İç Dolgu (Infill) ile ilgili Sorunlar - 3D Baskı Kalitesi Sorunları

3D yazıcıda alınan baskılarda görülebilen sorunlardan biri de yazdırılan parçanın iç yapısıyla (iç dolgu - infill) ilgili onlanlardır. Bunlar sadece estetik sorunlara yol açabileceği gibi, üretilen parçanın kullanım sırasındaki performansına da etki eder. O nedenle, bu yazımızda iç dolgu (infill) sorunlarının neler olduğunu, hangi koşullardan kaynaklanıyor olabileceklerini ve bu tür sorunları nasıl çözeceğini anlatıyoruz.

 1. İç Dolgu (Infill) Sorunu
  1. Sorun Neden Kaynaklanır?
  2. Sorun Nasıl Giderilir?
 2. Dolgu (Infill) ve Dış Duvar Arasında Boşlukların Kalması Sorunu
 3. Sorun Neden Kaynaklanır?
  1. Sorun Nasıl Giderilir?
 4. İç Dolgunun (Infill) Dışarıdan Gözükmesi Sorunu
  1. Sorun Neden Kaynaklanır?
  2. Sorun Nasıl Giderilir?
 5. İlgili Makaleler

İç Dolgu (Infill) Sorunu

Basılan parçanın iç kısmının istenilen oranda dolmaması veya hatalı olması durumudur.

İç Dolgu (Infill) Sorunu

Sorun Neden Kaynaklanır?

İç dolgunun (infill) yanlış yazdırılmasının birkaç nedeni vardır. En yaygın olanı, dilimleme yazılımında (slicer) yapılan yanlış ayarlardır. Fakat aynı zamanda hafif tıkalı bir döküm ucundan (nozzle) da kaynaklanabilir.

Sorun Nasıl Giderilir?

Dolgu (Infill) ve Dış Duvar Arasında Boşlukların Kalması Sorunu

Modelin üstüne veya altına baktığında, dolgu ile dış çevre duvarları arasında hafif bir boşluk görebilirsin. Bu yaygın görülen bir sorundur.

Dolgu (Infill) ve Dış Duvar Arasında Boşlukların Kalması Sorunu

Sorun Neden Kaynaklanır?

Sorunun sık rastlanılan nedenlerinden biri, iç dolguyla ilgili ayarların dilimleme yazılımında iyi yapılmamış olmasıdır. Bu nedenle 3D yazıcı, modelin bu iki parçasını düzgün birleştiremez.

Diğer bir husus da, yazdırılacak iç dolguyu ve dış duvarları hangi sırada yazdırdığındır. Önce dış duvarı yazdırıyorsan, genellikle bu boşluk sorunu ile karşılaşmazsın.

İç dolgu (infill) ve dış duvarlar arasındaki boşlukların sık görülen bir diğer nedeni de, kullanılan filamentle tam olarak uyuşmayan üretim ayarlarıdır. Yeni ve gelişmiş 3D yazıcı filamentlerinin ayarlarının, PLA ve ABS’nin geleneksel üretim ayarlarından farklı ve iyi yapılmış olması gerekir. 3D Yazıcı filament ayarları için Filament Özellikleri yazımıza bir göz at. 3D yazıcının üretim kalitesi arttıkça ve farklı malzemeler ile baskı yapabilecek sistemlere sahip oldukça bu sorunlar azalmaktadır.

Sorun Nasıl Giderilir?

İç Dolgunun (Infill) Dışarıdan Gözükmesi Sorunu

Modelinin üretimi tamamlandığında iç dolgu yapısının ana hatlarının modelinin duvarlarında görünmesidir.

İç Dolgunun (Infill) Dışarıdan Gözükmesi Sorunu

Sorun Neden Kaynaklanır?

Dış yüzeyde oluşan bu sorun, duvar yapısına geçen iç dolgudan (infill) kaynaklanır. Bu desen en çok, 3D baskının ince duvarları olduğunda görülür. Bu desenin gözükmesi bir sorun teşkil etmekle birlikte, iç dolgunun dış duvarlara etkin bir şekilde yapışmasından dolayı aslında yazdırmada görünmesi normaldir. Neyse ki bu desenleri azaltmak oldukça kolaydır.

Dış duvarda desen oluşmasının başka bir nedeni, basılan parçanın duvar kalınlığının dilimleme yazılımında, 3D yazıcının baskı ucunun (nozzle) çapının sayısal değerine veya çapının katlarına göre girilmemiş olmasıdır. Normal baskı koşullarında, duvar kalınlığı doğrudan baskı ucu çapı ile orantılı olmalıdır. Örneğin baskı ucunun çapı 0.4 mm ise duvar kalınlığı 0.4, 0.8, 0.12 mm ve katları şeklinde olmalıdır.

Sorun Nasıl Giderilir?

İlgili Makaleler

^