TPU Esnek (Flex) Filament Nedir?

Üç boyutlu yazıcılarda kauçuk ve silikon gibi esnek parçalar üretebilirsin. Bu yazımızda TPE, TPU, TPC, TPA esnek (flex) filamentleri ile yumuşak PLA filamentlerinin ne için kullanıldığını ve nasıl yazdırılacağını detaylı olarak anlatıyoruz.

 1. TPE Filament
  1. TPE Filament Özellikleri
  2. TPE Filament Yazdırma İpuçları ve Ayarları
  3. TPE Filament Baskıdaki Zorluklar
 2. TPU Filament
  1. TPU Filament Özellikleri
  2. TPU Filament Yazdırma İpuçları ve Ayarları
  3. TPU Filament Baskıdaki Zorluklar
  4. TPU Filament Kullanım Alanları
 3. TPU ve TPE Filament Arasındaki Fark Nedir?
 4. TPC Filament
  1. TPC Filament Özellikleri
  2. TPC Filament Yazdırma İpuçları ve Ayarları
  3. TPC Filament Baskıdaki Zorluklar
 5. TPA Filament
  1. TPA Filament Özellikleri
  2. TPA Filament Yazdırma İpuçları ve Ayarları
  3. TPA Filament Baskıdaki Zorluklar
 6. Yumuşak PLA Filament
  1. Yumuşak PLA Filament Özellikleri
 7. Shore Sertlik Ölçeği
 8. 3D Yazıcıda Kauçuk Neden Basılamaz?
 9. Esnek Filament 3D Yazıcıda Nasıl Basılır?
  1. Esnek Filament İle İlk Baskı
  2. Esnek Filament ile Baskı - Sürtünme Sorunu
  3. Esnek Filament İçin Dilimleme Yazılımı (Slicer) Ayarları
 10. Esnek Filamentleri Saklama
 11. Esnek Filament Markaları
  1. 1. NinjaTek Flexible Filament
  2. 2. MatterHackers Yumuşak PLA Filament
  3. 3. Taulman PCTPE (TPA) Filament
  4. 4. Polymaker PolyFlex (TPU) Filament
  5. 5. FormFutura FlexiFil TPC Filament
 12. İlgili Makaleler

Giderek daha fazla özelleştirilmiş ve müşterinin ihtiyaçlarına uygun ürünler ortaya çıkıyor. Tamamen yeni bir seviyeye özelleştirilmiş çözümler getiren 3D yazıcı teknolojisi bu konuda önemli bir faktör. 3D yazıcı modası ve üç boyutlu baskı protez kolları gibi makalelere baktığında 3D yazıcının gerçekten parladığını göreceksin.

Esnek ve elastik uygulamalar söz konusu olduğunda, kauçuk malzeme ideal seçimdir. Fakat kauçuk 3D yazıcıda basılamaz. Bu nedenle, kauçuğa benzeyen fakat 3D yazdırılabilen alternatif malzemeler vardır.

Elastomerler ve polimerler esnek malzemeler kategorisine girmektedir. Bu nedenle, termoplastiklerin ve elastomerlerin avantajlarını birleştirerek, termoplastik elastomerler (TPE’ler) adı verilen yeni bir 3D yazıcı malzeme sınıfı ortaya çıkmıştır.

Bu yazı ile birlikte farklı esnek malzemelerin bilgilerini edinerek hangisinin ihtiyaçlarını için en iyisi olduğuna dair daha iyi bir fikir edineceksin.

Esnek (Flex) Filament Nedir

TPE Filament

Termoplastik elastomerler (TPE’ler), çapraz bağlı bir kauçuğa benzer elastikiyet sergileyen polimerlerdir. Malzemedeki esneklik derecesi, TPE tipine ve kalitenin kimyasal yapısına bağlıdır. Ek olarak, bu elastomer sınıfı, 3D yazıcı için iyi olan termoplastiklerin işlem avantajlarıyla birlikte gelir.

TPE veya termoplastik elastomer darbe, titreşim direnci, kaymazlık veya sadece esneklik gerektiren her şey için kullanılabilir. Sönümlendiriciler, kaymaz ayaklar, telefon kılıfları ve benzer amaçlar için kullanılan TPE filament, yüklere karşı koymak için kolayca deforme olur ve sıkışır. Bu da parçaların inanılmaz dayanıklı olmasını sağlar. Bazen 3D yazıcıda esnek (flex) filamentler ile baskılar almak zor olsa da, alacağın sonuçlar için genellikle bu mücadeleye değer.

