PETG vs ABS Filament Karşılaştırması

“Kopolyesterler” olarak da anılan çeşitli PETG karışımları, ABS’nin gücü ile PLA’nın kullanım kolaylığı arasındaki mükemmel dengeyi kuruyor.

ABS kadar dayanıklı ve PLA kadar kolay baskılara mı ihtiyacın var? Bu makalede PETG ve ABS filamentlerin ne zaman, ne için kullanıldığından ve hangi 3D yazıcılarda nasıl yazdırıldığından bahsediyoruz.

 1. PETG vs ABS Baskı Performansı ve Malzeme Özellikleri
 2. Kullanım Kolaylığı
  1. Kalkma, Yapışma ve Çatlama
  2. Sıcaklık Gereksinimleri
  3. Koku ve Parçacık Emisyonu
  4. Yüzey İşlemi, Pürüzsüzleştirme
  5. Higroskopisite (Nem Kapma) ve Saklama
 3. Güç ve Dayanıklılık
  1. Mukavemet
  2. UV Dayanımı
  3. Sıcaklık Dayanımı
 4. Fiyat ve Kullanılabilirlik
  1. PETG’de Çeşitlilik
  2. ABS’de Çeşitlilik
 5. Hangisini Tercih Etmeli? PETG vs ABS
 6. İlgili Makaleler


PETG vs ABS Baskı Performansı ve Malzeme Özellikleri

PETG Filament Çeşitleri
PETG ve ABS, dayanıklılıkları nedeniyle tercih edilirler.

Akrilonitril bütadien stirenin kısaltması olan ABS, FDM 3D baskıda kullanılan en eski malzemeler arasındadır. Uçak koltuklarından LEGO parçalarına kadar her şeyi ABS plastiği ile enjeksiyon kalıplama gibi işlemler kullanarak üretmek mümkün.

Daha sonra PLA geldi ve bu genel kullanım malzemesi ABS tahttan indi. Şimdi de tahta oturma sırası PETG‘de, polietilen tereftalat glikol, aynı şeyi yüksek mukavemetli uygulamalar için de yapmayı iddia ediyor.

Kullanım Kolaylığı

PETG vs ABS Kullanım Kolaylığı
ABS'yi yapıştırmak zor olsa da, PETG genellikle çok iyi yapışır.

ABS, yazdırması zor olduğu için kötü bir şöhrete sahiptir. Bu yüzden, PLA kullanımı daha yaygındır ve PETG’nin PLA’ya benzeyen bu yönünden dolayı ABS’ye karşı iyi bir rakip yapan da budur.

PETG ile ABS’yi aşağıdaki kriterlere göre karşılaştırıyoruz:

Kalkma, Yapışma ve Çatlama

ABS ile ilgili en büyük sorunlardan biri, hem kendisine hem de yüzeylere yapışmayı sevmemesidir. Bu nedenle, yazıcında 100°C’nin üzerinde sıcaklıklara çıkabilen ısıtmalı yatak gereklidir. ABS’de yetersiz ısıtılan baskılar çarpıcı bir şekilde bükülür ve baskı tablasını deforme eder. Hatta katmanlar arasında çatlaklar oluşur.

PETG bu açılardan çok daha toleranslıdır. Eğrilme önemli ölçüde azdır ve yaklaşık 50 ila 80°C’lik yatak sıcaklıkları yeterlidir. PETG’de yatak yapışması genellikle çok iyidir ve bazen yapı yüzeyinden parçalar koparır. Bu, baskıların başarılı olmasını garanti eden, yapıştırıcı veya saç spreyi gibi bir ayırıcı ile baskı tablası kaplanarak ilk katman yapışması garanti edilebilir. Parçalar yalnızca fan hızları çok yüksek olduğunda kırılır, bu da kolaylıkla telafi edilebilir. Isıtılmış kapalı baskı odası ihtiyacı yoktur.

Özetle, PETG ile başarılı baskılar almak çok daha kolaydır, çünkü sıcaklıkla ilgili pek bir isteri yoktur.

Sıcaklık Gereksinimleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi ABS, PETG’den çok daha zorlu sıcaklık gereksinimlerine sahiptir. Baskı hatalarına yol açmasının yanı sıra, bu sıcaklık gereksinimleri de 3D yazıcın için zorlu olabilir.

Tüm yazıcılar ABS’nin talep ettiği ve 100°C’nin çok üzerine ulaşan aşırı yatak sıcaklıklarına çıkamaz. Hatta çok az sayıda, uygun fiyatlı 3D yazıcıda ısıtılmış ve kapalı baskı odası vardır.

ABS ayrıca, PEEK bazlı ve PTFE (teflon) kaplı sıcak uçların kaldıramayacağı çok daha yüksek nozül sıcaklıklarında baskı yapar. ABS yazdırmak için E3D V6 gibi tamamen metal bir hotend (sıcak uç) gereklidir. PETG için böyle bir gereklilik yoktur.

Koku ve Parçacık Emisyonu

PETG, sağlık açısından çok daha iyidir. Düşük VOC ve partikül emisyonu ile baskı sırasında minimum kokuya sahiptir.

