ABS vs PLA Filament Karşılaştırması

ABS ile PLA filament arasındaki farklar nelerdir? ABS ve PLA filamentler ne zaman, ne için kullanılır? ABS ve PLA filamentler hangi 3D yazıcılarda nasıl yazdırılmalıdır?

Birçok farklı filament türünden en popüler olanları, kullanım kolaylığı ve düşük fiyatı ile bilinen polilaktik asittir (PLA)‘dır. Ancak, enjeksiyonla kalıplama tüketici ürünleri (örneğin Lego) veya arabalardaki iç gösterge paneli gibi yaygın olarak kullanılan akrilonitril bütadien stiren (ABS), bir diğer yaygın malzemedir.

PLA ve ABS filament, FDM 3D baskı için kullanılan en popüler iki filamenttir ve her ikisi de termoplastik olarak benzer görünseler de, birçok farklılıkları vardır. Bu makalede, iki malzemeyi baskı, fiyat ve daha fazla özellikleri ile birkaç farklı açıdan karşılaştıracağız.

 1. ABS vs PLA Baskı Performansı ve Malzeme Özellikleri
  1. Baskı ve Kullanım
   1. Sıcaklık
   2. Baskı Hız
   3. Duman ve Koku
   4. Depolama
  2. Malzeme Özellikleri
   1. Güç ve Dayanıklılık
   2. Esneklik
   3. Rötuş, Yüzey İşlemleri
  3. Diğer Özellikler
 2. ABS vs PLA Fiyatları
 3. Sonuç: ABS vs PLA
 4. İlgili Makaleler


ABS vs PLA Baskı Performansı ve Malzeme Özellikleri

ABS Filament İçin Kapalı Alan İhtiyacı
ABS filament ile baskı almak için kapalı alana ihtiyaç vardır. (Kaynak: Hackaday)

Baskı ve Kullanım

PLA ve ABS filamentler ilk bakışta oldukça benzer görünebilir, ancak 3D baskı söz konusu olduğunda farklılık gösterirler. Bu bölümde, PLA ve ABS arasındaki farkların nasıl yazdırıldıklarına ve kullanıldıklarına göre değerlendireceğiz.

Sıcaklık

ABS ile PLA arasındaki ilk farklılık, baskı sıcaklığıdır. Özellikle ABS, PLA’dan daha yüksek nozül ve yatak sıcaklıklarına ihtiyaç duyar. ABS ile baskılarda, yatakta çok fazla eğilme meydana gelebilir. Bu nedenle, çoğu ABS filamenti, yaklaşık 80-110°C’ye ısınabilen yatak sıcaklığına ihtiyaç duyar. Öte yandan PLA, ısıtılmış bir yatağa ihtiyaç duymaz. Ancak, genellikle 60°C civarında bir yatak sıcaklığı baskı kalitesini artıracaktır.

Nozül sıcaklığı söz konusu olduğunda iki filament arasında aaha az fark vardır. ABS, 210-250°C arasında bir nozül sıcaklığına ihtiyaç duyarken, PLA genellikle 180-230°C arasında bir sıcaklıkta çalışır.

Sıcaklıklar ile ilgili başka bir ayrıntı da, ABS ile baskılar için, baskı alanındaki ısıyı hapsetmek ve hava akışını engellemek için 3D yazıcı gövdesinin kapalı olması gerekmektedir. Bunun nedeni, ABS’nin sıcaklığa çok duyarlı bir malzeme olmasıdır. Bu nedenle, hava sirkülasyonu veya sıcaklık değişimleri olduğunda, parçalar yazdırılırken çatlayabilir. Bir kapalı kasaya ihtiyacın olmadığından PLA’yı yazdırmak çok daha kolaydır, ancak yine de kapalı alan PLA’nın baskı kalitesini artırabilir.

Baskı Hız

ABS vs PLA Baskı Hızları
PLA ve ABS benzer hızlarda basılabilir. (Kaynak: Sculpteo)

ABS ve PLA yaklaşık olarak aynı hızda yazdırılır. Bu güzel bir şey, çünkü farklı malzemeler için dilimleyici profilleri arasında geçiş yaparken bu ayarı değiştirmen gerekmez. PLA ile baskılarda 60 mm/sn’lik bir hız yeterlidir. Ancak, baskı hızını artırmak mümkündür. Bazı kullanıcılar 150 mm/sn veya daha fazla baskı hızlarına çıkabiliyorlar. ABS de 60 mm/sn’de yazdırabilir, ancak bu değer bazı 3D yazıcılar için yüksek gelebilir. ABS ile düzgün baskılar almak için 40-60 mm/sn arasındaki hızlar tavsiye edilir.

