En İyi 3D Yazıcı Programları 2021

3D yazıcı ile baskılar mı almak istiyorsun? Peki 3D yazıcı programları hakkında bir bilgin yok mu? Nereden başlayacağını bilmiyor musun? 3D yazıcı teknolojisi için kullanılan programları tüm ayrıntılarıyla bu yazımızda inceliyoruz.

3D baskı, tasarımlarını hayata geçirmek için inanılmaz derecede güçlü bir araç olabilir. Ancak, fikirlerini kağıttan plastiğe taşımak için birkaç yazılım aracına ihtiyacın olacak. 3D baskını bir sonraki seviyeye taşımak için listemize ekstra programlar da ekledik!

 1. 3D Nesne Dilimleme (Slicer) Programları
  1. Cura
  2. Slic3r
  3. Simplify3D
  4. Repetier-Host
  5. AstroPrint
  6. PrusaSlicer
  7. MatterControl
  8. 3DPrinterOS
  9. KISSlicer
  10. SliceCrafter
  11. IceSL
 2. 3D Modelleme - 3D Çizim Programları
  1. Ücretsiz 3D Modelleme Programları
  2. Ticari 3D Modelleme Programları
 3. Mesh Onarım Programları
  1. Meshmixer
  2. MeshLab
  3. Netfabb
 4. 3D Yazıcıyı Kontrol Eden Programlar
  1. OctoPrint
  2. PrintRun
 5. Özet
 6. 3D Yazıcını Yenileme Vakti
 7. İlgili Makaleler

3D Nesne Dilimleme (Slicer) Programları

Dilimleme yazılımı, 3D baskı için sahip olunması gereken bir yazılımdır. Dilimleyiciler, ağ şeklindeki dijital üç boyutlu modelleri G kodu adı verilen yazdırma talimatlarına dönüştürür. 3D yazıcılar, modellerin fiziksel kopyalarını üretmek için bu G kodu dosyalarını çalıştırır.

3D Nesne Dilimleme (Slicer)
3D Nesne Dilimleme (Slicer)

Dilimleyiciler G kodunu üretirken, modelleri sıralı olarak yazdırılan yatay katmanlara (dilimlere) böler. Ayrıca, baskı sürecine yardımcı olmak için destekler gibi harici yapıların yanı sıra modelleri yazdırmak için dahili yapılar ve yollar oluştururlar.

Çoğu 3D yazıcı, kendi özel dilimleyicileriyle birlikte gelir. 3D yazıcının kendine özel dilimleme yazılımı yoksa veya yenisini denemek istiyorsan, işte bazı dilimleme yazılımları:

Cura

Cura, 3D yazıcı üreticisi Ultimaker’ın sunduğu güçlü, ücretsiz, açık kaynaklı bir dilimleyicidir. Ancak basit arayüz ve ücretsiz indirme seni yanıltmasın. Cura dilimleme yazılımında, ayrı ayrı ayarlanabilen yüzlerce ayar var. Cura, hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için mükemmel bir araçtır.

Cura, tüm Ultimaker 3D yazıcıları için bir dilimleme yazılımıdır, ancak diğer birçok yazıcı ile de kullanılabilir. Tamamen açık kaynaklıdır ve bir eklenti sistemi aracılığıyla geliştirilebilir. Piyasadaki en popüler ve yaygın olarak kullanılan 3D baskı dilimleyicilerinden biri olarak, 3D yazıcın için en uygun profil ayarlarının yazılımda zaten mevcut olması ve hemen 3d baskıya başlayabilme kolaylığı yönünden gayet iyidir.

Cura 3D Model Dilimleme Programı
Cura 3D Model Dilimleme Programı

Cura 3D nesne dilimleme programının kullanımı çok kolaydır ve en önemli 3D yazdırma ayarlarını net bir arayüzde yönetmene olanak tanır. Yeniden yapılandırılmış yazıcı kalitesi ayarlarını seçerek hızlı bir şekilde çalışmaya başlamak için “Önerilen” modda başlayabilirsin.

Ayarlarda daha hassas kontrole ihtiyaç duyduğunda, “Özel” moda geçebilirsin. “Özel” modda Cura, kullanıcılara 400’den fazla ayara ince ayar yapma olanağı sunar. Bu dilimleyici sürekli olarak güncellenmekte ve iyileştirilmektedir, bu nedenle sürekli olarak yeni sürümler yayınlanmaktadır.

