Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Özellikleri ve Detaylı İncelemesi

Creality Ender 3 Pro, 200$’ın altındaki en iyi 3D yazıcıdır. Neden iyi olduğunu öğrenmek için incelememize göz at.

Creality’nin Ender 3 boyutlu yazıcı serisi her zamankinden daha güçlü ve daha popüler. Ender 3 ile başlayan seri, dünya çapındaki üreticilerin hayranlığı ile karşılandı. Şimdi, Ender 3 Pro 300$’ın altındaki en iyi 3D yazıcıya aday.

Bu incelemede göreceğin gibi, Ender 3 Pro’da da olduğu gibi; fiyatı, klonlanabilirliği ve genel baskı kalitesini beğeniyoruz.

 1. Artıları ve Eksileri ile Ender 3 Pro 3D Yazıcı
 2. Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Tasarımı
 3. Ender 3 vs. Ender 3 Pro
  1. Gelişmiş Mekanik Özellikler
  2. Yeni Manyetik Baskı Yüzeyi
  3. Ender 3 Pro Alman İçin Bir Neden
 4. Ender 3 Pro 3D Yazıcı Kutu Açılımı ve Montajı
 5. Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Tasarımı
 6. Creality Ender 3 Pro ile 3D Baskılar
 7. Ender 3 Pro için Cura Dilimleme Yazılımı
 8. Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Teknik Özellikleri
 9. Ender 3 Pro ile PETG Basmak
  1. İlk Adım: Tablaya Yapışma
  2. İkinci Adım: Baskı Sıcaklığı ve Soğutucu Fan
  3. Üçüncü Adım: Baskı Hızı
 10. Ender 3 Pro’yu Uzaktan Kontrol Etmek
 11. Benzer 3D Yazıcılar
 12. İlgili Makaleler

Artıları ve Eksileri ile Ender 3 Pro 3D Yazıcı

Artıları ve Eksileri ile Ender 3 Pro 3D Yazıcı

Artıları

Eksileri

Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Tasarımı

Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Tasarımı

Ender 3 Pro’nun piyasaya çıkması ile beklentiler yükseldi ve fiyatı göz önüne alındığında, Ender 3 Pro olağanüstü bir 3 boyutlu yazıcı.

Ama önce bir şeyi açıklığa kavuşturalım: Ender 3 Pro uygun fiyatlı bir 3 boyutlu yazıcıdır, ancak hiçbir şekilde profesyonel bir 3D yazıcı olarak kabul edilemez. Makerlar, hobiler, tamirciler ve bir dereceye kadar 3D yazıcılara aşina eğitimli yeni başlayanlar için bile mükemmel ve uygun fiyatlı bir araçtır. Biraz zaman harcamak ve yazıcının bakımını kendin yapmak istiyorsan, Ender 3 Pro, daha pahalı üç boyutlu yazıcılara taş çıkartacak kalitede baskılar sunabilir. Ama profesyonel mi? Hayır.

Yine de, bu makineyi 250$’a almak için birçok iyi neden var. İlk neden tabi ki düşük fiyatı. İkincisi, Ender 3 Pro, daha pahalı 3 boyutlu yazıcılarda bulamadığın özellikler sunuyor. 220 x 220 x 250 mm’lik iyi bir baskı hacmine, manyetik baskı tablasına, elektrik kesintisinden sonra devam edebilme kabiliyetine ve esnek (flex) filamentler ile baskı alabileceğin bir ekstrüder sistemine sahiptir.

Ender 3 Pro’nun en çok reklamı yapılan özelliği olan manyetik baskı tablası kağıt üzerinde zaten harika bir makineye hoş bir eklentidir. Ancak, bu özelliğin daha üstün örneklerini (Prusa i3 Mk3’te bulunan yaylı çelik sac gibi) denedikten sonra, ıspatula ile modeli çıkarmakla uğraşmak istemeyebilirsin.

Sağlam ancak esnek bir metal yapı plakasıyla karşılaştırıldığında, Ender 3 Pro’nun manyetik baskı tablası o kadar da dayanıklı değildir. Kaymayan yapısına ek olarak, önceden belirlenmiş bir pozisyona düzgün oturmaz. Onun yerine yaklaştırdığın an yapışır.