3D baskı hızı ayarları, kullandığın diğer ayarlara da bağlıdır. Bu nedenle, PLA ve ABS arasında seçim yaparken hız konusu muhtemelen seçimini pek etkilemeyecektir.

Duman ve Koku

ABS vs PLA Duman ve Koku
3D yazıcının gövdesine fan ve filtre takabilirsin.

Hemen hemen tüm filamentler, baskı sırasında kokarlar. Ancak, bazılarının kokusu diğerlerinden daha belirgindir. Bir termoplastik ısıtıldığında, dumanlar açığa çıkar ve bu dumanlar, zararlı partiküller içerebilecekleri için genellikle sağlıklığınız için iyi değildir.

PLA filament bitki bazlı olduğu için genellikle kötü bir koku yaymaz. Bu yüzden, PLA ile baskılarda çıkan dumanlar çok endişe verici değildir. Öte yandan ABS, PLA’dan belirgin şekilde daha toksiktir ve korkunç bir koku yayarlar.

Kapalı bir kasaya sahip 3D yazıcıda baskı bittikten sonra kapağını açmak, baskı sırasında ortaya çıkan dumanın hepsinin bir kerede serbest kalmasına neden olur ve bu koku bazen dayanılmaz hale gelebilir. Bu nedenle, kasayı kullanırken dikkatli olmalı ve uygun havalandırma sağlanmalıdır. Filtreler özellikle bu konuda sana yardımcı olabilir.

Depolama

Filamentleri depolama konusunun o kadar önemli olduğunu düşünmeyebilirsin, ancak farklı malzemeler farklı higroskopik seviyelerine sahiptir. Bu da bazı filamentlerin neme diğerlerinden daha duyarlı olduğu anlamına gelir. Nem emen higroskopik malzemeler baskı kalitesinde ciddi bir düşüşe neden olur; diğer şeylerin yanı sıra, filament ısıtıldığında ve ekstrüde edildiğinde kabarcıklar oluşabilir.

PETG‘nin aksine, PLA ve ABS’nin higroskopik olmadığı bilinmektedir. Yine de, nemin içeri girmesini önlemek için filamentleri her zaman hava geçirmez bir kapta saklamak önemlidir. Ayrıca filamentleri kullanmadan önce kurutabilirsin.

Malzeme Özellikleri

ABS vs PLA Malzeme Özellikleri
PLA kolayca kırılma eğilimindedir.

Herhangi bir filamentin bir başka önemli yönü de malzeme özellikleridir. Güç, esneklik ve baskı sonrası yüzey işleme söz konusu olduğunda PLA ve ABS arasındaki farkları gözden geçirelim.

Güç ve Dayanıklılık

Mukavemet, herhangi bir malzemenin hayati bir özelliğidir, çünkü zayıf malzemelerin kullanım alanı kısıtlıdır.

MatterHackers ekibi, bir kanca tasarımını farklı malzemeler ile bastı ve her birinin ne kadar ağırlık kaldırabileceğini test etti. ABS minimum 95 ve maksimum 129 kg kaldırırken, PLA 54 ila 84 kg aralığında yük kaldırabildi. Genel olarak, ABS, PLA’dan biraz daha güçlüdür. Bu da bir şekilde yazdırmanın ne kadar zor olduğunu bize kanıtlıyor.

Dikkate alınması gereken diğer bir faktör, bir malzemenin güneş ışığı, aşırı sıcaklıklar ve diğer unsurlar gibi hava koşullarına karşı dayanıklılığıdır. ABS, PLA’dan daha yüksek sıcaklıklarla başa çıkabilir ancak soğukta çatlama eğilimi gösterirken PLA burada daha başarılıdır. Ek olarak, her iki malzeme de UV ışınları ve nem ile karşılaştığında zamanla bozunur, bu nedenle ikisi de özellikle dışarıda kullanılacak parçalar için uygun değildir.

Esneklik

PLA ve ABS, TPU gibi esnek filamentler gibi değildir. Ancak, esneklik yine de önemli bir faktör, çünkü parçaların kırılgan mı yoksa daha dayanıklı mı olduğunu belirler. “Esneklik” genellikle eğilme mukavemetini ifade eder, daha yüksek değerler daha az kırılgan malzemeleri ifade eder, ancak kırılma noktasındaki uzamayı da tanımlayabilir.

