3D Yazıcı Nasıl Kullanılır - Ücretsiz 3D Yazıcı Eğitimi

3D Yazıcı, İngilizce adıyla 3D Printer, eğitimden hobiye, tasarımdan üretime her alanda doğru kullanıldığında fark yaratan bir teknolojidir. Bu teknolojiyle ilgili web sitelerinde ve sosyal medyada çokça bilgi bulmak mümkün. Ne yazık ki, bunca bilgi kullanıcıya dağınık bir şekilde sunulmakta ve bu da bilgiye erişimi zorlaştırmaktadır.

BoyutKat ekibi olarak, bu sorunun çözümüne katkı sunmak için, şu an okuduğun Ücretsiz 3D Yazıcı Eğitimini hazırladık. Buradaki amacımız, seni 3D Printer teknolojisiyle tanıştırmak ve bu teknolojinin kullanımı konusunda seni yetkin biri yapmak. Eğitime başlamak için önceden bilmen gereken bir konu yok. Bununla beraber, eğitimi bitirdiğinde 3D Printer hakkındaki birçok konuya hakim olacaksın. Ayrıca, 3D baskı sırasında bir sorunla karşılaştığında soruna nasıl yaklaşman gerektiğini de öğreneceksin.

SLA üç boyutlu yazıcı

Son bir not olarak, 3 boyutlu yazıcı eğitimi boyunca işlediğimiz her konu için o konuyu detaylı işlediğimiz asıl yazıya bağlantı vereceğiz. Hazırsan başlayalım!

 1. 3D Yazıcı Nedir?
  1. 3 Boyutlu Yazıcı Teknolojileri
  2. Üç Boyutlu Yazıcı Parçaları
  3. 3D Yazıcı Filamenti
 2. 3 Boyutlu Yazıcı Kullanım Alanları
  1. Okullarda Üç Boyutlu Yazıcı Kullanımı
  2. Mühendislikte 3D Yazıcı Kullanımı
  3. Mimarlık ve İnşaatta 3D Yazıcı Kullanımı
 3. Hangi 3 Boyutlu Yazıcıyı Almalıyım?
 4. 3D Yazıcı Ayarları
  1. Üç Boyutlu Yazıcı Kalibrasyonu
  2. Cura Kurulumu ve Ayarları
 5. 3D Modelleme Nasıl Yapılır - Ücretsiz Model İndirme
 6. Üç Boyutlu Yazıcı ve 3D Baskı Sorunları ve Çözümleri
 7. Hangi 3D Yazıcıyı Almalısın?
 8. Son Söz
 9. İlgili Makaleler

3D Yazıcı Nedir?

3 boyutlu yazıcı, filament adı verilen çeşitli malzemeler kullanarak 3 boyutlu nesneler üretebilen bir üretim teknolojisidir. Nesneler genelde katman katman üretildiği için, bu teknoloji katmanlı üretim (additive manufacturing) olarak da bilinir.

3 boyutlu yazıcıların, geneleksel üretim yöntemlerine göre sağladığı avantajlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

3 boyutlu yazıcı hakkında daha iyi bir fikir sahibi olman için aşağıdaki videoyu izlemeni öneriyoruz.

Bununla beraber, her üretim yönteminde olduğu gibi, 3 boyutlu yazıcılarla üretimde de bazı dezavantjlar vardır:

3 Boyutlu Yazıcı Teknolojileri

FDM, Fused Deposition Modeling - Eriyik Yığma Modellemesi’nin kısaltmasıdır. FDM 3 boyutlu yazıcılarda, termoplastik malzemeler (filamentler) yazıcının baskı kafası (ekstrüder) tarafından akışkan kıvama gelecek kadar ısıtılır. Daha sonra, modeli oluşturmak için erimiş filament baskı alanına katman katman dökülür.

SLA, Stereolitografi Cihazı veya kısaca stereolitografi’nin kısaltmadır. FDM gibi, SLA 3 boyutlu yazıcıda da modeller katman katman inşa edilir. Bununla birlikte SLA 3 boyutlu yazıcılar, odaklanmış ışık veya UV ışığı uygulanarak sertleştirilen bir fotopolimer (tipik olarak bir sıvı reçine) kullanır. Bu işleme kürleme denir. SLA 3 boyutlu yazıcılar genellikle modelleri yukarıdan aşağıya inşa eder, yapım platformu modeli yukarı doğru kaldırarak reçine banyosundan çıkarır.