Makine üzerinde doğrudan kontrol için Cura’yı 3D printer ana bilgisayar yazılımı olarak da kullanabilirsin, ancak 3B yazıcının bu süre boyunca bilgisayara bağlı olması gerekir. SolidWorks ve Siemens NX gibi 3D tasarım programları ile sorunsuz CAD entegrasyonu, yazılımın profesyonel uygulamalardaki değerini kanıtlıyor. Tabii ki, ev kullanıcılarının büyük çoğunluğu için Cura, 3D baskı için basit ve erişilebilir bir dilimleyicidir.

Bu kullanım kolaylığına ek olarak, Ultimaker web sitesindeki topluluk forumunun yanı sıra Cura’nın en son özelliklerinin en iyi şekilde nasıl kullanılacağına ilişkin eğitim kaynaklarına da erişebilirsin.

Slic3r

Slic3r 3D Model Dilimleme Programı
Slic3r 3D Model Dilimleme Programı

Slic3r, Alessandro Ranellucci ve Joseph Lenox tarafından sürdürülen ve birçok katılımcıyla birlikte geliştirilen bir başka popüler, ücretsiz dilimleme aracıdır. 3D baskının RepRap günlerinde doğan Slic3r, topluluk tarafından sürekli olarak iyileştirilen açık kaynaklı bir araç olmaya devam ediyor. Hem üreticiler hem de topluluk üyeleri tarafından her tür 3D yazıcıya uyacak şekilde uyarlanmıştır.

Bu 3D dilimleyiciye yapılan yeni güncellemeler nispeten az olsa da Slic3r, diğerlerine karşı kendi konumunu korumayı başardı. Slic3r’ın 3 boyutlu bal peteği dolgusu, bir baskının iç kısmı boyunca 3 boyutlu olarak yapısal olarak kullanışlı şekiller oluşturan özel bir özelliktir.

Yaklaşık üç yıl sonra Slic3r’a gelen güncelleme ile yazılıma entegre edilen yeni özellikler arasında yeni dolgu desenleri, SLA ve DLP 3D yazıcılar için deneysel destek, 3MF formatı, USB yazdırma ve daha fazlası yer alıyor.

Bu 3B baskı yazılımı aracının bir diğer artısı OctoPrint ile doğrudan entegrasyonun olmasıdır. Dosyalar masaüstünde dilimlendiğinden, artık tek bir düğmeyle yazdırılmak üzere doğrudan OctoPrint’e yüklenebiliyor.

Simplify3D

Simplify3D 3D Model Dilimleme Programı
Simplify3D 3D Model Dilimleme Programı

Simplify3D, birçok uzman ve profesyonel tarafından tercih edilen güçlü, ticari bir dilimleme yazılımıdır. Cura ve Slic3r gibi ücretsiz alternatifler gelişmeye devam ederken, Simplify3D, gelişmiş G kodu düzenleme ve görüntüleme, çok parçalı baskı ve değişken baskı ayarları dahil olmak üzere inanılmaz özellikleriyle öne çıkmaya devam ediyor.

Repetier-Host

Repetier-Host 3D Model Dilimleme Programı
Repetier-Host 3D Model Dilimleme Programı

3D yazdırma yazılımının büyük babası ve RepRap yapımcısı topluluğu içinde tercih edilen Repetier, 3D yazıcı kontrolü ve dilimleme için açık kaynaklı ve oldukça yetenekli bir yazılımdır.

Repetier, orta ila gelişmiş kullanıcı spektrumunu birleştiren, hepsi bir arada bir çözüm olarak öne çıkıyor. Çoklu ekstrüder desteği (16 ekstrüder’e kadar!), eklentiler aracılığıyla çoklu dilimleyici desteği ile piyasadaki neredeyse tüm FDM 3D yazıcılar için destek sunuyor.

Dahası, Repetier Host, Repetier sunucusu aracılığıyla uzaktan erişim özellikleri sunar. Böylece, 3D yazıcına PC’ndeki, tabletindeki veya akıllı telefonundaki bir tarayıcı aracılığıyla her yerden erişebilir ve kontrol edebilirsin.

AstroPrint

AstroPrint, kullanıcıların 3D yazıcılarını, dilimleme ayarlarını, yazıcı profillerini ve malzeme profillerini izlemesine ve yönetmesine olanak tanıyan başka bir bulut tabanlı çözümdür. Ücretsiz bir AstroPrint Cloud hesabıyla, başarılı bir baskı elde etmek için gereken neredeyse tüm bilgileri depolayabilirsin. Daha da iyisi, bu ayarlara tarayıcın veya AstroPrint mobil uygulaması aracılığıyla erişilebilirsin.

