Soft PLA vs TPU Filament Karşılaştırması

3D baskının en büyük avantajlarından biri, hem kelimenin tam anlamıyla hem de mecazi olarak esnekliğidir. Niş bir malzeme gereksinimin varsa, illa ki bir filament bulursun. Örneğin, diğer özelliklerin yanı sıra dayanıklılığı veya kullanım kolaylığını artırmak için modellerde esneklik yaratılabilir.

Çoğu esnek filament, termoplastik elastomerler adı verilen sert plastik ve kauçuk polimerden yapılır. Malzemenin esnekliği bu iki bileşiğin oranına bağlıdır. Bu nedenle, tamamen bükülebilen, ancak lastik bir bant gibi geri formuna gelen nesneler basmak mümkündür; örneğin baskı yapıldığında esneyen ancak sağlam şeklini koruyan araba lastikleri gibi.

  1. Esnek (Flex) Filament
    1. Yazdırma İpuçları
  2. Yumuşak (Soft) PLA Nedir?
    1. Soft PLA’nın Avantajları
    2. Soft PLA’nın Dezavantajları
  3. Soft PLA vs TPU
  4. İlgili Makaleler


Esnek (Flex) Filament

Esnek Filament Nedir?
Esnek filamentler, esnek olması gereken ancak orijinal şekillerine dönmesi beklenen 3D yazdırılmış nesneler için kullanılır. (Kaynak: stratasys.com)

Özelliklerine ve güçlerine göre birkaç tür esnek filament vardır:

Yazdırma İpuçları

Esnek filamentler, darbeleri ve titreşimleri sönümleme konusunda harikadır. Uzun bir raf ömrüne sahiptir ve son derece dayanıklıdır, ancak daha sert temel malzemeli filamentlere göre yazdırmak daha zordur.

Yazıcı içinde tahrik dişlisi ile eriyik bölgesi arasındaki mesafenin olabildiğince kısa olduğu doğrudan (direct) tahrikli bir ekstrüder kullanarak esnek baskı şansını artırabilirsin. Bu, esnek filamentin toplanmadan yazıcıdan geçmesini kolaylaştırır. Ekstrüder rehberimiz için tıkla.

Yumuşak (Soft) PLA Nedir?

Yumuşak (Soft) PLA Nedir?
Yumuşak PLA filamenti, cep telefonu kılıfları basmak için kullanılabilir (Kaynak: easyacc.com)

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, soft PLA özel bir 3D baskı filamentidir. Mısır nişastası veya şeker kamışı gibi doğal malzemelerden yapılır. Bu malzemeler şekillendirilen, kurutulan ve uzun, ince bir filament halinde sertleştirilerek granülleştirilir. Daha sonra bir sıvı halinde eritilir ve 3D baskı için bir makaraya sarılır.

Yumuşak PLA, normal PLA‘nın doğal kırılganlığını ortadan kaldırmak için ek kimyasallarla işlenir. Bu kimyasallar eklendiğinde PLA, kauçuğun özellikleri kazanır. Basınç uygulandığında şekil değişikliklerine dayanabilir ve basınç kaldırıldıktan sonra orijinal haline geri döner.

Yumuşak PLA ayrıc, kauçuğun titreşimleri ve darbeleri emme yeteneğini de korur. Bu, lastik gibi çalışması gereken, ancak bir malzemeyi herhangi bir pürüzlülük olmadan kıracak veya çatlatacak basınçlara sürekli olarak maruz kalan nesneler için kullanışlıdır.

Soft PLA’nın Avantajları

Soft PLA'nın Avantajları
Soft PLA, normal PLA karşılıyor. (Kaynak: Casual Collisions - YouTube)

Soft PLA’nın normal PLA’ya göre avantajları şunlardır:

Soft PLA’nın Dezavantajları

Soft PLA'nın Dezavantajları
Yumuşak PLA, bükülme eğilimi nedeniyle baskısı zor bir filamenttir. (Kaynak: Ultimaker)

Yumuşak PLA filamentini kullanırken karşılaşılan en büyük zorluk, istediğin şeyi yapması için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenmektir. Doğrudan eklenmiş esneklik özelliklerinden kaynaklanan birkaç dezavantaj var:

Soft PLA vs TPU

Soft PLA vs TPU
Hem yumuşak PLA hem de TPU, 3D baskının olanaklarını artıran filamentlerdir. (Kaynak: coperian.com)

Soft PLA ve TPU’nun pek çok ortak noktası olsa da birkaç önemli fark var:

İlgili Makaleler


^