TPE Filament Özellikleri

TPE Filament Yazdırma İpuçları ve Ayarları

TPE Filament Yazdırma İpuçları ve Ayarları

TPE Filament Baskıdaki Zorluklar

TPE filamenti esnek olduğundan dolayı, ekstrüderde bulunan filament yolundaki herhangi bir boşluktan dolayı bükülme veya sıkışma eğilimindedir. Filament yolunun boşluk veya engel olmadan iyi tasarlanıp hassas üretilmesi önemlidir. Esnek filamentler için, özellikle TPE, ekstrüder üzerinde motor bulunması gerekmektedir. Ekstrüder motorunun nozzle’a çok uzak bir mesafede olması ve filamentin uzaktan ittirilmesi TPE filamentinin teflon borunun içinde bükülmesine neden olur. TPU ve daha yüksek shore sertlik değerine sahip, 90A ve üzeri, esnek filamentler için uzaktan besleme ekstrüdere sahip 3D yazıcılar tercih edilebilir.

TPE filamentinin esnekliğinden dolayı geri çekme özelliği düzgün çalışmaz. Geri çekme özelliğinin dilimleme yazılımında devre dışı bırakılması önerilir. Bazı TPE filamentler 3D yazıcı yatağına çok iyi yapışır, ancak yine de kapton bant, Pritt veya saç spreyi kullanabilirsin.

TPE Filament Baskıdaki Zorluklar

Birçok açıdan TPE filament, yeni değişkenlerine sahip TPU filamentin gölgesinde kalmıştır. TPE filamentin ekstra yumuşaklığı cazip gelse de bazen TPU filamentin sunamayacağı kadar sert ve pürüzsüzlük de işine gelebilir.

İhtiyacın olan ekstra esneklik ise ve 3D yazıcıdaki bu zor baskı işlemini çözecek kadar cesaretliysen, TPE filamentinin ekstrüder içinde ezilmesi veya takılması seni hayal kırıklığına uğratmaz.

TPU Filament

Termoplastik poliüretan (TPU), 3D baskıda kullanılan en yaygın TPE türüdür. Diğer esnek filamentlerle karşılaştırıldığında, daha kolay bir şekilde baskı alınabilir ve parçalarda daha fazla sertlik sağlar. Aynı zamanda iyi bir güce ve yüksek dayanıklılığa sahiptir.

TPU Filament

TPU gibi esnek filamentlerin popülerliği gittikçe artıyor. TPU veya termoplastik poliüretan, uygun şekilde donatılmış herhangi bir FDM 3D yazıcıda kullanılabilecek çok yaygın bir elastik polimer veya elastomerdir. Birçok esnek 3D yazıcı filament çeşidi arasında, TPU biraz daha serttir. Bu sayede 3D yazıcıda basılması daha kolaydır. Yaygın özellikleri, PLA ve ABS’den çok daha yüksek basınç ve çekme kuvvetlerine dayanabilen çok yüksek esnekliğe ve dayanıklılığa sahip olmasıdır.

TPU Filament Özellikleri

TPU Filament Yazdırma İpuçları ve Ayarları

TPU Filament Baskıdaki Zorluklar

Yüksek kalitede parçaları TPU filament ekstrüderde sıkışmadan düzgün bir şekilde yazdırmak için doğrudan bir tahrik, yani motoru ekstrüder üzerinde olan, ekstrüder kullanılmasını önermekteyiz. Ancak, uygun ayarlar ve kalibrasyon ile uzaktan motor ile besleme yaparak iyi kalitede baskılar da elde edilebilir. TPU filamentindeki başarının büyük ölçüde 3D yazıcının kurulumuna ve yazdırmadan önce ne kadar iyi kalibre edebileceğine bağlıdır. Büyük boyutta, zaman alıcı veya zor baskılar yapmadan önce, ayarlarını hassas bir şekilde ayarlamak için TPU ile birkaç küçük deneme baskısı yapmanı öneririz.

