STL Dosyası Hangi Programlarla Açılır?

Söz konusu 3D baskı olduğunda kullanabileceğin birçok dosya formatı vardır. Ancak hepsi aynı özelliğe sahip değildir. En yaygın olanlar STL, OBJ, AMF ve 3MF dosyalarıdır.

3 boyutlu bir nesne yazdırmak için, 3D yazıcıda nesnenin dijital bir planı gerekir. Bu planda nesne hakkında geometri, renk, doku ve malzeme veriler depolanmıştır. Bu tür verileri tutabilen birkaç dosya biçimi vardır. Bu biçimler 3D baskı dosya biçimleri olarak bilinir. Örnekler arasında STL, COLLADA, OBJ, FBX, X3D vb. dosya formatları vardır.

Bu yazımızda 3D yazıcı STL dosyası nedir, STL dosyası nereden indirilir, hangi programlar ile açılır ve nasıl düzenlenir, bu konuları işleyeceğiz.

 1. STL Dosyası Nedir?
  1. STL Dosyası Nasıl Kodlanır?
  2. STL Dosya Kodlamasının Teorisi
  3. STL Dosya Formatının Özellikleri
 2. STL Dosyası Nereden İndirilir?
 3. STL Dosyası Hangi Programlarla Açılır?
 4. Bozuk STL Dosyası Nasıl Düzeltilir?
  1. Ücretsiz STL Düzenleyici: Netfabb
   1. Bozuk STL Dosyasını İçe Aktar
   2. STL Dosyasını Düzelt
   3. Bozuk STL Dosyasını Optimize Et
   4. STL’yi Düzelt ve Optimizasyonu Uygula
   5. Düzeltilmiş ve Optimize Edilmiş STL Dosyayı Kaydet
  2. Ücretsiz Windows STL Düzenleyicisi: 3D Builder
   1. Bozuk STL Dosyasını İçe Aktar
   2. STL Dosyasını Düzelt
   3. Bozuk STL Dosyasını Optimize Et
   4. Düzeltilmiş ve Optimize Edilmiş STL Dosyasını Kaydet
 5. STL Dosyasında Değişiklik Nasıl Yapılır?
  1. Fusion 360 ile STL Dosyasında Değişiklik Yapma
  2. SolidWorks ile STL Dosyasında Değişiklik Yapma
  3. Siemens NX CAD ile STL Dosyasında Değişiklik Yapma
 6. STL Dosyasını Dönüştürme
  1. G-Code’u STL’ye Dönüştürme
   1. Online G-Code STL Dönüştürücü: MakePrintable
   2. Voxelizer
  2. STL’yi STEP’e Dönüştürme
   1. Fusion 360 ile STL’yi STEP’e Çevir
   2. FreeCAD ile STL’yi STEP’e Çevir
  3. STL’yi DXF ve DWG’ye Dönüştürme
   1. Blender ile STL’yi DWG’ye Çevir
   2. Online DWG Çevirici: CADforum
  4. STL’yi OBJ’ye Dönüştürme
   1. Online Dönüştürücü: MeshConvert
   2. Blender ve Fusion 360 ile STL’yi OBJ’ye Çevir
  5. STL’yi G-Code’a Dönüştürme
  6. STL Dosyasını Dönüştüren Diğer Programlar
  7. JPG veya PNG’yi STL’ye Dönüştürmek
  8. Haritayı STL’ye Dönüştürmek
 7. 3D Yazıcını Yenileme Vakti
 8. İlgili Makaleler

STL Dosyası Nedir?

Kısaca, STL dosyası 3D modeller hakkında bilgi depolar. STL, herhangi bir renk, doku veya diğer ortak model nitelikleri gösterilmeksizin yalnızca üç boyutlu bir nesnenin yüzey geometrisini tanımlar.

Bu dosyalar genellikle 3D modelleme sürecinin son ürünü olarak bilgisayar destekli bir tasarım (CAD) programı tarafından oluşturulur. STL, bir dosya uzantısıdır.

STL, 3D yazdırma için en yaygın kullanılan dosya biçimidir. 3D dilimleyici ile birlikte kullanıldığında, bilgisayarın 3D yazıcı donanımı ile iletişim kurmasını sağlar.

STL dosya formatı diğer birçok CAD 3D çizim programı tarafından benimsenmiş ve desteklenmiştir. Bugün hızlı prototipleme, 3D baskı ve bilgisayar destekli üretim için yaygın olarak kullanılmaktadır.

STL Dosyası Nasıl Kodlanır?

STL Dosyası Nasıl Kodlanır?
Kare seramikli duvar ve zeminler “mozaikleme” için gerçek hayattan basit bir örnektir.

