PVA Filament Nedir?

Bu yazımızda, suda çözünür PVA filament hakkında bilgi edineceksin. Ayrıca, piyasadaki en ilginç PVA filamentlerini bulman da mümkün.

PVA, suda çözünür bir materyal olan polivinil alkolün kısaltmasıdır. Genellikle çift ekstrüdere sahip FDM 3D yazıcılarda destek malzemesi olarak kullanılır. PVA filamentinin en büyük avantajı suda çözülme kabiliyetidir. Bu, destek malzemesi çıkarıldıktan sonra baskıda çirkin iz kalmamasını sağlar.

  1. PVA Filamenti Saklama Koşulları
  2. İlgili Makaleler

Çözünebilir filamentler, çift veya çoklu ekstrüder FDM 3D yazıcıya erişimi olan herkes için mükemmel bir çözümdür. Ultimaker 3 gibi bazı 3D yazıcılarda iki ekstrüder bulunur. Bu da 3D yazıcının iki farklı malzeme ile modeli yazabileceği anlamına gelir. Klasik FDM 3D yazıcılarda yalnızca bir adet ekstrüder vardır. Bu, parçanın ve destek malzemesinin aynı malzemeden basıldığı anlamına gelir. Baskı bittikten sonra, özellikle parça karmaşık geometrilere sahipse, zor bir iş olabilen desteklerin sökülmesi gerekir.

Destekler, parçanın kendisi ile aynı malzemeden yapıldığında, destekleri çıkardıktan sonra baskının yüzeyinde kalıntıların kalması yaygın bir sorundur. PVA filament suda çözünen bir malzeme olduğu için bu sorunla karşılaşmazsın. Ayrıca PVA filament, suda çözündüğü için karmaşık geometrileri, büyük çıkıntıları ve modellerde ayrıntılı özellikleri yazdırırken destek malzemesi için mükemmel bir seçimdir.

PVA Filament Nedir

Yalnızca bir adet ekstrüder içeren FDM 3D yazıcıyla çok karmaşık bir yapı yazdırdığını hayal et. Bu baskı bittiğinde, bir miktar yüzey temizleme işlemi gerekir. Ancak her şeyden önce, destek malzemesini çıkarman gerekir. Destek yapısı, parçanın yapıldığı malzemeyle aynı olduğu için desteği karmaşık geometri bölümünden manuel olarak kaldırmak son derece zordur. PVA filamenti kullandığında, suda çözündüğü için, karmaşık bir parçanın zorlu yerlerine manuel olarak ulaşmana gerek kalmaz.

PVA Filament Nedir_2

PVA genel olarak PLA
 ve naylon
 filamentlerle birlikte çok iyi çalışır, çünkü istenen çalışma sıcaklıkları benzerdir.

PVA filamentiyle yapılmış desteklerle basılan parçaların genellikle tüm parçanın eriyebilmesi için birkaç saat (üreticinin özelliklerine bağlı olarak) suya konması gerekir.

PVA filamenti higroskopiktir ve suyu sever. Bu nedenle, malzeme suda çözünen PVA ile sonuçlanan su molekülleri ile birleşir. PLA filament hidrofobik bir malzemedir ve bu yüzden sudan etkilenmez. Bu da PVA ve PLA filamentlerinin mükemmel bir eşleşmeye sahip olduğunu gösterir.

Ayrıntılı, temiz, yüksek kaliteli modeller üretmek istiyorsan PVA filament tam sana göre. Çeşme suyunda veya bazı kimyasallarda çözünme özelliği nedeniyle, çözünebilir filamentler, zorlu destek yapılarının kaldırılması için mükemmel bir çözümdür.

Muhtemelen fark ettiğin gibi, çözünebilir filamentlerin fiyatları ve fiziksel özellikleri üreticiye bağlıdır. PVA filamentini denemeye karar verirsen, özellikle çözünmesi için özel kimyasallar gerektiriyorsa, güvenlik kılavuzunu okuduğundan emin ol.

PVA Filament Nedir_3

PVA Filamenti Saklama Koşulları

PVA destek malzemesi karmaşık geometrilere, boşluklara veya çıkıntılara sahip 3D modeller için kullanılır. PVA filament, bir modelin 3D yazdırılırken şeklini destekler, daha sonra suda erir. Ancak kimyası neme karşı hassas olduğundan dolayı, dışarıda korumasız bir şekilde durduğunda baskı kalitesi zamanla düşer. PVA filament ile en iyi sonuçları alabilmen için saklayabileceğin ve bakım yapabileceğin bazı yöntemler var.

PVA filamenti en iyi koşullarda saklamak, yüksek kaliteli bir 3D baskının anahtarıdır. Uygun şekilde saklanmazsa, PVA ortam nemini (yumuşak, bükülebilir ve hatta yapışkan hale geldiğini fark edersin) absorbe edebilir veya çok kuru olabilir (kırılgan hale gelir), hem potansiyel olarak ekstrüzyon sorunlarına hem de baskı kalitesi kaybına neden olabilir.

PVA filamentinde neme bağlı kabarcıklar görebilir ve yazdırırken patlama sesi duyabilirsin. Hatalı baskılara neden olabilecek kötü PVA filamentinin destek katmanları ile baskı kalitesi düşecektir. Bu, aynı zamanda nozzle’ın tıkanmasına neden olabilir.

PVA Filamenti Saklama Koşulları

Herhangi bir problemden kaçınmanın en iyi yollarından biri, kullanmadığın zamanlarda PVA filamentini kapalı bir kapta tutmaktır. Filamenti orijinal ambalajına yeniden kapatılabilir torbayı ve kurutucuyu yeniden kullanabilirsin. Bu, malzemeni ihtiyaç duyduğun sürece iyi durumda tutmak için yeterli olacaktır.

Bazı 3D yazıcı kullanıcıları, filament saklama kutuları gibi başka çözümler de bulmuşlar. Kullanmadığın filamentleri bu hava geçirmez bir kaba koyabilirsin. PVA filamenti depolamak için en uygun sıcaklık 0°C ile 30°C arasındadır ve depolama alanın için önerilen bağıl nem %50’nin altındadır. Ayrıca filamenti güneş ışığından uzak tutmanı da öneririz.

PVA Filamenti Saklama Koşulları_2

PVA filamentin nemi emmişse, tekrar kurutmak mümkündür. Filamenti kurutmanın en kolay yolu 3D yazıcının ısıtılmış yatağıdır. Makarayı bir karton kutunun içine (kendi filament kutusu da olur) ve kutuyu da yatağın üstüne koy. Yatak sıcaklığını 55°C’ye ayarla ve filamentin kuruması için birkaç saat bekle.

Filamentlerin saklama koşulları ile ilgili detaylı bilgi için Filament Depolama Rehberi yazımızı okumanı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

^