TPU Filament Baskıdaki Zorluklar

TPU filamenti yazdırırken minimum bükülme ve büzülme olabilir ve ısıtılmış bir tablaya ihtiyça duyulmayabilir. Ancak yine de 3D yazıcı yatağını 40°C - 50°C arasında tutmanı öneririz. Önerilen baskı sıcaklığı 210°C ile 230°C arasındadır. Ancak filamentlerin markasına göre değişebilir. TPU filamentin bir dezavantajı, nadiren 30 mm/s’den daha yüksek olan baskı hızlarıdır. Bunun nedeni, uygun miktarda filamentin sıcak uçtan itilmesinin zor olmasıdır. TPU filament, yazdırma sırasında belirgin düzeyde duman çıkarmaz, ancak gıdalar için güvenli değildir. TPU filament, sıvılarda çözünmeyen bir malzemedir. Ancak higroskopiktir, yani nemli koşullarda bozulabileceği anlamına gelir.

TPU Filament Kullanım Alanları

TPU filamenti, çok çeşitli modelleri 3D yazdırmak için yaygın olarak kullanılır. Günlük kullanım için TPU filament; özel telefon kılıfları, lastik paspaslar ve stres oyuncakları yapmak için mükemmeldir. Uzaktan kumanda arabalarda (RC) TPU filament, lastikler veya amortisörler için kullanılabilir ve ara sıra o-ringler ve contalar yapmak için bile kullanılır. DIY (kendin yap) dünyasında, TPU esnek parçalar veya mahfazaların yanı sıra, titreşim sönümlemesi ve şok emici gibi uygulamalar için ani darbelere ve harekete direnç göstermesi gereken parçalar için harikadır.

TPU ve TPE Filament Arasındaki Fark Nedir?

TPU filament, TPE filament ile kolayca karıştırılabilir. Peki TPE ile TPU esnek filament arasındaki fark nedir? TPE filamentin daha yumuşaktır ve yazdırmak için daha zordur. TPU filament ise daha sert ve PETG filamente benzer şekilde basılması yeterlidir.

TPE belirli bir malzeme değildir, ancak TPU’nun bir dizi elastik termoplastikten oluştuğu bilinmektedir. Bu iki açıklama kafa karıştırıcı olabilir çünkü iki terim genellikle filamentleri pazarlarken isimler olarak kullanılır. Son zamanlarda, hem bir terim hem de bir malzeme olarak “TPU”, “TPE” ye göre daha popüler olmaya başlamıştır.

Bu karışıklığı önlemek için, aşağıda bulunan teknik sertlik derecelerine göre malzemeleri ayırt edebilirsin. 90A sertlikte veya altında derecelendirilen esneklikler, malzeme TPU bazlı olsa bile, TPE olarak kabul edilir.

TPC Filament

Termoplastik kopolyester (TPC), uzun zincirli veya kısa zincirli glikollerin değişken, rastgele uzunluktaki sekanslarına sahip kopoleter esterlerdir. Hem sert hem de yumuşak bölümleri vardır. Sert bölümler tipik olarak kısa zincirli ester birimleridir. Diğer yandan yumuşak bölümler genellikle alifatik polieterler ve polyester glikollerdir.

TPC Filament

TPC filament, hobi 3D yazıcı dünyasında pek kullanılmayan ama mühendislik dereceli bir malzemedir. Körüklerde ve kendiliğinden genişleyen polimer stentlerde kullanılmaktadır.

TPC Filament Özellikleri

TPC Filament Yazdırma İpuçları ve Ayarları

TPC Filament Baskıdaki Zorluklar

Nispeten, TPC filament ara vermede daha az uzama sunar. Çok esnek uygulamalar için kullanılamaz.

TPA Filament

Termoplastik poliamid (TPA), TPE’nin kimyasal bir ko-polimeri ve oldukça esnek naylondur. TPA filament, naylondan gelen pürüzsüz, parlak bir doku ile TPE’den gelen esnekliğinin bir birleşimidir. Kış sporları, özellikle kayak malzemeleri, golf topları, kateterler gibi tıbbi ürünler için kullanılmaktadır.

TPA Filament

TPA Filament Özellikleri

TPA Filament Yazdırma İpuçları ve Ayarları

TPA Filament Baskıdaki Zorluklar

TPA filamentler nemi emer ve bu nedenle kuru yerlerde muhafaza edilmelidir. Bazen katmanlarda kalkmalar yaşanabilir.

Yumuşak PLA Filament

Yumuşak PLA, daha esnek olması için yapılan PLA karışımlarına uygulanan genel bir terimdir. Performansı bakımından bazı firmalar “sert kauçuk” olarak adlandırır.