Sıklıkla, kendimizi yatak kalibrasyonunu manuel olarak yeniden ayarlamak zorunda kaldık. Bunun nedeni, yatağın bulunduğu alüminyum çerçevelerin iç tarafları arasındaki boşluktur. Yatak iyi hizalanmamışsa, Z eksenini sıyırıp baskını bozabilir.

Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Tasarımı_2

Buna rağmen yatak soğuduğunda ve baskını aldığında, bu sıkıntılar çok da önemli değil. Sonuçta Ender 3 Pro 3D yazıcı ile mükemmel baskı kalitesini yakalayabilirsin.

Ayrıca, yatak kalibrasyonu hala bir sorundur. Ender 3 Pro’da olması gereken en önemli özellik otomatik yatak kalibrasyonu olduğunu söyleyebiliriz. Kaliteli baskılar için yatak kalibrasyonu çok önemlidir. Bu yüzden düzgün bir şekilde yatak kalibrasyonu yapmak için zaman ayırırsan ve baskılarından daha iyi sonuçlar alabilirsin. Kalibrasyonu iyi yapmazsan, yatak yüzeyini mahvedip bozuk ve tutarsız baskılara yol açabilecek nozzle’ın yatağı kazımasıyla karşılaşabilirsin.

Ayrıca çok fazla geri çekme (retract) gerektiren baskılar sırasında, step motorlar yüksek ses çıkarırlar. Ender 3 Pro’yu sessiz bir ofis ortamına bırakmadan önce iki kez düşün. Tüm iyileştirmelere rağmen Ender 3 Pro sessiz bir 3 boyutlu yazıcı değildir. Ancak step motorlara takacağın titreşim sönümlendiriciler (vibration dampeners) ile yazıcını çok sessiz bir hale getirebilirsin.

Bu sorunlar bir yana, Creality Ender 3 Pro ile zaman geçirmeyi seveceğinden emin olduğumuz son derece keyifli bir 3D yazıcı olarak görüyoruz. Ayarları ve yatak kalibrasyonunu doğru bir şekilde yaptıktan sonra, bu uygun fiyatlı 3D yazıcının sunabileceği kalite gerçekten şaşırtıcıdır.

Ender 3 vs. Ender 3 Pro

Ender 3 üç boyutlu yazıcı ailesiyle ilgili en çok sorulan sorulardan biri, normal ve Pro sürümü arasındaki farklardır. İki konuda karşılaştırma yapabiliriz:

Ender 3 vs. Ender 3 Pro

Gelişmiş Mekanik Özellikler

Ender 3 Pro, Y ekseni tabanı için daha sağlam, 40x40 alüminyum profil ile yeniden tasarlanmıştır. Creality firması, baskı yüzeyinin iyi yapışmasını istedi ve bunda başarılı da oldular.

Peki Ender 3 ve Ender 3 Pro arasında baskı kalitesinde bir iyileşme var mı? Evet, biraz var. Pro modelinin eksenleri daha sert olduğundan, Z-eksenindeki yalpalanma artık orijinal Ender 3’teki gibi olmuyor.

Ayrıca, yeni rulman tekerlekleri ile daha fazla sertlik sağlar, sürtünmeyi azaltır ve genel olarak daha iyi boyutsal tekrarlanabilirlik ve hassaslık sağlar.

Yeni Manyetik Baskı Yüzeyi

Ender 3 Pro manyetik baskı tablası ile donatılmış olarak geliyor. Bu yatak kolay çıkarılabilir ve esnektir. Bu da baskıları baskı tablasından kolayca çıkarmanı sağlar. Dokulu yüzeyler, kritik olan ilk katmanların tablaya yapışmasına yardımcı olur.

Bu iyileştirmeler ile Ender 3 Pro biraz daha yüksek fiyata satılıyor. Creality Ender 3, 199$’a piyasaya çıkmıştı. Zamanla, fiyatlar düştü ve Ender 3 Pro’yu 215$ civarında bulabilirsin.