AstroPrint’i gerçekten benzersiz yapan şey, Thingiverse ve MyMiniFactory ile yerleşik uyumluluğunun yanı sıra 3D Slash ve Leopoly gibi ücretsiz 3D CAD yazılımları ile uyumluluğudur. Ayrıca, kullanıcıların akıllı telefonlarından 3D modelleri uzaktan 3D yazıcılarına göndermelerine olanak tanıyan bir bulut dilimleme motoru da var.

Daha gelişmiş özelliklerin bazıları için ödeme yapman gerekiyor, ancak ücretsiz bir hesap oluşturmak, 3D yazdırma sürecini yönetmene ve optimize etmene yardımcı olacak bazı yararlı araçlara anında erişim sağlayacaktır. Ayrıca AstroPrint, 3D yazıcı atölyeleri, işletmeler, üniversiteler ve üreticiler gibi büyük ölçekli ağları da desteklemektedir.

PrusaSlicer

PrusaSlicer 3D Model Dilimleme Programı
PrusaSlicer 3D Model Dilimleme Programı

Slic3r’ın bir versiyonundan çıkan PrusaSlicer, birçok nedenden dolayı çok fazla popülerlik kazanmıştır. Yalnızca geniş ayarlanabilir ayar listelerine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda orijinalde görülmeyen bazı kullanışlı özelliklere de sahiptir.

Yeniden işlenmiş bir arayüz, Prusa’nın kendi yazıcı serisi için yerel destek ve bir dizi ortak malzeme için kullanışlı ön ayarlar ile orijinal yazılıma göre çok sayıda iyileştirme vardır. Bazı temel özellikler arasında özelleştirilebilir destek yapıları, çoklu malzeme desteği ve yumuşak değişken katman yüksekliği işlevleri bulunur.

PrusaSlicer, modelleri hem FDM hem de reçine (SLA) yazıcılarda dilimleme yapmak için kullanılabilir ve uzman seviyeye göre ayarları düzenlemene olanak tanıyan çeşitli modlara sahiptir. Uzman seçeneği çok sayıda özellik açar. Basit profiller bile PrusaSlicer’da iyi performans gösterebilir.

Slic3r’dan ortaya çıkan PrusaSlicer, orijinal özelliklerin çoğu için destek sağlar ve hatta profilleri içe aktarırken Slic3r yapılandırma paketlerini kabul eder.

MatterControl

MatterControl 3D Model Dilimleme Programı
MatterControl 3D Model Dilimleme Programı

MatterControl, masaüstü bilgisayarın için bir CAD ve 3D baskı yazılımıdır. USB üzerinden bağlandığında baskıyı doğrudan kontrol etmene ve izlemene olanak tanıyan yazıcı ana bilgisayar işlevselliği sayesinde, STL’leri çevrimdışı baskı için modeli dilimleyip SD karta aktarabilir ve hatta yazılımın yeni CAD bölümünde tasarımlar oluşturabilirsin.

Arayüz oldukça iyi yapılandırılmıştır. Sol tarafta, baskına aktarmak için bir dosya tarayıcı ve geometrik temel öğelerden oluşan bir kitaplık var. Yeni ve en çok hoş karşılanan özellik, nesneleri yazdırmak istediğin STL’deki konumlarına sürükleme ve gerçekten özelleştirilebilir desteklere izin veren destek yapıları olarak belirleme yeteneğidir.

Baskı işlerini yapılandırmak için uygun şekilde gelişmiş baskı ayarları ve görüntüleyici MatterControl, destek hazırlığından dilimlemeye ve kontrole kadar baskı sürecinin birçok yönü için kapsamlı bir 3D baskı yazılımıdır.

MatterControl’ün sunduğu dilimleme özelliklerinin yanı sıra, hepsi bir arada yazılım paketi, kullanıcıların parçaları tasarlamasını sağlayan 3D tasarım araçlarına da sahiptir. Bu tasarımlar sorunsuz bir şekilde dilimleyiciye aktarılabilir ve yazdırılabilir. Diğer birçok 3D yazdırma yazılımı programı tek bir amaca hizmet etmeyi hedeflerken, MatterControl, tasarımdan yazdırmaya kadar tüm süreci tek bir yerde yapabilir.

