Dış Yüzey veya Duvarlarla ilgili Sorunlar

BoyutKat ekibi olarak bu yazımızda, 3D baskıyla basılan parçalarda görülebilen dış yüzey ve dış duvar sorunlarıyla ilgili bilgiler veriyoruz. Bu sorunların nedenleri arasında genelde yanlış yapılmış dilimleme yazılımı (slicer) ayarları, basılan parçanın tasarımında yanlış bir şekilde eklenmiş destek kısımları ya da 3D yazıcının bakım zamanının gelmiş olması gibi etmenler vardır.

 1. Duvarlarda Oluşan Çatlak Sorunları
  1. Sorun Neden Kaynaklanır?
  2. Sorun Nasıl Giderilir?
 2. Duvarların ve İç Dolgunun Zayıf veya Eksik Üretilmesi Sorunu
  1. Sorun Neden Kaynaklanır?
  2. Sorun Nasıl Giderilir?
 3. Desteklerin Olduğu Kısımlarda Alt Yüzeylerin Pürüzlü Olması Sorunu
  1. Sorun Neden Kaynaklanır?
  2. Sorun Nasıl Giderilir?
 4. İnce Detayların Doğru Üretilememesi (Çözünürlük) Sorunu
  1. Sorun Neden Kaynaklanır?
  2. Sorun Nasıl Giderilir?
 5. Parçada Saçakların veya Küçük Dalların Oluşması Sorunu
  1. Sorun Neden Kaynaklanır?
  2. Sorun Nasıl Giderilir?
 6. İlgili Makaleler

Duvarlarda Oluşan Çatlak Sorunları

Modelin köşelerinde, çatlaklar meydana gelir. Bu sorun yüksek modellerde daha sık görülür.

Duvarlarda Oluşan Çatlak Sorunları

Sorun Neden Kaynaklanır?

Bir baskının daha yüksek katmanlarında, malzeme daha hızlı soğur. Isıtılmış baskı tablasından gelen ısı yeterli değildir. Buna ek olarak, soğutucu fan da çalışıyorsa yeni basılmış katmanın soğuması daha da hızlanır. Bu nedenle, üst tabakalardaki katmanların birbirine yapışması daha zayıf olur.

Sorun Nasıl Giderilir?

Duvarların ve İç Dolgunun Zayıf veya Eksik Üretilmesi Sorunu

3D baskının bazı kısımlarının eksik olması veya dış duvar baskı kalitesinin iyi görünmesine rağmen son baskının zayıf olması durumudur. Baskının bölümlerinin gerçek modelden tamamen farklı görünmesi veya son baskıda hiçbir anlamı olmayan geometri hatalarının oluşmasıdır.

Duvarların ve İç Dolgunun Zayıf veya Eksik Üretilmesi Sorunu

Sorun Neden Kaynaklanır?

Birleşmemiş kenarlar, şekilsiz veya garip baskılarla mı karşılaştın? Gerçek dünya ile 3D tasarım dünyası arasındaki farkı bilmen bu sorunu anlamana yardımcı olacak. Örneğin, fiziksel dünyada elindeki iki küpü birbirinin içinden geçirmeye çalışıyorsun diyelim. Bu durumda küplerin duvarları buna engel olur. Yani, küpleri birbirinin içinden geçirmek fiziksel olarak imkansızdır. 3D tasarım dünyasında ise, bu iki küpü kesiştirebilmen mümkün. Küpler bilgisayar ekranında hala bağımsız nesneler olarak görünür, ancak kullandığın dilimleme yazılımı iki küp arasında ayrım yapar. İki küpün doğru yazdırılmasını sağlamak için, iç duvarların söküp tek, bölünmemiş ve iç boşluğu olan bir nesne halinde birleştirir.

Diğer bir yaygın neden de, küp şeklinde bir modelin yüzeylerinden birinin silinmesidir. Bunun sonucu olarak parçanın tasarımı ortası delik ve beş kenarı olan bir cisim olarak ortaya çıkar. Ancak, yalnızca 3D tasarım dünyasında bu tür bir fiziksel geometri bulunmaktadır.

Dilimleme yazılımındaki dış duvarları görebilsen de, deliğin olduğu kısımdaki duvarların yalnızca iki eksende boyutları vardır. Duvarın kalınlığı olarak gördüğün üçüncü boyut sadece örnek niteliğindedir ve gerçek bir fiziksel boyuta sahip değildir. Modelin dilimlemesi söz konusu olduğunda, dilimleme yazılımı elinden gelenin en iyisini yapar ve çoğu durumda deliği onarabilir. Ancak, daha karmaşık modellerde bu onarımların pek mümkün olmayacağını söyleyebiliriz.

Sorun Nasıl Giderilir?

Desteklerin Olduğu Kısımlarda Alt Yüzeylerin Pürüzlü Olması Sorunu

Dilimleme yazılımı ile oluşturduğun destek yapılarının bulunduğu karmaşık bir model yazdırdın. Fakat destek yapısını asıl modelden ayırdığında, yüzeyde küçük malzeme kalıntıları kaldığını görebilirsin. Kalan malzemeyi zımparalamaya veya çıkarmaya çalıştığında, parçanın genel yapısı bozulur.

Desteklerin Olduğu Kısımlarda Alt Yüzeylerin Pürüzlü Olması Sorunu

Sorun Neden Kaynaklanır?

