3D Baskılarda Aseton Buharı ve Yüzey Pürüzsüzleştirme

FDM 3D baskılar genellikle gözle görülebilen pürüzlü yüzeylere sahiptir, ancak istenen görünümü ve hissi elde etmek için kolayca sonradan işlenebilirler. Bu makalede, FDM 3D baskılardan en iyi şekilde yararlanmana yardımcı olacak, zımparalama, polisajlama, aseton buharı, boyama ve yapıştırma işlemlerini inceliyoruz.

 1. PLA Yüzeyini Pürüzsüzleştirme
 2. ABS Yüzeyini Pürüzsüzleştirme
 3. Destekleri Temizleme İşlemi
  1. Destekleri Kaldırmanın Artıları ve Eksileri
 4. 3D Modeli Zımparalama İşlemi
  1. Zımparalamanın Artıları ve Eksileri
 5. 3D Modeli Polisajlama İşlemi
  1. Polisajlamanın Artıları ve Eksileri
 6. Aseton Buharı ile Yüzeyi Pürüzsüzleştirme
  1. Aseton Buharı ile Yüzey İşleminin Artıları ve Eksileri
 7. 3D Modeli Boyama İşlemi
 8. 3D Yazıcını Yenileme Vakti
  1. Astar Atma ve Boyamanın Artıları ve Eksileri
  2. Hidro Daldırma ile Boyama İşlemi
   1. Hidro Daldırma ile Boyamanın Artıları ve Eksileri
 9. 3D Modele Elektrokaplama İşlemi
  1. Elektrokaplamanın Artıları ve Eksileri
 10. Parçaları Birbirine Yapıştırma İşlemi
  1. Parçaları Yapıştırmanın Artıları ve Eksileri
  2. Aseton ile Parçaları Birbirine Yapıştır
   1. Aseton ile Yapıştırmanın Artıları ve Eksileri
 11. İlgili Makaleler

PLA Yüzeyini Pürüzsüzleştirme

PLA Yüzeyini Pürüzsüzleştirme

ABS Yüzeyini Pürüzsüzleştirme

ABS Yüzeyini Pürüzsüzleştirme

Destekleri Temizleme İşlemi

Destekleri Temizleme İşlemi
Destek yapılı orijinal 3D baskı, destekleri çıkarılmış parça ve destekleri iyice temizlenmiş parça (soldan sağa) - Kaynak: 3DHubs

FDM 3D baskı bittiğinde destekleri kaldırman gerekecek. Uygun yöntemler ile yüzey kalitesini önemli ölçüde artırabilirsin. Bu destekleri düzgün çıkarmak ve parçaya zarar vermemek, gereksiz malzeme israfını ve baskı yüzeyinde istenmeyen izleri bırakmanı önler.

Destekler iki tip olabilir; suda (PVA filament) veya özel sıvıda çözünen (HIPS filament) veya hiç çözünmeyen:

Çözünür Destekler: Suda veya belirli kimyasallarda çözünen filamentler ile üretilir. Genellikle ABS filament ile destek olarak kullanılan HIPS filament, D-limonen adlı bir kimyasalda çözünür. 3D baskı, kimyasal maddeye batırılır ve HIPS malzemeyle basılan destek tamamen çözülür. Sadece asıl parça geriye kalır. Başka bir çözünen malzeme ise PVA filamenttir. PVA, genellikle PLA filament ile birlikte destek olarak kullanılır ve suda çözünür.

Doğal olarak, bu tip destekler, kesici aletler (veya parmaklarını) kullanarak çıkarılması çok daha kolay hale getirir.

Çözünmeyen Destekler: Çözünmeyen filamentler PLA, ABS, Naylon veya PC gibi normal baskı malzemeleridir. Bu malzemeler tipik olarak tek bir ekstrüder kullanıldığında baskıların yanı sıra destekleri için de kullanılır. Bu tür destekler elle veya yan keski, karga burnu gibi araçlarla da çıkarılır.

Bazen bu desteklerin çıkarılması kolaydır, ancak karmaşık tasarıma sahip modellerde çıkarılması zor olabilir ve baskıya zarar verebilir.

Çözünür veya çözünmez destek yapıları temizlense de baskının temas noktalarında iz bırakır. Pürüzsüz ve eşsiz bir sonuç elde etmek için bun yüzeyler daha sonra düzeltilmelidir.

