3 Boyutlu Destek ile Covid-19’a Savaş

Dünyadaki tüm ülkeler koronavirüs pandemisini yönetmek için uğraşırken, her seviyedeki üreticiler ve şirketler zamanlarını ve 3D yazıcılarını bu mücadele için seferber ediyorlar.

Corona virüs salgını sırasında tıbbi malzemeler için acil ihtiyaçlar var. Solunum cihazlarından yüz koruyucu maskelere kadar eksik olan her şey 3D baskı teknolojileri ile yapılabilir. Ancak en çok kişisel koruyucu ekipmanlar ve test çubukları ilgi çekmişe benziyor.

Devam eden Covid-19 salgını yavaş ama ciddi bir şekilde günlük yaşamın tüm yönlerini etkiliyor. Birçok ülke için bu, kapalı sınırlar, sosyal mesafeler, iş, ibadet ve rekreasyon yerlerinin kapatılması anlamına geliyor.

Kamu yaşamındaki rahatsızlığa paralel olarak, aşırı yüklenmiş hastanelere başvuran hasta sayısının artmasıyla sağlık hizmetlerinde yaşanan karmaşa giderek artıyor. Genellikle, yaşam desteği için belirli bir solunum cihazı gerekmektedir. Covid-19 bir solunum sistemi virüsüdür ve bu makineler için talepte ani artış, tedarik zincirlerini ve bunlara acil olarak ihtiyacı olan hastaneleri bir kırılma noktasına getiriyor. Ayrıca, sağlık çalışanlarını tıp merkezlerinde ve diğer yerlerde enfeksiyondan korumak için gerekli olan kişisel koruyucu ekipmanlarındaki ihtiyaç da giderek artıyor.

Covid-19 krizini en az hasarla hızlı bir şekilde atlatabilmek için 3D yazıcı teknolojisini kullanan şirketlerin ve bireylerin yaratıcılıklarını bu yazımızda derledik.

 1. Yüz Koruyucu Siperler
  1. Yüz Koruyucu Siperin 3 Boyutlu Modeli
  2. 3 Boyutlu Destek’ten “Koronavirüs’e Karşı Mücadele”
  3. Karbon Yüz Siperleri ve Mikro Test Çubukları
 2. Corona Virüs Yarışmaları
 3. Covid-19 Ürün Tasarımı ve 3D Baskı Yarışması
  1. Salgın Sırasında Günlük İhtiyaçlar
 4. Koronavirüs İçin Neler Yapabilirsin?
  1. Dokunmadan Kapıyı Açmak
  2. 3D Tasarım ve Baskı Uzmanları
  3. Açık Kaynak Solunum Cihazı Tasarlama
  4. Deniz Maskesi ve 3D Yazıcıyla Solunum Cihazı Yapımı
  5. Covid-19 Tedarik Zinciri Toplulukları
  6. Evde Maske Yapımı
 5. 3D Baskı Şirketleri Neler Yapıyor?
  1. Voodoo Firması Koruyucu Yüz Kalkanları Üretiyor
  2. Formlabs Test Çubukları Üretiyor
  3. MatterHackers, Koordinasyon Merkezi Oluşturuyor
  4. Ultimaker Firması Müşteri Ağı Kuruyor
  5. Prusa Firması Yüz Koruyucu Siperleri Üretiyor
  6. 3D Baskı Altyapıları İhtiyaçlar İçin Kullanılıyor
  7. Solunum Cihazları İçin 3D Yazıcı ile Valfleri Üretiliyor
  8. 3D Yazıcılar ile Koruyucu Gözlükler Üretiliyor
 6. Güvenlik ve Yasalar
 7. İlgili Makaleler

Yüz Koruyucu Siperler

Yüz Koruyucu Siperler
Kaynak: Prusa Research

Tüm dünyada 3D yazıcı ve baskı toplulukları, tıp merkezleri ve sağlık çalışanları üzerindeki yükü hafifletmek için harekete geçti. Sosyal medyada ve forumlarda başlayan tartışmalar sonucunda FDM 3D yazıcılar ile rahatlıkla basılabilen yüz koruyucu siperlerin üretimi başladı.

