3D Yazıcı Motor Sesini Azaltma Yolları

3D yazıcı kullanıcıları arasında en sık sorulan sorulardan biri, yazıcıların sesini nasıl azaltılabileceğidir. Çoğumuz 3D yazıcının baskı sırasında çıkardığı sesleri duymamayı tercih ediyoruz. Gürültüyü azaltmanın birçok yolu var, ancak step motor damperleri mevcut en etkili ve uygun fiyatlı seçenektir.

Ancak en büyük endişe, bunların baskı kalitesi üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı. Damperler titreşimleri absorbe etmek için lastik bir ped kullandığından dolayı teorik olarak hareket sistemine gecikme getirebilir.

Damper takmadan ve taktıktan sonra alınan baskılar ile karşılaştırmalar yaptığımız bu yazımızda, step motor damperlerini kullanırken dikkat etmen gereken en önemli konulara değineceğiz.

  1. Motor Sesini Azaltma
    1. Damper
  2. Ses Seviyeleri ve Baskı Sonuçları
  3. X Ekseni Motoruna Damper Takılması
  4. Y Ekseni Motoruna Damper Takılması
  5. Step Motorlara Soğutucu Takılması
  6. 3D Yazıcını Yenileme Vakti
  7. İlgili Makaleler

Motor Sesini Azaltma

Motorların sesini kısmak için damper kullanılmaktadır

3D modeli yazdırma sırasında oldukça gürültülü çalışan 3D yazıcılardan herkes şikayetçi olmaya başladığına eminiz. Nema 17 step motorlardan gelen bu sesleri uygun yöntemlerle kısmanın bir yolu damper kullanmaktır. 3D yazıcının gürültüsünü ve rezonansını azaltmak için damperler güzel bir çözümdür.

X ve Y eksenindeki motorlarda kullanıldığında, bu damperler yazıcının çalışma gürültüsünü 5 - 10 dB azaltabilir. Her step motoruna bir damper monte edebilirsin, bu da 3D yazıcıdaki titreşimi ve gürültüyü azaltmaya yardımcı olur.

Damper

Damperler 3D yazıcılara takıldığında, step motorlar tarafından üretilen ve yazıcıdan yükselen, dayanılmaz harmonik frekansları neredeyse tamamen ortadan kaldırırlar. Damperler, güvenlik kameraları, gravür makineleri ve analitik cihazlardaki hareket sistemlerinde de kullanılmaktadır.

NEMA motor gövdesi 16, 17, 22 ve 23 olan boyutlara uyumlu damperler mevcut motorlara kolayca uyarlanabilir. Damperlerin daha küçük boyutlar için 6 mm, daha büyük boyutlar için 10 mm modelleri vardır ve standart şaft uzunluğuna sahip motorlar ile kullanıma uygundur.

Sağlam ancak hafif olan damperler doğrudan motor flanşına monte edilebilir. Damperin metal montaj yüzünde dişli montaj delikleri bulunur. Step motorların şaftının ortasında 22 mm veya 40 mm çapında çıkıntılar bulunmaktadır. Bu boşluğu bırakacak şekilde takılan damper, kasnak takılması için uygun yer bırakır.

Damperleri Aliexpress’ten sipariş edebilirsin. Damperleri satın alırken yüzeyinde küçük çıkıntıların olmadığndan emin ol.

Step Motor Damper Modelleri
Soldaki damperin üzerinde iki adet çıkıntı var ve bu çıkıntılar damperin nema step motorların yüzeyine tam temasını engellediği için sesi azaltmayı engellerler. Bu nedenle, sağdaki damper gibi yüzeyi düz damperi tercih et - Kaynak: makersteve.com

Ses Seviyeleri ve Baskı Sonuçları

Amaç, 3D yazıcıyı susturmak olduğundan, step motor damperlerinin ne gibi bir etkisi olacağına dair bir fikre sahip olmak önemlidir. Aşağıdaki videolarda, dampersiz Ender 3 yazıcı ile baskılar alınmıştır, daha sonra X ve Y step motorlarına damperler takılmış ve son olarak ekstrüder motoruna da damper eklenmiştir.

Desibel (dB) seviyesi, damper olmayanda 54 dB iken, X-Y ve ekstrüder motorlarında damper takılıyken 52 dB’ye kadar düşmüştür. Bu az bir düşüş gibi gözükse de insan kulağı için büyük bir farktır. Artık motor titreşimlerini duymadığından, sadece soğutucu fanlardan gelen sesler dikkatini çekmeye başlayacaktır.

Damperlerin avantajları ortada, ama bu bizi en önemli soruya getiriyor. Damperler baskı kalitesini etkiler mi? Genel kanı “hayır”, X ve Y eksenindeki damperler baskıların kalitesinde herhangi bir düşüşe neden olmaz.

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, ekstrüder motoruna damper takılması önerilmez. Bu baskı sonuçlarını etkileyebilir ve ekstrüzyon, çınlama ve aşırı tellenmeye neden olabilir.

Damperli motorlar ile baskı testleri
Damperlerin takılmadan ve takıldıktan sonraki baskı kaliteleri - Kaynak: letsprint3d.net

X Ekseni Motoruna Damper Takılması

Ekstrüder, baskılar sırasında kesintisiz hareket ettiğinden, X ekseni motoru 3D yazıcı gürültüsüne en çok neden olandır. Motordaki titreşimler yazıcının iskeletine iletilir ve yüksek mekanik sesler yaratan sesleri yükseltir.