Yeni Manyetik Baskı Yüzeyi

Ender 3 Pro Alman İçin Bir Neden

Bütçen kısıtlıysa, reklamı yapılan özelliklere ve genel iyileştirmelere dikkat ediyorsan ve makinenin kendisi ile uğraşmak için fazla zaman harcamak istemiyorsan, Ender 3 Pro senin işini fazlasıyla görecektir. Kaliteye ve kullanıcı deneyimine baktığımızda, kesinlikle tavsiye ettiğimiz Anycubic i3 Mega’ya benziyor.

Baskı kalitesi söz konusu olduğunda, Ender 3 Pro çoğu zaman başarılı sonuçlar verdi. Bazı sonuçlar 1000$ aralığındaki yazıcıların çıktıları ile ayırt edilemedi.

Ender 3 Pro 3D Yazıcı Kutu Açılımı ve Montajı

Ender 3 Pro 3D Yazıcı Kutu Açılımı ve Montajı

IKEA’dan aldığın bir dolabın montajını yapabiliyorsan, Ender 3 Pro’nun montajını da yapabilirsin. Orijinal Ender 3 montajında ve kurulumunda olduğu gibi, 3D baskıda az deneyime sahip olanlar bile bir Ender 3 Pro’nun montajını yapabilir, kalibre edebilir ve çalıştırabilir.

Ender 3 Pro 3D Yazıcı Kutu Açılımı ve Montajı_2

Creality firması, montaj sürecini mümkün olduğunca zahmetsiz bir hale getirmiş. Her bölüm açıkça numaralandırılmış ve detaylandırılmış. Bu nedenle, hangi bölümün nereye gittiğini tahmin etmek zorunda kalmayacaksın. Kutuda montaj için bir talimat kitapçığı bulacaksın, bu montaj sırasında çok işine yarayacak. Ek kılavuzlar ve sorun giderme kılavuzları Ender 3 Pro ile birlikte gelen SD kartta bulunmaktadır. Creality, parçaların montajında zorluk çekiyorsan yardımcı olabilecek aşağıdaki videoyu yayınladı.

Ender 3 Pro’yu paketten çıkarmak ve kurmak yaklaşık iki saatini alacak. X ve Y eksenlerinin montajı önceden yapıldığından dolayı sadece Z eksenini takman yeterlidir. Ender 3 Pro, bir dizi yardımcı araç, 8GB SD kart ile birlikte geliyor.

Ender 3 Pro 3D Yazıcı Kutu Açılımı ve Montajı_3

İlk olarak, ekstrüderi hareket ettiren kayışın montajı kolay değildir. Bunu düzeltmek için biraz uğraşman gerekecek. İkincisi, sıcak uç hotend’i tutan X ekseni, talimatları takip ettikten sonra bile titreyebilir. Tekerlekleri arkada tutan somunları sıkarsan, çok daha sağlam bir X eksenine sahip olacaksın.

Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Tasarımı

Çoğunlukla satın aldığın satıcıya bağlı olarak insanlar Ender 3 Pro’yu inanılmaz düşük fiyatlara, 249 doların altında, satın alıyorlar. Ancak, Ender 3 Pro ve Ender üç boyutlu yazıcılar hiçbir şekilde mükemmel yazıcılar değildir.

Creality CR-10’da olduğu gibi, Ender 3 Pro’nun çerçevesi alüminyum profillerden yapılmıştır. Tek bir vidalı mil ile Z ekseni hareket ettirilir. Bununla birlikte, X ekseni sağa sola hareket ettiren tek bir profil bulunur.

Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Tasarımı

Creality Ender 3 Pro, 220 x 220 x 250 mm baskı alanı ölçülerine sahiptir. Prusa i3 Mk3 (250 x 210 x 200 mm) ile karşılaştırıldığında daha büyük ısıtmalı baskı tablasına sahiptir.

Creality Ender 3 serisinin bir başka harika özelliği ise baskı sırasında elektrik kesilse bile baskı kaldığı yerden devam edebilmesidir. Prusa i3 MK3 3 boyutlu yazıcı tarafından popülerlik kazanan bir özellik. 200$’ın altında bir 3D yazıcıda uygulandığını görmek çok güzel.

