Meshmixer STL Düzenleme Ayarları

Meshmixer, diğer CAD veya 3D baskı programları arasında benzersizdir. Parametrik modelleme yerine, Meshmixer, temel bir şekil ile tasarlamaya başladığın modelleme ortamı sunar.

Sıkıştırma (pinch), düzleştirme (flatten) veya şişirme (inflate) gibi farklı efektlerle şekillendirilen birkaç fırça vardır. Her fırça boyut, güç ve diğer birçok seçenek ile özelleştirilebilir. Bununla birlikte, Blender veya ZBrush gibi daha gelişmiş tasarım araçlarına kıyasla, Meshmixer sadece temel işlemleri kapsar.

Meshmixer, 3D baskı almadan önce 3 boyutlu modelleri düzenlemek, analiz etmek ve değiştirmek için kullanışlıdır. Farklı modelleri bir araya getirmek için de harikadır. Bu yüzden genellikle ‘3D Tasarımın Photoshop’u olarak adlandırılır.

Geleneksel dilimleme programlarının örgü tipi destek yapısının aksine, Meshmixer ağaç türü destekler kullanır. Birçok kullanıcı bu destekleri tercih ediyor, çünkü bu yapılar özelleştirilebilir, kullanılan malzeme verimli ve 3D baskı için iyi optimize edilmişlerdir.

 1. Meshmixer’i İndir ve Modeli İçeri Aktar
 2. Baskı Alanı Kurulumu
 3. Temel İşlemler
 4. 3D Modelin Taşınması ve Ölçeklendirilmesi
  1. Modeli Manuel Taşıma
  2. Modeli Otomatik Taşıma
 5. Düz Yüzey Oluşturma ve Kesme
 6. Modeli Otomatik Onarma ve Yama Yapma
 7. STL’yi Katı Modele Dönüştürme
 8. Malzeme ve Zamandan Tasarruf İçin 3D Modeli Boşalt
 9. 3D Baskıya Hazırlanma
 10. Kararlılık ve Kalınlık Analizi
 11. 3D Baskı için Otomatik ve Özel Destekler
 12. 3D Modelini Yazdır
 13. İlgili Makaleler

Meshmixer’i İndir ve Modeli İçeri Aktar

Meshmixer’i İndir ve Modeli İçeri Aktar

Meshmixer’i tercih ettiğin sürüm ile indirmek için buraya tıkla. Hem Windows hem de Mac için tamamen ücretsizdir ve çok basit bir şekilde yüklenir.

Ardından, optimize etmek istediğin 3D model dosyasını içe aktarmak için pencerenin ortasındaki Import’a (İçe Aktar) tıkla. Düzenlemek istediğin dosyayı seç. Autodesk MeshMixer’ın kullandığı dosya formatları; .STL, .OBJ, .PLY, .AMF, .3MF, .OFF ve .MIX’dir.

Baskı Alanı Kurulumu

MeshMixer listesinden 3D yazıcını seçebilir veya listede 3D yazıcını bulamazsan kendi özelliklerini manuel olarak girebilirsin. Show Printer Bed’e (Yazıcı Tablasını Göster) tıklayarak veya işareti kaldırarak da devre dışı bırakabilirsiniz. 3D yazıcın varsa veya modelinin 3D baskısını almak istiyorsan, sağ üst köşeden 3D yazıcı türünü seçebilirsin. İstediğin 3D yazıcı listede yoksa veya kendi 3D yazıcını yaptıysan, özellikleri kendin de girebilirsin.

Baskı Alanı Kurulumu
Baskı Alanı Kurulumu_2
Baskı Alanı Kurulumu_3

Temel İşlemler

Temel İşlemler
Temel İşlemler_2

3D Modelin Taşınması ve Ölçeklendirilmesi

3D Modelin Taşınması ve Ölçeklendirilmesi

Modeli Manuel Taşıma

Modeli çalışma alanına yükledikten sonra iki referans noktası arasında hareket ettirebilirsin.

İlk olarak, baskı alanındaki koordinat sisteminin merkezi tarafından tanımlanan World Frame’a sahipsin. Her taşıma veya döndürme bu merkez ile ilişkilidir. İkincisi, Local Frame ile çalışabilirsin. Burada çerçeve hala koordinat sisteminin merkezine göredir. Ancak, döndürme işlemi üzerinde çalışmakta olduğun modelin koordinat sistemi etrafında olacaktır.

3D modelini X, Y ve Z eksenlerinin ölçeklendirmesini yanında bulunan kutucuklara rakamlar yazarak da yapabilirsin.

Modeli Manuel Taşıma

Modeli Otomatik Taşıma

Modeli Otomatik Taşıma

Düz Yüzey Oluşturma ve Kesme

Düz bir yüzey oluşturmak için Edit -> Plane Cut (Düzlem Kesme) komutunu kullanarak modelin yüzeyini düzgün bir şekilde kesebilirsin. Bu, üzerine 3D baskı yapılacak pürüzsüz ve sabit bir yüzey oluşturmak için hızlı bir araçtır.

Düz Yüzey Oluşturma ve Kesme

Transform aracı gibi, düzlemi dünya çerçevesine (world frame) veya yerel çerçeveye (local frame) göre hareket ettirebilirsin. Düzlemi döndürmek veya konumunu belirleyebilirsin. Büyük mavi ok keseceğin yönü gösterir. Diğer oklar transform aracından olduğu gibi yönleri değiştirmek için kullanılmaktadır.

