Arçelik 3D Yazıcı PT1000 Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Türkiye’nin köklü firmalarından Arçelik, 3D baskıya yeni başlayanlar ve eğitimde kullanmayı hedefleyenler için Arçelik 3D yazıcı PT1000’i piyasaya sürdü. PT1000, 3D baskıya kolay ve uygun maliyetli bir giriş sunan, tamamen kapalı bir masaüstü 3D yazıcı. Arçelik PT1000, otomatik filament besleme sistemi ve çıkarılabilir baskı yatağı gibi özellikleri ile kullanılabilirlik ve işlevselliği hedefliyor.

Arçelik’in sitesinde 4.000 TL civarında olan PT1000, bu kalitede bir 3D yazıcı için şaşırtıcı derecede düşük bir fiyata oldukça etkileyici bazı özellikler sunuyor. Ayrıca, bu fiyata Arçelik’in Türkiye’de bulunan çok büyük bir teknik servis ağını da satın aldığını unutma.

Arçelik 3D yazıcı PT1000, hobiciler ve makerlar için kullanımı kolaylaştıran, oldukça kapsamlı performans ve teknik özellikleri ile bu makineyi eğitim ve genç kullanıcılar için en uygun seçim haline getiriyor. Bu yazıcının detaylı incelemesi için okumaya devam et.

 1. Arçelik 3D Yazıcı PT1000 Tasarımı
 2. Arçelik 3D Yazıcı Özellikleri
  1. Ekstrüder ve Yatak
  2. Gömülü Filament Tutucu
 3. Baskı Performansı
 4. Sonuç
 5. Arçelik 3D Yazıcı PT1000 Teknik Özellikleri
 6. Benzer 3D Yazıcılar
 7. İlgili Makaleler

Arçelik 3D Yazıcı PT1000 Tasarımı

Arçelik 3D Yazıcı PT1000 Tasarımı

Arçelik 3D yazıcıyı kutusundan çıkardığımızda boyutu iyi bir şekilde optimize edilmiş şık bir gövde ile karşılaştık. Fişini takıp çalıştırdığımızda, sağ üstte bulunan renkli dokunmatik ekranda basit, kullanıcı dostu bir kullanıcı arayüz ile karşılaşıyoruz.

Arçelik 3D Yazıcı PT1000 Dokunmatik Ekran

PT1000 ile baskı almak çok basit. Tabi ki birkaç ince ayar yapmak ve baskıları iyileştirmek isteyecek daha deneyimli kullanıcılar için baskı ayarları oldukça sınırlı. Söylemeliyiz ki, Arçelik 3D yazıcı, çok basit ve sorunsuz 3D baskılar alman için dersine iyi çalışmış.

Arçelik 3D Yazıcı Özellikleri

Dış tasarımı oldukça sade ve bir okulda veya ofiste çok şık duracağına eminiz. Tamamen kapalı baskı odası güzel, çünkü çocuklar ve okullar için kapalı kasaya sahip olması güvenlik için çok önemli. Tüm baskı alanı kapalı olduğundan dolayı PT1000 nispeten sessiz çalışıyor ve gürültünün çoğu kullanılan soğutucu fanlardan geliyor.

Gövdenin sağ tarafına gömülü bir şekilde yerleştirilen filament bölümü, filamentlerin tozlanması, takılması ve nemlenmesini önlemek için ideal bir tasarım olmuş. Ancak, standart boyutlar dışında bir filament makarası kullanırsan, makarayı masana koyman gerekebilir.

Bildiğin gibi masaüstü FDM 3D yazıcıların kullanımı o kadar da kolay değil. Ancak, Arçelik 3D yazıcı için “kullanım kolaylığı” anahtar pazarlama sloganı gibi görünüyor. Değiştirilebilir bir nozül gövdesi ve kutuyla birlikte gelen yedek parçalar ile, parçaları değiştirmek çok basittir. Esnek ve çıkarılabilir baskı yüzeyi hiç sorun çıkarmıyor ve bitmiş baskıları çıkarmak oldukça basit.

Dokunmatik ekranda bulunan oldukça temiz ve sezgisel arayüz iyi çalışıyor. Arayüz yanıtının, gelişmiş akıllı telefonların ekranı kadar hızlı diyebiliriz.

Ekstrüder ve Yatak

Arçelik 3D Yazıcı PT1000 Nozzle ve Yatak

“Akıllı” ve “hafif” olarak sunulan Arçelik 3D yazıcı, stabil olarak filament yüklemesi sağlayan yeni geliştirilmiş bir nozül ile donatılmış. PT1000’ün nozülü sadece 50 saniyede 200°C’ye ulaşıyor. Bu ısınma hızından gerçekten etkilendik. Ekstrüder sistemi ayrıca genel baskı kalitesini iyileştirmek için bir turbofan içeriyor. Ekstrüder tasarımının bir başka ilginç yönü, kullanıcıların tüm düzeneği sökmek zorunda kalmadan nozülü kolayca çıkarmasına olanak tanıyan bir parçanın bulunması.

