Seramik 3D Baskı Nedir?

3D yazıcıda seramikler basmak pratik ve dekoratiftir. Seramik 3D baskı hakkında daha fazla bilgi edinmek veya hatta kendi seramik 3D yazıcını yapmak için bu makale tam sana göre.

Evinde bir kahve fincanı veya hayvan heykelciği 3D yazıcın ile üretmek mi istiyorsun? Yoksa laboratuarın için özel seramik mi arıyorsun? Seramik 3D baskı konusunda çok bir bilgin yoksa, endişelenme. Bu makalede dolu dolu bilgi seni bekliyor.

  1. WASP Kil Seramik 3D Yazıcılar
    1. Diğer 3D Yazıcılar ile Uygulanabilirlik
  2. 3D PotterBot Seramik 3D Yazıcı
  3. Çift Renkli Nesneler İçin Lutum 3D Kil Yazıcı
  4. Stoneflower3D Seramik 3D Yazıcı
  5. Olivier van Herp’in Kil 3D Yazıcısı
  6. İlgili Makaleler

Daha çok DIY (do it yourself - “kendin yap”) 3D yazıcılara meraklısıysan, işte sana çanak çömlek, seramik prototipler ve daha birçok şey için başlamana yardımcı olacak bazı DIY seramik 3D yazıcılar.

Başlamadan önce, seramik 3D baskı hakkında konuşurken bilmen gereken bazı terimler var:

Evde seramik 3D baskıya başlamak istiyorsan, DIY seramik 3D yazıcı üreticilerini inceleyebilirsin.

WASP Kil Seramik 3D Yazıcılar

İtalyan 3D yazıcı üreticisi WASP, büyük boyutlu Delta 3D yazıcılarıyla tanınır. Gelişmekte olan ülkelerde ev ve sığınaklar inşa etmek için Big Delta sistemlerini kullanarak başlıklar yaptılar.

Başlangıçta, WASP sadece tüm 3D yazıcılarda kullanılabilir profesyonel bir LDM (Liquid Deposit Modeling - Sıvı Depozito Modellemesi) kil ekstrüder sistemi geliştirdi. LDM (sıvı biriktirme modellemesi) Wasp Ekstrüder, piyasadaki 3D yazıcıların çoğuna uyarlanabilen seramik malzemeler için geliştirilmiş yeni ekstrüderin adıdır. Düzgün bir şekilde kurulduğunda, bu teknoloji piyasadaki en hassas macun ekstrüzyon seramik 3D baskısını sunmaktadır.

WASP’ın çalışması her zaman, dijital el sanatlarını ve kendi kendine üretimi teşvik etmek için seramik, porselen, kil, alümin, zirkonyum ve ileri seramik gibi fonksiyonel malzemelerin kullanılmasına izin veren sistemlerin geliştirilmesine odaklanmıştır. WASP grubu, bu yeni ürünü piyasaya sürerek dünyadaki sıvı yoğunluklu malzemelerin ve gelişmiş seramiklerin baskısını desteklemeyi amaçlıyor.

WASP Kil Seramik 3D Yazıcılar

İki yıl süren Ar-Ge ile olası tüm basınç kombinasyonlarını denedikten sonra, nozzle’lar ve malzemeler geliştirip ekstrüzyon akışını kesebilecek ve yeniden başlatabilecek bir ekstrüder modelini piyasaya sürdü.

Yeni LDM Wasp Ekstrüder, vidalı ekstrüder ve basınçlı ekstrüder kombinasyonu sayesinde plastik polimer ekstrüderlerine çok yakın bir hassasiyet seviyesine ulaşır. Bu teknoloji ile malzemenin akışını hassas bir şekilde kontrol etmek ve biriktirmeyi kesmek için geri çekme kullanmak mümkündür.

LDM Wasp Ekstrüder;

Yeni WASP Clay Kit 2.0, talep üzerine 15 kg ilave edilebilen 3 kg’lık bir tank içermektedir. Tank tekrar doldurulabilir veya temizlenebilir. İçeride, malzemeyi besleyen ekstrüder’a gelen 12 mm çapındaki teflon borudan geçen iki adet 4 bar contalı bir piston vardır. Arka kısımda bulunan kapak 8 bar’a ayarlanmış bir emniyet valfine sahiptir.

WASP Clay Kit 2.0

Tankın ayağında bir basınç regülatörü ve bir geri dönüş önleyici valf bulunur. Haznenin içindeki malzeme, sisteme zarar vermeden 40 barlık bir basınç ile dışarı çıkan bir vidaya doğru yönlendirilir. Ortak bir basınç ekstrüder ile böyle bir basınç seviyesine ulaşmak mümkün olmazdı. Bu teknoloji, havanın yukarı doğru akmasına izin vererek karışımın içinde kabarcık bulma olasılığını ortadan kaldırır. Normal ekstrüder sistemi kullanılsaydı kabarcıklar akışın kesilmesine neden olur ve modele zarar verirdi. Ayrıca, baskı malzemelerinin yoğunluğu daha yüksektir. Bu durum, vidalı sistemin sayesinde sıvıdan katıya değişme durumlarını azaltma imkânı vardır. Böylece seramik modelin üretilirken çökme riskini ortadan kaldırır. Vida sistemi zarar gördüğü takdirde kolayca çıkarılıp temizlenebilir.