Yumuşak PLA Filament

Diğer esnek filamentlerle karşılaştırıldığında, gücü ve dayanıklılığı ile bilinir. Baskı, standart PLA baskıya benzer, ancak daha düşük bir baskı hızı ve daha yüksek bir yatak sıcaklığı kullanılması gerekir. Tıpa, yay ve kayışlar için kullanılabilir.

Yumuşak PLA Filament Özellikleri

Shore Sertlik Ölçeği

Shore Sertlik Ölçeği

Farklı malzemelerin sertliğini ölçmek için farklı Shore Sertlik ölçekleri vardır. Bu ölçekler, malzemeleri tartışabilmeleri ve ortak bir referans noktaya sahip olmak için icat etmiştir. Yukarıdaki tabloda görebileceğin gibi, farklı ölçeklerde örtüşme vardır. Örneğin, 95A Shore sertliğine sahip bir malzeme aynı zamanda bir Shore 45D’dir.

Shore 00 Sertlik Ölçeği çok yumuşak olan kauçukları ve jelleri ölçer. Shore A Sertlik Ölçeği, çok yumuşak ve esnek, orta ve biraz esnek, sert ve neredeyse hiç esnek olmayan sertliğe kadar değişen esnek kalıp lastiklerinin sertliğini ölçer. Yarı sert plastikler ayrıca Shore sıkalasının yüksek ucunda da ölçülebilir. Shore D Sertlik Ölçeği sert lastiklerin, yarı sert plastiklerin ve sert plastiklerin sertliğini ölçer.

3D Yazıcıda Kauçuk Neden Basılamaz?

Kauçuk, özellikleri dış etkenlerden etkilenmeyen organik bir malzemedir. Kauçuğun vulkanizasyona uğraması, elastikliğini ve gücünü artırmak için, bir daha asla sıvı halde gelmeyeceği anlamına gelir. Vulkanizasyon, kauçuğu katı hale getirir ve şeklini korumasını sağlar. Filamentleri eritip akışkan kıvama getirmek için herhangi bir yeniden ısıtma işlemi yanmasına neden olacaktır. Bu nedenle, kauçuğun akışkan olamayacağı gerçeği, 3D yazıcıda kauçuğun üretiminin imkansız olmasının nedenidir.

Esnek Filament 3D Yazıcıda Nasıl Basılır?

Bazı 3D yazıcılar esnek filamentlerle baskılarda başarılı olsa da çoğu 3D yazıcı esnek filamentlerle baskılar alamazlar. Sorunları çözmek ve esnek filamentin kabul edilebilir hızlarda iyi baskı kalitesi elde etmek için başarıya nasıl ulaşacağını anlatacağız.

Esnek Filament İle İlk Baskı

İlk esnek filament makarasını teslim aldın, 3D yazıcına yükledin, nozzle’ı ısıttın ve baskı düğmesine bastın. Buraya kadar her şey normal yapılacak şeyler. Ancak büyük bir ihtimal ekstrüder motorun ekstrüderin üzerinde değilse veya motor üzerinde olmasına rağmen aşağıdaki resimdeki gibi tahrik dişlisi ile rulman konumu filament yolundan uzakta ise filamentin bükülüp sıkışacaktır.

Esnek Filament İle İlk Baskı

Ekstrüder tahrik dişlisi (veya toplanmış şaft) ile nozzle’ın giriş deliği arasında bir boşluk varsa, filament bükülebilir ve burkulma işlemi başladıktan sonra çok geç kalırsın. Bazen küçük aralık bile sorun yaratabilir.

Esnek Filamentin Sıkışması

Çözüm için bu boşluğun kapatılması gerekiyor, böylece esnek filament nozzle’a giden yolda tamamen sınırlandırılmıştır ve yanlara kaçamaz. Bunu başarmanın birkaç yolu vardır ve ekstrüderinde değişkenlik yapabilirsin. Bazı 3D yazıcılarda bu değişikliğe izin verilmeyebilir. Bunun bir örneğini aşağıdaki resimde görebilirsin.

TPE Filament Ekstrüder Sistemi

Ekstruderin içine ilave bir destek takabilir ve aşağıdakiler gibi güçlendirebilirsin:

Dahili filament desteğiyle kendine yeni bir ekstrüder tasarımı da yapabilirsin. İşte bazı örnekler:

120 mm/s’lik esnek baskı hızlarına ulaşan Recreus Extruder gibi esnek filament uyumlu bir ekstrüder ve nozzle da satın alabilirsin.