“.STL” dosya uzantısının gerçek anlamı, STereo Lithografi kelimesinin kısaltması olduğuna inanılmaktadır, ancak bazen “Standard Triangle Language” (Standart Üçgen Dili) veya “Standard Tessellation Language” (Standart Mozaikleme Dili) olarak da adlandırılmaktadır.

STL dosya formatının temel amacı, bir 3D modelin yüzey geometrisini kodlamaktır. Bu bilgiyi, “mozaikleme” (tessellation) adı verilen ileride “mesh” olarak da tanımlayacağımız basit bir kavram kullanarak kodlar.

STL Dosya Kodlamasının Teorisi

Chuck Hull, 1987‘de ilk stereolitografik 3D yazıcıyı icat etti ve 3D Sistemler için Albert Consulting Group, 3 boyutlu modeller hakkında 3D yazıcıya bilgi aktarmanın bir yolunu bulmaya çalışıyordu. Bu bilgileri kodlamak için 3D modelin yüzeyinde mozaikler kullanabileceğini fark etti.

STL Dosya Kodlamasının Teorisi
İlk 3D yazıcının mucidi Chuck Hull da STL dosya formatını henüz geliştirmemişti.

Mozaik yapının buluşundan bu yana, 3D baskı endüstrisinde fiili standart olarak kaldı. Yıllar geçmesine rağmen, günümüzde çoğu 3D baskı sürecinde, 3D baskı araç zincirindeki her yazılım ve donanımda sahip olduğu güçlü desteği nedeniyle STL formatı kullanmaya devam ediyor.

STL Dosya Formatının Özellikleri

STL, en basit açık kaynaklı dosya formatlarından biridir. Hem ASCII (insan tarafından okunabilen daha büyük dosya boyutu) hem de “binary” (daha küçük dosya boyutu) kodlamalarını destekler.

STL, bir 3D modelin geometrisini kodlayabilir, ancak nesnenin rengi, dokuları veya malzemeleri hakkında bilgi depolayamaz.

STL Dosya Formatının Özellikleri

Yakın zamana kadar, çoğu 3D yazıcı sadece tek bir malzemeye sahip modelleri basabiliyordu. Bu nedenle, sadece geometriyi saklayan bir dosya formatı yeterliydi. Son birkaç yılda, çok renkli 3D baskı hızla yaygınlaşmaya başladı. Renkli 3D baskı yapan yazıcılarda STL dosyaları kullanılamaz.

STL, mozaikleme yöntemini kullanır. Bu yöntem, üst üste binme veya boşluk olmayacak şekilde bir veya daha fazla geometrik şekle sahip bir yüzeyin döşenmesi işlemidir. Kiremitli bir zemin veya duvar gördüysen, bu mozaiklemenin mükemmel bir örneğidir.

STL Dosya Formatının Özellikleri_2
Üçgen yüzeyli bir küp ve bir kürenin yüzeyinde oluşan mozaikler

STL 3D yazıcı dosya formatı, 3D modelin yüzeyini kaplamak için üçgen fayanslar kullanır. Bu üçgenlerin köşeleri ve normalleri, modelin geometrisini kodlamak için dosyada saklanır.

Bunun nasıl çalıştığını anlamak için birkaç örneğe bakalım. Örneğin, elinde basit bir 3D küp olduğunu düşün, bu küp yukarıdaki resimde gösterildiği gibi 12 adet üçgenle kaplanabilir. Gördüğün gibi, her yüzey başına 2 adet üçgen var. Küpün altı yüzü olduğundan dolayı, 12 adede kadar üçgen eklenebilir.

Bir kürenin 3D modeline sahipsen, yukarıdaki resimde gösterilen birçok küçük üçgenle bu kürenin yüzeyini kaplayabilirsin.

STL Dosya Formatının Özellikleri_3
İnsan modelinde mozaikleme işlemi - Kaynak: Formlabs

3D sistemler için Albert Consulting Group, bu küçük üçgenler hakkındaki bilgileri bir dosyada saklayabilirlerse, bu dosyanın rastgele bir 3D modelin yüzeyini tamamen tanımlayabileceğini fark etti. Bu, STL dosya formatının ardındaki temel fikri oluşturdu.

Üçgenler kavisli bölgelerde küçük yapılabilir. Bununla birlikte, üçgenler ne kadar küçük olursa, yüzeyi kaplamak için gereken üçgen sayısı da o kadar artar. Çok sayıda üçgen olması çok fazla bilgi depolanması anlamına gelir. Bu da büyük dosya boyutlarına yol açabilir.