Hapşırma veya öksürmeden kaynaklanan havadaki damlacıklardan fiziksel olarak korunmak için bariyer görevi görebilen yüz siperleri, masaüstü 3D yazıcılarda makul sürelerde (yaklaşık 2 saat) ve uygun fiyatlarda (yaklaşık 5 TL) üretilebiliyor. Bu siper üretimi fikri ile tüm dünyada bir anda benzer tasarımlarda siperler tasarlanmaya ve hastanelere yüz siperleri dağıtılmaya başlandı.

Yüz siperlerini üretip bağışlamadan önce sağlık çalışanlarından tavsiyeler almak ve ürettikten sonra paketlerken hijyen konusunda sıkı kuralları mutlaka göz önünde bulundurmalısın.

Yüz Koruyucu Siperler_2
Kaynak: Prusa Research

İşte bildiğimiz yüz siperlerinden bazıları:

Yüz Koruyucu Siperin 3 Boyutlu Modeli

Yüz Koruyucu Siperin 3 Boyutlu Modeli
Kaynak: Prusa Research

Prusa Research‘ün Covid-19 pandemisi için küresel bir çaba ile yüz koruyucu siperlerinin FDM 3D yazıcılarda yazdırabilmek için yaptığı tasarım sadece üç gün sürdü. İlk sürüm adayı 1 (RC1)’den bu yana, şirket ikinci sürüm olan RC2’yi ve daha sonra RC3’ü çıkardı. Baskı süresini kısaltmak, kalkanların rahatlığını ve kullanılabilirliğini arttırmak için bir dizi tasarım çalışması yapıldı. RC3 sürümünde, daha hızlı ve dört adet birden baskıya izin veren bir modeller de mevcut.

3 Boyutlu Destek’ten “Koronavirüs’e Karşı Mücadele”

3 Boyutlu Destek’ten “Koronavirüs’e Karşı Mücadele
Kaynak: 3 Boyutlu Destek

Türkiye’de de Covid-19 ile mücadele için 3 Boyutlu Destek kolektif üretim hareketi başlatıldı. 3 Boyutlu Destek hareketi, sağlık sektörünün karşı karşıya olduğu çok istisnai koşullar altında acil sıkıntıları hafifletmeyi amaçlayan ve hiçbir kâr amacı gütmeyen bir girişim.

Bu girişim öncelikle sosyal medyadan hızla yayıldı. Daha sonra sağlık kurumlarından artan talepleri daha organize bir şekilde karşılayabilmek için web sitesi üzerinden talepler toplanmaya başlandı.

Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelede sahip olduğu 3 boyutlu yazıcı potansiyeli ile medikal parçalara, araç ve gereçlere ihtiyaç duyan sağlık kurumlarını desteklemek ve kişisel korunma ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor. 3 boyutlu yazıcı teknolojileri ile cevap vermek için kurulan bu topluluk, 3 boyutlu yazıcıda üretilmiş parçalar ile ihtiyaç anında orijinal parçaların yerini daha kısa sürede alabiliyor.

3 Boyutlu Destek hareketi, tıbbi koruyucu maske yapımı için gerekli dosyaları ve dökümanları GitHub’daki Yüz Koruyucu Maske (siperlik) Yapımı deposunda paylaşıma açmış durumda.

Karbon Yüz Siperleri ve Mikro Test Çubukları

Silikon Vadisi’nde yer alan Carbon firması, sağlık kurumlarında korona virüse karşı kullanılmak üzere reçine 3D teknolojisi SLA ile basılabilen bir yüz koruyucu siper geliştirdi.

Üretilen yüz siperleri Amerika’da Bay Area hastanelerinde kullanılıyor ve Carbon şirketinin spor markası Adidas ile yakın ortaklığı sayesinde uzman reçinelerin geliştirilmesi ile ilgili kapsamlı deneyiminden yararlanılıyor. Carbon SLA 3D yazıcılara özel tasarlanan siperlerin 3D modelleri buradan indirilebilir.

Mikro Test Çubukları
Kaynak: Forbes

Carbon şirketi aynı zamanda, tıbbi test çubukları için Stanford ve Beth Israel tıp merkezleri de dahil olmak üzere sağlık kurumlarıyla ortaklık kurdu. Test çubukları, kısa sürede artan talebi karşılayabilecek bir tıbbi ürün.

Şirketin, yüksek teknoloji ürünü olan özel spor malzemeleri ve belki de en çok tanınan Adidas spor ayakkabıları, tescilli Karbon Kafes Motoru (Carbon Lattice Engine) yazılımı kullanılarak geliştiriliyor.

