3D Yazıcı ile Para Kazanma Fikirleri 2021

3D baskıyı seviyorsun ve bunda iyisin. Peki 3D baskı ile para kazanmanın yollarını biliyor musun? BoyutKat Ekibi senin için, 3D baskıyı kârlı bir işe dönüştürmene yardımcı olacak tavsiyeler veriyor.

3D baskı ile para kazanmanın, başarılı bir 3D baskı iş fikrini hayata geçirmenin ve büyütmenin bazı püf noktaları var. Kendi fikrini nasıl hayata geçireceğini, şirketinin reklamını nasıl yapacağını ve müşterileri nasıl mutlu edeceğini bu yazımızda anlatıyoruz.

 1. 3D Baskı ve Modelleme Hizmeti
  1. 3D Yazıcı Satın Al
  2. Niş Alanı ve Müşteri Grubunu Belirle
  3. Kendine Yatırım Yap
  4. Doğru Pazarlama ile Vaktini Nakite Çevir
  5. Gelir ve Gider Modelini İyi Hesapla
  6. Uzun Vadeli Hedeflerini Belirle
  7. Rekabet Edebilmek İçin Hedefler Belirle
  8. 3D Tasarım Becerilerini Geliştir
  9. 3D Tasarım Hizmeti İçin Yatırım Yap
  10. Hizmet Ücretini Belirle
  11. Pazarlama Stratejisi Belirle
  12. Büyüme Planları Yap
 2. 3D Yazıcı, 3D Tarayıcı ve Filament Satışı
 3. 3D Yazıcı Şirketi Kurmak ve Girişimcilik
 4. İlgili Makaleler

3D Baskı ve Modelleme Hizmeti

Firmalara prototip üreterek yardımcı olan bir 3D baskı şirketi kurabilirsin. Ürün geliştirme döngülerini hızlandırmak için donanım ve fiziksel ürünler geliştirebilir, büyük veya küçük ölçekli tüm işletmelerle çalışabilirsin. Böylelikle, teknolojiyi sevmekle ondan para kazanmak arasında büyük bir fark olduğunu göreceksin.

3D Baskı ve Modelleme Hizmeti
3D Baskı Hizmeti ile Para Kazanmak

3D Yazıcı Satın Al

3D Yazıcı İncelemeleri

3D baskı hizmeti ile para kazanmak istiyorsan daha az arıza çıkaran, büyük hacimli ve düşük maliyetli 3D yazıcıları tercih etmende fayda var. Yeni özelliklere sahip 3D yazıcılara sahip olursan müşterilerine daha hızlı ve sorunsuz hizmetler verebilirsin.

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, bütçene göre profesyonel ve uygun fiyatlı performansı yüksek 3D yazıcıları inceledik.

Niş Alanı ve Müşteri Grubunu Belirle

En iyi tavsiye niş alanı bulmak, niş müşteriyi bulmak, her zaman onları ve ihtiyaçlarını anlamaya çalışmaktır. Evet, bu iş sadece 3D baskı olarak görülebilir. Ancak, günün sonunda pazarlama, müşteri anlayışı, hizmetleri ve hedefleri geliştirme ve büyütme temel amaçtır. Biraz araştırma ve pazar analizi yapmalı, diğer şirketleri izlemeli ve yaptıklarını öğrenmelisin. Bir süre sonra müşteri segmentini seçecek ve ardından bundan para kazanmak için daha fazla strateji geliştirmeye başlayacaksın.

Covid-19 ile birlikte 3D baskı işine giren girişimci sayısı oldukça arttı. 3D yazıcıya sahip olan herkes, kişisel koruyucu donanım (KKD) parçalarını yazdırarak çevresindeki sağlık çalışanlarına yardımcı oldu. Daha sonra bu kişiler, sadece bir şeyler basmak yerine 3D baskıdan para kazanmak istediler. Genellikle iki kazanç yolu var: hizmet sağlamak veya 3D baskılı ürünleri satmak için bir mağaza açmak.