STL Dosya Formatının Özellikleri_4
Soldaki mükemmel küresel yüzeye sahip orjinal küredir. Sağdaki kürede büyük üçgenler kullanılmış ve bu da küçük bir dosya boyutuna sahip kaba bir model sunuyor. Ortadaki kürede daha küçük üçgenler kullanılmış ve çok daha büyük bir dosya boyutuna sahip ve daha pürüzsüz bir yüzey sunuyor. - Kaynak: i.materialize

Bu nedenle, dosya boyutu ile baskı kalitesi arasında doğru dengeyi bulmak çok önemlidir. Üçgen boyutunu çok azaltmak mantıklı değildir, çünkü bir noktadan sonra zaten gözün baskı kalitesini ayırt edemeyecek.

Çoğu 3D çizim programı, STL dosyalarını dışa aktarırken birkaç ayar sunar. Bu ayarlar ön yüzlerin mozaik boyutunu ve dolayısıyla yazdırma kalitesini ve dosya boyutunu belirler.

STL Dosyası Nereden İndirilir?

STL Dosyası Nereden İndirilir?
Kaynak: Thingiverse

3D yazıcı STL modelinin güçlü yanlarından biri, indirilebilir modeller ve destekleyici yazılım sıkıntısı olmamasıdır.

Online olarak tam anlamıyla milyonlarca ücretsiz 3D yazıcı STL modellerini içeren birçok depo ve arama motoru bulunmaktadır. Düzenli olarak güncellenen listemize bakabilirsin. Başlamak için online ücretsiz 3D model sitesi Thingiverse’ü ziyaret etmeni tavsiye ederiz.

STL Dosyası Hangi Programlarla Açılır?

STL Dosyası Hangi Programlarla Açılır?
ViewSTL basit bir online STL dosya görüntüleyicisidir.

Bir STL dosyasını açmak için online olarak veya bir masaüstü uygulaması olarak kullanabileceğin birkaç ücretsiz STL dosya görüntüleyicisi vardır. Bu amaçla, online olarak ViewSTL ve masaüstü uygulaması olarak GLC-Player’ı ücretsiz deneyebilirsin. Ayrıca, Windows 10’da bulunan “Print 3D” uygulaması ile de STL dosyalarını görüntüleyebilmen mümkün.

Mac IOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda STL dosyasını görüntüleyebileceğin programlar:

Ayrıca, 3D yazıcılarda baskılar almak için düzenleme araçları olarak kullanılan tüm dilimleme yazılımlarında STL dosyalarını açman mümkün. Aşağıdaki linke tıklayarak dilimleme yazılımları hakkında bilgiye ulaşabilirsin.

Bozuk STL Dosyası Nasıl Düzeltilir?

Bozuk STL Dosyası Nasıl Düzeltilir?

STL dosyasını düzenlemek ve STL dosyasını başka bir dosya biçimine dönüştürmek tamamen mümkündür. STL dosyası düzenlemeye açık olduğundan, bir dosyanın içeriğini değiştirmeni engelleyecek hiçbir engel yoktur. Aslında, düzenleme işlemi oldukça kolaydır.

STL dosyası açılabilir olduğundan, FreeCAD gibi bir yazılım kullanarak bir dosyanın içeriğini değiştirmenizi engelleyecek hiçbir şey yoktur. Bozuk bir STL dosyasını düzeltmeye yardımcı olabilecek birkaç program vardır. Ücretsiz olarak Meshmixer programını kullanabilirsin.

STL dosyasını düzenleyebileceğin programlar:

Online ve ücretsiz STL dosya düzenleyicileri:

Ücretsiz STL Düzenleyici: Netfabb

Ücretsiz STL Düzenleyici: Netfabb

Netfabb, STL dosyalarını düzeltmek için güçlü bir araçtır. Yalnızca Windows’ta çalışan Netfabb’ın resmi versiyonu buradan indirebilirsin. Kayıt olduktan sonra, 30 günlük tam sürüm sürümünü kullanabilirsin.

Windows’un kendi uygulaması olan 3D Builder ile karşılaştırıldığında Netfabb, STL dosyalarını tamir edebilir, ince ayrıntıları olan parçaları algılayabilir ve buna göre 3D modeli optimize edebilir.

Aşağıdaki videoyu izleyerek veya verdiğimiz bilgileri kullanarak sen de STL dosyalarını düzeltebilirsin.

Bozuk STL Dosyasını İçe Aktar

Netfabb’ı yükledikten sonra menüden File -> Open Part’a tıkla. Parçayı içe aktarmak için çeşitli seçenekler sunan bir ayarlar paneli göreceksin. Varsayılan ayarları kullan ve “Add Parts”a tıklayarak 3D modelini ekle. (Örnek model için tıkla).

Bozuk STL Dosyasını İçe Aktar

STL dosyası arızalıysa, sağ alt köşede büyük bir kırmızı ünlem işareti göreceksin. Bu, STL dosyasını düzeltmen gerektiği anlamına gelir. Ünlem işareti görünmediyse, parçanın iyi olduğu ve sorunsuz yazdırılabileceği anlamına gelir.