Creality Ender 3 Pro’nun sağ tarafında, düğme ile kontrol edilen bir LCD ekran bulunmaktadır. Ekran arayüzü diğer Creality 3D yazıcılar ile aynıdır ve genel olarak kullanımı kolaydır.

Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Tasarımı_2

Ender 3 tamamen açık kaynak (open source) olmasına rağmen, Ender 3 Pro’nun planları henüz paylaşılmadı.

Tüm bu özellikler ile Creality Ender 3 Pro 3 boyutlu yazıcı cazip gelse de baskı testleri ile bunu kanıtlamamız gerekiyor.

Creality Ender 3 Pro ile 3D Baskılar

Creality Ender 3 Pro ile 3D Baskılar

Creality’nin SD kartında test modeli olarak test-dog.stl‘yi ürettiğinde tatmin edici sonuçlar alamayabilirsin.

Aşağıdaki resimde gördüğün gibi, katmanların sarkması ve malzemenin az gelmesi (underextrusion) sorunu ile karşılaşabilirsin. Bu sorunu düzeltmek için yatak kalibrasyonunu yeniden yap ve Cura’daki hız ayarlarını değiştir.

Creality Ender 3 Pro ile 3D Baskılar_2

Bir sonraki testte, Raise3D marka beyaz PLA filament ile 3DBenchy basabilirsin. Benchy, sadece bazı minimum katman çizgileri ve ara sıra kabarcıklar görülebilir şekilde tatmin edici şekilde üretilebildi. Genel olarak bu model, Ender 3 Pro’nun neler yapabileceğini gösteriyor.

Creality Ender 3 Pro ile 3D Baskılar_3

Daha sonra, Cults 3D‘den satın alabileceğin bir abajuru 3D yazdırmak için eSun markasının bambu (bamboo) filamentini deneyebilirsin. Ancak, bambu filamentinin sertliğinden dolayı her seferinde koptuğunu ve baskı kafasının boş boş hareket ettiğini görebilirsin. Filament kırıldıktan sonra sıcak uçta uzun süre erimiş tahta filamentinin kalması sonucu ekstrüder büyük ihtimal tıkanacaktır.

Peki bu Ender 3 Pro’nun hatası mı? Evet. Filament, vidalı milin yakınından oldukça keskin bir şekilde geçiyor. Bu nedenle, 1.75mm filament az da olsa kırılgansa (çoğu ahşap filamentte olduğu gibi), motor tarafından çekilirken filamentin bükülüp kırılma olasılığı yüksektir.

Creality Ender 3 Pro ile 3D Baskılar_4

Autodesk Kickstarter test modeli, bir FDM 3D yazıcının hassasiyetine ölçmek için harika bir modeldir. Ender 3 Pro ile aşağıdaki sonuçlar elde edilmiş ve 5’er puan üzerinden değerlendirilmiştir:

Genel olarak Ender 3 Pro, 30 puan üzerinden 18.5 puan aldı.

Ender 3 Pro için Cura Dilimleme Yazılımı

Ender 3 Pro için Cura Dilimleme Yazılımı

Creality sana Cura dilimleme yazılımını içeren bir SD kart verir. Ancak, sadece Windows ile uyumludur. MacOS veya Linux işletim sistemleri için Ultimaker’ın web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsin.

Cura’nın en yeni sürümünde, aşağıdaki resimde görebileceğin gibi Ender 3 için bir profil sunuyor.

Ender 3 Pro için Cura Dilimleme Yazılımı_2

Ender 3 modeli ile Ender 3 Pro’nun boyutları ve birçok teknik özelliği aynı olduğundan dolayı Ender 3 ayarlarını yüklemeli ve dilimleme sürecine bu şekilde başlamalısın.

Cura’ya Creality Ender 3’ü özel bir FDM 3 boyutlu yazıcı olarak eklerken akılda tutulması gereken bazı önemli noktalar var. Her şeyden önce, ana menüdeki filament çapını 2,85 mm’den (varsayılan) 1,75 mm‘ye değiştirdiğinden emin ol. Bu küçük adımı atladığında ekstrüde edilmiş ve genel olarak hayal kırıklığı yaratan bir baskıyla karşılaşacaksın.

