Naylon Filament Nedir?

Naylon veya Nylon (poliamid), PLA filamente kıyasla üstün çekme dayanımına sahip 3D yazıcı ile işlevsel parçalar üretmek için uygundur. Naylon bir poliamiddir ve çoğu zaman PA 11 ve PA 12 varyantlarında bulunur. Naylon filament, ince duvarlarda bir miktar esneklik sunan çok güçlü ve dayanıklı bir malzemedir. Naylon filament, çok düşük sürtünme katsayısına ve yüksek bir erime noktasına sahip olduğundan, büyük ölçüde işlevsel dişlilerin basılmasında kullanılır.

 1. Naylon Filament İçin 3D Yazıcı Ayarları
 2. Naylon için 3D Yazıcı Teknolojileri
 3. Ergitilmiş Katmanla Üretim (FDM) ile Naylon Filament Üretimi
  1. Alüminyum Güçlü Fiber Takviyeli Naylon
  2. Fiber Takviyeli Naylonu Bu Kadar Güçlü Kılan Nedir?
 4. Seçici Lazer Sinterleme (SLS) ile Naylon Üretimi
 5. MultiJet Fusion (MJF) ile Naylon Üretimi
 6. İlgili Makaleler

Naylon filamentin bir diğer önemli özelliği de higroskopik olmasıdır. Başka bir deyişle nemi emer. 3D yazıcıda naylon filament ile basılan parçaları, son estetiğini değiştirmek için kumaş boyalar ve sprey boyalar ile kolayca işlenebildiğinden naylonun havadan nemi emmesine yardımcı olur ve bu da performansını etkiler.

Naylon filament ile 3D baskı almak için katmanlı üretim teknolojileri olan Ergitilmiş Katmanla Üretim (FDM), seçici lazer sinterleme (SLS) ve polimer jet yöntemi MultiJet Fusion (MJF) kullanılmaktadır.

Naylon Filament Nedir

Naylon Filament İçin 3D Yazıcı Ayarları

Naylon Filament İçin 3D Yazıcı Ayarları

Naylon için 3D Yazıcı Teknolojileri

Naylon ile çalışmak FDM 3D yazıcılar için biraz zordur, ancak SLS ve MJF teknolojileri ile karşılaştırıldığında daha kolaydır.

Naylon için 3D Yazıcı Teknolojileri

Ergitilmiş Katmanla Üretim (FDM) ile Naylon Filament Üretimi

Naylon yüksek derecede higroskopiktir, yani havadaki nemi emer. Bu nedenle naylon, silika jel ile kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Normal şartlarda naylon sudaki ağırlığının yaklaşık %10’unu emer. Naylon filamenti baskı sırasında ısıtıldığında nem artar. Bu olay sadece ilk katmanın tablaya yapışmasını etkilemez aynı zamanda yüzeye pürüzlü bir yüzey bırakır. Filamentlerin saklama koşulları ile ilgili detaylı bilgi için Filament Depolama Rehberi yazımızı okumanı tavsiye ederiz.

Bu nedenle, baskıdan önce naylon filamentini kurutmanı öneririz. Naylon filamentinin fırında kurutulması başarılı bir baskı almanın en iyi önlemidir. Ayrıca, naylon filamentinin ilk katmanda kalkma ve diğer katmanlarda çatlama sorunları yaşanabilmektedir. 3D yazıcında naylon filamenti ile baskı alacağın zaman yatağı belirtilen sıcaklara ısıtman gerekmektedir. Isıtılmış bir tablaya ek olarak, yüzeye yapıştırıcı malzemeler (kaptoon bant, PEI yatak veya Egos 4 nuamra saç spreyi) ilk katmanın tablaya daha iyi yapışmasını sağlayacaktır. Ayrıca, soğutma fanlarını kapatmayı unutma.

Bir filamenti kurutmanın en yaygın yolu, bir konveksiyonlu fırında ısıtmaktadır. Konveksiyonlu fırınlarda, sıcak hava haznede dolaşır ve böylece filament makarası homojen bir şekilde kurur.

Kurutma için bir filament makarasını fırına koymadan önce fırının ısıtılması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Fırının için ön ısıtma sıcaklığı ayarla ve filament makaranı yerleştir. Sıcaklığın uygun şekilde ayarlandığından emin ol, çünkü aşırı ısıtma filamentin erimesine neden olabilir.