Carbon SLA 3D Yazıcı Adidas Spor Ayakkabı
Kaynak: Hypebeast

Tereddüt etmeden tıp merkezlere kabul edilebilen karbon yüz siperlerinden farklı olarak test çubukları, hijyen açısından klinikler onaylar ve sertifikalar gerektiren bir ürün.

Corona Virüs Yarışmaları

İhtiyaç buluşun anasıdır ve koronavirüs salgını sırasında birçok yaratıcı fikir ortaya çıkabilmektedir. Bilgisayar tabanlı tasarım (CAD) meraklıları, bizi daha güvenli tutmak için dokunmadan kapıyı açabilmene yardımcı olan kapı kolları ve diğer 3D yazdırılabilir araçlar gibi ürünler tasarlıyorlar.

Bu yüzden bazı kurumlar ve şirketler, yaratıcı ve potansiyel olarak hayat kurtarıcı fikirleri gerçeğe dönüştürmeyi teşvik etmek için yarışmalar düzenliyorlar.

Covid-19 Ürün Tasarımı ve 3D Baskı Yarışması

Covid-19 Ürün Tasarımı ve 3D Baskı Yarışması
Kaynak: Dezeen

Cad Crowd sitesi ürün tasarımı yarışması ile tasarım meraklılarını “pratik, uygun fiyatlı, üretimi kolay ve kolayca temizlenebilir” ürün konseptleri yaratmaya çağırıyor.

“Dokunmadan kullanabileceğin kapı kolları ve dokunmadan açılabilen musluklar” gibi ürün açıklamaları ve çeşitli dosya formatlarında 3D modelleri gönderebilirsin.

Tüm ürünler, Creative Commons lisansı altında paylaşılır, böylece hızlı bir şekilde 3 boyutlu olarak basılabilir veya temel bileşenlerle üretilebilebilir.

Salgın Sırasında Günlük İhtiyaçlar

Prusa’nın aradığı üç tür nesne vardır: günlük yaşam gereksinimleri, etkileşimli oyuncaklar ve eğitim öğeleri. Temel olarak amaç, insanların yaratıcılıklarını korumalarıdır. Böylece insanlar, sosyal mesafeler sırasında çok endişelenmezler ve masa oyunları, alfabe harfleri veya karantina sırasında tükenebilecek öğeler (ilaçlar, yapılacak testler vb.) unutulmamış olur.

Salgın Sırasında Günlük İhtiyaçlar
Kaynak: Prusa Research

Prusa firmasının yüz koruyucu siperlerden başka ilgilenmediği bir şey de koronavirüse karşı koruyucu giysilerdir.

Yarışma özetinde “Test edilmemiş baskılar yarardan çok zarar verebilir ve aslında enfeksiyonla savaşmak yerine yayılmasına yardımcı olabilir. Yarışma değerlendirmesi sırasında bu modelleri görmezden geleceğiz.” diye bir ibare vardır. Çünkü önemli olan 3D yazıcı ile ihtiyaç olan her şeyi basmak değil, virüsün yayılmasını önleyen ihtiyaçları üretmektir.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsin.

Koronavirüs İçin Neler Yapabilirsin?

Eğer bir 3D yazıcıya sahipsen, yardım edebileceğin bir dizi girişim var. Bunlardan ilk tabi ki 3 Boyutlu Destek kolektif üretim hareketine katılmak. Diğer yandan, kendi evinde dokunmadan kullanılan kapı kollarını basıp bağışlayabilir, diğer 3D baskıların hızlı ve pratik üretilmesi için tasarım iyileştirmeleri yaparak yardım edebilirsin.

Dokunmadan Kapıyı Açmak

Dokunmadan Kapıyı Açmak
Kaynak: Youmagine

Bir kapıyı elleri kullanmadan açmak için Barcelona’da 3D yazıcılar ile basılabilen basit kapı kolu tasarlandı. Üretilen kapı kolu, kapının mevcut metal koluna sadece kablo bağlarıyla sabitlenebiliyor. 3D dosyaya ücretsiz model sitesi Youmagine’den ulaşabilirsin.

Belçika firması Materialize, Covid-19 pandemisi sırasında eller serbest kullanılabilen basit kapı kollarının sabitlenmesi için civatalar tasarladı.