3DPrinterOS

3DPrinterOS 3D Model Dilimleme Programı
3DPrinterOS 3D Model Dilimleme Programı

3D yazıcı yönetimi için bulut tabanlı bir çözüm olan ve AstroPrint’e benzeyen 3DPrinterOS, baskı işi yazıcı kontrolü, STL analizi ve onarımına, bulut içi dilimlemeye kadar bir çok olanak sunan uygulama tabanlı bir eklenti sistemini kapsayan bir pakettir.

Ücretsiz olan başlangıç ​​paketi, kullanıcıların Gcode’u yüklemesine ve yazdırmasına, takım yollarını görüntülemesine, yazdırma ilerlemesini uzaktan izlemesine ve forum desteğine olanak tanıyor. Aylık 15 $ karşılığında yazıcı paylaşımı ve izinleri, proje paylaşımı, baskı kuyruğu, eşzamanlı dilimleme ve kişiselleştirilmiş destek gibi ek özelliklere erişebilirsin. 3DPrinterOS’nin daha gelişmiş sürümlerinde eğitim kurumları ve kuruluşlar için de mevcut.

3DPrinterOS yazdırma çözümü, üreticiler, üniversiteler, işletmeler ve 3 boyutlu tasarımcılar için en uygun çözümdür. Evdeki 3D yazıcılar için bir 3D baskı dilimleyici isteyenlere Cura veya MatterControl gibi bir yazılım daha iyi bir seçenek olabilir.

KISSlicer

KISSlicer 3D Model Dilimleme Programı
KISSlicer 3D Model Dilimleme Programı

Bu programın kısaltmasına aldanma. “Keep It Simple Slicer” olarak adlandırılsa da aslında oldukça karmaşık bir 3D yazdırma yazılımı aracıdır. Bazıları onu diğer 3D dilimleyici yazılım araçlarına değerli bir alternatif olarak görürken, diğerleri kafa karıştırıcı arayüzden şikayet ediyor.

Ücretsiz sürüm, yalnızca bir ekstrüder ile baskı yapan çoğu kullanıcı için yeterli olsa da, ücretli Pro sürümü çok kafalı baskıya olanak tanıyor. Gelişmiş bir yapıya sahip olmasına rağmen, KISSlicer, 3B yazıcıya özgü ayarlar için Profil Sihirbazları ve malzeme optimizasyonu için ayarlama sihirbazları ile dilimlemenin bazı yönlerini hala basitleştirmektedir.

KISSlicer‘ın yeni sürümleri, baskı sürecini sürekli olarak iyileştirdi ve baskıların üst yüzeylerini iyileştiren Ironing (Ütüleme) ve ipliği azaltan yeni bir ayar olan Unload (Boşaltma) gibi özelliklerle kaliteyi yükseltir.

Ayarlar ve düzen oldukça karmaşık olsa da, KISSlicer tüm süreç üzerinde muazzam bir kontrol sağlar ve bu da onu 3D dilimlemeyi kapsamlı yapmak isteyen kullanıcılar için ideal hale getirir.

SliceCrafter

SliceCrafter 3D Model Dilimleme Programı
SliceCrafter 3D Model Dilimleme Programı

SliceCrafter tarayıcı tabanlı bir dilimleyicidir. STL’leri yüklemek veya dilimleme için STL’leri kaydetmek web bağlantılarını yapıştırmak için basit bir diyalogla, IceSL’nin sana sağladığı seçeneklerin çoğunu kullanarak yazdırmak için hızlı ve kolay bir şekilde G-kodu hazırlayabilirsin.

Bununla birlikte, geliştiriciler bu web tabanlı sürümün daha az güçlü olduğunu ve IceSL’den daha az özellik sunduğunu açıkça kabul ediyorlar, bu da onu daha karmaşık bir 3D baskı dilimleyicisini indirmeden ve kurmadan baskı almak isteyen yeni başlayanlar için uygun hale getiriyor.

IceSL

IceSL 3D Model Dilimleme Programı
IceSL 3D Model Dilimleme Programı

IceSL, dikkate değer bir 3D baskı yazılımıdır. Bu yalnızca bir 3B dilimleme yazılımı değil, aynı zamanda bir 3D modelleme aracıdır. Sol pencerede, modelini Lua tabanlı bir dilde komut dosyası aracılığıyla doğrudan düzenleyebilirsin. İlk bakışta, bu yöntem korkutucu gibi görünebilir.