STL Dosyasını Düzelt

STL dosyalarını düzeltmek için, üst araç çubuğundaki kırmızı “+” ile gösterilen düzeltme aracını (repair tool) aç. Bu noktada Netfabb, yüklediğin 3D modelin bir kopyasını oluşturur. STL’yi tamir etme işlemi, modelin kopyası üzerinde uygulanır ve orijinal modelin değiştirilmemesini sağlar.

Sol tarafta Düzeltme Panelini (Repair Panel) göreceksin. Düzeltme paneli sana aşağıdaki önemli özellikler hakkında bilgi verir:

 1. Mesh kapalı veya boşluk yok değil mi?
 2. Mesh uygun şekilde yönlendirilmiş mi?
 3. Kaç tane kenar (border edges) var? Bunlar, mesh’teki iki üçgenle paylaşılmayan kenarlardır.
 4. Kaç üçgen komşu üçgenlere göre beklendiği gibi yönlendirilmemiş?
 5. 3D modelde kaç boş delik var?

Düzeltme panelinde, Düzeltme Komut Dosyasını Çalıştır’a (Run Repair Script) tıkla ve görüntülenen açılır pencerede Varsayılan Düzeltme’yi (Default Repair) seç. Varsayılan Düzeltme, modeli tamir etmeyi başaramazsa, daha sonra Genişletilmiş Düzletme’yi (Extended Repair) deneyebilirsin. Düzeltme işlemini çalıştırmak için Yürüt’e (Execute) tıkla.

STL Dosyasını Düzelt

STL’yi tamir etme işlemi iyi sonuçlanırsa Düzeltme Paneli, mesh’in şimdi kapalı olduğunu ve iki yeşil onay işareti görüntülenerek düzgün bir şekilde yönlendirildiğini gösterecektir. Ayrıca kalan kenarlar, yanlış yönlendirilmiş üçgenler veya boş delikler olup olmadığını Düzeltme Paneli’den ulaşarak kontrol edebilirsin.

Bozuk STL Dosyasını Optimize Et

Netfabb, STL dosyasını kullanışsızsa da optimize etmeni sağlar. Düzeltme modundayken, üst menüden Mesh’i Düzenle’yi (Mesh Edit) ve Üçgenleri Azalt’ı (Reduce Triangles) seç.

Karşına çıkan penceredeki seçeneklerde Tüm Üçgenler’i (All Triangles) seçtiğinden emin ol. Diğer ayarlar için varsayılan değerler genellikle oldukça iyi çalışır. Netfabb’ın optimizasyon rutini aslında 3D Builder’dan daha iyidir, çünkü düşük ve yüksek miktarda ayrıntıya sahip parçaları otomatik olarak algılayabilir ve dosyayı buna göre optimize edebilir. Bu, optimizasyon nedeniyle modeldeki ayrıntıları yanlışlıkla kaybetmemeni sağlar.

Hazır olduğunda, Azalt’a (Reduce) tıkla. Şimdi modele yaklaş ve nihai sonuçtan memnun olup olmadığını kontrol et.

Bozuk STL Dosyasını Optimize Et

STL’yi Düzelt ve Optimizasyonu Uygula

Netfabb ile buraya kadar yaptığın düzeltme ve optimizasyondan memnun musun? O zaman uygulamaya geçelim. Düzeltme (Repair), daha önce otomatik olarak oluşturulan kopyaya sağ tıklayarak uygulanabilir. Bunu sol üst taraftaki Parçalar (Parts) menüsünde bulabilirsin. Daha sonra Parça Düzeltmesini Uygula’ya (Apply Part Repair) tıkla.

Sana birkaç seçenek sunulacak. Tamir edilen STL dosyayı orjinal 3D model ile karşılaştırmak istersen, orijinal arızalı parçayı Netfabb’de yüklü tutabilirsin. Bu durumda, Eski Parçayı Koru’yu (Keep Old Part) seç. Eski parçayı Netfabb çalışma alanında tutmak istemiyorsan, Eski Parçayı Kaldır’ı (Remove Old Part) seç.

STL’yi Düzelt ve Optimizasyonu Uygula

Artık çalışma alanında düzeltilen 3D model de görünecektir. Büyük ünlem işaretinin artık görünmediğine dikkat et.

Düzeltilmiş ve Optimize Edilmiş STL Dosyayı Kaydet

Düzeltilen 3D modeli kaydetmek için File’a tıkla ve Parçayı Dışa Aktar’ı (Export Part) seç. Netfabb’ın en güzel yanı, düzeltilen parçayı birden çok formatta kaydetmene izin vermesidir. 3D modeli yazdırmak için STL formatında kaydet.