Evde, şirketlerde ve hatta hastanelerde ortak bir tasarım ile teması ortadan kaldıran akıllı bir girişim. Tasarım geliştiricilerin sayesinde kapı dirsek hareketi ile açılabiliyor.

Ücretsiz olarak indirilebilen, iki parçalı baskı için iki uzun ve iki kısa vida ve bunların tümünü sabitlemek için dört somun gerekiyor. Kapının her iki tarafına da bir tane yazdırmayı unutma.

Dokunmadan Kapıyı Açmak_2
Kaynak: Materialise

3D Tasarım ve Baskı Uzmanları

Dünya çapında 3 boyutlu destek için, solunum cihazları üretme ve kullanılabilirlik hakkında temel ayrıntılar vermek için bir Google E-Tablosu oluşturuldu.

Covid-19 krizi derinleştikçe, böyle bir kaynak, küçük ölçekli üretim yardımına ihtiyaç duyan sağlık kurumları için bir kısayol görevi görebilir.

Türkiye’den de uzman kişilerin bulunduğu bu listeye kayıt olmak için başvuru formunu doldurman gerekiyor. Bunun herkese açık bir belge olduğunu unutma. E-posta adresini, adını ve genel konumunu tüm dünya görüyor.

Açık Kaynak Solunum Cihazı Tasarlama

Açık Kaynak Solunum Cihazı Tasarlama
Kaynak: Courtesy of the Researchers

Son günlerde ucuz ve yerel olarak üretilebilen solunum cihazları geliştirme hedefiyle birkaç açık kaynaklı proje ortaya çıktı.

Açık kaynaklı solunum cihazı kavramını kapsayan birkaç yazı, tipik olarak Covid-19 vakalarının ani yükselmesiyle dar alanlarda yardımcı olabileceği fikrine yol açtı.

GitHub deposunda bir liste hazırlanan OpenRespirator Projesi sayesinde şimdiden 2 proje hayata geçti bile:

Deniz Maskesi ve 3D Yazıcıyla Solunum Cihazı Yapımı

Deniz Maskesi ve 3D Yazıcıyla Solunum Cihazı Yapımı
Kaynak: New York Post

Dünyada yeni tip koronavirüs salgınında en çok can veren ülke İtalya’da hastanelerde yeterince suni solunum cihazı bulunmuyor. Bu sorun karşısında Decathlon spor mağazalarında satılan su altı keşif maskelerinin 3 boyutlu destek ile bu görevi yerine getirebileceği ortaya çıktı.

İtalyan mühendisler tarafından modifiye edilen bu keşif maskesi her ne kadar standartlara uygun olmasa da yapılan ilk denemelerde solunum problemini çözmede etkili olduğu görüldü.

Covid-19 Tedarik Zinciri Toplulukları

Deniz Maskesi ve 3D Yazıcıyla Solunum Cihazı Yapımı
Kaynak: Facebook

İnsanlar ellerinden geldiğince sağlık çalışanları başta olmak üzere ihtiyaçların karşılanması için tasarım ve üretimler ile 3D tasarım sitelerinde paylaşımlarda bulunmaya devam ediyorlar. Kişisel koruyucu donanımı (KKD) veya Covid-19 salgını nedeniyle tedariğinde sorun yaşanan tıbbi araç ve cihazların üretimini desteklemek için oluşturulan topluluklar var. Birçoğu evdeki 3D yazıcıyla da basılabilirken, 3 Boyutlu Destek gibi topluluklar ve şirketler de üretime katkıda bulunuyorlar.

Ücretsiz 3D modelleri indirebileceğiniz Thingiverse sitesinde de kurulan “Hack the Pandemic” grubunda sağlık çalışanları başta olmak üzere birçok çalışanın günlük yaşamda işine yarayacak model var. Ayrıca, NIH 3D Print Exhange sayfasında da maske ve siperlik modellerini bulabilmen mümkün.

Diğer model sitelerine aşağıdaki sayfamızdan ulaşabilirsin.

Evde Maske Yapımı

Evde Maske Nasıl Yapılır?
Kaynak: huffingtonpost

Evde yapılan yüz maskeleri, cerrahi yüz maskelerinin yerini tabiki tutmaz. Ancak, piyasada yeteri kadar cerrahi maske kalmadığında B planı olarak ev yapımı maskeler kullanılabilir. Unutma ki, cerrahi maskelerin uygun şekillerde kullanımı ve sosyal mesafe ile virüs enfeksiyonunun önüne geçmek mümkündür.

