3D Yazıcı ile Nasıl Para Kazanılır?

Bir 3D yazıcı aldın, mükemmel baskılar için doğru ayarları yaptın ve yüzlerce hazır model bastın. Peki sonra ne yapmayı düşünüyorsun? 3D yazıcıyla para kazanmaya ne dersin?

Herkes 3 boyutlu yazıcı bilgisine ve kullanma becerisine sahip olacak kadar parası, zamanı veya enerjisi olmayabilir. Ancak çoğu kişi, tasarımlarının hızlı bir şekilde denenmesi ve düşük maliyetli üretimi için sadece 3D baskının sunabildiği tasarım ve üretim özgürlüğüne ihtiyaç duymaktadır.

Sıradan hazır 3D modelleri yazdırmak için harcanan saatlerin gerçekten bir değeri vardır. 3D yazıcını diğer insanlara baskı hizmeti olarak sunabilirsin. Bu yazımızda, 3 boyutlu yazıcıyla para kazanmak, bir iş kurmak veya hatta bir 3D baskı merkezi açmak mı istiyorsun? Bu yazımızda tüm detayları ile 3D yazıcı ile nasıl para kazanabileceğini ele alacağız.

 1. 3D Baskı Hizmeti ile Para Kazanmak
  1. 3D Baskı Hizmeti İş Modeli
  2. Hangi 3D Yazıcıyı Almalısın?
 2. 3D Modelleme ile Para Kazanmak
  1. 3D Modelleme İş Modeli
 3. Ürün Geliştirme ile Para Kazanmak
  1. Ürün Geliştirme İş Modeli
 4. İlgili Makaleler

3D Baskı Hizmeti ile Para Kazanmak

3D Baskı Hizmeti ile Para Kazanmak
3D Baskı Hizmeti ile Para Kazanmak - Kaynak: blog.zmorph3d.com

3D yazıcıyla para kazanmanın en belirgin yolu, hızlı prototiplemeye ihtiyaç duyan insanlar için düşük maliyetli 3D baskı hizmeti sunmaktır.

Baskı hizmeti iş akışında;

 1. Bir potansiyel müşteri, seninle iletişim kurar ve tasarladığı 3D modellerini bastırmak ister.
 2. Bu modelin yazdırılması için bir fiyat teklifi hazırlanır. (3D Baskı Maliyeti Nasıl Hesaplanır?)
 3. Müşteri teklifini kabul eder.
 4. Ödeme alınır.
 5. Parça istenen miktarlarda ve özellikte 3 boyutlu yazıcıda yazdırılır.
 6. Müşteriye parça/parçalar kargo ile gönderilir.

3D Baskı Hizmeti İş Modeli

3D Baskı Hizmeti İş Modeli
3D Baskı Hizmeti İş Modeli - Kaynak: Threedee_Bus_Driver / Thingiverse

3D yazıcıyla para kazanmak için 3D baskı hizmeti basit bir iş modelidir, ancak düşünülmesi gereken birkaç şey vardır. Her işte olduğu gibi, müşterilerin seni bulabilmesi için görünür olman gerekiyor. Bu iş modeli büyük ölçüde etkili pazarlamaya dayanmaktadır, ama bu pazarlama çok pahalıya mal olmak zorunda değildir. Bir Facebook, Instagram veya LinkedIn hesabı ile düzenli yayınlar yaparak da olabilir. Ailene ve arkadaşlarına her fırsatta istediği her şeyi yazdırabileceklerini söyleyerek de reklamnı yapabilirsin. Ayrıca Facebook, Instagram veya Google’a reklam için az miktarda para harcayabilir.

Bu maliyetlere ek olarak, ofisin için kira maliyetleri ve sigorta da vardır. İşini evde yapmak istiyorsan kira ve sigorta çok sorun olmayabilir. Ancak şirket kurmak şart. Müşterilere bir maliyet sunup fatura keserken, vergileri, sarf malzemelerini (ör. filamentler, nozullar, tabla yapıştırıcıları vb.) ve elde etmek istediğin karı düşünerek hareket etmen gerekir. Seçtiğin 3 boyutlu yazıcıya bağlı olarak kurulum maliyetleri 1.000 ila 10.000 dolar arasında olabilir.