Düzeltilmiş ve Optimize Edilmiş STL Dosyayı Kaydet

Ücretsiz Windows STL Düzenleyicisi: 3D Builder

Ücretsiz Windows STL Düzenleyicisi: 3D Builder

Windows kullanıcıları için 3D Builder uygulaması, STL dosyalarındaki hataları otomatik olarak tespit edip tamir etmek için kullanımı en kolay araçtır.

3D Builder, Windows 10 ile birlikte yüklenmiş olarak gelir, böylece hiçbir şey yüklemenize gerek yoktur. Sol alttaki mercek simgesine tıklayarak arama çubuğundan uygulamayı bulabilirsin. Eğer bilgisayarında yüklü değilse buradan ücretsiz yükleyebilirsin.

Bozuk STL Dosyasını İçe Aktar

3D Builder’ı açtığnıda karşına aşağıdaki resimde gördüğün gibi bir pencere gelecek. Buradan Aç’a (Open) ve daha sonra Nesneyi Yükle’ye (Load Object) tıkla. STL dosyasını seç ve yükle.

Bozuk STL Dosyasını İçe Aktar

Bu örnekte kullandığımız kusurlu STL dosyasını Thingiverse sitesinden indirebilirsin.

3D modeli yükledikten sonra, çalışma düzleminde göreceksin. Model bu aşamada yüklendi, ancak henüz içe aktarılmadı. İçe aktarmak için, üstteki menüden Modeli İçe Aktar’a (Import Model) tıkla.

STL Dosyasını Düzelt

Model içe aktarıldıktan sonra 3D Builder, aşağıdaki resimde de görebileceğin gibi, sağ aşağıda modeldeki tüm kusurları sana otomatik olarak bildirecektir. Bir arıza durumunda, açılır pencerede “Bir veya daha fazla nesne geçersiz bir biçimde tanımlanmış. Onarmak için burayı tıklayın.” yazacaktır.

STL Dosyasını Düzelt

Bir uyarı görünmüyorsa ve nesne mavi bir hatta sahipse, 3D Builder dosyanla ilgili herhangi bir sorun ile karşılaşmadığı anlamına gelir. STL dosyasını dilimleme yazılımı ile işleyip direkt 3D yazıcıda bastırabilirsin.

Hata iletisini içeren bir açılır pencere varsa ve bu açılır pencereye tıklarsan 3D Builder, STL dosyasını otomatik olarak düzeltir. Model düzelttikten sonra etrafında mavi bir anahat belirir.

Bozuk STL Dosyasını Optimize Et

Bazen, STL dosyasını daha az üçgen ve dolayısıyla daha küçük dosya boyutuna sahip olacak şekilde optimize etmek isteyebilirsin. 3D Builder, bir STL dosyasını optimize etmek için basit yollar sunar.

Bozuk STL Dosyasını Optimize Et

Üstteki menüden Düzenle’ye (Edit) tıkla ve Basitleştir’i (Simplify) seç. Optimizasyon miktarını kontrol eden bir Azaltma seviyesi (Reduction level) ayarlayacısına sahiptir. Bu ayarlamayı çok fazla yaparsan ve modeldeki ince ayrıntıları kaybedebilirsin. Çok az yaparsan da dosya boyutunda yeteri kadar azalma sağlayamayabilirsin. Optimizasyon rutininin daha ince ayrıntıları yok etmemesini sağlamak için bu ayarlayıcıyla oynamak ve modellerin daha ince kısımlarını yakınlaştırmak önemlidir. Azaltma seviyesini ayarladıktan sonra Yüzleri küçült’e (Reduce faces) tıkla.

Optimize edilmiş parçanın altında kırmızı bir dikdörtgen görünürse, hatalar vardır. Bu durumda, tamir etme işlemini tekrarlamalısın.

Düzeltilmiş ve Optimize Edilmiş STL Dosyasını Kaydet

Düzeltilmiş ve Optimize Edilmiş STL Dosyasını Kaydet

Düzeltilmiş ve optimize edilmiş modeli kaydetmek için sol üstteki 3 çizgi simgesine ve daha sonra çıkan kolonda “Farklı kaydet”e (Save as) tıkla. Modeli yine STL olarak kaydet.

STL Dosyasında Değişiklik Nasıl Yapılır?

“STL dosyası hangi programlarla açılır ve nasıl düzenlerim?” herhangi bir 3D yazıcı sahibinin er ya da geç merak ettiği bir sorudur. İndirdiğin hazır 3D yazıcı STL dosyaları gayet iyi, ancak model üzerinde çalışıp farklı özellikler katmak istiyorsan neler yapabilirsin?

