

Silindirin uzunluğunu ve genişliğini, oluşturmak istediğimiz deliğin çapı olan 12.50 mm’ye ayarlamak için silindirin düzlem üzerindeki beyaz noktaları kullan. Mouse+Shift tuşu ile hareket ettirdiğinde 12.50 mm’ye ayarlayamayacaksın. Küsürat için 12.00 sayısına çift tıkla ve sayıyı kendin girip enter’a bas.

Tinkercad - Dairesel Delik Tasarla

Delik ve Diski Hizala

Sonra, bu silindir şeklindeki “deliği” katı diskin ortasına getirmemiz gerekiyor. Bunu yapmak için sağ üst menüdeki hizalama aracını kullanacağız.

Hizalama aracını kullanmak için, silindir şeklindeki şeffaf delik objesine ve turuncu renkteki diske, klavyede “Shift” tuşuna basılı tutarak, sol tuş ile tıklayıp seç. Daha sonra sağ üst menüdeki hizalama aracına tıkla. Bunu doğru yaparsan, aşağıdaki resimdeki gibi, her iki nesnenin de aynı anda seçildiğini göreceksin.

Tinkercad - Delik ve Diski Hizala

Her iki nesne de seçili iken “Hizala”ya bastığında aşağıdaki resimdeki gibi siyah noktalar ve hizalama çizgileri çıkar. Şeffaf delik silindiri katı diskin ortasına getirmek için uygun tutamaçlara (kırmızı dikdörtgenlerle de işaretlenmiş) tıkla.

Tinkercad - Delik ve Diski Hizala_2
Tinkercad - Delik ve Diski Hizala_3

Halkayı Oluşturmak İçin Silindir Şekilli Deliği ve Diski Gruplandır

İki şekil hizalandığında, üst menüdeki kırmızı dikdörtgen ile işaretlenmiş “Grup” düğmesine bas. Grup butonu esas olarak iki şekli birleştirir. Bununla birlikte, şekillerden biri delikse (şeffaf), bulunduğu yeri oyuk bir alan yapar.

Tinkercad - Halkayı Oluşturmak İçin Silindir Şekilli Deliği ve Diski Gruplandır

İşte bu kadar! Şimdi somun kısmını tamamladık ve anahtarımızı tasarlamadaki ilk adımı attın.

Bu bölümde, Temel Şekiller’in boyutlarının nasıl değiştirileceğini, deliklerin nasıl oluşturulacağını, şekillerin nasıl hizalanacağını ve nihayet iki şeklin nasıl gruplanacağını (birleştirileceğini) öğrendik. İşin iyi yanı, bu becerilerin Tinkercad’de 3D nesneleri tasarlamak için bilmen gerekenlerin %90’ını oluşturmasıdır. Sonraki adımlar aynı becerilerini tekrarlamaktan ibaret.

Tinkercad - Halkayı Oluşturmak İçin Silindir Şekilli Deliği ve Diski Gruplandır_2

Anahtar Kolunu Tasarla

Kol tasarımı muhtemelen anahtarın en kolay kısmıdır. Anahtar kolu dikdörtgen olduğu için Temel Şekiller panelinden çalışma düzlemine bir kutu sürüklüyoruz.

Tinkercad - Anahtar Kolunu Tasarla

Kırmızı küpün Çalışma Düzlemi’ndeki beyaz noktalarını kullanarak küpün uzunluğunu 100mm’ye ve genişliğini 10mm’ye ayarla.

Küpün üstündeki beyaz noktaları sürükleyerek, yüksekliği 4 mm’ye ayarla. Böylece katı halkanın yüksekliğine uyacak şekilde ayarlamış oldun.

Tinkercad - Anahtar Kolunu Tasarla_2

Ağız Kısmını Tasarla

İngiliz anahtarının ağız kısmının tasarımı, bölüm 2.2’de tasarladığın halkaya çok benzer. Temel olarak, ağız kısmı aynı zamanda dairesel bir disktir, ancak açılı olarak oyulmuş poligonal bir delik vardır.

Somun kısmını (halka) tasarlarken olduğu gibi, ilk önce 30mm çapında ve 4mm yüksekliğinde dairesel bir disk oluşturmamız gerekir. Bunu daha önce de yaptın, bu adımı kolayca yapabilirsin.

