PETG vs PLA Filament Karşılaştırması

Hem PETG hem de PLA filamenti polyester plastik grubuna aittir. Çoğu FDM 3D baskı filamenti gibi, her ikisi de termoplastiktir. Bu, belirli bir sıcaklığın üzerinde yumuşadıkları ve soğuduktan sonra tekrar katılaştıkları anlamına gelir. Teorik olarak, bu işlem malzeme kalitesi düşmeden defalarca tekrarlanabilir. Çoğu PLA ve birçok PETG filamenti hem 1.75 mm çapında hem de 2.85 mm çapında mevcuttur.

Öyleyse bu iki türdeki filamentin farklılıkları nelerdir? PETG ve PLA filamentler ne zaman, ne için kullanılır? PETG ve PLA filamentler hangi 3D yazıcılarda nasıl yazdırılmalıdır?

Kısacası, filamentin fiziksel özellikleri uygulama için yüksek öncelikteyse PETG, kesin ve çok iyi bir estetiğe sahip olması gerekiyorsa PLA tercih edilmelidir.

  1. PETG vs PLA Baskı Performansı ve Malzeme Özellikleri
  2. Baskıdaki Farklılıklar
  3. İlgili Makaleler


PETG vs PLA Baskı Performansı ve Malzeme Özellikleri

PLA Filament Çeşitleri
Bakır gibi egzotik filament çeşitleri PLA ile mümkündür.

PETG ve PLA ile yazdırılan bir nesnenin özellikleri arasında benzerlikler olsa da, her birinin kendine özgü özellikleri vardır:

Baskıdaki Farklılıklar

PETG vs PLA Baskı Farklılıkları
Baskılarda çekme (stringing) her zaman PETG'de sorundur.

Çoğumuz muhtemelen PLA filament ile FDM 3D baskıyı başlattığımız için, PETG’ye geçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

İlgili Makaleler


^