Karbon Fiber Filament Nedir?

Bu karbon fiber filament kılavuzunda, farklı karbon fiber filament türleri hakkında bilgi veriyor, kullanım alanları hakkında bilgi veriyor ve bazı karbon fiber filament markalarını karşılaştırıyoruz.

  1. Karbon Fiber Basabileceğin En Kaliteli 3D Yazıcılar
  2. Proto-Pasta Karbon Fiber İle Güçlendirilmiş PLA Filament
  3. Matterhackers Naylon X Filament
  4. 3DXTech Karbon Fiber Filament
  5. ColorFabb XT CF20 Karbon Fiber Filament
  6. Carbonyte PA-CF Filament (Naylon 12 & Karbon Fiber)
  7. İlgili Makaleler

Karbon fiber filament, yüksek performanslı yarış arabalarında veya uçaklarda kullanılan karbon fiber ile aynı değildir. Kullanılan süreçler, malzemeler ve tasarım tamamen farklıdır. Tipik elyaf bazlı kompozitler, sert bir epoksi bazlı reçineye kapatılmış büyük, uzun dokuma elyaf tabakalarıdır. Filamentler gibi tekrar eritilebilir bir termoplastik değildir.

Karbon fiber filament gerekli özelliklere ve dayanıklılığa bağlı olarak kısa karbon fiber tellerin ve bazı basılabilir malzemelerin PLA, ABS, PETG veya naylonun bir kombinasyonudur. Çoğu karbon fiber (CF) filament, karbon fiber tozu ile karıştırılmış PLA filamenttir. PLA filament tipik olarak çok kırılgandır ve bir de toz halinde başka bir kırılgan malzeme eklemek esasen düşünebileceğin en kırılgan baskı malzemelerinden birini oluşturur. Benzer nedenlerden dolayı ABS katkılı karbon fiber filamentler de aynı soruna sahiptir.

PETG ve naylon gibi filamentlerin veya diğer daha iyi performans gösteren reçinelerin, içinde küçük karbon fiber parçacıkları (veya telleri) bulunması, malzemenin beklediğin dayanıklılığa daha yakın olmasını sağlar. Kullanılan baz reçinesi, karbon fiber miktarı ve malzemedeki ayrı ayrı karbon parçacıklarının boyutu, basılabilirlik, maliyet ve modelin mukavemeti dahil olmak üzere bir dizi faktörü etkiler.

Karbon Fiber Filament Nedir

Bu nedenle mevcut markaların farkı ve seçilmesindeki neden, sonraki bölümlerde açıklanan karbon fiber filamentinin karışımlarındaki ve özelliklerindeki farka bağlıdır.

Karbon fiber filamentlerin artıları ve eksileri aşağıdaki gibidir:

Karbon Fiber Filament Artıları

Karbon Fiber Filament Eksileri

Karbon Fiber Filament Özellikleri

Karbon Fiber Basabileceğin En Kaliteli 3D Yazıcılar

3D Yazıcı İncelemeleri

Karbon fiber filamentini en kaliteli şekilde basabileceğin, büyük hacimli, düşük maliyetli ve birçok yeni özelliği olan bir 3D yazıcıya sahip mi olmak istiyorsun?

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, bütçene göre profesyonel ve uygun fiyatlı performansı yüksek 3D yazıcıları inceledik.

Proto-Pasta Karbon Fiber İle Güçlendirilmiş PLA Filament

Bu PLA filament %15 karbon fiber içermektedir. Standart PLA’dan daha kırılgandır. Proto Pasta marka karbon fiber filament içinde bulunan elyaftan dolayı daha katıdır. Bu filament çerçeveler, destekler veya araçlar gibi bükülmeyen materyalleri basmak için mükemmeldir. Maket uçak / drone parçalarını veya bir RC arabayı 3D yazıcıda basabilirsin.

Proto-Pasta Karbon Fiber İle Güçlendirilmiş PLA Filament

Önerilen Yazdırma Ayarları: 0.5 mm’lik bir nozzle çapı önerilir. Karbon fiber parçacıkları ve ekstrüder üzerindeki motordan besleyen bir 3D yazıcın var ise Daha küçük çaplardaki nozzle’lar sorun yaratabilir. Ayrıca, bu filament neme duyarlıdır. Bu nedenle, kuru bir yerde veya kutuda saklamalısın. Filamentlerin saklama koşulları ile ilgili detaylı bilgi için Filament Depolama Rehberi yazımızı okumanı tavsiye ederiz.

Yoğunluk: 3 gr/cm3 (1300 kg/m3)

Parametreler: Nozzle Sıcaklığı: 195-220°C, Yatak Sıcaklığı: 50°C

Matterhackers Naylon X Filament

Matterhackers Naylon X karbon fiber filament %20 mikro-karbon fiber içeren bir naylon kombinasyonudur.