Kendin yap (Do it Yourself - DIY) yüz maskeleri, Covid-19 salgınının önlenmesi için tıbbi olarak onaylanmış bir maske (örneğin cerrahi maske veya N95 gibi) kadar etkili olmasa da, Hong Kong Üniversitesi Shenzhen Hastanesi tarafından yapılan bir çalışma ile kendin yap maskelerin %80 ila %90 oranında aerosol ve damlacıkların filtrelenmesinde etkili olabileceğine dair kanıtlar sunulmuştur.

Tıbbi olarak onaylanmış maskeler bulamıyorsan, sevdiklerine bakman gerekiyor veya bir hastaya maske bulamıyorsan, evde yüz maskesini nasıl yapacağını bilmende fayda var.

Yüz maskelerinin üretiminde cerrahi maskelerin üç katlı (su geçirmez dış katman, filtrasyon için orta katman, nem emici için iç katman) tasarımı örnek alınmıştır.

Hangi maske türleri etkili, yüz maskeleri nasıl kullanılmalı, maskeler yıkanır mı, ev yapımı maskeler için en iyi malzeme hangisidir gibi soruların cevaplarına aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsin.

3D Baskı Şirketleri Neler Yapıyor?

Bireysel 3 boyutlu destekten sonra peki 3D baskı şirketleri koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için kaynaklarını ve uzmanlıklarını nasıl kullanıyorlar?

Voodoo Firması Koruyucu Yüz Kalkanları Üretiyor

Voodoo Firması Koruyucu Yüz Kalkanları Üretiyor
Kaynak: Voodoo Manufacturing

Amerika, Brooklyn merkezli Voodoo Manufacturing firması, 200’den fazla makine ile iki 3D baskı fabrikası işletiyor ve Covid-19 ile savaşmaya yardımcı olmak için tüm altyapısını kullanıma açtı. Şirket, kişisel koruyucu ekipman, solunum cihazları için yedek parçalar ve diğer gerekli cihazları geliştirmek için çalışmalarına hız verdi.

Hastaneler veya ihtiyaç duyan diğer sağlık kuruluşları için en az 100 adet talep üzerine 10 dolara koruyucu yüz siperleri satıyorlar. Voodoo Manufacturing, fiyatın üretim için malzeme ve işçilik maliyetlerini karşılamaya yardımcı olmak için “küçük bir marj” olduğunu söylüyor.

Formlabs Test Çubukları Üretiyor

Formlabs Test Çubukları Üretiyor
Kaynak: Formlabs

Formlabs‘in SLA 3D yazıcıları ve malzemeleri, Covid-19’u test etmek için tıbbi test çubuklarını üretebilecek kalitede. Şirket, ABD’deki üç hastaneyle ortaklık kurdu ve parçaları klinik olarak değerlendiriyor.

Şirketin cerrahi kılavuz 3D malzemesi olan reçinesinden test çubukları üretilirken, yaklaşık 300 çubuk tek seferde Form3 SLA 3D yazıcı yapı plakasına yazdırılıyor. Şirket, çubuğun kullanım için onay alması durumunda hızlı bir şekilde üretilip teslimatlara başlanması için bir kullanıcı ağı oluşturdu.

Tek seferde bir 3 boyutlu yazıcıda 300 civarında test çubuğu basabilen şirket, Amerika Ohio’da şirket içinde yaklaşık 250 yazıcıya sahip olduklarını ve ayrıca 800 adet daha gönüllü kullanıcıların makinelerini bu altyapıya eklediklerini belirtti.

MatterHackers, Koordinasyon Merkezi Oluşturuyor

Amerika Kaliforniya merkezli 3D baskı mağazası olan MatterHackers, hastaneleri ve devlet dairelerini, gerektiğinde parçaların üretilip dağıtılması için gönüllü müşterileriyle birleştirmeyi amaçladığı bir merkez kurdu.

Ultimaker Firması Müşteri Ağı Kuruyor

Hollanda merkezli Ultimaker, sağlık çalışanlarına ve projelerine çeşitli şekillerde hizmet veriyor.

Ultimaker Firması Müşteri Ağı Kuruyor
Kaynak: Ultimaker

Şirket öncelikle, baskı hizmetlerine ihtiyaç duyan hastaneler ile baskıyı kolaylaştırmak için küresel müşteri ağı arasında bir bağlantı görevi görmeyi hedefliyor. Google Haritalar üzerinden erişilebilen mevcut ağ çoğunlukla Avrupa ve Kuzey Amerika’da bulunuyor.