Üç Boyutlu Yazıcı Parçaları

3 boyutlu yazıcının kullanımı zaman içinde yaygınlaştıkça fiyatları daha makul seviyelere indi. İster hazır bir 3D printer alacak ol, istersen kendi 3D printer’ını kendin yap bir kullanıcı olarak cihazın parçalarını bilmek her zaman faydalı olacaktır. 3 boyutlu yazıcıları:

olmak üzere üç bileşen grubuna ayırabiliriz.

3 boyutlu yazıcı Parçaları

Elektronik bileşenler arasında kontrol kartı, step motorlar, step sürücüler, mekanik switch’ler ve yatak ısıtma bileşenleri bulunur. Mekanik bileşenler ise 3 boyutlu yazıcının tüm yapısal ve hareketli parçalarını kapsar; kayışlardan makaralara, çubuklardan ve baskı tablasına kadar hepsini içerir. Ekstrüder ise filament malzemesinin eritilip baskı tablasına dökülmesinden sorumludur soğuk ve sıcak uçtan oluşur.

3D Yazıcı Filamenti

3 boyutlu yazıcı filamenti, bilgisayarda tasarımı yapılan parçaları bir 3 boyutlu yazıcılarda parça basmak için kullanılan ana maddedir. En çok tercih edilen 3 boyutlu yazıcı filamentleri ABS ve PLA’dır. Kullanıcılar tarafından PETG, HIPS, PVA, Naylon gibi filamentler de sıkça kullanılır. Ayrıca, çeşitli malzemelerin PLA ile farklı oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen ahşap, metal, iletken, karanlıkta parlayan ve renk değiştiren filamentler de vardır. Filament Çeşitleri sayfasında, piyasada bulunan filament çeşitlerini içerikleri ve fonksiyonlarına göre ayırıp anlattıyoruz.

3 boyutlu yazıcı Filament

3D baskı için seçilen filamentin türünün ve bu filament için kullanılması gereken 3D filament baskı parametrelerinin, baskı kalitesi ve baskı süresi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Doğru filamenti kullanmadığında basılan parçadan istediğin sonucu alamadığın gibi, 3D printer’ın baskı ucunu tıkama ihtimalini de güçlendireceksin. Bu durumda üretimde zaman ve kalite kaybı yaşama riskin de olacak.

Filamentlerin sahip olduğu geniş özellik ve fiyat yelpazesini göz önünde bulundurduğumuzda, doğru filamenti satın almak başlı başına bir iş olacaktır. Bütçene ve kullanım amacına en uygun 3 boyutlu yazıcı filamentini almana yardımcı olmak için Filament Satın Alma Rehberi sayfasını hazırladık.

3 Boyutlu Yazıcı Kullanım Alanları

Sağladığı avantajlar sayesinde 3 boyutlu yazıcılar eğitimde ilköğretim okullarında ve üniversitelerde, ayrıca görsel tasarım, mimarlık, otomotiv, havacılık ve tıp gibi birçok alanda kullanılır.

3D Yazıcı Kolye

Okullarda Üç Boyutlu Yazıcı Kullanımı

Peki, üç boyutlu yazıcılar eğitimde nasıl kullanılır? Dokunmak, zihinde bir tasarım yapmak veya üretmek, bir konuyu anlamak için son derece etkili ve kritik yöntemlerdir. 3 boyutlu yazıcı, bu pratik öğrenme metodlarını sınıflara getirmenin en iyi yoludur. Üç boyutlu yazıcıların eğitime katkıları, öğrencileri pasif izleyiciler veya dinleyiciler olmaktan çıkmasıyla başlar. Bunun yerine, 3d yazıcıları eğitimde kullanmak, öğrencilerin derste işlenen konunun merkezinde olmasına ve o konuyu çok daha etkin bir şekilde öğrenmesine yardımcı olur.

Birçok okulda artık 3 boyutlu yazıcı mevcut ve öğrenciler projeleri ile ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak yaratıcılıklarını geliştiriyor. Öğrendikleri sadece kağıt üzerinde kalmıyor, konuya kendi fikirlerini de katarak o konuyu pekiştiriyorlar.