Tinkercad - Ağız Kısmını Tasarla

Ağız kısmını oluşturmak için, “Poligon” adı verilen Temel Şekiller’de bulunan kullanacağız. çokgeni çalışma düzlemine sürükle, seç ve bir deliğe çevir (bölüm 2.2’de olduğu gibi). Şimdi çokgeni konumlandır ve boyutlarını ayarla.

Tinkercad - Ağız Kısmını Tasarla_2

Bu İngiliz anahtarını evde bir şeyleri onarmak için kullanmayı planlıyorsan, karşılık gelen somun ve civatanın boyutunu seçebilirsin. Biz bu eğitimde 15mm’lik bir ağız kullanacağız ve çokgenin genişliğini buna göre 15mm’ye ayarlayacağız.

Tinkercad - Ağız Kısmını Tasarla_3

Çokgenin hizalama aracını kullanarak diskin ortasına hizalı olduğundan emin ol.

Tinkercad - Ağız Kısmını Tasarla_4

Çokgen ile diski kesmek için Shift’e basılı tutup ikisini birden seç ve sağ üstteki Gruplandır sekmesine bas.

Tinkercad - Ağız Kısmını Tasarla_5
Tinkercad - Ağız Kısmını Tasarla_6

Kolu ve Somun Kısmını Birleştir

Bu Tinkercad eğitiminde, şimdiye kadar İngiliz anahtarının parçalarını tasarladın. Şimdi hepsini bir araya getirme zamanı.

İlk önce kolu, somun kısmının gövdesine biraz girecek şekilde yerleştir.

Tinkercad - Kolu ve Somun Kısmını Birleştir

Kolu ve somun kısmını birlikte seç ve kol somun kısmının (halka) ortasına gelecek şekilde hizala. Daha sonra Gruplandır düğmesine bas. Bu, konu ve halkayı bir arada sabit tutmanı sağlayacak. Birleştirilmiş parçalar şimdi iki renk yerine tek bir renge sahip oldu.

Tinkercad - Kolu ve Somun Kısmını Birleştir_2
Tinkercad - Kolu ve Somun Kısmını Birleştir_3
Tinkercad - Kolu ve Somun Kısmını Birleştir_4

Ağız Kısmını Birleştir

Ağız kısmını İngiliz anahtarındaki açıda durması için döndürerek düzeltmen gerekiyor. Ağızı döndürmek için önce şekli seç. Daha önce beyaz noktalardan ek olarak, çift oklu (kırmızı dikdörtgenler ile işaretlenmiş) üç eğri nokta olduğunu göreceksin.

Tinkercad - Ağız Kısmını Birleştir

Bunlar rotasyon noktalarıdır. Ağızı, aşağıdaki şekilde gösterilen yöne bakacak şekilde döndürmek için X-Y düzlem dönme noktalarını kullan.

Tinkercad - Ağız Kısmını Birleştir_2

Tüm Parçaları Birleştir

Şimdi ağız kısmını daha önce birleştirilmiş kol ve somun kısmına (halka) ekleyelim. Prosedür, kolu ve halkayı eklemek için kullandıklarımızla hemen hemen aynı.

İlk önce, ağızı sürükle ve kolun içine girecek şekilde yerleştir. Ağızı ve birleştirilmiş parçaları aynı anda seç ve kol ile ağızın merkezi ile aynı hizada olmasını sağla. Birleştirmek için ise Gruplandır’a tıkla.

Tinkercad - Tüm Parçaları Birleştir
Tinkercad - Tüm Parçaları Birleştir_2
Tinkercad - Tüm Parçaları Birleştir_3

Renkleri Değiştir

Anahtarın rengini değiştirmek isteyebilirsin, çünkü turuncu bir anahtar gerçekçi durmayabilir. Bir İngiliz anahtarı gri renkte olmalı, değil mi?

Tinkercad - Renkleri Değiştir

Rengi değiştirmek için, anahtarı seç ve sağ üst köşe paneldeki Şekil bölümünden “Katı” düğmesine bas. Karşına çıkan Önayarlar bölümünden bir renk seçimi yapabilirsin. Koyu gri seçelim.