Son olarak, sağ tarafta çok çeşitli dilimleme ayarları vardır. Önceden yapılandırılmış başlangıç ​​dostu ayarlar, hızlı ve kolay dilimlemeyi bir seçenek haline getirir, ancak gelişmiş ayarları genişletir ve IceSL ekibinin yıllar içinde geliştirdiği özellikleri kullanabilirsin.

Son sürümden en dikkat çekici olanı, IceSL’nin değişiklikleri kendi kendine derecelendirmesiyle belirli katman yüksekliklerinde belirli bir baskı ayarı için farklı değerler belirlemene olanak tanıyan aşamalı olarak değişen ayarlardır Bu, diğerlerinin yanı sıra, yoğun ve hafif dolguya ve inceden kaba katman yüksekliklerine yumuşak geçişler yapabileceğin anlamına gelir.

3D Modelleme - 3D Çizim Programları

3D Modelleme - 3D Çizim Programları
3D Modelleme - 3D Çizim Programları

Önceden hazırlanmış 3D modelleri rahatlıkla basabilirsin, ancak bir noktadan sonra sıkılıp kendi modellerini yaratmanın yollarını aramaya başlayacaksın. Bunu yapmak için, fikirlerini üç boyutlu dosyalara dönüştürmek için bazı 3D modelleme yazılımlarına ihtiyacın olacak .

İşte bazı ücretsiz ve ticari 3D modelleme yazılımları:

Ücretsiz 3D Modelleme Programları

Ticari 3D Modelleme Programları

Mesh Onarım Programları

Mesh Onarım Programları
Netfabb arabirimi. Kaynak: Autodesk

Bazen, dilimleme yazılımının veya 3D yazıcının hatalı çalışmasına neden olan modeller ile karşılaşabilirsin. Bu durumda, dosyayı düzeltmek için aşağıdaki ilgili yazıda bahsettiğimiz gibi bazı ağ (mesh) onarım yazılımlarına ihtiyacın olacak.

FreeCAD, SketchUp, Blender ve Fusion 360 gibi belirli 3D modelleme araçları mesh araçları da içerir. Ancak, bu yazılımlar ihtiyaçlarına veya beceri seviyene uygun değil ise, bazı özel mesh onarım programları da vardır. STL onarım araçları ile ilgili yazımıza aşağıdan göz atabilirsin.

Meshmixer

Autodesk’in geliştirdiği Meshmixer, mesh’leri analiz edebilen, otomatik olarak onarabilen ve değiştirebilen ücretsiz bir onarım aracıdır. Kullanımı kolay, 3D yazdırma odaklı araçlarla yüklü ve 3D yazdırma meraklıları arasında en iyi seçeneğe sahip yazılımdır.

Meshmixer, potansiyel sorunları tespit etmek ve bunları otomatik olarak onarmak için özellikle iyidir. Örneğin, 3D yazdırırken sorunlara neden olabilecek kağıt kadar ince duvarları vurgular.

Kendisini 3D ağlar (mesh’ler) için “İsviçre Çakısı” olarak pazarlayan Meshmixer, sürükle ve bırak ağ karıştırma, 3D şekillendirme ve yüzey damgalama (stamping), 3D desenler (patterns) ve kafesler (lattices), oyuk (hallowing), destek yapı dallanma (support structure branching) ve ağ yumuşatma (mesh smoothing) ve bunlarla sınırlı olmamak üzere bir dizi özellik sunar.

İster bir 3D taramayı düzeltmeye çalış, ister baskı için bir model hazırla veya belirli boyutlara sahip birden çok nesne tasarlamaya çalış, Meshmixer çok sayıda amaç için önde gelen bir düzenleme ve onarım aracıdır.

MeshLab

P. Cignoni, M. Callieri, M. Corsini, M. Dellepiane, F. Ganovelli ve G. Ranzuglia tarafından geliştirilen MeshLab, mesh’leri ve nokta bulutlarını değiştirmene olanak tanıyan ücretsiz ve açık kaynaklı bir programdır. Genellikle fotogrametri taraması için kullanılır, ancak ağ (mesh) onarımları için de iyidir.