Mühendislikte 3D Yazıcı Kullanımı

3D printer, sağladığı üretim avantajlarıyla çeşitli alanlarda faaliyet gösteren birçok firmanın ilgisini çekiyor. Örneğin, İsveçli otomobil üreticisi Koenigsegg, One:1 adlı modelleri için değişken turboşarj üretirken üç boyutlu yazıcı kullanıyor. GE Aviation ve Safran, jet motorları için yakıt püskürtme uçlarını üç boyutlu olarak basmak için bir yöntem geliştirdi. Bu sayede karmaşık tasarımları tek bir parça ile değiştirmelerini sağlıyor.

Mimarlık ve İnşaatta 3D Yazıcı Kullanımı

3D printer’la tanışmadan önce mimarlar, tasarımlarını hayata geçirmek için zahmetli ve elle yapılan bir süreçle ölçekli modeller oluşturmak zorunda kaldılar. Günümüzdeyse, hızlı ve kolay bir şekilde 3D modeli doğrudan tasarımlarını geliştirmek için CAD yazılımları kullanılıyor.

3 boyutlu yazıcılar inşaat sektöründe de boy göstermeye başladı. Örneğin, WinSun Dekorasyon Tasarım Mühendisliği adlı Çinli bir şirket, 3 boyutlu yazıcı ile ev yaptı bile! Geniş bir ekstrüzyon haznesine sahip bir 3 boyutlu yazıcı kullanılarak 1100 metrekarelik bir konak ve beş katlı bir apartman bloğu ürettiler (Kaynak: WinSun China builds world’s first 3D printed villa and tallest 3D printed apartment building).

Aşağıdaki videoda, 3D printer kullanılarak 24 saatte 10 ev üretildiğini izleyebilirsin.

Hangi 3 Boyutlu Yazıcıyı Almalıyım?

Buraya kadar öğrendiklerin sayesinde, 3D printer konusuna oldukça iyi bir başlangıç yaptın. Artık genel itibariyle 3D printer nedir, ne gibi parçalardan oluşur, ne tür malzemeler basabilirsin ve hangi alanlar için üretim yapabilirsin sorularının cevapları sende var.

Hangi 3 Boyutlu Yazıcıyı Almalı?

Bir alanda derinlemesine bilgi sahibi olmanın en iyi yolu, onu bizzat kendin tecrübe etmektir. 3D printer konusunda da tecrübeli olmak için de tabii ki kendine bir tane edinip onunla 3D baskı denemelerine başlaman gerekir. 3 boyutlu yazıcı satın almak için araştırma yapmaya başladığında, karar vermen gereken çok fazla parametre olduğunu göreceksin. İşte bu noktada da sana yardımcı olmak için yazılar hazırladık:

3D Yazıcı Tavsiye yazısında yeni başlayanlar, hobi kullanıcıları ve profesyoneller için piyasada bulunan 3 boyutlu yazıcı çeşitlerini inceledik.

Yerli 3D Yazıcı yazısı yerli imkanlarla Türk mühendisler tarafından tasarlanmış ve Türkiye’de üretilip montajı yapılan 3 boyutlu yazıcılar hakkında.

Ucuz 3D Yazıcı yazısı daha çok bütçe dostu 3D printer’lar hakkında.

3D Yazıcı İncelemeleri bölümünde, ucuz 3 boyutlu yazıcılardan yerli 3D yazıcılara, profesyonel 3 boyutlu yazıcılardan endüstriyel 3 boyutlu yazıcılara kadar birçok cihazı detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

3D Yazıcı Ayarları

3 boyutlu yazıcını satın aldın, kurulumu tamam ve 3D baskı almak için sabırsızlanıyorsun. 3D baskıdan önce son bir adım kaldı: 3 boyutlu yazıcının ayarlarını yapmak. Bu konuda hazırladığımız yazılar sayesinde, 3D printer’ının sadece ilk kurlumunda değil, günlük kullanımda da ayarları rahatlıkla yapacağını düşünüyoruz.