Destekleri Kaldırmanın Artıları ve Eksileri

Artıları

Eksileri

3D Modeli Zımparalama İşlemi

3D Modeli Zımparalama İşlemi
3D yazıcıdan çıkan modelin zımparalanması - Kaynak: MakerBot

Zımparalama en yaygın 3D baskı sonrası işleme yöntemidir. Değişen kum boyutlarında zımpara kağıdı kullanılarak gerçekleştirilir. Genel işlem, düşük boyut kuma sahip zımpara kağıdı ile başlar ve daha sonra aşamalı olarak kum boyutu artırılarak (örneğin yaklaşık 2000) devam eder.

Zımparalamanın Artıları ve Eksileri

Artıları

Eksileri

3D Modeli Polisajlama İşlemi

Bu 3D baskı sonrası işleme tekniği, herhangi bir yerel donanım mağazasında bulunan basit parlatma araçlarıyla gerçekleştirilebilir. Meraklıları, çok gelişmiş bir sonuç elde etmek için Dremel markasının araçları gibi parlatma araç kitleri satın alabilir.

Parlatma işlemi sadece uygun zımparalamadan sonra yapılmalıdır. Polisaj, daha pürüzsüz bir son kat sağlayarak zımparalama etkisini artıracaktır.

Polisajlamanın Artıları ve Eksileri

Artıları

Eksileri

Aseton Buharı ile Yüzeyi Pürüzsüzleştirme

Aseton Buharı ile Yüzeyi Pürüzsüzleştirme
Modellerinin yüzeyini aseton buharı ile yumuşatabilirsin.

Aseton ile yüzey yumuşatma, özellikle ABS filamenti için popüler bir 3D baskı sonrası işleme tekniğidir. 3D baskılı parçanın kapalı bir ortamda (genellikle bir cam muhafaza içinde) aseton buharlarına maruz kalmasını içerir. Buharlar baskının dış tabakası ile reaksiyona girer ve onu eritir. Bu, baskının dış katmanını dolaylı olarak düzleştiren ve parlak bir görünüm kazandıran katman çizgilerinin giderilmesine neden olur.

Aseton Buharı ile Yüzey İşleminin Artıları ve Eksileri

Artıları

Eksileri

NOT: Aseton son derece yanıcıdır ve patlayabilir. Bu nedenle, bu işlem yapılırken uygun önlemler alınmalıdır. Aseton dumanları bile solunduğunda zararlıdır ve tahrişe, diğer olumsuz etkilere neden olur. Aseton buharı işlemi iyi havalandırılmış bir alanda yapılmalıdır.

3D Modeli Boyama İşlemi

3D Modeli Boyama İşlemi
Modelini sprey boya ile boya - Kaynak: 3DSage / YouTube

Bu işlem adımında öncelikle, parça bir astar boya veya bir astar sprey ile kaplanır. Parçanın istenilen boya ile boyanmadan önce astar, yüzeyde bir taban katmanı görevi görür. Bu 3D baskı sonrası yüzey işleme tekniği, ürünün görünümünü ve hissini önemli ölçüde artırabilir.

Astar için ürünün önce düşük ve orta dereceli kum boyutunda zımpara kağıdı ile zımparalanması tavsiye edilir. Bu modeldeki katman çizgilerini kaldırır ve yüzeyi daha pürüzsüz bir hale getirir. Parçayı zımparaladıktan sonra, astarı parça üzerine iki ayrı kat halinde püskürt.

Model kuruduktan sonra boyama işlemi, fırça boya veya sprey boya kullanarak uygulanabilir. Maskeleme teknikleri, örneğin bant kullanımı, keskin renk kesişimlerine yardımcı olabilir.

3D Yazıcını Yenileme Vakti

Uygun Fiyatlı 3D Yazıcılar

3D baskıların yüzeylerin nasıl pürüzsüzleştirildiğini merak ettiğine göre 3D yazıcıya sahipsin. Peki yeni özelliklere sahip 3D yazıcılara göz atmaya ne dersin? Sessiz, hassas ve büyük baskılar almak istemez misin?

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, senin için uygun fiyatlı ve yüksek performanslı 3D yazıcıları inceledik.