Çok güzel gri renkte 3D yazdırılabilir anahtar tasarladın. Oldukça kolay oldu değil mi? Ayrıca, artık Tinkercad hakkında hayal ettiğin herhangi bir üç boyutlu modeli tasarlayacak kadar da bilgin var.

Modeli 3D Yazıcıda Bastır

3D Yazıcın varsa, tasarladığın İngiliz anahtarını bastırabilirsin. Günlük yaşamında kullanabilir ve arkadaşlarına ne yaptığını gösterebilirsin.

Tinkercad’te tasarımını bitirdikten sonra sağ üstte bulunan “Dışa Aktar”a tıkla ve ardından .STL veya .OBJ dosya biçimini seç. Bu, anahtarın 3D yazdırılabilir dosyasını bilgisayarına indirmeni sağlayacaktır.

Tinkercad - Modeli 3D Yazıcıda Bastır
Tinkercad - Modeli 3D Yazıcıda Bastır_2

Bu İngiliz anahtarını kullanmak istiyorsan %100 iç dolgu (infill) ile dilimlemeli ve dayanıklı bir filament ile bastırmalısın.

Tinkercad Kullanarak İsim Etiketi Yazdırma

İsim etiketleri birçok durum için mükemmel bir araç olabilir. Bunlar arasında bireysel bir şirketin isim etiketi oluşturmak, tatil valizini etiketlemek veya alışılmadık bir isme sahip biri için ilginç bir hediye tasarlamak da olabilir.

Fikrini Tasarla

Başlamadan önce istediğin şekli, renkleri ve tasarımı belirlemek, genel ürünün profesyonel görünmesini sağlamak için harika bir yoldur. Basit şekillerin, modellemeyi çok daha kolay hale getirdiğini hatırlamakta fayda var.

Tinkercad’de Bir Proje Ouştur

Kayıt işlemi çok basittir. Yukarıdaki İngiliz Anahtarı tasarımında da yaptığın gibi Tinkercad sitesinde ücretsiz bir hesap oluşturmalısın.

Tabanı Oluştur

Tasarımda bir tabana sahip olmak önemlidir; böylece farklı harfleri birleştirebilir ve onları destekleyebilirsin. Ayrıca daha profesyonel görünür ve arka plana isim etiketini de eklersin.

Tinkercad - İsim Etiketi Tabanı Oluştur

Tabana Kenarlar Ekle

Etkileyici bir isim etiketi oluşturmak için ismi çevreleyen kenarları olan bir taban oluşturman güzel görünebilir. Bunu, seçtiğin tabanın üstünde bir “Delik” oluşturarak yapabilirsin:

Tinkercad - İsim Etiketi Tabanına Kenarlar Ekle
Tinkercad - İsim Etiketi Tabanına Kenarlar Ekle_2
Tinkercad - İsim Etiketi Tabanına Kenarlar Ekle_3

İsim Yaz

Tinkercad sana ismini yazarken kabartma imkanı verir. İsim etiketini oluştururken harflerin renklerini ve şekillerini de değiştirebilirsin.

Tinkercad - Etiket Tabanına İsim Yaz
Tinkercad - Etiket Tabanına İsim Yaz_2
Tinkercad - Etiket Tabanına İsim Yaz_3

İşin bittiğinde tüm harfleri seç ve Gruplandır düğmesine tıkla. İstersen harfleri ve tabanı renklendirebilirsin. Ancak unutma ki gördüğün bu renkler 3D yazıcında kullanacağın filamentin rengine göre değişecek.

Tinkercad - Etiket Tabanına İsim Yaz_4

Modeli 3D Yazdır

İsim etiketi tamamlandığında, modeli kaydet ve 3D yazıcın
 için bir “.STL” dosyası oluştur.

Videolar ile Diğer Tinkercad Eğitimleri

Tinkercad ile Tasarlanan Örnek 3D Modeller

Tasarımlarını Kendi 3D Yazıcın ile Bas

Uygun Fiyatlı 3D Yazıcılar

3D tasarımını yaptığın modelleri evinde kendin basmak istemez misin? Hızlı bir şekilde değişiklikler yapıp hem daha iyi, hem daha büyük hem de daha ucuz baskılar alabilirsin.

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, senin için uygun fiyatlı ve performansı iyi 3D yazıcıları inceledik.

İlgili Makaleler

^