STL dosyalarının düzenlenmesi iki farklı modelleme yazılımı ile yapılabilir:

FreeCAD, SketchUp, Blender, MeshMixer, MeshLab, 3D Slash ve SculptGL programları ile STL’yi nasıl düzenleyebileceğini bu sayfamızda detaylı olarak inceledik.

Fusion 360 ile STL Dosyasında Değişiklik Yapma

Fusion 360 programı ile ücretsiz olarak STL dosyalarına ekleme veya çıkarmalar yapabilirsin. Örnek çalışma için Bişeyler Yapalım ekibine teşekkür ederiz.

SolidWorks ile STL Dosyasında Değişiklik Yapma

Mühendislikte yaygın olarak kullanılan CAD programlarından SolidWorks ile STL dosyalarında düzenlemeler yapabilirsin.

Siemens NX CAD ile STL Dosyasında Değişiklik Yapma

Solidworks gibi mühendislik alanında sıkça kullanılan Siemens NX CAD programı ile de STL dosyalarında değişiklikler yapabilmek mümkündür.

STL Dosyasını Dönüştürme

G-Code’u STL’ye Dönüştürme

G-Code dosyaları, 3D yazıcıya 3D modelin nasıl yazdıracağını söyleyen komutlardır. G-Code genellikle hız ve sıcaklık gibi yazıcı parametrelerini ve 3D modelin geometrisini tanımlar. Genellikle, STL dosyaları Cura gibi bir dilimleyici kullanılarak G-Code dosyalarına dönüştürülür. Bununla birlikte, G-Code’u STL’ye geri çevirmek çok daha az uygulanmaktadır.

G-Code’u STL dosyasına çevirmenin ana nedeni, 3D modelin orijinal STL dosyasının olmamasıdır. Formatın dönüştürülmesi sırasında hatalarla karşılaşmak mümkündür.

Örneğin, G-Code dosyalarında genellikle 3D baskıda kullanılacak destek yapılarının kodlarını da içermektedir. G-Code STL’ye dönüştürülürken destek yapıları da yeni STL dosyasında kalır ve orijinal STL dosyasından tamamen farklı bir şey de ortaya çıkabilir. 3D model düzenleme yazılımlarında elle tek tek o destekleri temizlemek zorunda kalabilirsin.

Herhangi bir işlem gerektirmeden bir G-Code dosyasını STL dosyasına çevirmek için kullanılabilecek iki basit yöntem vardır.

Online G-Code STL Dönüştürücü: MakePrintable

Online G-Code STL Dönüştürücü: MakePrintable
MakePrintable ile G-Code dönüştürme - Kaynak: makeprintable.com

MakePrintable, online 3D baskı düzenleyicisidir. Tamir, baskı ve model yayınlayan bir web sitesidir. MakePrintable, yüklediğin “.gcode” dosyalarını “.stl” dosyalarına dönüştürür. Dönüştürmeyi gerçekleştirmek için MakePrintable sitesine üye olman yeterli.

Ardından, “Labs tab” sekmesine git ve G-Code çeviricide (reverser) Başlat’a (Start) tıkla. G-Code dosyasını yükledikten sonra, Hızlı Düzeltme (Quick Repair) veya İş Akışını Çalıştır’ı (Run Workflow) seç. Hızlı Düzeltme, hızlı bir sonuç almak isteyen ve yeni başlayan kullanıcılar için en iyi seçenektir. Bununla birlikte, özellikle zahmetli dönüşümler için, Özelleştirilmiş İş Akışı (Customized Workflow) oluşturarak dönüştürme işleminin başarısını artırmak mümkündür.

Voxelizer

Voxelizer
"Voxelizing" G-Code STL Dönüştürücü - Kaynak: blog.bantamtools.com

Voxelizer, Z-morph marka 3D yazıcılarda kullanılan dilimleme yazılımıdır. Voxelizer, G-Code dosyalarını STL dosyalarına dönüştürmek için entegre bir yeteneğe sahiptir. Bu yetenek, 3D modeli tanımlayan 3D hacim öğelere “voxel” ve “voksel”lere dönüştürerek çalışır. Bir voksel herhangi bir boyutta olabilir, ancak voksel ne kadar küçükse, modelinin çözünürlüğü o kadar iyi olur.

Piksel ve Voksel

Bir G-Code dosyasını STL’ye dönüştürmek için Voxelizer programını aç. File -> Import’a tıkla ve ardından G-Code dosyasını seç. G-Code dosyası görüntülendiğinde, ekranın sol üst kısmındaki voxelize simgesini ve ardından “Voxelize”ı seç.