Niş Alanı ve Müşteri Grubunu Belirle
Covid-19'a Karşı 3D Yazıcı İşbirliği

Hizmet sağlayıcı olarak işletmende, gelen siparişleri bastırabilirsin. Bulunduğun şehirde ve mahalledeki potansiyel müşterilerin listesini oluşturmalı, 3D yazıcılarını yerleştirmek için güzel bir yer, bir web sitesi, 3D yazıcıların ve ürünlerin resimlerini paylaşmak için sosyal medya hesapları açmalısın.

3D baskıda bir iş kurmak sadece filamentler, reçineler ve STL dosyaları ile ilgili değildir. Yaratıcılığa, esnekliğe ve dayanıklılığa sahip olman gerekir. Hobi işinden profesyonelliğe geçiş yaparken, bilgisayar destekli tasarım (CAD) konusunda iyi becerilere sahip olmanın yanı sıra farklı 3D baskı teknolojileri (örn. FDM, SLA, SLS) ve her işlemde kullanılan malzemeler hakkında derin bir bilgiye sahip olman gerekir.

Başlangıçta iyi bir donanıma ve yazılıma yatırım yapmak, sana bu yolda çok fazla zaman ve para kazandıracaktır. Ayrıca, bilgine yatırım yaptığından ve sektördeki en son gelişmelerden haberdar olduğundan emin olmalısın.

Mağaza açmak istiyorsan, basmak ve satmak istediğin 3D modelleri bulmalı, sonra bu ürünleri pazarlamalı ve çoğunlukla çevrimiçi online satış yapmaya çalışmalısın. Bu işte başarının anahtarı, satılacak en iyi ürünün ne olduğunu bulmaktır. En başarılı satıcılar, bir soruna benzersiz çözümler sunarlar. Doğru bir fiyatlandırma ile binlerce kişiye satış yapabilirsin. Örneğin, bir 3D baskı şirketinin Airsoft’a (eğlence amaçlı bir hava tabancası) tutma aparatı ve diğer ek parçalarını üretiyor. Bununla ilgili 50’den fazla ürünü var. Bir Airsoft kullanıcısı, sitede gezinirken satın almak isteyeceği en az bir veya iki şey bulabiliyor.

Kendine Yatırım Yap

Her zaman kendine yatırım yap ve 3D yazıcı sektörü ile ilgili gelişmeleri takip et. Bu, kullandığın 3D yazıcılarda uzman olmayı ve gerektiğinde bunları nasıl onaracağını, servis vereceğini de kapsıyor. Bu, işler beklendiği gibi gitmediğinde sana çok değerli zaman kazandırabilir. Ayrıca, her zaman ortaklarını araştırdığından ve onlarla doğru sözleşmeleri yaptığından emin ol.

Doğru Pazarlama ile Vaktini Nakite Çevir

Doğru Pazarlama ile Vaktini Nakite Çevir
Doğru Pazarlama ile Vaktini Nakite Çevir - Kaynak: SenUret.com

İnsanlar 3D baskıya başladıklarında, en büyük hataları fiyatlandırma ve pazarlamayla ilgili oluyor. Pek çok insan 3D baskı hizmeti ücretlendirmesine filament maliyetinin iki katı olarak başlıyor. Ancak, bir veya iki başarısız baskı ile çok hızlı bir şekilde para kaybettiklerinin farkında olmuyorlar. Pazarlama söz konusu olduğunda, Facebook veya Instagram sayfaları yeterli olmuyor. İyi bir hizmet sağlayıcı olmak için Google Ads çok önemlidir.

Baskı işinde müşterinin büyük bir bölümü tekrar gelenlerdir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) iyi bir anahtardır, hatta 3D baskı işinde bile, insanlar Google’da sadece “3D baskı” için arama yaptıklarında, işletme ismini ve websiteni ortaya çıkaracak şekilde tasarlandığından emin olmalısın. Yorumlar da önemlidir. Yüksek puanlar ile değerlendirilirsen, başkaları seni tavsiye ettiği için insanlar sana daha çok güvenecektir. Yorum almanın anahtarı, müşterilerin senin bastığın parçalardan mutlu oldukça seni değerlendirmelerini istemendir. Ayrıca, 3D baskıyı gerçekten seven veya isteyen, ancak ödeme yapamayan insanlara da baskılar verebilirsin.