Müşteriler için teklif verirken bazı faktörleri düşünmelisin. Hepimiz 3D yazıcıların bazen hatalar verip baskıları mahvedebildiğini biliyoruz. Bunların hepsi zaman ve maliyete neden olabiliyor. Bu nedenle, başarısız baskılara gidebilecek malzemeleri, elektrik masrafını ve kendi harcadığın zamanı (işçiliği) hesaba katmalısın. Bir maliyeti hesaplamanın en kolay yolu, saatlik ücret ve modeli üretirken kullandığın sarf malzeme maliyetidir. Ayrıca, kendi zamanını da hesaba katman gerekir. Örneğin, müşteriden gelen bir modelin büyük, çok parçalı bir tasarım olması durumunda önemli ölçüde parçalı üretilecek, destek yapılarına ihtiyaç duyacak ve daha sonra bu parçaların yapıştırılması gerekecektir.

3D baskı ile para kazanma iş modelinde katma değer hizmetler de mümkündür. Örneğin, baskı sonrası aseton buharı ile yüzey düzeltme, boyama veya montaj gibi işlemler için ekstra ücret talep edebilirsin.

Hangi 3D Yazıcıyı Almalısın?

3D Yazıcı İncelemeleri

3D baskı hizmeti ile para kazanmak istiyorsan daha az arıza çıkaran, büyük hacimli ve düşük maliyetli 3D yazıcıları tercih etmende fayda var. Yeni özelliklere sahip 3D yazıcılara sahip olursan müşterilerine daha hızlı ve sorunsuz hizmetler verebilirsin.

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, bütçene göre profesyonel ve uygun fiyatlı performansı yüksek 3D yazıcıları inceledik.

3D Modelleme ile Para Kazanmak

3D Modelleme ile Para Kazanmak
3D Modelleme ile Para Kazanmak - Kaynak: turiyasoftech

Bir parçanın tüm bileşenlerini (uzunluk, genişlik, derinlik, açı ve çap gibi) birden çok görünümden elle çizmek zordur. Bu, 20. yüzyılın son yarısına kadar olan tüm insanlık tarihi için gerçekten işkence gibiydi. Bununla birlikte, bugün hala 2D çizimler ile çalışan bazı mühendisler ve atölyeler var ve daha birçoğu çok eski yöntemleri kullanıyor.

Bir fikrini hayata geçirmek isteyen, ancak CAD (bilgisayar tabanlı tasarım) becerisine sahip olmayan bir müşteriye 3D modelleme hizmeti imkansız olduğu zamanlarda müşterilere hizmet verebilir ve 3 boyutlu modelleme ile para kazanabilirsin.

3D modelleme iş akışında;

 1. Bir potansiyel müşteri, yazdırılmasını istediği bir parçanın 2D çizimleri veya resimleri ile iletişim kurar.
 2. Parçanın bilgisayar ortamında 3 boyutlu modeli oluşturulur. Ayrıca, modelin 3D yazıcıda üretimi isteniyorsa bu işlem için zaman ve 3D yazıcıda yazdırma maliyeti müşteriye sunulur.
 3. Müşteri bu teklifi kabul eder.
 4. Bir fikir veya 2D çizimi 3D modele çevirmek için CAD 3D çizim programları kullanılır. Ancak, örnek fiziksel bir parça varsa, karmaşıklığına bağlı olarak, parçayı doğru bir şekilde ölçmek ve modellemek için ölçüm aletleri (kumpas gibi) kullanılır. Çok karmaşık ve ölçülemeyecek bir parça ise 3D tarama kullanılarak model bilgisayar ortamına aktarılır.
 5. 3D yazıcı, parçayı yazdırmak ve prototip olarak kullanmak için içindir.
 6. 3D modeli e-posta ile paylaşılır ve basılmış parça müşteriye kargolanır.
 7. 3D yazıcıdan çıkan prototip parça doğrulandıktan sonra daha sağlam malzemeler (alüminyum, çelik vb.) gerekiyorsa, alt yüklenicilere CNC ile işletip müşterinin işini yaptırarak aracı olabilir para kazanabilirsin.
Ölçüm ile Tersine Mühendislik
Ölçüm ile Tersine Mühendislik - Kaynak: WWU Engineering and Design / YouTube

3D Modelleme İş Modeli

Yukarıda ele alınan zorlukların çoğu burada da geçerlidir. Bu işin sürdürülebilirliği için tanınırlığını arttırmalısın. Mühendislerle iletişime geçerek bu tür işleri yaptığını duyurmak harika bir yoldur. Ayrıca, bu ürettiğin parçalardan sorumlu olacağını ve bu sorumluluğu üstlenmenin yanı sıra sağladığın parçaların garantisini verdiğini de belirtmelisin.