Cura’nın detaylı ayarlarına yakından bakmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsin.

Ender 3 Pro için özel bir profil sunan bir diğer popüler dilimleme yazılımı Simplify3D’yi de kullanabilirsin. Simplify3D’de özellikle çıkarılması çok daha kolay olan destek yapıları üretebilir ve mükemmel sonuçlar elde edebilirsin.

Ender 3 Pro için Cura Dilimleme Yazılımı_3

Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Teknik Özellikleri

Ender 3 Pro’nun diğer tüm teknik özellikleri, normal Ender 3’tekiyle aynıdır.

Ender 3 Pro ile PETG Basmak

Creality 3D Yazıcılar Filament Uyumluluk Tablosu
Creality marka 3D yazıcılar için filament uyumluluk tablosu

Ender 3 üç boyutlu yazıcıda PETG filament ile bir şeyler basmak istiyorsan, aşağıdaki kılavuzumuza göz atabilirsin.

Ender 3 ile polipropilen (PP) ve polikarbonat (PC) gibi daha egzotik filamentleri Bowden tipi (uzaktan besleme) ekstrüderler ile basmak oldukça zordur. PTFE teflon borunun Bowden sisteminde kullanılması, sıcak uç hotend’in sıcaklık aralığını sınırlar. Buna rağmen, Ender 3’te PETG filamentlerini basmak mümkündür.

Ender 3 Pro ile PETG Basmak

İlk Adım: Tablaya Yapışma

Ender 3’te uygulayacağın doğru yatak yapıştırma önlemleri ile PETG filament ile güzel baskılar alabilirsin.

Yatak Sıcaklığı

PETG’nin yüksek erime sıcaklığı nedeniyle Ender 3’ün yatak sıcaklığının 50 ila 60°C arasında ayarlanmasını öneriyoruz.

Baskı Yüzeyi Malzemesi

Standart Ender 3’ün baskı yüzeyi BuildTak, PETG’yi Ender 3 ile basmak için ideal bir yüzeydir. Bu malzeme, esnekliği nedeniyle baskıyı çıkarmak için daha doğal bir yol sunarken mükemmel yapışma sağlar. Ancak dikkatli olunması gereken konu, çok küçük ilk ​​katman yüksekliği ile baskı başladığında PETG ile üretilen model çıkarılırken baskı yüzeyine zarar verir.

Ender 3 Pro ile PETG Basmak - Baskı Yüzeyi Malzemesi

Ender 3’ün yatağını cam ile değiştirdiysen dikkat etmelisin. PETG cama çok iyi yapışır ve çıkaramayabilirsin. Yine de cam kullanmayı seçiyorsan, ince bir saç spreyi (Egos Sprey Ultra Güçlü Tutuş - 4 Numara), Provision P24 veya özel yatak yapıştırıcısı kullanmanı öneririz.

Ender 3’ün baskı tablasını 3M mavi bant ile kaplamak, PETG’yi güvenli bir şekilde tablaya yapıştırır. Ayrıca, soğuduğunda çok kolay ayrılır. En çok bu mavi bandı önermekteyiz.

Başka bir iyi seçenek ise yukarıdaki resimde göreceğin gibi kapton banttır. Bu bant, mavi bant ile aynı avantajları sunar. Ancak aynı miktarda yapışmaya yardımcı olmayabilir.

İlk Katman Yüksekliği

Basitçe söylemek gerekirse PETG, ABS ve PLA‘dan farklıdır. İlk katman yüksekliğini doğru şekilde elde edene kadar baskı tablasından 0,02 mm’lik artışlarla değiştirmeni öneriyoruz.

İkinci Adım: Baskı Sıcaklığı ve Soğutucu Fan

Doğru baskı sıcaklıklarına sahip değilsen, Ender 3 ile PETG baskı yapmak zahmetli olabilir. Tipik PETG için 220 ila 250°C arasında bir sıcaklık ile baskı alınması önerilir. Bununla birlikte Ender 3, sıcak uç hotend’in ucuna kadar giden bir PTFE teflon tüpe sahiptir. Bowden uzaktan besleme sisteminden dolayı erime noktasının erişmek zor olabilir. Ayrıca, baskı sıcaklığını 240°C’nin altında tutmaya çalışırsan PETG baskılarından zararlı dumanlar da çıkmayacaktır.