Esnek Filament ile Baskı - Sürtünme Sorunu

Aşırı sürtünme, esnek filamentler ile baskıların düşmanıdır. Ekstrüder tahrik dişlisinde daha fazla baskıya neden olabilir ve bunun sonucunda daha fazla filament besleme problemi ortaya çıkabilir. Tahrik dişlisinden önce ve sonra aşırı sürtünme sorunlarına yol açabilir.

Mümkünse, esnek filamenti bir besleme borusu kullanmadan doğrudan Ekstrüder’e besle. İdeal olanı 3D yazıcıdan en fazla 30 cm veya daha yüksek bir mesafede olmasıdır. Bir besleme borusu kullanman gerekiyorsa, düşük sürtünmeye sahip PTFE teflon boru kullanmalısın.

Esnek Filament ile Baskı - Sürtünme Sorunu

Bu uzunluğu, nozzle’a mümkün olduğunca kısa tut. Esnek bir filamenti nozzle’a itmek sıkıştırma ile sonuçlanacak ve bunun sonucu olarak filamentin çapını artıracaktır. Filamentin nozzle’ın içindeki termal genleşme olur ve basınç artar. Bu nedenle uzaktan besleme (Bowden tarzı) yapan ekstrüderler esnek filamentler için sorunludur. Ekstrüder motorunu 3D yazıcı döküm sistemi yani ekstrüderin üzerine monte etmeni öneririz. Ayrıca Bowden yani uzaktan besleme bir ekstrüder’in var ise PTFE teflon besleme borusu kullanmanı ve mümkünse 3 mm çapında bir filament ile yoksa da 1.75mm çapındaki filament ile çok yavaş baskılar almanı tavsiye ederiz.

Termal genleşme sorunu için Nozzle’a giden sıcak uç yoluna PTFE teflon boru yerleştir.

Esnek Filament ile Baskı - Termal Genleşme

PTFE teflon boru sürtünmeyi azaltır ve filamenti sıcak uca girinceye kadar yalıtmak için termal bir kırılma yaratır. Böylece filamentin çapı çok erken büyümez. Aşağıdaki fotoğraflarda, PTFE teflon borunun ekstrüder motoru tahrik dişlisine kadar uzandığını görebilirsin. Örnek tasarım: ORCA 0.43 Extruderderivate

Esnek filamentin kaçmasını engellediysen ve sürtünmeyi azalttıysan artık filamenti sıcak uca teorik olarak daha hızlı bir besleme hızında besleyebilirsin. Ancak, nozzle deliği boyutu küçükse, sıcak uçtaki basınç artar ve optimum hızlara ulaşamayabilirsin.

0.2 mm, 0.3 mm, 0.4 mm ve 1 mm çapındaki nozzlelar ile denemeler yaptık ve 1 mm çapındaki nozzle ile hızlı baskılar alabildik. Katman yüksekliğini düşürerek, örneğin 0.3mm, 1 mm’lik bir nozzle ile oldukça iyi kalitede baskılar alabilirsin. 0.3 mm yüksekliğinden dolayı ekstrüder malzemeyi biraz ezip bazı karmaşık detayları kaybetsen de katman çözünürlüğü yine de iyi olacaktır. 0.4 mm’lik bir nozzle, XY kalitesi ve baskı hızı için iyi seçenektir. Ancak, denemeler yapmalısın. Richrap’in Quick-Fit Extruder taşıyıcısı, Reprap tarzı 3D yazıcılarda deneme yapmak için ekstrüderleri hızlıca değiştirmeni kolaylaştırır.

Esnek Filament İçin Dilimleme Yazılımı (Slicer) Ayarları

Bizim tercih ettiğimiz dilimleme yazılımı, Craftunique tarafından tasarlanan CraftWare‘dir. Senin dilimleme yazılımında (örneğin Cura) esnek filamente özel ayarlar yoksa, varsayılan bir filament ayarını seçip nozzle boyutunu seçip, baskı hızını bu boyuta göre düşürebilirsin. Aynı zamanda geri çekme (retract) uzunluğunu da başta 4 mm’ye ayarlayabilirsin. Ayrıca dilimlemeden önce eklenebilen / çıkartılabilen / yeniden boyutlandırılabilen / otomatik olarak oluşturulabilen, hatta bir ağaç gibi dallanan açılara yerleştirilen sütunlardan oluşan mükemmel bir özelleştirilebilir destek yapısı da vardır. Aşağıdaki resimde FilaFlex filament ile üretilen başparmak gibi esnek filamentlerde bile destek kolayca çıkarılabilir.