Arçelik PT1000 ayrıca, kurulum yapılırken yalnızca tek bir kalibrasyona ihtiyaç duyuyor. 150 x 150 x 150 mm baskı hacmine sahipti ve 100 mikron çözünürlükte 3D baskılar alınabiliyor.

Çıkarılabilir ısıtmalı yatak, Buildtak benzeri bir malzemeden yapılmış. Bu da baskıların kolayca çıkarılabilmesi için bükülebilir olmasını sağlıyor. Arçelik’e göre, bu baskı yatağı tasarımı 400 saatlik bükme testine tabi tutuldu ve yatak hala düz kalabiliyor.

Gömülü Filament Tutucu

Arçelik 3D Yazıcı PT1000 Filament Tutucu

Arçelik PT1000 3D yazıcı, malzemeyi algılayan ve otomatik olarak ekstrüdere kadar besleyen gömülü bir filament tutucuya sahiptir. 45dB ses seviyesi ile çok sessiz çalışır. Ayrıca, çeşitli bulut uygulamaları sayesinde kullanıcılar baskılarını takip edebilirler. Testlerimizde gördüğümüz kadarıyla Arçelik 3D yazıcı, fiyatı performans açısından okullar için de ideal.

3D Bulut platformu, Arçelik PT1000’ün işlevselliğini geliştirerek ücretsiz dosyaları yedekleme ve paylaşma, diğer kullanıcılarla etkileşim halinde, yazdırma dosyalarını otomatik olarak dilimleme ve ücretsiz bir model veritabanına erişim olanağı sunuyor. Birden fazla Arçelik 3D yazıcıya sahipsen, hepsini tek bir platformdan yönetebilirsin.

Baskı Performansı

Arçelik 3D Yazıcı PT1000 Baskı Performansı

USB bellek ile yazdırmak mümkün olsa da, WiFi ve bulut özelliklerini kullanmanın çok daha uygun olduğunu gördük. WiFi’a bağlanmak basit ve kolay. Arçelik dilimleyici ile 3D modeli hazırlayıp, yazıcıyı uzaktan kablosuz olarak göndermek ve kontrol etmek mümkün.

Arçelik dilimleme ayarlarının diğer popüler dilimleyiciler (örneğin Cura ve Simplify3D) ile karşılaştırıldığında inanılmaz derecede sınırlı olduğunu ve standart olmayan G-kodu (“.ar3d”) formatından dolayı Slic3r ve Cura gibi popüler programları kullanamayacağını söylemek isteriz.

Baskı yatağı manuel olarak kalibre etmek zor ve kalibrasyon sensörü eksik olmasına rağmen, basit, tek seferlik, tek noktalı yükseklik kalibrasyonu işe yarıyor gibi görünüyor. PT1000’deki küçük bir yatakla daha fazlasını beklemiyorduk zaten.

Birçok makinede olduğu gibi, yazıcı ile gelen ayarları kurcalaman gerekiyor. Yazıcı oldukça hızlı ısınıyor, soğutma fanları ve Z hareketlerinin yanı sıra yazıcının yanında çalışabilecek kadar sessiz.

Baskı bittiğinde, baskı tablasını kaydırmak ve tamamlanan nesneyi çıkarmak basit ve hızlı. Buildtak benzeri yüzey ve esnek plaka ile herhangi bir aksaklık veya sorun olmaksızın beklendiği gibi parçalarda sorun yaşamadık.

Sonuç

Bu makineyle sadece bir hafta baskı yaptıktan sonra gördük ki, kullanışlı özelliklere sahip ve oldukça iyi performans sergiledi. Performansı olağanüstü olmasa da ve Arçelik’in RFID çipli filamentleri dışında başka bir marka filament kullanamasan da, fiyatı ve diğer özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, özellikle eğitim kurumları için kesinlikle tercih edilebilir.

Arçelik 3D yazıcı, okullar için çok yararlı bir araç. Yeni başlayanlar veya sıradan meraklılar ise basitliğin ve kullanışlılığın tadını çıkarabilir. Bu fiyat ve özelliklerde rekabet edebilecek çok fazla yazıcı yok. Bununla birlikte, bir üretici veya profesyonel için bu yazıcı, kısıtlı filament çeşitliliği, küçük baskı boyutu ve dilimleyici uyumsuzluluğu açısından çok tercih edilmeyecektir.

Bu nedenle PT1000’in çoğu açıdan, özellikle yeni başlayanlar için iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Elbette, birkaç ince ayar gerektirebilir, ama kullanım amacına uyuyorsa, denemeye değer olabilir.

Arçelik 3D Yazıcı PT1000 Teknik Özellikleri

Arçelik 3D Yazıcı PT1000 Teknik Özellikleri

3D Baskı Özellikleri

Filamentler

Yazılım Gereksinimleri

Diğer Özellikler

Boyutlar ve Ağırlık

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Profesyonel FDM 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^