Naylon nedeniyle, filament yüksek sertliğe, darbe direncine ve yüksek gerilme mukavemetine ulaşır. Bu nedenle Naylon X, mühendislik sınıfı filament olarak kabul edilebilir. Ayrıca hobilere ve ileri düzey kullanıcılara sertlik (karbon fiber) ile birlikte dayanıklılığı (naylon) verir. RC arabalar, uçaklar, spor aksesuarları, dişliler, ev eşyaları ve sanatsal 3D baskılar oluşturmak için idealdir.

Matterhackers Naylon X Filament

Önerilen Yazdırma Ayarları: Naylon X karbon fiber filament kuru tutulmalı ve havadan nemi emen bir kurutucu (örneğin silika jel) ile paketlenmelidir. Aksi takdirde, baskaılrın kalitesi düşmeye başlar. Kurutma işlemi bir fırında 80°C sıcaklıkta 4 ila 6 saat bekletilerek yapılabilir. Filamentlerin saklama koşulları ile ilgili detaylı bilgi için Filament Depolama Rehberi yazımızı okumanı tavsiye ederiz. Matterhackers paslanmaz çelik nozzle, Olsson Ruby veya diğer sertleştirilmiş nozzle tiplerini önermekteyiz.

Yoğunluk: 1,52 gr/cm3 (1520 kg/m3)

Parametreler: Nozzle Sıcaklığı: 250-265°C, Yatak Sıcaklığı: PVA tutkal ile 60-65°C

3DXTech Karbon Fiber Filament

3DX Tech karbon fiber filament, yüksek modüllü karbon fiber ve birinci sınıf PETG’den üretilmiştir.

Geleneksel doldurulmamış FDM 3D yazıcı filamentlerine kıyasla daha fazla sertlik, kimyasal direnç ve boyutsal stabilite sunar. Yapısal uygulamalar için idealdir.

3DXTech Karbon Fiber Filament

Önerilen Yazdırma Ayarları: 0,4 mm’lik bir nozzle’a sahip herhangi bir FDM 3D yazıcı.

Yoğunluk: 1.34 gr/cm3 (1340 kg/m3)

Parametreler: Nozzle Sıcaklığı: 240°C, Yatak Sıcaklığı: 65°C, Baskı Hızı 50 mm/sn

ColorFabb XT CF20 Karbon Fiber Filament

ColorFabb XT CF20 karbon fiber filament, PETG Amphora 3D polimerinin ve yüzde 20’ye kadar karbon fiberlerin bir kombinasyonudur.

ColorFabb XT CF20, PLA / PHA’nın iki katı kadar yüksek bir sertlik sunar. Büyük boyutsal kararlılık ve ısı direnci sağlamaktadır. Havacılık veya otomotiv sektöründe prototipleme için idealdir.

ColorFabb XT CF20 Karbon Fiber Filament

Önerilen Yazdırma Ayarları: Standart 1,75mm ve 2,85mm boyutunda filamentlerle kullanılan 3D yazıcılarla kullanılabilir.

Yoğunluk: 1,35 gr/cm3 (1350 kg/m3)

Parametreler: Nozzle Sıcaklığı 240-260°C, Yatak Sıcaklığı 60-70°C, Baskı Hızı 40-70 mm/sn

Carbonyte PA-CF Filament (Naylon 12 & Karbon Fiber)

Başka bir naylon bazlı karbon fiber filamenttir. Markforged Mark Two 3D yazıcının geliştiricileri tarafından üretilmektedir. Markforged 3D yazıcılarda gerçek fiber tel kullanılır ve aldığın baskılar daha güçlü karbon fiber malzemelerdir.

Carbonyte PA-CF filament standart 3D yazıcılarda çalışır ve sadece daha yüksek dereceli bir naylon ve karbon fiber içerir. Yukarıda bahsettiğimiz Matterhackers Naylon X karbon fiber filamente benzer, ancak kesinlikle çok yüksek performanslı bir malzemedir.

Bu karbon-naylon karışımı filamentin tek eksik tarafı, bu karşılaştırmadaki en pahalı filament olmasıdır. Hangi karbon fiber filamentin senin için uygun olduğuna göre, bu gerçekte neye ihtiyaç duyduğuna ve bütçene göre değişir.

Tutarlı boyutlarda nano partikül karbon fiberler, saf yüksek dereceli Naylon 12 reçinesi kullanarak ve sadece 0.03 mm +/- ‘lik ultra sıkı toleranslara göre ekstrüzyon ile, aradığın yüksek performanslı malzemeyi Carbonyte ile bulmuş olabilirsin.

İlgili Makaleler

^