Covid-19 sırasında siperlik ve maske yazdırma deneyimin olduysa, yüksek talep ve son teslim tarihleriyle 3D baskının nasıl bir şey olduğunu anlamışsındır. Ne gibi arızaların çıktığını ve makinelerin ne sıklıkla yeniden kalibre edilmesi gerektiğini biliyorsundur. Bunlar, hobiden profesyonele geçişi başarılı bir şekilde yapmanın temel bileşeni olan hizmetlerin için nasıl ücret alman gerektiğini anlamanda kilit faktörlerdir.

Pandemi sırasında siperlik ve maske yazdırdıysan, geriye dönüp o süre boyunca neyin işe yaradığını, neyin işe yaramadığını, makinelerin düzgün çalışmasını sağlamak için ne kadar vakit ve para harcadığını düşün. Ardından, bu deneyimi değerli bir iş kurmak için ne kadar saat harcayacağını hesapla. Daha sonra, bu saatlik oranı üç veya dört katına çıkar, çünkü siperlik ve maske baskı talebi kadar normal bir 3D baskı hizmetinde de bu kadar yüksek bir talep olmayacaktır. Bu nedenle, bazı arızalar nedeniyle geçen süreleri düşünmemen gerekiyor. Daha sonra parça başına fiyatın ne olacağını hesaplamak için bu saatlik oranı kullan ve hobini bir mesleğe dönüştürmek için müşterilerden ne kadar ücret alman gerektiğini hesaplayabilirsin.

Gelir ve Gider Modelini İyi Hesapla

Herhangi bir işte olduğu gibi, başlamadan önce iyi bir iş planı hazırlamak gerekiyor. Elde etmen gereken gelirleri iyi hesaplamak için tüm masraflarını (örn. kira, bakım, malzeme, elektrik, vb.) dikkate aldığından emin olmalısın. Günün sonunda, giderlerini karşılayabilmeli, aynı zamanda yeni işinden geçimini sağlayabilmelisin.

Başlangıçta, işletmen için bir müşteri tabanı ve itibar yaratmak da zor olabilir. Bunların üstesinden gelmek için her zaman müşterilere odaklanmak ve onların ihtiyaçlarını karşılamak önemlidir. Birebir pazarlama ve geri dönen müşteriler, başlangıçta son derece değerlidir.

Uzun Vadeli Hedeflerini Belirle

Uzun Vadeli Hedeflerini Belirle
Uzun Vadeli Hedeflerini Belirle - Kaynak: SenUret.com

Sürdürülebilir bir iş kurmak istiyorsan; 1, 3, 5 ve 10 yıllık hedeflerinin ne olduğunu belirlemen gerekir. Bunları tanımlayabilirsen, üzerinde çalışman gereken şey, şimdiki zaman ile gelecekteki hedefler arasındaki boşluğu kapatacaktır. Örneğin, hizmete odaklanan ölçeklenebilir bir iş istediğini ikinci yılda belirleyebilirsin. Bunu bildiğin için, çok sayıda farklı makine, malzeme türü sunmanın ve dünyadaki tüm seçeneklere sahip olmanın senin için en iyi seçenek olmadığını bileceksin. Bunun yerine, bir avuç malzemeye ve yalnızca iki tür yazıcıya odaklanmaya karar vermek daha doğru olacaktır. Böylece, bu cihazlardan oluşan sistemler kurabilirsin.

Teknolojiyi sevmekle ondan para kazanmak arasında büyük bir fark olduğunu göreceksin. Senin için 3D baskı, öğrenmesi zor olmayabilir, ancak bir müşteriye nasıl davranacağını ve onları sana nasıl geri getireceğini öğrenmek zaman alabilir.

Rekabet Edebilmek İçin Hedefler Belirle

Bir adım önde olmak için hedeflerin olmalı ve ürünün pazardaki uygunluğunu zaman zaman kontrol etmelisin. Senin için anahtar şey “ekip” olmalıdır. Takım ve liderlik çok önemlidir. Ekibinin hızlı ve verimli bir şekilde hareket etmesini sağlarken, herkesi motive edebilmeli ve hedefe odaklanırken, zorlukların üstesinden gelebilmelisin.