MeshLab, 3D üçgen ağların (mesh) işlenmesini ve düzenlenmesini sağlayan araçlar sağlayan açık kaynaklı, gelişmiş bir STL düzenleme yazılımıdır. Bu ücretsiz program, kullanıcıların kafesleri (lattices) düzenlemesine, temizlemesine, onarmasına, incelemesine, oluşturmasına, dönüştürmesine ve hatta 3D modeldeki sağlam ve yama delikleri birleştirmeye olanak tanır.

Bu yazılım, CAD yazılımı ile üretilen ham verileri işlemek ve baskı için 3D modeller hazırlamak için idealdir. Özellikler arasında 3D modeli yeniden yapılandırma, renk eşleme ve doku oluşturma, model görselleştirme gibi birçok özellik bulunur. MeshLab’ın son sürümü 2016’da piyasaya sürülürken, bu program hala ücretsiz bir STL dosya editörü ve onarım aracı olarak öne çıkıyor. Sonuç olarak, çirkin bir 3D baskı modelini onarmak ve temizlemek için 3D baskı yazılımına ihtiyacın olduğunda, MeshLab sağlam bir seçenektir.

Netfabb

Autodesk tarafından geliştirilen Netfabb, özellikle katmanlı üretime yönelik profesyonel ve ticari bir araçtır. Otomatik parça paketleme, baskı görevlerinin otomasyonu ve baskı işleminin simülasyonları dahil olmak üzere, 3 boyutlu baskı için 3D model dosyalarını hazırlamak ve onarmak için bir dizi güçlü araç içerir.

Netfabb, dilimleme aşamasına geçmeden önce bir modeli düzeltmene izin veren, gelişmiş STL analizi ve onarım özelliklerine sahip, dilimleme için 3D baskı yazılımıdır. Listedeki en güçlü araçlardan biri olan Netfabb, kullanıcıları için üretim sürecini optimize etmeyi, özelleştirilmiş destek üretimi, ağ onarımı ve çok çeşitli üretken tasarım araçları sunmayı hedefliyor.

Normalde Autodesk’in abonelik modeline tabi olan Netfabb’ı öğrenciler ücretsiz olarak denebilirler. Şirket, eğitim sektöründe olanlar için üç yıllık ücretsiz bir Netfabb lisansı sunmaktadır. Müşterilere sunulan, her biri farklı bir sektörü tatmin eden birkaç Netfabb sürümü vardır:

3D Yazıcıyı Kontrol Eden Programlar

3D Yazıcıyı Kontrol Eden Programlar
3D Yazıcıyı Kontrol Eden Programlar

Çok fazla 3D baskı yapıyorsan, 3D yazıcını kontrol etmek ve baskılarını düzenlemek için bazı baskı yönetimi yazılımlarını düşünebilirsin. Bunlar tipik olarak, 3D yazdırma sürecini kolaylaştırmak için yerleşik 3D yazıcı kontrolü ve izleme, dosya dilimleme ve yazdırmayı içerir.

OctoPrint

OctoPrint, Gina Häußge tarafından geliştirilen, mevcut en popüler baskı yönetim araçlarından biridir. 3D yazıcına bağlı bir Raspberry Pi üzerinde çalışan web tabanlı bir arayüzdür ve ayrıntılı 3D yazıcı kontrolü, izleme, dilimleme ve kablosuz yazdırma olanağı sağlar. Bir dizi eklentiye sahip olduğundan, tüm 3D baskıları tek bir yerden kontrol etmek için inanılmaz derecede güçlü bir araçtır.

Octoprint, neredeyse tüm 3D yazıcı dilimleme yazılımlarından G-kodunu kabul eder ve G-kodu dosyalarını 3D yazdırma öncesinde ve sırasında görselleştirmene olanak tanıyan gCodeVisualizer’ı içerir. Alternatif olarak, STL dosyalarını hepsi bir arada baskı hazırlama paketi olarak kullanarak doğrudan OctoPrint’in kendisinde dilimleyebilirsin.

Octoprint, kullanıcılara yalnızca yazdırma sürecini uzaktan kontrol etmeleri için çok sayıda araç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda devam eden yazdırma işlerini takip etmek için çeşitli yollar sunar. Kullanıcılar, Octoprint’i anlık bildirimler göndermek veya çeşitli mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla kendilerine uyarılar göndermek için ayarlayabilir.