Daha sonra, vokselleştirme için bir voksel boyutu ayarlaman gerekecektir. 0,1 mm seçeneği, katman yüksekliğini 0,1 mm’den daha düşük ayarlamıyorsan genellikle iyidir. İdeal olarak, katman yüksekliğini voksel boyutunla eşleştirmek veya daha da küçültmek en iyi sonuçları verecektir. İşlem tamamlandıktan sonra, STL olarak dosyayı kaydet.

STL’yi STEP’e Dönüştürme

STEP dosyası, ürün modeli verileri için standart olarak 3D modeller için yaygın olarak kullanılan bir CAD dosya biçimidir. STEP dosyaları bir CAD programından diğerine kolaylıkla aktarılabilir.

Fusion 360 ile STL’yi STEP’e Çevir

Fusion 360 ile STL’yi STEP’e Çevir
Fusion 360'da STL dosyası yükleme işlemi - Kaynak: blog.bantamtools.com

STL dosyalarını STEP dosyalarına dönüştürmenin basit bir yöntemi Autodesk Fusion 360 kullanmaktır. Bunu yapmak için önce Fusion 360’a bir STL dosyası yükle.

 1. Veri paneline git ve dosyaları yüklemek için bir alt klasör seç.
 2. Ardından, yüklemek istediğin STL dosyasını seçmek için Yükle (Upload) ve ardından Dosyaları seç (Select files) düğmesine bas.
 3. Sonra Yükle (Upload) düğmesine bas ve yüklemenin tamamlanmasını bekle.
 4. Bu tamamlandığında, File -> Export’a tıklayarak dosyayı dışarı aktar.
 5. Buradan, dışa aktarılacak STEP dahil çeşitli dosya türlerini seçebilirsin.

FreeCAD ile STL’yi STEP’e Çevir

FreeCAD ile STL’yi STEP’e Çevir
FreeCAD'de STL dosyası - Kaynak: blog.bantamtools.com

STL dosyalarını STEP dosyalarına dönüştürebileceğin ücretsiz bir alternatif CAD programı FreeCAD’dir. İlk olarak, STL dosyasını FreeCAD’e yüklemen gerekiyor.

 1. File -> Open’a tıkla ve STL dosyasını seç.
 2. Model yüklendikten sonra View -> Panels -> Tree View’i seç ve modelin ayrıntılarının göründüğü soldaki ağaç görünümü panelinin açık olduğundan emin ol.
 3. Ekranın üst orta kısmındaki açılır menüde “Part”ın (Parça) seçili olduğundan emin ol.
 4. Soldaki ağaç görünümünde (yukarıdaki görüntüde CSG yazan yer) dosya adı seçiliyken, Part -> Create shape from mesh’i seç, toleransı 0,1 varsayılan olarak bırak ve “Okay”e (Tamam) bas.
 5. File -> Export’a basarak STEP dosyasını kaydet.

STL’yi DXF ve DWG’ye Dönüştürme

Temelde AutoCAD’in yerel dosya formatı olan DWG dosyaları, 2D ve 3D vektör görüntü verilerini depolar ve diğer CAD yazılımlarıyla son derece uyumludur. Bu nedenle, birçok endüstride en sık kullanılan dosya formatlarından biridir.

Blender ile STL’yi DWG’ye Çevir

Blender ile STL’yi DWG’ye Çevir
STL dosyasını Blender'da DXF olarak kaydetmek. - Kaynak: cameron.nicholson96 / Autodesk Forums

STL’yi DWG dosyasına dönüştürmenin birkaç yolu vardır, ancak bunu yapmanın en kolay yollarından biri Blender kullanmaktır. Yazılım, STL dosyalarını açmana ve bunları AutoCAD’in tüm sürümleriyle uyumlu bir dosya formatı olan DXF’ye aktarmana yardımcı olur. Daha sonra bu DXF dosyasını AutoCAD’de açarak DWG dosyası olarak kaydebilirsin.

 1. STL dosyasını Blender’da aç.
 2. File -> Export’a tıkla. AutoCAD (.dxf) seçeneğini seç ve kaydet.
 3. Dışarı aktarmada DXF seçeneği aktif değilse, User Preferences’a (Kullanıcı Tercihleri) (Mac IOS’ta Ctrl / Cmd + Alt + U kısa yolu ile) git ve arama çubuğuna “DXF” yaz. Import-Export (İçe Aktar-Dışa Aktar) seçeneğini etkinleştir.
 4. Dosyayı DXF olarak kaydettikten sonra, AutoCAD’de aç DWG olarak kaydet.