3D baskısı alınan kancalar ile test yapıldığında ABS’nin, PLA’dan daha yüksek bir kopma uzamasına sahip olduğu ortaya çıkmıştır. ABS ile üretilen kanca %21,6 uzama kaydederken, PLA kırılmadan önce yalnızca %15,3 uzayabilmiştir. Başka bir deyişle, ABS parçaları PLA parçalarından daha az kırılgan olma eğilimindedir ve bu, işlevsel bir parça üretmek için önemli bir fark olabilir.

Rötuş, Yüzey İşlemleri

ABS vs PLA Yüzey İşlemleri
ABS'nin bir çözücü kullanılarak düzeltilmesi PLA'ya göre daha kolaydır.

İşlem sonrası, basıldıktan sonra bir parçayı iyileştirmek için kullanabileceğiniz teknikleri ifade eder. Bazıları ABS’nin daha kolay zımparalandığını bildirmesine rağmen, ne PLA ne de ABS’nin zımparalama veya boyama gibi temel işlem sonrası yöntemlerinde sınırlamaları yoktur .

Diğer bir popüler işlem sonrası teknik, bir çözücü ile düzleştirmedir. Bunda ABS, aseton buharı ile oldukça kolay bir şekilde yumuşatılabildiğinden favori seçim olma eğilimindedir.

Diğer Özellikler

Doğal olarak, PLA ve ABS’nin belirli bir kullanım durumuyla ilgili olabilecek birçok başka özelliği vardır. Örneğin, PLA daha geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilirdir. Bununla birlikte, yukarıdaki önemli özellikler dışında kalanlar yalnızca çok niş alanlarda değerlendirilmesi gerekir.

ABS vs PLA Fiyatları

ABS vs PLA Fiyat Karşılaştırması

PLA ve ABS, bir kilogramlık filament makarası başına maliyet söz konusu olduğunda fiyat açısından benzerdir. Bununla birlikte, yalnızca hammadde maliyetine bakıyorsan, ABS muhtemelen PLA’dan daha ucuzdur. Bunun nedeni, ABS’nin enjeksiyon kalıplamada çok yaygın olarak kullanılmasıdır.

3D baskıda, PLA daha popüler olduğundan ve ABS’ye kıyasla daha büyük baskıların kolaylıkla alınabilmesinden dolayı bazı PLA makaraları ABS’de daha ucuza bulunabilir. Yine de, bu fiyat farkı önemli değildir, çünkü diğer faktörler (marka, çap toleransı, renk ve nakliye gibi) de maliyeti etkiler.

Ayrıca, PLA bir filament olarak ABS’den daha popüler olduğu için daha fazla marka, renk ve özel karışımlara (kompozit filamentler gibi) sahiptir. ABS filamenti de çeşitli marka ve renklerde mevcuttur, ancak PLA’ya göre daha azdır.

Sonuç: ABS vs PLA

ABS vs PLA Hangisi?
PLA ile harika detaylara sahip modelleri rahatlıkla üretebilirsin. (Kaynak: MatterHackers)

Sonuç olarak, hem PLA hem de ABS harika malzemelerdir. Aşağıda, hangisinin senin için doğru olduğuna karar vermene yardımcı olmak için her bir filament türü için birkaç uygulamayı gözden geçireceğiz.

PLA, yazdırması ve üzerinde çalışılması kolay olduğu için popüler hale gelen 3D baskı malzemelerinin kralıdır. Bununla birlikte, oldukça zayıf ve kırılgandır, bu nedenle, 3D baskıda yeniyseniz veya ağır hizmet tipi işlevsel parçalar yerine eğlenceli modeller yazdırmak istiyorsanız muhtemelen en iyisidir. Esasen, güçlü fiziksel strese, sıcak sıcaklıklara veya UV radyasyonuna maruz kalmayacak herhangi bir şey için PLA, başvuracağınız malzemedir. Birkaç örnek kullanım arasında minyatürler , cosplay kaskları gibi vitrin parçaları ve zar kuleleri gibi hafif işlevsel öğeler bulunur .

Öte yandan ABS, yazdırması daha zor olan ancak gücü, esnekliği ve çözücülere karşı reaktivitesi dahil olmak üzere PLA’ya göre gelişmiş niteliklere sahip daha endüstriyel bir malzemedir. Bu özellikler ABS’yi gerçek dünya parçalarının prototiplerini, fiziksel baskıya maruz kalacak bileşenleri veya takılması kolay modelleri yapmak isteyenler için çekici kılar. Bazı örnek uygulamalar, rakip bir robotta kullanılan bir teçhizatı, takılabilen bir zincir bağlantısını veya dışarıda hava koşullarına uygun herhangi bir şeyi içerebilir.

İlgili Makaleler


^