Buna ek olarak şirket, parça tasarımını ve üretimini desteklemek için bir tasarımcı ve mühendis ekibini bir araya getirdi. Özellikle bitmiş veya sadece sınırlı sayıda tedarik edilen bir parçanın üretilmesini amaçlayan bu süreç, yeni parçanın üretimi başlamadan önce hastanede test ve onay almasını sağlayıyor. Tasarım desteği talepleri Ultimaker tarafından oluşturulan bir anket aracılığıyla yapılabilir.

Prusa Firması Yüz Koruyucu Siperleri Üretiyor

Prusa Research, sağlık çalışanlarının yüzünü, hastaların öksürüklerine ve hapşırıklarına karşı korumak için 3D yazdırılabilir yüz koruyucu siperler tasarlayıp prototip haline getirerek pandemi mücadelesine yeni bir boyut kazandırdı.

Prusa Firması Yüz Koruyucu Siperleri Üretiyor
Kaynak: Prusa Research

Yazdırılabilir siperin detayları Prusa web sitesinde uzun ve detaylı bir blog yazısı şeklinde yer alıyor.

Üç gün içinde tasarlanan siperler, Çek Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’ndan iki onay ile 3D maske modeli PrusaPrinters web sitesinden indirilebilir hale geldi. Parçaların PETG Filament ile yazdırılması öneriliyor.

Yüz koruyucu siperde ayrıca, lazerle kesilmiş PET levhalar veya A4 asetat kağıdı ihtiyacı bulunuyor. Siperler üzerinde çalışan PrusaPrinters’daki 3D yazıcıların üretim kapasitesi günlük 800. Maksimum kapasiteye kadar ölçeklendirildiğinde, şirketin kaynakları ve hızla daha fazla makine eklenmesi ile günde 4.000 adete çıkılabileceği söyleniyor.

Prusa Firması Yüz Koruyucu Siperleri Üretiyor_2
Kaynak: Prusa Research

Bu siperlerin ilk üretilen 10.000 adetlik partisi Çek Sağlık Bakanlığı’na bağışlandı.

Covid-19 virüsünün plastik üzerinde 90 saate kadar hayatta kaldığı düşünülmektedir. Bu da 3D baskılı bir parçanın kirlenmesinin çok kolay olduğu anlamına geliyor. 3D baskılı maskeleri, siperleri ve diğer ekipmanları sterilize etmenin resmi olarak doğrulanmış bir yolu yoktur. Bu nedenle, steril bir yerde muhafaza etmek ve her gün yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilir.

Benzer şekilde, bu tür 3D baskılı acil durum malzemeleri, kıtlıklara karşı kısa vadeli bir çözüm olarak düşünülürken, dünyadaki tüm istekli üreticiler ve işletmelerin dikkat etmesi gereken parçaları kaliteli ve steril bir şekilde üretmeleridir. İyi niyetli üretim bir yaklaşım olsa da 3D baskılı bir maskenin veya yüz siperinin kirlenmesi ve bir insana temas etmesi durumunda ciddi salgınlara gebe olması yüksek ihtimaldir.

3D Baskı Altyapıları İhtiyaçlar İçin Kullanılıyor

Üreticiler, Covid-19 salgını sırasında potansiyel tedarik sorunlarını ele alıyorlar. Birçok 3D yazıcı üreticisi; uzmanlıklarını, müşteri ağlarını ve baskı altyapılarını bu salgını durdurabilme umuduyla haberler yayınladı.

Barselona’daki BCN3D, 63 adet 3D yazıcıya sahip üretim altyapısını bilimsel olarak onaylanmış projeler için kullanıma açtı.

Benzer şekilde, Amerika California’daki Airwolf3D firması da, solunum cihazlarının valfleri ve tıbbi gereçlerin üretimi için tesisleri ve teknik ekibi hazır bekliyor.

Benzer bir 3 boyutlu destek de, geniş kapsamlı topluluğuyla birlikte üretim araçlarına ihtiyaç duyan projeleri birbirine bağlamak için bir destek ağı kuran Massachusetts merkezli Formlabs’dan geldi. Uygun durumlarda şirket, projeler ve olası destekler arasında bağlantıları kuruyor.