Online DWG Çevirici: CADforum

Online DWG Çevirici: CADforum
CAD Forum - online STL DWG çevirici - Kaynak: cadforum

Bilgisayarında Blender yüklü değilse endişelenme. STL dosyalarını sadece tek bir tuş ile DWG dosyalarına dönüştürmeni sağlayan online çevirici var. CAD Forum web sitesi, STL dosyalarını DWG dosyalarına dönüştüren ücretsiz bir web uygulaması sunuyor. Aşağıdaki basit adımlarla 20 MB’a kadar dosyaları DWG’ye çevirebilirsin:

 1. İlk olarak, bilgisayarından dönüştürmek istediğin STL dosyasını seç ve yükleme tamamlanana kadar bekle.
 2. Hedef formatı DXF olarak seç ve “Convert” (Dönüştür) düğmesine bas.
 3. Son olarak, dönüştürülen DXF dosyasını indir ve AutoCAD’de aç.
 4. Açıldıktan sonra DWG dosyası olarak kaydet.

STL’yi OBJ’ye Dönüştürme

OBJ dosyaları çok sayıda küçük üçgenli yapıları depolamak için daha esnektir ve farklı çokgen olarak serbest form eğrileri kullanabilir. OBJ dosyalarında renk ve doku bilgileri depolayabilir, bu da onları çok renkli 3D baskı için ideal hale getirir.

Genel olarak, STL’ler esas olarak 3D baskı dilimleyicilerde (Cura gibi) veya modelleme programlarında (Fusion 360 gibi) kullanılırken, OBJ dosyaları 3D baskı dünyasının pek kullanılmayan CAD programları arasında daha evrenseldir.

Online Dönüştürücü: MeshConvert

Online Dönüştürücü: MeshConvert
STL dosyalarını online olarak kolayca OBJ dosyalarına dönüştürmek için MeshConvert - Kaynak: MeshConvert

STL dosyasını OBJ’ye dönüştürmenin en basit yollarından biri online olarak kullanılan MeshConvert dönüştürücü sitesidir.

Bu site, STL dosyasını OBJ, DAE, PLY gibi dosya formatlarına hızlı ve ücretsiz olarak dönüştürmeni sağlar. Bu yöntem Thingiverse’den indirdiğin hazır STL dosyalarını bir programa ihtiyaç duymadan OBJ dosyalarına dönüştürmene imkan tanır.

Blender ve Fusion 360 ile STL’yi OBJ’ye Çevir

STL dosyasını OBJ’ye dönüştürmenin başka bir kolay yolu da modelleme programlarıdır. Blender veya Fusion 360 gibi çoğu CAD programı hem STL hem de OBJ dosyalarını hem içe hem dışa aktarabilir.

STL’yi G-Code’a Dönüştürme

STL’yi G-Code’a Dönüştürme

Peki STL dosyası 3D yazıcıda nasıl yazdırılır? Modelini 3D modelleme programlarında (CAD) tasarlayıp STL dosyası olarak kaydettikten sonra dilimleme yazılımları ile STL’yi G-Code’a çevirebilirsin.

İhtiyaçlarına ve 3D yazıcına uygun parametreleri seç, boyutu ve kalite ayarlarını yap, “Slice” (Dilimle) tuşuna bas. Cura dilimleme programı ile STL dosyasını G-Code’a nasıl çevireceğini aşağıdaki yazımızda senin için anlattık.

STL Dosyasını Dönüştüren Diğer Programlar

JPG veya PNG’yi STL’ye Dönüştürmek

webp veya PNG’yi STL’ye Dönüştürmek

Resimlerden 3D baskı almanın birçok yolu var ve ihtiyacın olan tek şey, yüksek çözünürlükte fotoğraflar ve 3D baskı becerisi. Resmi 3 boyutlu yapıp basmak istiyorsan aşağıdaki sayfamızı incelemeni tavsiye ederiz.

Haritayı STL’ye Dönüştürmek

Haritayı STL’ye Dönüştürmek

Bir arazinin harita üzerinden 3D modelini alabileceğini biliyor muydun? Mimarlar veya tasarımcılar için 3D baskılı araziler ilginç olabilir. Arazinin 3D baskı için STL modellerine dönüştürmek için Terrain2STL sitesini kullanabilirsin.

Sitede belirtildiği gibi, Terrain2STL, ekvator üzerinde yaklaşık 90 metre çözünürlüğe sahip olan 2000 tarihli SRTM3 veri kümesini kullanarak STL dosyaları oluşturur.

3D Yazıcını Yenileme Vakti

Uygun Fiyatlı 3D Yazıcılar

STL dosyalarını hangi programlar ile açıp değiştirebileceğine baktığına göre 3D yazıcıya sahipsin. Peki yeni özelliklere sahip 3D yazıcılara göz atmaya ne dersin? Sessiz, hassas ve büyük baskılar almak istemez misin?

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, senin için uygun fiyatlı ve yüksek performanslı 3D yazıcıları inceledik.

İlgili Makaleler

^