3D Yazıcı Filamenti Satın Alma Rehberi

İhtiyaçlarına uygun en iyi 3D yazıcı filamentini bulmak için göz önünde bulundurman gereken birçok konu var. İşte onlardan bazıları bu yazımızda.

3D yazıcı filamentleri türüne ve markasına göre değişkenlik gösterir. Filamentin renklerine göre bile 3D yazıcın için farklı ayarlar yapman gerekebilir. Bir de her bir 3D yazıcı filament türüne göre ayar yaptığını düşün! Çoğunlukla yapman gereken şey 3D yazıcı ile üretmek istediğin modelin özelliklerini (dayanıklılık, estetiklik, esneklik vb.) belirlemektir.

  1. Filament ile Ne Yazdırmak İstiyorsun?
  2. Hangi 3D Yazıcıyı Kullanıyorsun?
  3. Filament Almak İçin Ne Kadar Bütçen Var?
  4. Ne Kadar Filamente İhtiyacın Var?
  5. Filamenti Almadan Nasıl Deneyebilirsin?
  6. İlgili Makaleler

Filament ile Ne Yazdırmak İstiyorsun?

5.000 Euro altındaki masaüstü ve ev tipi 3D yazıcılar bile birçok teknik ve gelişmiş filament ile 3D baskı yapabilir. Bu, 3D model yazdırabileceğin birçok farklı türde nesne olduğu anlamına gelir. (Ücretsiz modeller için tıkla).

Sadece tasarladığın modele bakmak için görsel bir prototip yapman gerekiyorsa, tek ihtiyacın olan temel PLA 3D yazıcı filamentidir. PLA, baskı alabileceğin en uygun ve kullanımı en kolay filamenttir. PLA’yı temel oyuncaklar, tablet tutacakları ve belirli baskılara ihtiyaç duymayan diğer kullan-at ürünler için de kullanabilirsin.

Filament ile Ne Yazdırmak İstiyorsun

PLA filamenti ayrıca nispeten gıdalar için güvenlidir. Yani bir bardak veya yumurtalık olarak kullanabilirsin. Ancak tabi ki doğrudan PLA ile üretilen bir tabak ile yemek yemekten kaçın. Sadece çok uzun sürmeyeceğini ve bulaşık makinesine koymayacağını düşündüğün şeyler için kullan.

İşlevsel bir prototip (örneğin mühendislik bir ürün) yapman gerekirse, ABS 3D yazıcı filamenti uygun olacaktır. Bu durumda, ABS ile kaliteli ve sorunsuz baskılar alabilmek için ısıtılmış bir tablaya ve kapalı bir 3D yazıcıya ihtiyacın olacak. ABS filamentini, drone parçaları veya GoPro aksesuarları gibi birçok nihai tüketici ürünü için de kullanabilirsin.

Ancak ABS filamenti için bazı sakıncalar vardır. Örneğin, ABS filamenti güneş ışığı ile deformasyona uğrar. Her durumda, modelinin ciddi gerilmelere dayanmasını, elastikliğinin artmasını ve güneş ışığına karşı dayanıklı olmasını istiyorsan, naylon 3D yazıcı filamentini tercih edebilirsin. Naylon filamentini basabilmek için 3D yazıcının sahip olması gereken gereksinimler yüksektir. Çoğu naylon filamenti 245°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda çalışır ve tablaya yapışması gerçekten zordur.

Sanatsal, dekoratif veya sadece güzel görünmesi gereken bir şey üreteceksen, o zaman ahşap ve metaller (bakır, demir veya bronz gibi) 3D yazıcı filamentlerini kullanabilirsin. Bu filamentleri genellikle kullanması kolaydır. Ancak, genellikle 3D yazıcında ısıtılmış bir yatak ve kontrollü bir nozzle sıcaklığı gerekmektedir.

Hangi 3D Yazıcıyı Kullanıyorsun?

3D yazıcı filamentini satın almadan önce, 3D yazıcının özelliklerini iyi bilmen gerekir. Her şeyden önce açık bir 3D yazıcın olduğundan, yani farklı marka ve model filamentleri kullanabileceğinden, emin olman gerekir. En yeni MakerBot, Zortrax, Cube ve XYZPrinting 3D yazıcı markalarının yalnızca kendilerine özgü tescilli filamentlerini kullandırtması seni kısıtlamaktadır.