Bu maliyetlere ilaveten, bir de CAD yazılımı lisans ücretleri vardır. Ancak öğrenciysen, bazı harika ücretsiz CAD yazılımları da mevcut. Bu yüzden, biraz araştırma yapmaya değecektir. Ayrıca, bir 3D tarayıcının maliyetini veya 3D tarama hizmeti almanın maliyetini dikkate almanda fayda var. Bu 3D modelleme iş modeli için kurulum maliyetleri yaklaşık 2.000 dolar ve daha yüksek olacaktır.

Alıntı yaparken, bileşenleri doğru bir şekilde modellemen için geçen süreyi hesaba katman gerekir. Ayrıca, 3D tarama hizmetine harcanan paraları ve sana kalacak parayı da hesaba katmalısın. Hizmet alımlarında maliyet hesaplamanın en kolay yolu hizmet alınacak şirketten günlük teklif almaktır.

3D baskı becerilerinin yanında, 3D modelleme becerilerini de müşterilerine sunmak için CAD becerilerine de ihtiyacın olacak. Ancak, 3D yazıcı ile baskılara yeni başlıyorsan 3D modelleme seçeneği iyi bir seçim olmayabilir, çünkü müşterinin her fikrini 3 boyutlu modelleyebilsen de 3D yazıcıda basamayabilirsin.

Ürün Geliştirme ile Para Kazanmak

Ürün Geliştirme ile Para Kazanmak
Ürün Geliştirme ile Para Kazanmak - Kaynak: grabcad

Yeni ürünler tasarlayıp üretip ve satmak için hem CAD becerilerini hem de 3D baskı becerilerini kullanarak ürün geliştirme ile para kazanabilirsin. Yeni ve harika eşyalar icat edebilir, güzel takılar yaratabilir veya güzel süsler tasarlayabilirsin.

Ürün geliştirme iş akışında;

 1. İnsanların ihtiyaç duyduğu ya da istediği bir ürün olduğunu düşündüğün ürünler için beyin fırtınası yap.
 2. Fikirlerini ortaya çıkar ve 3D modellerini tasarla.
 3. 3D yazıcıda bazı örnekler yazdır.
 4. Ürünlerini arkadaşlarına, ailene ve hatta potansiyel müşterilerine gösterip test ederek doğrula.
 5. Daha arzu edilen ve satılabilir bir ürün oluşturmak için test eden kişilerden gelen geri bildirimlere dayanarak yeni versiyonlar tasarlayıp üret.
 6. Ürününü mükemmelleştir ve satmaya başla.
Ürün Geliştirme ile Para Kazanmak_2
Ürün Geliştirme ile Para Kazanmak - Kaynak: Etsy

Ürün Geliştirme İş Modeli

Ürün geliştirme iş modeli, satış ve pazarlamaya yoğun bir şekilde odaklanmayı gerektirir. Dışarı çıkıp üretici fuarları, ağ oluşturma etkinlikleri, pazarlar ve hatta ürünlerini senin adına satmak için satıcılara ulaşman gerekir. Bir online mağaza oluşturabilir veya n11.com ve gittigidiyor gibi E-Ticaret platformlarında mağaza açabilirsin.

Ayrıca tasarım becerilerine büyük ölçüde ihtiyacın olacak ve fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için harika CAD becerilerine ihtiyacın olacak.

Bu iş modelinin kurulum maliyetleri, yine karar verdiğin donanıma bağlı olarak 1.000 dolara kadar düşebilir. Tasarımlarını doğrulamak ve gerçek üretimi planlamak için masaüstü 3D yazıcı kullanman gerekiyor. Özellikle parçaları plastik ile yani FDM 3D yazıcı filamentleri ile yazdırıyorsan maliyetler düşüktür. Değerli metaller ile baskılar almak istiyorsan inanılmaz derecede maliyetli olacaktır.

3D yazıcı ile mum veya silikon kalıbı yapıp daha sonra gerçek ürünlerin seri üretimini yapmak istiyorsan, hem 3D baskı malzemesinin maliyetini hem de döküm yapmaya karar verdiğin metalin maliyetini hesaba katmak gerekir.

Ürünün fiyatı birkaç faktöre bağlıdır. Ürün için yapılan tasarımın yanı sıra üretim de olacaksa, üretim maliyeti de fiyata yansıtılmalıdır. Tasarım haricinde hacimli üretim de olacaksa ürün maliyetine bu iki kalemi göz önünde bulundurmalısın.

İlgili Makaleler

^