3D baskıda rekabet gitgide kızışıyor. Herkes ne yaptığını görebilir ve seni taklit etmeye çalışabilir. Ancak, hiç kimse nasıl hareket ettiğini, nasıl iletişim kurduğunu, nasıl konuştuğunu, ekibinin nasıl davrandığını, eğlence ve iş dengeni taklit edemez. Bu, senin rekabetteki gizli formülün olmalı.

Rekabet Edebilmek İçin Hedefler Belirle
Rekabet Edebilmek İçin Hedefler Belirle - Kaynak: SenUret.com

Bazen müşterilerinin zorlu projelerindeki ihtiyacını ve beklentilerini karşılamak ve en iyi çözümü sunmak için 3D baskının ötesinde düşünmek gerekebilir. Burada seni rakiplerinden ayıracak şey diğer teknolojilerle ilgili temel bilgilerdir (örn. işleme, lazerle kesme vb.).

3D parçaların sonradan işlenmesini hizmetine eklemek seni diğerlerinden ayırmaya yardımcı olacak başka bir hizmettir. Bunun için, fikirlerini ve uygulamalarını paylaşmak için tasarımcılar, sanatçılar ve hatta diğer 3D baskı hizmeti sağlayıcıları ile bir ağ oluşturmalısın.

Sadece hizmetler değil çözümler sunarak da farklılaşmalısın. Tasarımda, üretim ve baskı yönteminde veya genel konseptte projelerini daha da iyi bir hale getirecek fikirler sunarak müşterilerinin projelerine katkıda bulunabilirsin. Müşteriler genellikle senin fikirlerine ihtiyaç duyduklarının farkında değillerdir. Ancak, projelerini daha da iyi hale getirmek için onlarla beyin fırtınası yapmaya başladığında, seni kesinlikle takdir etmeye başlayacaklar.

3D Tasarım Becerilerini Geliştir

İlişki kurmaya ve müşterilerini eğitmeye odaklanarak 3D tasarım hizmetleri sunmanın da son derece önemli olduğunu bilmelisin.

3D Tasarım Becerilerini Geliştir
3D Tasarım Becerilerini Geliştir

Herkes bir STL dosyası oluşturmak için teknik becerilere sahip olmasa da, ne istediğini bilmek için yaratıcı bir yöne sahip olabilirler. Sen yaratıcılık ile yaratılış arasındaki bu boşluğu doldurabilirsin. Tasarım hizmetleri sunmak, bunu yapmanın yollarından biridir. Ayrıca, farklı 3D model formatları (örn. STEP, IGES, STL, vb.) ve CAD yazılımında bu dosyalarla nasıl çalışılacağı konusunda kendini geliştirmelisin.

Müşteri bir 3D modeli tam olarak nasıl yazdırılması gerektiğini sana anlatamaz. Onun kafasında kendi projesinin detayları vardır. Bu nedenle, müşterilerin %30 ila %50’si tek bir proje için iki veya üç hizmeti birden kullanabilir. Pek çok proje, 3D modelleme hizmetine ihtiyaç duyar. Projelerin %5’i boyama işleri ve yaklaşık %2’si seri üretim çalışmalarına dönüşür.

3D Tasarım Hizmeti İçin Yatırım Yap

Dürüst olmak gerekirse, oldukça zaman alıcı olabilir. Ancak, 3D tasarım için kendine yatırım yapmalısın. Sektördeki birçok şirket, 3D baskı uzmanı olmayan ve sadece bir dosya göndererek baskı talep eden müşterilere hizmet vermiyor. Ancak, müşterilerinle ilişkilerine yatırım yapabileceğin yerin 3D tasarım olduğunu söyleyebiliriz. Bir müşteriye danışmanlık yapmak veya onları eğitmek için biraz daha zaman ayırabilirsen, müşterilerine hizmet verdikten sonra sana geri döneceklerine ve seni arkadaşlarına da tavsiye edeceklerine emin olabilirsin. Bu, bir topluluk oluşturmana yardımcı olacak, başkalarına yardım etmek ve onların yolculuklarının bir parçası olmak sana çok şey katacaktır.

Hizmet Ücretini Belirle

Girişimciler 3D baskı hizmetine başladıklarında, en büyük hataları fiyatlandırma ve pazarlamayla ilgili oluyor. Ayrıca, açık bir hizmet yapısı ve düzgün bir fiyatlandırma olmadan müşterilere tasarım konusunda yardımcı olmak, yalnızca müşterinin kafasını karıştırıyor ve her iki tarafta da hayal kırıklığına yol açabiliyor.