Ve belki de en iyisi, OctoPrint ücretsiz, açık kaynaklıdır ve gelişen bir topluluğa sahiptir. Kolayca etkinleştirilen eklentiler OctoPrint’in işlevselliğini genişleterek, onu çoğu 3D yazdırma amacı için sağlam bir çözüm haline getirir. Aslında, Octoprint web sitesinde, sıkı sıkıya bağlı topluluk tarafından sürekli olarak oluşturulan yenilikçi eklentilere kolay erişim sağlayan kapsamlı bir eklenti deposu vardır.

3D yazıcını kablosuz olarak kontrol etmek istiyorsan, Octoprint muhtemelen şu anda piyasada bulunan en iyi 3D yazdırma yazılımıdır.

PrintRun

PrintRun, Kliment Yancev tarafından yazılan ve halen Guillaume “iXce” Sequin tarafından geliştirilen, diğer bir güçlü baskı yönetimi aracıdır. OctoPrint gibi, 3D yazıcı kontrolü, dilimleme ve baskı yayınlama özelliklerine sahiptir. Bununla birlikte, çok sayıda ayar ve parametre mevcut olduğu için, 3D baskıya yeni başlayanlar için önermemekteyiz.

Özet

3D Yazıcıyı Kontrol Eden Programlar_Özet
Özet: 3D Yazıcıyı Kontrol Eden Programlar

Artık, 3D baskı deneyimini daha keyifli hale getirmek için sahip olunması gereken dilimleme yazılımını, 3D modelleme yazılımını ve bazı isteğe bağlı araçları biliyorsun.

Yazılımlara daha ayrıntılı bir bakış için en iyi 3D modelleme araçlarına ve en iyi 3D yazıcı dilimleme yazılımlarına göz atabilirsin.

3D yazdırmayı seri olarak yapan kılan dört ana yazılım türü vardır;

3D modelleme yazılımı, 3D tasarım yazılımı ve 3D CAD yazılımı. Bunlar bilgisayarda 3D modeller tasarlamana olanak tanır. Bir tornavidadan bir araba modeline kadar her şeyi tasarlayabilirsin.

Elbette, kendi 3D modelini tasarlamak istemiyorsan, Thingiverse ve diğer 3D model pazarlarından, başkaları tarafından yapılmış 3D modelleri de indirebilirsin.

STL dosyası görüntüleme, düzenleme ve onarım 3D yazdırma yazılımında ister kendi 3D modelini yap, ister internetten indir, çoğu zaman bir STL dosyasına sahip olacaksın. Ancak, tüm STL dosyaları mükemmel değildir ve bazılarında kusurlar olabilir. Kusurlar, zayıf yazdırmaya veya doğrudan yazdırma hatalarına neden olur.

STL dosyası görüntüleme, düzenleme ve onarım yazılımı nesnenin 3D yazdırmaya hazır olduğundan emin olmak için STL dosyalarını görselleştirmene, değiştirmene ve düzeltmene olanak tanır.

Dilimleme yazılımı, STL dosyasını G-koduna dönüştürür, bu da 3D yazıcıların anladığı dildir. Dilimleyici olarak adlandırılır, çünkü kelimenin tam anlamıyla yaptığı budur. 3D nesneyi binlerce düz 2 boyutlu katmana böler ve yazıcıya her katmanın nasıl yazdırılacağı konusunda G-kodu talimatları verir.

3D yazıcı sunucusu, bilgisayarını 3D yazıcıya bağlar ve iki cihaz arasındaki tüm iletişimi yönetir. Özellikle G-kodu talimatlarının yazıcıya iletilmesinden sorumludur. Ayrıca, gerçek zamanlı olarak yazdırma sürecini izlemene ve ayarları değiştirmene olanak tanır.

Çoğu zaman, bir dilimleyicinin ve ana bilgisayarın işlevselliği aynı 3D yazdırma yazılımında bir araya getirilmiştir.

Bu dört 3D yazdırma programı birlikte çalışır ve bir 3 boyutlu modelden 3D basılı nesneye geçmene olanak tanır.

3D Yazıcını Yenileme Vakti

Uygun Fiyatlı 3D Yazıcılar

3D yazıcı programlarını araştırdığına göre 3D yazıcıya sahipsin. Peki yeni özelliklere sahip 3D yazıcılara göz atmaya ne dersin? Sessiz, hassas ve büyük baskılar almak istemez misin?

Hangi yazıcıyı alacağına karar veremiyorsan, senin için uygun fiyatlı ve yüksek performanslı 3D yazıcıları inceledik.

İlgili Makaleler

^