Solunum Cihazları İçin 3D Yazıcı ile Valfleri Üretiliyor

Solunum Cihazları İçin 3D Yazıcı ile Valfleri Üretiliyor
Kaynak: BBC

Covid-19’dan en çok etkilenen Avrupa ülkesi İtalya’nın Brescia kentindeki bir hastanenin yoğun bakımındaki solunum cihazları aşırı kapasiteside çalışmak zorunda. Her vakada bir solunum cihazı kullanılması ve oksijen yardımının uzun saatler sürmesi kapasite yetersizliğine neden oldu.

Bu sorunu keşfeden İtalyan gazeteci ve Giornale di Brescia dergisi müdürü Nunzia Vallini, solunum cihazı valflerini incelemeleri için araştırma ve geliştirme şirketi Isinnova ile görüştü.

Valfi yerinde modelleyerek, basit bir prototip üretildi ve 24 saat içinde test edildi. İlk başarılı sonucun ardından, Brescia merkezli sanayi üreticisi Lonati Group’taki mühendislerin yardımıyla yaklaşık 70 tane daha üretildi.

Seçici lazer sinterleme teknolojisi (SLS) kullanılarak üretilen valflerin, virüsle savaşan hastaların yoğun bakımına yardımcı olan halihazırda kullanımdaki bir parça olduğu söyleniyor. Valfler yaklaşık 10 cm yüksekliğinde ve 3 cm çapındadır.

Kriz anında “hızlı” bir şekilde tedarik zincirindeki radikal çözümler, 3D baskı teknolojisinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Solunum Cihazları İçin 3D Yazıcı ile Valfleri Üretiliyor_2
Kaynak: BBC

3D Yazıcılar ile Koruyucu Gözlükler Üretiliyor

Çin’deki güvenlik ekipmanı üreticisi Jinhua, kişisel koruyucu ekipman sıkıntısıyla başa çıkmak için 200 adet Flashforge Guider 2 3D yazıcısını sağlık personeline koruyucu gözlükler üretmek için kullanıyor.

Ar-Ge ekibini 3D yazdırılabilir, seri üretilebilir bir ürün geliştirmek için görevlendiren şirket, gözlükleri iki haftadan kısa bir sürede tamamlamayı başardı. Bu gözlükten günde yaklaşık 2.000 adet üretilebiliyor. İlk partide 5.000 adet 3D baskılı koruyucu gözlük hastanelere bağışlandı.

3D Yazıcılar ile Koruyucu Gözlükler Üretiliyor
Kaynak: Flashforge

Güvenlik ve Yasalar

Tabii ki, bu hayat kurtaran tıbbi cihazlarda kullanılan 3D baskılı parçaların bazıları, üretici onaylı muadilleri kadar güvenli olup olmadıkları ve bunların hukuki açıdan bir yaptırımı olup olmadığı bilinmemektedir.

İtalya Brescia kentindeki vakaların başarısı ve üreticilerin yardım etmek için zaman ve kaynaklarını ayırmaları güzel gelişmeler olarak görünse de, gerçek şu ki bu 3D baskılı parçalar büyük ölçüde denenmemiştir. Kullanıldıkları makineler için toleransların dışında olabilir ve klinik üretim standartlarına uymayabilirler. İnsanların hayatının bu 3D baskılı parçalara bağlı olması, Covid-19 pandemisinden etkilenen toplulukların ne kadar umutsuz olduğunu gözler önüne seriyor.

Patentli parçaların resmi olmayan 3 boyutlu yazıcıda basılan muadillerinin bağışıklığı zayıflamış bir hastanın tedavisinde başarısız olması durumunda sorumlu olanların yasal süreçleri düşünmeleri gerekmektedir.

Covid-19 virüsünün günlerce plastik yüzeyde hayatta kalabilmesine ek olarak 3D baskılı parçalarla kontaminasyon tehlikesi (güvenlik tehlikesi) de bulunmaktadır. 3D baskılı bir parçaların gözenekli yapılarından dolayı güncel çözüm olarak bir kerelik kullanılmalıdır.

Ne olursa olsun, bu krizin ortasında yakalanan ülkelerin umutsuz durumları, dünyanın dört bir yanındaki üreticilere zamanlarını ve makinelerini 3 boyutlu destek ile koronavirüsle mücadale için ilham vermiştir.

İlgili Makaleler

^