Naylon Filament Kurutma için Genel Ayarlar

Alüminyum Güçlü Fiber Takviyeli Naylon

3D yazıcı ile alüminyumdan bile daha güçlü kılan elyaf takviyeli naylon ile metal kadar kuvvetli ancak plastik fiyatı kadar düşük modeller üretebilirsin. Fiber ile güçlendirilmiş naylon ile üretilen parçalar 6061-T6 alüminyumdan daha yüksek bir ağırlığa sahiptir ve ABS filamentten 27 kat daha sert ve 24 kat daha güçlüdür.

Fiber takviyeli naylonu aparat, demirbaş ve takım gibi mühendislik parçalarında ideal bir şekilde kullanabilirsin. Ancak, bu fiber ilavesinden yararlanarak güçlü küçük, karmaşık parçaları yazdırmayı umuyorsan, hayal kırıklığına uğrayabilirsin. Fiber ile güçlendirilmiş naylon, küçük veya ayrıntılı parçalar için daha az uygundur ve uyulması gereken bazı katı tasarım kuralları vardır.

Alüminyum Güçlü Fiber Takviyeli Naylon

Fiber Takviyeli Naylonu Bu Kadar Güçlü Kılan Nedir?

Markforged markasının bu kadar güçlü bir plastik oluşturmak için geliştirdiği teknolojiye Continuous Filament Fabrication (CFF) - Sürekli Filament Üretimi adı verilir.

CFF’nin temeli Ergitilmiş Katmanla Üretim (FDM) teknolojisine dayanmaktadır. Bir naylon filament eritilir ve ısıtılmış bir nozzle’dan ekstrüde edilir. Isıtılmış bir yatak üzerine bir tabaka halinde basılır ve soğuyup katılaşır.

Fiber Takviyeli Naylonu Bu Kadar Güçlü Kılan Nedir

Bununla birlikte, CFF ile olan fark, ikinci bir baskı kafasının, tabakaları içine sürekli bir karbon fiber, kevlar veya fiberglas teli yerleştirerek baskılı naylonu güçlendirdiği ikincil bir aşamadır. Bu 3D baskı işlemi için, makineyi çalıştırırken bir uzman operatörün bulunması gerekir. Bir baskı sırasında lifleri eklemek oldukça karmaşıktır, bu nedenle bunu evde denememeni öneririz.

Seçici Lazer Sinterleme (SLS) ile Naylon Üretimi

SLS 3D yazıcı teknolojisi, naylon için en uygun teknolojidir. 3D yazıcı ile basılabilen naylon çoğunlukla PA 11 ve PA 12 olarak veya karbon lifi dolgulu ve cam dolgulu naylon gibi kompozit malzemeler olarak bulunur.

Seçici Lazer Sinterleme (SLS) ile Naylon Üretimi

Naylon PA 11, naylon PA 12’den daha esnektir. PA 12 ise fonksiyonel prototipler için daha ideal ve çok yönlü mekanik özelliklere sahiptir.

SLS 3D yazıcı teknolojisin naylon toz şeklinde bulunmaktadır. SLS teknolojisi, biraz pürüzlü yüzeylere rağmen mükemmel malzeme özelliklerine sahip modeller üretir.

Referans SLS Ayarlar

MultiJet Fusion (MJF) ile Naylon Üretimi

MJF 3D yazıcı teknolojisi aşağıdaki naylon 3D yazıcı malzemelerini sunar:

 1. HP 3D Yüksek Yeniden Kullanılabilirlik PA 12: Bu malzeme, parça başına en düşük maliyet sunar ve güçlü, kaliteli parçalar üretmek için idealdir.
 2. HP 3D Çok Kullanımlık PA 12 Cam Boncuk: Bu malzeme sert, düşük maliyetli, kaliteli parçalar üretmek için idealdir.
 3. HP 3D Yüksek Yeniden Kullanılabilirlik PA 11: Bu malzeme, parça başına en düşük maliyetle esnek, kaliteli parçalar üretmek için idealdir.
MultiJet Fusion (MJF) ile Naylon Üretimi

İlgili Makaleler

^