HIPS Filament Nedir?

3D yazıcın ile hiç karmaşık bir model basabilmeyi ve desteklerin kolayca eriyip gitmesini diledin mi? Yoksa ABS filamente
 daha iyi, daha kolay basılabilir bir alternatif mi arıyorsun? Senin için bir filament önerimiz var: HIPS Filament.

  1. HIPS Filament Özellikleri
  2. HIPS Filament ile Nasıl Baskı Alınır?
  3. İlgili Makaleler

High impact polystyrene (HIPS) veya yüksek etkili polistiren, polistiren ve kauçuğun karışımıdır. Limonen çözeltisinde çözündüğü için, genellikle destek malzemesi olarak kullanılır. Aşındırıcılar, kesici aletler veya destek yapıları için kullanabilirsin.

Limonen, limon kabukları ile hazırlanan bir çözeltidir. Ne yazık ki, diğer filamentler limonen tarafından zarar gördüğünden dolayı sadece ABS filamenti ile birlikte kullanabilirsin.

HIPS filament, ABS’ye çok benzer ve daha güçlüdür. Dolayısıyla, bir destek malzemesi olarak kullanılmasının yanı sıra, kendi malzemesi olarak da çok yetenekli ve kullanışlıdır. HIPS filament kolayca boyanabilir, işlenebilir ve çok sayıda yapıştırıcı ile yapıştırılabilir. Ayrıca gıda güvenliği vardır, toksik olmayan, tamamen geri dönüştürülebilirdir. Hidroskobik değildir, yani nemli ortamlarda bozulmaz.

HIPS Filament Nedir

HIPS filament, ABS’de olduğu gibi ortama duman ve koku yayar. 3D yazıcıda baskı yaparken, HIPS filament atmosfere az miktarda stiren salgılar. Bu nedenle, bu malzemeyi kullanırken 3D yazıcını iyi havalandırılmış bir alanda bulundurmalısın.

HIPS filament genellikle 220°C ila 240°C arasında bir nozzle sıcaklığı ve 90°C ila 110°C arasında bir yatak sıcaklığı ile basılır. Bu, 3D yazıcıların tablaya yapışma ile ilgili sorun yaşamaması için yüksek yatak sıcaklıklarına ulaşması gerektiği anlamına gelir.

HIPS Filament Özellikleri

HIPS Filament Özellikleri

PLA ve ABS filamentten daha iyi mekanik özelliklere sahip HIPS filament, güvenli ve geri dönüştürülebilir bir malzemedir.

Tabi ki, ABS filament ile basılmış karmaşık bir modeli desteklemenin bir yolunu arıyorsan, güzel bir HIPS filament ve çift ekstrüderden daha iyi bir çözüm yoktur.

HIPS Filament ile Nasıl Baskı Alınır?

HIPS filament, normal olarak her türlü tüketici ambalajı için kullanılan bir plastiktir. 100°C’lik bir cam geçiş sıcaklığıyla, 105°C’lik bir cam geçiş sıcaklığına sahip ABS filament ile birlikte kullanılabilir. HIPS filament, yalnızca destek malzemesi olarak değil, asıl malzeme olarak da kullanılabilir. Bununla birlikte, HIPS filamentini çözmek için, ev temizleyici olan limonen kullanman gerekir. Limonen limonun kabuğundan türetilir ve limon gibi kokar. Buna rağmen, limonen tahriş edicidir ve çok uzun süre temas halinde cildini veya ciğerlerini tahriş edebilir. Limonen kullanırken, plastik bir kap yerine cam kullanmalısın. Parçayı batırıp çıkarırken eldiven kullanmayı unutma ve işin bittiğinde ellerini iyice yıka.

HIPS Filament ile Nasıl Baskı Alınır?

İlgili Makaleler

^