Ancak ABS, ciddi bir sağlık sorunu olan ağır partikül emisyonu ile güçlü baskı kokuları ortaya çıkarır. ABS ile baskı alınan bir ortamda kesinlikle bulunmamalısın.

Yüzey İşlemi, Pürüzsüzleştirme

ABS, işlem sonrası esnekliğe sahiptir. Hem PETG hem de ABS, çapak alma aletleri ve kılavuzlar gibi tipik metal işleme aletleriyle çalışılabilir, ancak ABS bazı ek avantajlara sahiptir.

ABS’yi kolayca boyayıp yapıştırabilirken, PETG ile bunu yapmak neredeyse imkansızdır. Bu, özellikle kozmetik olarak çalışmayı düşündüğün büyük parçalar için önemli olabilir. Yüzey işlemi için ABS kesinlikle üstündür.

Higroskopisite (Nem Kapma) ve Saklama

ABS’nin saklanması çok daha kolaydır. PETG belirgin şekilde daha higroskopiktir, yani havadan nemi kolayca emer. Bu nem, malzemenin kendisini bozar ve aksi takdirde ince bir filament makarasını bozabilir.

Bu nedenle ABS, rafta bırakılmaya çok daha uygundur.

Güç ve Dayanıklılık

PETG vs ABS Güç ve Dayanıklılık
PETG, mukavemet açısından ABS'den daha iyidir.

Genel olarak ABS, yüksek mukavemetli uygulamalar için başvurulan malzeme olmuştur. Ancak, PETG bu konuda da iddialı.

Mukavemet

Görünüşe göre, birçok kullanıcı ABS’nin aslında PETG’den çok daha zayıf olduğunu deneyimledi. ABS daha zayıf katman yapışmasına sahip olduğunda ve parçaya binen yükün katman çizgileri boyunca geldiğinde geçerlidir.

Daha yeni malzemelerin ortaya çıkmasıyla birlikte, ABS’nin 3D baskı uygulamalarındaki gücü gerçekten sadece bir efsaneye dönüştü. İtiraz etmeden önce, diğer filament çeşitlerini de denemeni tavsiye ediyoruz.

UV Dayanımı

Uzun vadede, PETG güneşin altında dayanıklıdır. Özellikle ABS’ye kıyasla, önemli ölçüde zayıflayabilen UV radyasyonundan minimum düzeyde etkileniyor.

Dış mekan kullanımı için bir malzemeye ihtiyacın varsa, PETG çok daha uzun süre dayanır.

Sıcaklık Dayanımı

Çoğu PETG, yaklaşık 80°C’ye kadar sıcaklıklara dayanabilirken, ABS 100°C’ye kadar dayanabilir. PETG’nin çoğu elektronik uygulamada dayanıklılığını korurken, yalnızca ABS kaynar suda hayatta kalabilir. Bu, özellikle baskılarını sterilize etmek istediğinde kullanışlıdır.

Sıcaklık direnci söz konusu olduğunda, ABS’nin kesinlikle hafif bir üstünlüğü var.

Fiyat ve Kullanılabilirlik

PETG vs ABS Güç ve Dayanıklılık
PETG'de çok çeşitli isimler ve karışımlar vardır.

ABS eskiden daha yaygın iken, PETG ürünleri de giderek artıyor. Malzemeler ayrıca, renk ve karışımlar açısından biraz farklı seçeneklere sahip.

PETG’de Çeşitlilik

PETG, abajur ve vazo gibi yapılar için şeffaf renklere sahip benzersiz dokulara sahiptir. Bu, ABS’de olmayan bir şeydir.

PETG için üreticilerin birçok karışımını da bulabilirsin. Ultimaker’ın “CPE” ve Colorfabb’in “nGen” gibi farklı isimleri vardır, ancak hepsi temel PETG malzemesini kullanır.

Bununla birlikte, PETG’nin fiyatı, özellikle daha fazla güç veya baskı kalitesi için karşılaştırıldığında, günlük kullanımdan premium’a kadar her yerde değişebilir.

ABS’de Çeşitlilik

ABS’nin avantajı fiyatla birlikte gelir. Kilogram başına genellikle PETG’den daha ucuzdur. ABS ayrıca daha hafiftir, bu nedenle her makara aslında daha uzun süre gider.

Bunun dışında ABS’nin çeşitlilik açısından renk dışında sunabileceği pek bir şey yoktur.

Hangisini Tercih Etmeli? PETG vs ABS

Hangisini Tercih Etmeli? PETG vs ABS
Çoğu insan için PETG'yi tercih ediyor.

Çoğu insan için ABS’yi PETG’ye tercih etmenin gerçekten bir nedeni yoktur. PETG daha güçlüdür, daha dayanıklıdır ve daha iyi baskılar almanı sağlar. Şeffaf renkleri de mevcuttur.

ABS, yalnızca 100°C sıcaklık direncine veya yapıştırılabilme ve boyanabilme özelliğine kesinlikle ihtiyacın varsa gereklidir. Aksi takdirde, ilgili baskı zorlukları ile uğraşmaya değmez.

Umarımız, bu kılavuz iki filament arasında ayrım yapmana yardımcı olmuştur. Bu malzemeleri kullanma konusunda yardım için başarılı baskı alma kılavuzlarımıza gözatabilirsin.

İlgili Makaleler


^