Üç Boyutlu Yazıcı Kalibrasyonu

Doğru yapılmış bir 3 boyutlu yazıcı kalibrasyonu sayesinde, basılan bir parçanın hedeflediğin katman kalınlığı ve baskı kalitesi gibi özellikleri sağladığından emin olursun. 3 boyutlu yazıcının uzun dönemde baskı kalitesini ve performansını korumak için yaptığın periyodik bakımlar sırasında da kalibrasyon yapman gerekebilir. Piyasada bulabileceğin kimi yazıcılar tarafından 3 boyutlu yazıcı kalibrasyonu otomatik olarak yapılabiliyor olsa da, çoğu 3 boyutlu yazıcı için bu geçerli değildir.

3D Yazıcı Kalibrasyonu Nasıl Yapılır? sayfası bu konuda ihtiyacın olacak tüm bilgileri içerecek şekilde yazıldı.

Cura Kurulumu ve Ayarları

Cura, üç boyutlu yazıcılar için ücretsiz bir dilimleme yazılımıdır. Bir 3D modeli alır ve 3 boyutlu yazıcının anladığı kod olan ve “G-Code” olarak bilinen dosyayı oluşturmak için o modeli katmanlara ayırır (dilimler). Cura kullanıcıya birçok sade ve gelişmiş ayar yapma fırsatı verir. Cura Dilimleme Yazılımı Kurulum ve Ayarları sayfası, Cura’nın kurulumu dahil, yüksek 3D baskı kalitesi için bu ayarları en doğru şekilde yapmana yardımcı olacak.

3D Modelleme Nasıl Yapılır - Ücretsiz Model İndirme

Bir Bilgisayar Destekli Tasarım yazılımı, İngilizce’siyle Computer-aided design (CAD) yazılımı, bilgisayarda 3D modeller tasarlamanı sağlar. Bir tornavidadan bir araba modeline kadar her şeyi tasarlayabilirsin. Tasarımlar için farklı programlar kullanılabilir. Örneğin, SOLIDWORKS, Autodesk Maya, AutoCAD ve CATIA bu programlardan bazılarıdır. Üç Boyutlu Tasarım Nasıl Yapılır? sayfasında bu konuyla ilgili detaylı bilgi bulabilirsin.

3ds Max

Elbette, kendi 3D modelini tasarlamak istemiyorsan, başkalarının ürettiği 3D modelleri Thingiverse ve diğer 3D model sitelerinden de indirebilirsin.

Mimarlık / Mühendislik İçin Ücretsiz 3D Model Siteleri

Üç Boyutlu Yazıcı ve 3D Baskı Sorunları ve Çözümleri

Tecrübeli kullanıcılar bilir ki, bir 3 boyutlu yazıcıyı doğru ve verimli kullanabilmek için dikkat etmek gereken birçok konu var. Bozulmuş yatak kalibrasyonu, bayatlamış ya da baskı sırasında ezilmiş bir filament, döküm ucunun (nozzle) tıkanması gibi birçok sorun 3D baskının başlamamasına ya da başlasa bile düzgün baskı alınamamasına neden olur. Bunlara ek olarak iç dolgu sorunlarına ve katman sorunlarına kadar çok çeşitli sorunlar da sıkça görülür. Tüm bunların nedenlerini ve çözüm yöntemlerini 3D Yazıcı Sorunları başlığı altında inceliyoruz.

Parçanın tablaya Yapışmaması Sorunu

Hangi 3D Yazıcıyı Almalısın?

3D Yazıcı İncelemeleri

Kısaca 3D yazıcılardan bahsetmişken, büyük hacimli ve düşük maliyetli 3D yazıcı almak istemez misin?

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, bütçene göre profesyonel ve uygun fiyatlı performansı yüksek 3D yazıcıları inceledik.

Son Söz

Tebrikler! 3 Boyutlu Yazıcı Eğitimi yazısını buraya kadar okuduğuna göre artık 3 boyutlu yazıcı konusunda birçok konuya hakimsin. Unutma ki, bundan sonra yapman gereken yeni 3D modellerle 3D baskılar almak ve karşına çıkan mühendislik ya da tasarım sorunlarını çözdükçe daha da tecrübelenmek.

Unutma ki BoyutKat ekibi olarak 3D printer konusunda çeşitli yazılar eklemeye devam ediyoruz. Sitenin diğer kısımlarına göz atmayı ve düzenli takip etmeyi unutma!

İlgili Makaleler

^