İkinci Adım: Baskı Sıcaklığı ve Soğutucu Fan

Yazdırırken, detayı artırmak ve iplik yapılarını azaltmak için soğutucu fan hızını mümkün olduğunca yüksek bir değere ayarlayabilirsin. Daha yüksek fan hızı, PETG’nin hotend’in içinde çok fazla erimesi durumunda sarkmaların ve ipliklenmelerin önüne bir nebze geçecektir. Katmanların daha iyi yapışmasını istiyorsan, soğutucu fanı tamamen kapatmalı veya çok düşük fan hızında yazdırmalısın. Fanı kapattığında modelinde çok daha fazla iplik olmasına rağmen, PETG daha uzun süre sıcağa maruz kaldığında iyi bir şekilde kaynaşır.

Sıcak Uç Hotend Sıcaklığı

Ender 3 üç boyutlu yazıcıda PETG yazdırmak için baskı sıcaklığını 220 ila 240°C’ye getir. 240°C’nin üzerine çıkma. Kısa bir süre 240’ın üzerine çıkman halinde Bowden sisteminin teflon tüpünde PETG’nin erimesine, yazıcıya zarar vermesine ve zararlı dumanların serbest kalmasına neden olursun.

Soğutucu Fanı

Her şeyden önce, ilk iki kat için fanı tamamen kapat. İplik yapılarını gidermek için PETG’yi olabildiğince hızlı soğutmak için fan hızını maksimuma ayarla. Katman yapışma sorunun varsa fan hızını yavaşlatabilirsin. Plastiğin mukavemetini en üst düzeye çıkarmak için fan hızını düşür. Bunun baskı kalitesini etkileyeceğini unutmamalısın.

Üçüncü Adım: Baskı Hızı

Üçüncü Adım: Baskı Hızı

PETG ısındığında, diğer filament tiplerinden daha kolay akmaya başlar. Filamentin viskozitesi, baskı sırasında diğerlerinden daha fazladır. İşte Ender 3 ile PETG baskı için önerilerimiz:

Gördüğün gibi, bu değerler PLA’ya çok benzer, bu nedenle PETG de oldukça popülerdir. Birkaç farklı geri çekme uzunluğu denediysen ve iyi sonuçlar alamadıysan, geri çekme hızını değiştirmeyi dene.

Ender 3 Pro’yu Uzaktan Kontrol Etmek

Creality Ender 3’ü uzaktan kontrol etmek ister misin? Belki baskılarını telefonundan canlı olarak izlemek de istiyorsun? OctoPrint, 3D yazıcılarını uzaktan izlemek ve kontrol etmek isteyenler için çok güzel bir yazılım. Bu müthiş web arayüzünü çalıştırmak için bir Raspberry Pi kartı satın alman gerekiyor.

Ender 3 Pro’yu Uzaktan Kontrol Etmek

OctoPrint, Creality Ender 3’ü bir web tarayıcısından kontrol etmeni ve baskıları canlı olarak (web kamerası taktığın takdirde) gözlemlemeni sağlar. %100 açık kaynak olan bu yazılım geniş topluluk tarafından oluşturulan çok sayıda benzersiz eklentiye de sahip. İnternet tarayıcında, bir web kamerası vasıtasıyla baskıları izleyebilir, baskı sıcaklıklarını kontrol edebilir, mevcut baskı durumu hakkında geri bildirim alabilir ve hatta nerede olursan ol baskıyı başlatabilir veya duraklatabilirsin.

Kurulum işlemi oldukça kolaydır ve tüm ayrıntılara OctoPrint web sitesinden ulaşabilirsin.

Benzer 3D Yazıcılar

Aşağıdaki yazıcılar da ilgini çekebilir:

Daha fazla bilgi için, Ucuz 3D Yazıcılar kılavuzumuza göz atabilirsin.

İlgili Makaleler

^