Diğer 3D Yazıcılar ile Uygulanabilirlik

Ekstrüder setleri, WASP marka 3D yazıcılara kurulacak şekilde üretildi, ancak mevcut diğer 3D yazıcıların çoğuna uyarlanabilir. LDM Wasp Ekstruder’i diğer 3D yazıcılara kurmak çok kolaydır. İlk olarak, destek kapağının basılması gerekir (kaynak dosyalar WASP tarafından sağlanır). İkincisi, ekstrüder kabloya bağlanmalı ve “milimetre başına adım sayısı - steps per mm” 400 olarak ayarlanmalıdır. Bu yapılandırmalar Slic3r veya Cura gibi en yaygın dilimleme yazılımları tarafından yapılabilir.

WASP Clay Kit 2.0 - Diğer 3D Yazıcılar ile Uygulanabilirlik

Eğer bu ekstrüder ile ilgileniyorsan, WASP Clay Extruder Kit 2.0 yaklaşık 700 Euro. Standlı 5 kg’lık bir tank, ekstrüzyon pistonu, basınç düşürücü, değiştirilebilir basınç hazneli koklea, yüksek çift adımlı motor ve 10 kg porselen ile birlikte geliyor.

Ancak WASP, bazı kullanıcıların kutudan çıkan bir kil 3D yazıcıyı tercih ettiğini fark etti. Delta WASP 2040 Clay, Ø200 ✕ 400 mm üretim hacmi sunmaktadır.

Büyük boyutlarda baskılar almak için Delta WASP 40100 Clay 3D Yazıcı modelini tercih edebilirsin. Ø400mm ✕ 1000mm üretim hacmine sahiptir. Her iki 3D yazıcı da 0,5 mm maksimum katman çözünürlüğü sunar ve maksimum 150 mm/sn baskı hızında yazdırır.

WASP Seramik 3D Yazıcılar Baskı
WASP Seramik 3D Yazıcılar Baskı_2
WASP Seramik 3D Yazıcılar Baskı_3

3D PotterBot Seramik 3D Yazıcı

3D PotterBot, özellikle seramik endüstrisi için üretilmiş ilk gerçek seramik 3D yazıcılardan biridir. Yüksek kapasiteli sabit akışlı RAM ekstrüder sayesinde büyük miktarda seyreltilmemiş seramik malzeme üretebilir. Böylece hassas ve sürekli akış baskıları elde edersin. 3D PotterBot, daha büyük seramik kaplar için özel olarak tasarlandı ve üretilebilecek maksimum yükseklik 430 mm’dir.

3D PotterBot Seramik 3D Yazıcı

Şu anda, 8,800 - 22,500 ABD Doları aralığında 8 farklı seramik 3D PotterBot yazıcı sipariş edebilirsin. Her biri son derece sağlam, ancak düşük parça sayılarıyla basit olacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece mümkün olan en iyi seramik üretim sonuçlarını elde edersin.

Çift Renkli Nesneler İçin Lutum 3D Kil Yazıcı

Vorm Vrij’in LUTUM 3D Kil Yazıcısı, tek bir baskıda iki farklı türde kil kullanabilir. Şu anda piyasada bulunan tek yarı ekonomik seramik 3D yazıcıdır.

“Vorm Vrij”, Hollandaca’da “Serbest Form” anlamına gelir ve çok yönlülüğü temsil eder. Bu 3D yazıcılar sana birçok seçenek sunar ve sorunsuzdur.

Çift Renkli Nesneler İçin Lutum 3D Kil Yazıcı

3D yazıcılarda; bir basınçlı kil sistemi, LED kontrol sistemi, yazıcı montaj araçları, şekillendirme araçları, özel yazılım, kil hazırlama araçları, hava sistemleri ve araçları, farklı ekstrüderler ve çok daha fazlası bulunur.

Stoneflower3D Seramik 3D Yazıcı

Seramik 3D baskıya en yeni firma Münih, Almanya’dan Stoneflower3D. Kickstarter’daki seramik 3D yazıcı kitini başarıyla finanse etti.

Stoneflower3D seramik, porselen, alçı, hamur, balmumu veya hatta yiyecek basmanı, metal kilden özel takılar hazırlamanı, tuval üzerine boyaları veya hatta PCB üzerindeki lehim pastasını otomatik olarak yapmanı sağlar.

Stoneflower3D Seramik 3D Yazıcı

StoneFlower 2.0 Multimaterial 3D Yazıcı, 50 x 50 x 50 cm boyutuna kadar parçalar üreten seramik bir 3D yazıcıdır. Bu boyutlar müşterilerin ihtiyaçlarına uyacak şekilde değiştirilebilir.

Üreticiye göre bu 3D yazıcıda katmanları 0,3 mm’ye kadar ince bırakabilirsin. Seramik 3D baskı seti, viskoz sıvılar ve pastalar için evrensel bir baskı kafasından oluşuyor. Çoğu FDM 3D yazıcıyla uyumlu ve kendi yazıcını bir seramik 3D yazıcıya dönüştürebilirsin.

Olivier van Herp’in Kil 3D Yazıcısı

Seramik 3D baskı akla gelince, Olivier van Herpt muhtemelen en ilginç ve yetenekli sanatçılardan biri. Sadece güzel 3D baskılı kil objeleri için değil, aynı zamanda yeni desenler elde etmek için ekstrüdere sonik dalgalar uygulamak gibi ilginç yeni teknikleri denemekle de tanınıyor.

Özel üretim kil 3D yazıcı ve özel bir ekstrüder sistemi kullanıyor. Ayrıca, bu 3D yazıcıyı herkese açık hale getirmek çalışmaları devam ediyor.

İlgili Makaleler

^