Hangi 3D Yazıcıyı Kullanıyorsun

Ekstrüderinin ulaştığı sıcaklık bir başka önemli faktördür. PLA ve ABS filamentleri için 180°C - 220°C’ye ihtiyacın var. Naylon filamenti ile baskı almak istiyorsan, 240°C’nin üzerine çıkman gerekecek. Diğer, daha teknik filamentler (grafen veya karbon fiber içerenler gibi) 300°C’ye kadar sıcaklık gerektirir. Son zamanlarda, 400°C’ye yakın sıcaklıklara erişebilen bazı masaüstü 3D yazıcılar piyasaya çıkmıştır. Bu yeni 3D yazıcılar, PEEK ve ULTEM gibi süper strese ve sıcaklığa dayanıklı olan filamentler ile çalışabilirler.

Tabii ki sıcaklık ne kadar artarsa, gereken yatak sıcaklığı ihtiyacı da o kadar artar. Bunun nedeni, ekstrüzyon yani nozzle sıcaklığı ne kadar yüksek olursa, filament o kadar hızlı soğuyacaktır veya büzüklecektir. Isıtmalı yatağı olmayan bir 3D yazıcın varsa, kullanabileceğin tek filament PLA’dır. İstenilen sıcaklık daha da yüksekse, ayrıca 3D yazıcının tamamen kapalı olması gerekmektedir. Yüksek performanslı filamentler kapalı sisteme sahip bir 3D yazıcıya ihtiyaç duyarlar.

Esnek (flex) filamentlerin (TPE, TPU veya TPC gibi) nozzle ve yatak sıcaklığı ile ilgili çok yüksek gereksinimlere ihtiyaç yoktur. Ancak, esnek (flex) filamentlerin ekstrüder içinde bükülüp sıkışmasını önlemek için özel tasarlanmış bir ekstrüzyon sistemine ihtiyaçları vardır.

Filament Almak İçin Ne Kadar Bütçen Var?

3D yazıcı filamentleri için harcamak istediğin para ne kadar? Piyasada birçok farklı markanın PLA ve ABS filamentleri mevcut. Çin’de üretilen bazı filamentler 1 kilogram için 90-100 TL fiyatlarda satılıyor. Bu filamentler genelde çap toleranslarının çok saptığı ürünlerdir. Sık sık ekstrüderde veya teflon boruda tıkanmalara yol açarlar. Aynı zamanda toksik katkı içerirler ve kullanımda solunmaması gerekir. Lütfen satın aldığın filamentlerin kimyasal sertifikalarını kontrol et.

Filament Almak İçin Ne Kadar Bütçen Var

Genel olarak, kompozit ahşap ve metal 3D yazıcı filamentleri daha pahalıdır. Örneğin bu filamentler kg başına 250-350 TL fiyatlar aralığındadır. Bunun nedeni daha fazla araştırma ve geliştirmeye ihtiyaçları var. Grafen ve karbon lifi durumunda, katkı maddelerinin maliyeti kilogram başına 350-450 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Ne Kadar Filamente İhtiyacın Var?

Ne Kadar Filamente İhtiyacın Var

3D yazıcı filamenti satın almadan önce, modelinin kaç gram filament harcayacağını bilmen önemlidir. Bunu yapmak için, eğer modeli hazır ücretsiz indirdiysen, modelin sayfasından (örneğin Thingiverse.com) hangi özelliklerde (iç doluluk oranı, katman kalınlığı, duvar kalınlığı vb.) üretildiğine bakarak satın alacağın 3D yazıcı filamentinin miktarına karar verebilirsin.

Modeli kendin tasarladıysan, 3D dilimleme yazılımına modelini yüklediğinde sana kaç gram filament gideceğini söyler.

Filamenti Almadan Nasıl Deneyebilirsin?

Projen için en iyi 3D yazıcı filamentinin ne olduğundan emin değil misin? Neyse ki bazı filament satıcılarından sadece numune veya küçük filament parçaları satın alabilirsin.

Filamenti Almadan Nasıl Deneyebilirsin

İlgili Makaleler

^