Modeli Otomatik Onarma ve Yama Yapma

Modelini 3D yazdırmadan önce, nesnede istenmeyen delikler veya kesikler olmadığından emin olmak isteyebilirsin. Onarma özelliği ile hataları kontrol edebilirsin.

Modeli Otomatik Onarma ve Yama Yapma

Analysis -> Inspector’a tıkla. Hesaplamadan sonra, deliklere ve boşluklara işaret eden farklı renkli toplar göreceksin. Topun rengi deliğin şiddetini sembolize eder.

Her hatayı tek tek düzeltmek için toplara tıklayabilirsin veya Auto Repair All’a (Tümünü Otomatik Onar) tıklayabilirsin.

STL’yi Katı Modele Dönüştürme

Modelini katı modele çevirmek istiyorsan, katı modelleme yapmak için Edit -> Make Solid’e tıkla.

STL'yi Katı Modele Dönüştürme
STL'yi Katı Modele Dönüştürme_2

Malzeme ve Zamandan Tasarruf İçin 3D Modeli Boşalt

Bazen büyük hacimli modelleri 3D yazdırırken zamandan ve malzemeden tasarruf etmek isteyebilirsin. Bu aşamada modelini nasıl boşaltacağını göstereceğiz.

Malzeme ve Zamandan Tasarruf İçin 3D Modeli Boşalt

3D Baskıya Hazırlanma

3D yazdırmadan önce, modelin tablaya düz hizalandığından emin olmak önemlidir. Modelin 3D yazıcı tablaya düzlemselliğini kontrol etmek için Analysis -> Stability (Analiz -> Kararlılık) bölümüne git. Bu Meshmixer aracı, modelin Volume (Hacim) ve Surface Area’yı (Yüzey Alanı) hesaplar.

Ayrıca, model ile tabla temas alanını da hesaplayarak modelin devrilebilir olup olmadığını kırmızı nokta olarak gösterecektir. Contact Tol ile ayarlayarak, tabla düzlemi ve model arasında boşluk ayarı yapabilirsin. Modelin ortasındaki kırmızı nokta, dengesiz konumu gösterir. Yeşil ışık ise kararlı durumu.

3D Baskıya Hazırlanma
Kararsız Yerleşim
3D Baskıya Hazırlanma_2
“Contact Tol” 100'e Ayarlandığında
3D Baskıya Hazırlanma_3

Kararlılık ve Kalınlık Analizi

Bazen 3D modellerin geometrisinin hızlı bir analizini yapmak isteyebilirsin. MeshMixer, endüstriyel FEM (Finite Element Method - Sonlu Elemanlar Metodu) programları ile tam olarak rekabet edemez, ancak hacim yüzey alanı ve kütle gibi özellikleri hesaplamada harika bir iş çıkarır. Meshmixer’ın Stability aracı bu özellikleri senin için hesaplar.

Modelin kalınlığını Analsis -> Thickness ile analiz et. MeshMixer ince alanları sana gösterecektir. 3D baskı hizmetine veya kendi gereksinimlerine göre minimum kalınlığı ayarlayabilirsin. İnce noktaları gösteren toplara tıkladığınızda alanı düzenleyebilirsin.

Kararlılık ve Kalınlık Analizi

Meshmixer, her tepe noktasından ışınları model boyunca vurarak duvar kalınlığını analiz eder ve ışınların en yakın kesişimini ölçer. Koni örneği ile ışın sayısını ayarlayabilirsin. Böylece daha yüksek bir doğruluk elde edersin, ancak hesaplanması da daha uzun sürer.

Koni açısı, ışınlar arasındaki açıyı bir tepe noktasından ayarlar. Bir duvarı her yönde analiz etmek istiyorsan ve 3D modelin büyük mesh döşemelerinden yapılmışsa, bu açıyı yüksek olarak ayarla. Sadece toplam duvar kalınlığıyla ilgileniyorsan, bunları “Default” (Varsayılan) olarak bırak. Grazing Angle kesişen ışınların maksimum algılama açısını tanımlaması için eşik değeridir. Yine, düşük bir poli mesh ile çalışıyorsan yüksek bir açı kullanmak en iyisidir.

3D Baskı için Otomatik ve Özel Destekler

3D Baskı için Otomatik ve Özel Destekler

MeshMixer kendi desteklerini oluşturmak için harika bir araç sunar. Ayrıca otomatik olarak destekler de üretebilir. Meshmixer destekleri oluşturmak için adımları uygula:

3D Baskı için Otomatik ve Özel Destekler_2
3D Baskı için Otomatik ve Özel Destekler_3

3D Modelini Yazdır

Artık 3D modelin optimize edildi ve 3D baskıya hazır! Export’a (Dışa Aktar) tıklayarak modelini kaydedebilirsin. Meshmixer’de listelenen bir 3D yazıcın varsa, Print (Yazdır) düğmesine basarak doğrudan 3D yazıcının orijinal dilimleme programına (Örneğin Cura) gönderebilirsin. Ayrıca dosyayı dışa aktarabilir ve istediğiniz dilimleme programında açabilirsin.

İlgili Makaleler

^