Hizmet Ücretini Belirle
Hizmet Ücretini Belirle - Kaynak: SenUret.com

3D baskı için gönderilen dosyaların yaklaşık %20’sinde sorunla karşılaşacaksın. Bu sorunlar; ölçekleme, eksik parçalar, hatalı olarak modellenmiş ve dışa aktarılmış parçalar vb. Bazen 3D tarama verileri de gelecektir. Bu sorunlu dosyaları Meshmixer ve Tinkercad ücretsiz 3D modelleme programları ile kısa bir sürede çözebilmelisin. Bu düzeltme işlemleri daha uzun sürdüğünde veya profesyonel 3D modelleme programı gerektiğinde, profesyonel 3D modelleme hizmeti vermelisin.

Yazdırılamayan bazı dosyaların düzeltilmesi saatlerini alabilir veya tamamen yeniden modellenmesi gerekebilir. Bir modeli ücretsiz düzeltmek için 10 ila 20 dakikadan fazla zaman harcamamak en doğrusudur. Daha uzun sürede yapılan düzenlemeler ve düzeltmeler için ücret talep etmelisin.

Tasarımın karmaşıklığına bağlı olarak, CAD dosyalarının düzeltilmesi çok zaman alabilir. Bir müşteriden 3D model aldığında, ilk önce eksiksiz olduğunu ve yazdırılabilirliğini kontrol etmek için verileri analiz et. Çoğunlukla küçük hataları kendin de düzeltebilirsin, ancak daha büyük sorunlar bulduğunda bunları her zaman müşterilerinle paylaşmalısın. Onlarla birlikte verileri gözden geçirmeli ve sorunun ne olduğunu, nasıl iyileştirilmesi gerektiğini tam olarak açıklamalısın. Daha sonra müşteri, sorunlu 3D modelleri düzeltmen için seninle anlaşmalıdır.

Yeni girişimcilere tavsiyemiz, bu tasarım adımını iş akışına dahil etmeleri ve bir fiyatı kabul etmeden önce verileri dikkatlice analiz etmeleridir. Burada yapılacak yanlış bir hesaplama, o proje için elde edilecek tüm karların gitmesine neden olabilir.

Pazarlama Stratejisi Belirle

Kulaktan kulağa iletişim, şirketinin gerçekten büyümesine en büyük katkısı olacak faktördür. Bunu ileriye taşıyan şey, müşterilerine ve projelerine yatırım yapmak, üretmek ve sadece değer katmak olacaktır. Böylelikle, müşteriler gelecekteki projeleri için sana geri dönmek isteyecektir.

Müşterilerin hizmeti aldıktan sonra sitene girip yorumlar yazmaları, haber bültenlerine ve blog yazılarına yanıt vermeleri, sosyal medyadaki gönderilerini beğenmeleri ve bunların hepsine cevap yazmaları önemlidir.

Pazarlama Stratejisi Belirle
Pazarlama Stratejisi Belirle - Kaynak: SenUret.com

En büyük ve en önemli pazarlama aracı Google’dır. Hiçbir yerde herhangi bir reklam için ödeme yapmadan, sadece işletmenin websitesinin Google tarafından iyi derecelendirilmesi (SEO ile bu mümkündür), ardından sitende ve Google’da insanlardan iyi yorumlar gelmesi pazarlama gücünü artıracaktır.

Networking pazarlaması da stratejilerinden birisi olmalı. Dışarı çıkıp, yeterince kişiyle tanışırsan, belediye başkanları, haberlerdeki insanlar, büyük firmalar vb. işinle ilgili çok önemli insanlarla tanışabilir ve iş yapabilirsin.

Güçlü bir sosyal medya ağına sahip olmak, günümüzde herhangi bir pazarlama stratejisinin önemli bir bileşenidir. Ayrıca, web sitesi ve sosyal medya pazarlamasının yanı sıra online mağaza da açabilirsin.