Astar Atma ve Boyamanın Artıları ve Eksileri

Artıları

Eksileri

NOT: Astar ve boyaları püskürtürken uygun güvenlik önlemlerini al. Her iki işlemi de yaparken ortamı iyi havalandır veya açık havada gerçekleştir.

Hidro Daldırma ile Boyama İşlemi

Hidro Daldırma ile Boyama İşlemi
Hidro daldırma yöntemi ile 3D modellerine güzel desenler ekleyebilirsin.

Hidro daldırma (hydro dipping), 3D baskılı parçaları boyamak için kullanılan bir diğer yöntemdir. Endüstriyel ürünler için tipik olarak büyük ölçekte kullanılmasına rağmen, küçük ölçekli hidro daldırma tekniği, 3D baskı parçalarına harika bir görünüm sağlamak için kolayca uygulanabilir.

Hidrografik (hydrographics) olarak da adlandırılan daldırma baskı yöntemi, baskılı grafiklerin katı nesnelere uygulanması işlemidir. Bu boyama tekniği plastik, metal, ahşap veya cam gibi çeşitli malzemeler üzerinde kullanılabilir.

Bunun sadece nesnenin estetiğini arttırmak için kullanıldığını ve herhangi bir boyutsal özelliği veya hissi değiştirmediğini unutmamalısın. Bu nedenle öncelikle modelin yüzeyini pürüzsüzleştirmeli (zımparlama işlemi), temizlemeli ve daha sonra hidro daldırma yöntemini kullanarak kaplama yapmalısın.

Hidro Daldırma ile Boyamanın Artıları ve Eksileri

Artıları

Eksileri

3D Modele Elektrokaplama İşlemi

3D Modele Elektrokaplama İşlemi

Elektrokaplama (electroplating) harika bir 3D baskı sonrası işleme tekniğidir. Sadece bir parçanın görünüşünü ve hissini artırmakla kalmaz, aynı zamanda mukavemetini de arttırır.

Öte yandan, ABS gibi sadece birkaç malzeme elektrolizle kaplanabilir. Elektrokaplama için yaygın olarak kullanılan metaller altın, gümüş, nikel, krom ve bakırdır.

Elektrokaplamanın Artıları ve Eksileri

Artıları

Eksileri

Parçaları Birbirine Yapıştırma İşlemi

Parçaları Birbirine Yapıştırma İşlemi
PLA parçaları yapıştırıcı ile, ABS parçaları aseton ile birbirine yapıştırabilirsin - Kaynak: 3DHubs

Bazı modelleri tek seferde üretmek mümkün olmayabilir. 3D model ya baskı yatağına sığmıyordur ya da daha az destek malzemesi kullanmak istiyorsundur. Böylece modelini birkaç parçaya ayırmak isteyebilirsin.

Tasarımda parçalara ayırdığın modeli 3D yazıcıda bastıktan sonra tek bir parça haline, orjinale, getirmek için birden fazla parçayı birbirine yapıştırabilirsin. PLA filamentler, endüstriyel yapıştırıcılar kullanılarak kolayca yapıştırılabilir.

Parçaları Yapıştırmanın Artıları ve Eksileri

Artıları

Eksileri

Aseton ile Parçaları Birbirine Yapıştır

Aseton ile Parçaları Birbirine Yapıştır
Aseton, ABS'yi eriterek birbirine kaynaşmasını sağlar - Kaynak: Tinkerine / YouTube

ABS filamentler ile üretilen parçaları birleştirmek için aseton kullanılabilir. Aseton, bildiğimiz gibi, ABS ile kimyasal olarak reaksiyona girerek erir. Bu özelliği kullanarak, daha sonra bir bağ oluşturmak üzere bir arada tutar.

Birleşme yüzeyleri aseton ile hafifçe fırçalanmalı ve asetonun çoğunluğu buharlaşana kadar sıkıca bir arada tutulmalı veya mümkünse sıkıştırılmalıdır. Böylece iki parça kaynak yapılmış gibi kimyasal olarak birbirine bağlanır. Bu tür kaynaklı bağlar oldukça güçlüdür. Birbirine temas eden üzey alanı büyüdükçe bağın mukavemeti de artar.

Aseton ile Yapıştırmanın Artıları ve Eksileri

Artıları

Eksileri

İlgili Makaleler

^