Esnek Filament İçin Dilimleme Yazılımı (Slicer) Ayarları

Esnek Filamentleri Saklama

Esnek filamentlerin higroskopik olduğu bilinmektedir, bu da havadan nemi emdikleri anlamına gelir. Nem, filamenti bozabilir. Bu nedenle, kullanımda olmayan herhangi bir filament düşük nemli bir ortamda saklanmalıdır. Hava geçirmez bir kap veya silika jel poşet bulunan bir torbada saklayabilirsin. Filamentlerin saklama koşulları ile ilgili detaylı bilgi için Filament Depolama Rehberi yazımızı okumanı tavsiye ederiz.

Esnek Filament Markaları

1. NinjaTek Flexible Filament

NinjaTek esnek filamentte dünya lideri olduğunu iddia ediyor ve kesinlikle önerecekleri çok çeşit var. Örnek olarak, SemiFlex filamentleri baskı çözünürlüğü, şok emilimi ve kuvveti birleştiren sert, yarı-sert bir esnek filamenttir. 98A Shore sertliğine sahip ve geniş bir renk yelpazesi ile geliyor.

2. MatterHackers Yumuşak PLA Filament

MatterHackers‘ın yumuşak PLA filamenti neredeyse kauçuğa benzeyen oldukça esnek bir malzemedir. Bükülmesi gereken parçaları yazdırmak istiyorsan harika bir seçim. Basılabilecek parçalar olarak lastikler, telefon kılıfları, yaylar, makine parçaları ve oyuncaklar verilebilir. Yumuşak PLA filament, doğal malzemelerle oluşturulan bir biyopolimerdir ve ko-polimer esnek malzemelerle aynı uzamaya sahip olmasa da standart, kırılgan PLA filamentten daha iyidir. Shore sertliği 92A’dır.

3. Taulman PCTPE (TPA) Filament

Taulman Plastikleştirilmiş Kopolyamid TPE (PCTPE), herhangi bir tasarımcının çok esnek bir parça yazdırmasını sağlayan benzersiz özelliklere sahiptir. Bu filament, FDM 3D yazıcıya sahipsen cep telefonu kapaklarından protezlere ve giyilebilir ürünlere kadar farklı parçaları basmana imkan sağlar.

PCTPE filamentinin benzersizliği, bitmiş herhangi bir baskının, ek dayanıklılığa ve naylonun yumuşak dokusuna sahip olmasıdır. Bunun nedeni, PCTPE’nin bir TPE karışımı ve oldukça esnek naylonun kimyasal bir ko-polimeri olmasıdır. Naylon ile aynı güçlükte ama daha esnek bir baskıya ihtiyacın varsa PCTPE filament mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, TPE filamentten daha az esnek olduğundan kolay ve hızlı bir şekilde yazdırabilirsin.

Açıkça belirtilmemesine rağmen, Taulman PCTPE’nin Shore sertliğinin 100A’nın üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

4. Polymaker PolyFlex (TPU) Filament

PolyFlex, 95A Shore sertliğine sahip bir TPU filamenttir. Orijinal uzunluğunun üç katından daha fazla gerildiği bilinen dayanıklılık ve yüksek esneklik arıyorsan mükemmel bir seçimdir.

PolyFlex çoğu masaüstü 3D yazıcıda yazdırılabilir. Tek sorun, yalnızca 750 gram makaralarda mevcut olması ve renk aralığının sınırlı olmasıdır.

5. FormFutura FlexiFil TPC Filament

FlexiFil, biyo-bazlı bir esnek termoplastik ko-polyesterdir (TPC). Yüksek performansa sahiptir ve benzersiz güç özellikleri ile birlikte gelir. Bu filament ile basılan ürünler, katlandıkları, büküldükleri veya çöktükten sonra orijinal şekillerine veya konumlarına geri dönmelerine izin veren “eğilme hafızasına” sahiptir.

FlexiFil, kimyasal maddelere, UV ışığına karşı dirençli ve yüksek darbe direncine sahiptir. Bükülme sırasında nadiren deforme olan veya kırılacak güçlü ve dayanıklı baskılar üretir. FlexiFil, kısmen (%43) biyo-yağdan yapılmış olmasına rağmen, SemiFlex ve PolyFlex’e benzer.

İlgili Makaleler

^