SEO’dan ücretli arama reklamlarına, kulaktan kulağa ve fiziksel bir perakendeden, e-posta kampanyalarına ve sosyal medyaya kadar bir çok seçenek olsa da tüm pazarlamada başarıya götüren ortak konu “itibar”dır. Müşterilerin ihtiyaçlarını iyi anlayacak, adil olacak ve beklentileri karşılayabilecek itibarı müşteride bırakmak çok nemlidir. İtibar, iyi düşünülmüş ve iyi yürütülen kampanyaların hepsinden daha fazla başarı getirecektir.

Büyüme Planları Yap

Hizmet kapasitesini büyütmek için ek 3D yazıcılara yatırım yapabilir ve online mağaza aracılığıyla satışları arttırabilirsin. Ayrıca, müşterilerin ihtiyaçlarına daha iyi hizmet verebilmek için ekibini büyütebilir, farklı uzmanlıklara sahip daha fazla insan istihdam edebilirsin.

Önündeki beş yıl için amacın, bulunduğun şehir ve ülkede 3D yazdırma, 3D tarama ve CAD tasarım hizmetleri ile müşterilerine ve girişimcilere fikirlerini ve ürünlerini hayata geçirebilmeleri için daha fazla yardımcı olabilirsin.

Nihai amacın küresel olarak işleri büyütmek ve ihracat olmalıdır. 2020’de olduğu gibi pandemiden dolayı planlar biraz ertelenmiş olabilir, ancak kendini ve şirketini geliştirebileceğin konusunda heyecanlı ve kendine güvenin tam olsun.

3D Yazıcı, 3D Tarayıcı ve Filament Satışı

3D baskının yanı sıra mühendislik, 3D modelleme, anakart tasarımı, 3D tarama, programlama, enjeksiyonla kalıplama, CNC kesim, vakumlu altında reçine dökümü ve boyama işleri de yapabilirsin.

Bir kişi 2 boyutlu bir resimden tam renkli bir baskı isterse, veya birisi yeni bir ürün geliştirmek, prototip ürettirmek, değişiklik yapmak, sonra binlerce adet sipariş vermek isterse, seri üretim de yapabilirsin.

3D Yazıcı, 3D Tarayıcı ve Filament Satışı
3D Yazıcı, 3D Tarayıcı ve Filament Satışı - Kaynak: Zmorph

Sadece tasarım ve tamamlayıcı hizmetler olmadan 3D baskı hizmeti sunmak gerçekçi değildir. Müşterilerin %50’den fazlası bir şekilde tasarım tavsiyesi veya yardıma ihtiyaç duyuyor. Bu, 3D baskıya hazırlık aşamasında parçaların yeniden tasarlanmasından yazdırılamayacak 3D modellerin değiştirilmesine kadar gidebilir. İki ila üç farklı CAD programı hakkında iyi bir bilgiye sahip olmak, herhangi bir müşteriye tasarım ihtiyaçları konusunda yardımcı olmak için çok önemlidir.

Reçineler ve filamentlerle birlikte 3D yazıcılar satmak gelirinin yaklaşık %40’ını oluşturabilir. En büyük 3D yazıcı üreticilerinden iki veya üç tanesi ile bayilik anlaşması yaparak da gelirini arttırabilirsin.

3D Yazıcı Şirketi Kurmak ve Girişimcilik

3D Yazıcı Şirketi Kurmak ve Girişimcilik
3D Yazıcı Şirketi Kurmak ve Girişimcilik

Şirket kurmak ve girişimcilik ile ilgili yazıları okumalı, güvendiğin akıl hocalarına danışmalı, tutumlu olmalı ve sahip olduklarınla başlamalısın. Temel bir FDM 3D yazıcı genellikle, en pahalı endüstriyel FDM makineleri kadar iyi çalışır. Aradaki fark, genellikle daha ucuz 3D yazıcıların çok daha fazla bakım ve ayar gerektirmesidir. Ancak bu, düşük bütçeler için büyük bir sorun olmamalı.

Olmak istediğin yere gelene kadar mümkün olduğunca çok parayı işine geri yatır. Ailenin desteği çok önemli, onları ikna etmeyi unutma. Muhtemelen ilk birkaç yıl gecelerin gündüzlerine karışacak ve hafta sonları çok çalışmak zorunda kalacaksın. Ancak sonunda buna değdiğini göreceksin!

İlgili Makaleler

^