Destek yapıları 3D modellemenin önemli bir parçasıdır. Fakat yine de bir parçanın 3D baskısı için destek yapısına ihtiyaç tamamen ortadan kaldırılabilir. Bu birçok modelde, modelin kısımlarının baskı tablasına yaptığı açıya göre, modeldeki ufak bir ayarlamayla veya modelin tasarımına ayrılmaz destek yapılarının eklenmesiyle başarılır. Ayrıca, 3D yazıcının soğutucu fanı güçlüyse ve fan uygun bir şekilde yerleştirildiyse, parçadaki çoğu 50 mm’lik boşlukları ve 50º’lik baskı açılarını hiçbir destek olmadan üretebilirsin.

Cura ve Simplify3D gibi dilimleme yazılımları olağanüstü destek yapıları üretmeni sağlar ve çoğu zaman bu yapıları otomatik olarak oluşturur. Ancak, otomatik olarak oluşturulan bu destekler işini görmesine rağmen, bu yapıların asıl modelden ayrılması yine de zor olabilir. Bu yüzden, kendi destek yapılarını uygulamak daha iyi bir çözümdür. Bu durumda destekleri modeline uyarlamak için dilimleme yazılımına hakim olmanı gerektirir.

Dilimleme yazılımında (slicer) destek yapısına ince ayar yapmanı ve yapıların model yüzeyi üzerindeki etkisini en aza indirmeni sağlayan birçok seçenek bulunmaktadır. Bununla birlikte, destek ayarlarında dikkatli olmalısın. Destek yapıları modelinle temas halindedir ve her zaman yüzeyde iz bırakacaktır.

Sorun Nasıl Giderilir?

İnce Detayların Doğru Üretilememesi (Çözünürlük) Sorunu

3D yazıcın sorunsuz bir şekilde birbiri ardına baskılar alabilir. Ancak, sıra ayrıntılı bir 3D baskıya gelince beklediğin sonuçları vermeyebilir. Örneğin, bu baskı sorununda keskin olması gereken kenarlar ve köşeler eğri ve yumuşak geçişlere sahiptir. Küçük detaylara sahip modellerin üretimi istediğin gibi olmaz.

İnce Detayların Doğru Üretilememesi (Çözünürlük) Sorunu

Sorun Neden Kaynaklanır?

İnce ayrıntıların üretimi söz konusu olduğunda 3D baskı kalitesini etkileyebilecek çok sayıda sorun bulunmaktadır. Düşük kaliteli 3D baskıların en yaygın nedenlerinden biri katman yüksekliğidir. 3D baskı düşük bir çözünürlüğe (yüksek katman yüksekliği) ayarlıysa, 3D yazıcın ne kadar iyi olursa olsun, ipeksi pürüzsüz baskılar elde edemezsin.

Bu sorunda, nozzle çapının modelin üretimine uygun olmaması başka bir nedendir. Nozzle çapı ve yüksek 3D baskı kalitesi arasında çok hassas bir denge vardır. Normal boyutlarda üretim için 0,4 mm çapında, ince detaylara sahip üretimler için 0,4 mm’nin altında bir çapa sahip nozzle’a ihtiyaç vardır. 0,4 mm çapından küçük nozzle’larda, 3D yazıcının hassas bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Aksi takdirde başka sorunlarla da karşılaşılabilir.

Yazıcının 3D yazıcı filamentini sorunsuz bir şekilde çıkartabilmesi için nozzle sıcaklığı önemlidir. Ayrıca, konu detay olduğunda, başlamadan önce nozzle’ın temiz olduğundan emin ol. En ufak bir filament birikmesi veya küçük bir tıkanma bile 3D baskıyı etkiler.

3D baskı hızının da çözünürlük üzerinde büyük etkisi vardır. Ayrıntılı baskılar için baskı hızını düşürün. Baskı hızı düştüğünde dökülen filamentin hızı düşer ve bu da filamentin geç soğumasına katkı sağlar. Bu nedenle, 3D yazıcılar gerektiğinde ekstrüder fanını en düşük ayara getirir veya tamamen kapatır.

3D yazıcı filament markaları, pürüzsüz ve istenilen ölçüde ekstrüzyon yapılması için kimyasal formüllerini ayarlamaya çalışırlar. Daha ucuz filament markaları görünüşte aynı olsalar da, kimyasal bileşimlerindeki farklılıklar filament çapının toleransında tutarsızlığa yol açar. Çap ölçüsündeki bu tutarsızlık da kendini düşük 3D baskı kalitesi olarak belli eder.

Son olarak, 3D yazıcı yatağının düz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yatak seviyesindeki en ufak bir hata bile, modeli yüksek çözünürlükte yazdırırken nozzle’ın modele değerek şeklini bozmasına neden olabilir.

Sorun Nasıl Giderilir?

Parçada Saçakların veya Küçük Dalların Oluşması Sorunu

Basılan parçanın yapıları arasında ilk bakışta göze çarpmayan plastik ipler, dallar veya saçaklar meydana gelir.

Parçada Saçakların veya Küçük Dalların Oluşması Sorunu

Sorun Neden Kaynaklanır?

Baskı kafası (ekstrüder) açık bir alanda, yani modelin olmadığı bir boşlukta, hareket ettiğinde (“travel move” olarak da bilinir), nozzle’dan sarkan filamentler bu saçakları meydana getirir.

Sorun Nasıl Giderilir?

İlgili Makaleler

^