Ender 3 yazıcıda X ekseni motoruna damper takmak için çerçevenin sağ tarafındaki gergi cıvatalarını gevşet, sadece kayışı biraz gevşetecek kadar. Çerçevenin sol tarafında, altındaki cıvatalara erişmek için kapak plakasındaki QR etiketini soy. Bu civatalar, metal bir montaj braketinden geçer ve step motoru yazıcı iskeletine sabitler.

X ekseni motorunun vidalarının sökülmesi

Düşmesini önlemek için motoru elinle arkadan tut, daha sonra kapak plakasından tüm cıvataları sök ve çıkar. Bunu yaptıktan sonra, yanda küçük set screw (setskur) ile tutturulan kayış kasnağını ortaya çıkaracaktır. Bu aşamada kasnağı çıkarmana gerek yok, ancak yeniden monte ederken hizalamayı ayarlamalısın, bu nedenle tamamen çıkarmakta fayda var.

X ekseni motorunun vidalarının sökülmesi

Motor yukarı bakacak şekilde, step motor damperlerinden birini gösterildiği gibi milin etrafına yerleştir. Diş olmayan delikler motor yüzeyine gelecek şekilde damper konumlandırılır. Dişli olan delikler daha sonra motoru iskelete sabitlemek için kullanılacaktır. Motoru destekleyecek 2 vidayı sık ve yerine tam oturduğundan emin ol.

X ekseni motoruna damperin takılması

Kayış kasnağını önceki adımlarda çıkardıysan, kasnağı motor miline geri tak. Ayar vidalarını (setskur) gevşek tut ve kayışı kasnağın üzerinden geçir, ardından sıkmadan önce kayışı ger ve hizala. Motorun silindir şaftının düz bir yüzeyi vardır. Ayar vidalarından birinin bu yüzeye bastığından emin ol.

Damperli X ekseni motorunun montajını bitirmek için, kapak plakasının orijinal vidalarını brakete yerleştir. Bunlar kapak plakasından, montaj braketinden ve damper üzerindeki dişli deliklerden geçmelidir. Dampe üzerinde iki dişli delik olduğu için 2 tanesini kullanman yeterlidir.

Damperli X ekseni motorunun geri takılması

Y Ekseni Motoruna Damper Takılması

Aynı işlemi, adımların neredeyse aynı olduğu Y ekseni motoru için de tekrarlayacağız. Ender 3‘ün ön tarafında bulunan Y kayışının gergininin cıvatalarını sökerek başla. X ekseni ile karşılaştırıldığında tek fark, bu gerginin gevşetilmesi için 3 vidayı da sökmelisin.

X ekseninde olduğu gibi step motoruna erişmek için makineyi döndür. Daha önce de belirttiğimiz gibi, kasnağı çıkarmayabilirsin, ancak fotoğraflarda netlik uğruna biz çıkardık.

Y ekseni motorunun sökülmesi

Y ekseni motorunda kapak olmadığından, devam edebilir ve yerinde tutan cıvataları sökebilirsin. Motoru mil yukarı bakacak şekilde yerleştir, damperlerden birini milin etrafına yerleştir ve daha önce yaptığımız gibi dişsiz delikleri kullanarak yerine vidala.

Y ekseni motoruna damperin takılması

Damper takılıyken motoru Y ekseni braketine tak. Kasnağın ayar vidalarını gevşek tut ve kayışı üzerinden geçir, ardından makinenin önündeki gerdirici ile hizala.

Y ekseni motorunun kayış gerdirilerek geri takılması

Step Motorlara Soğutucu Takılması

Step motor damperleri titreşimi azaltırken, ısı transferini de azaltır. Sonuç olarak, motorlar baskı sırasında aşırı ısınabilir ve bu kaçınılmaz olarak kullanım ömrünü kısaltır. Isı dağılımını iyileştirmek ve motorları serin tutmak için termal bant ile 40 mm alüminyum soğutucuları (fin) monte edebilirsin.

Aşağıdaki örnekte 10 mm termal bant kullandığımız için, her soğutucu için birkaç şerit kesiyoruz. Bu şeritleri yüzey alanından biraz daha uzun bırak. Bittikten sonra, soğutucuyu ters çevirebilir ve fazla uzunluğu makasla kesebilirsin. Bu bantlar çift taraflı olduğundan, yapıştırıcıyı ortaya çıkarmak için koruyucu tabakayı soy.

Eksen motorlarına soğutucu fin ve termal çift taraflı bant

Soğutucu fini takmaya hazır olduğunda, koruyucu tabakanın geri kalanını soy. Kenarların ikisini motorun köşesiyle hizala ve ardından ısı emicisini yaklaşık 30 saniye sıkıca tutarak veya yüzeye yapışana kadar yerine bastır.

X ekseni motorunun altına soğutucu fin yerleştirilebiliyor, ancak aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, Y ekseni motorunda bunu yapmak yatak hareketini engellemektedir.

Eksen motorlarına soğutucu finin yapıştırılması

3D Yazıcını Yenileme Vakti

Uygun Fiyatlı 3D Yazıcılar

3D yazıcının daha sessiz çalışmasını istediğine göre yazıcını yenileme vaktin çoktan gelmiş. Eski model 3D yazıcını yeni özelliklere sahip ve çok sessiz çalışan bir 3D yazıcı ile değiştirmeye ne dersin? Ayrıca, hassas ve büyük baskılar da almak istemez misin?

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, senin için uygun fiyatlı ve yüksek performanslı 3D yazıcıları inceledik.

İlgili Makaleler

^